راهکارهای وزارت اقتصاد برای افزایش قدرت خرید خانه اولی ها

ریزش قیمت محصولات ایران خودرو

قیمت آپارتمان نوساز در تهران متری چند؟

مشهورترین دانشگاه های جهان در ۲۰۱۹ کدامند؟

ایران و هندوستان به دنبال حفظ روابط نفتی

رایزنی های شهرداری تهران برای برگزاری مراسم اربعین

ماجرای فساد اخلاقی نماینده مجلس چیست؟

نقدی بر برنامه اصلاح ساختار بودجه

مهران مدیری «شب نشینی» به راه انداخت

انتقاد کیهان از اظهارات نجفی درباره همسر دومش

توقف شوک در بازار ارز

کلاهبردان چگونه یک ملک را به چندین نفر می فروشند؟

ویلموتس راه کی روش را نرفت

کسری غفوری عضو جدید هيات مديره شركت نفت ايرانول شد

افزایش ۲۵ درصدی قیمت نان در انتظار تایید دولت

قیمت سیب زمینی در هفته های آتی شکسته می شود

 کاهش قیمت سکه رکورد شکست

درخواست 5 نامزد ریاست فدراسیون وزنه برداری از وزیر

دلار آزاد ارزان تر از صرافی ها

جنجال در مجلس بر سر اموال نامشروع و بالای ۱۰۰ میلیارد تومان مسئولان/مگر مجلس به دنبال شفاف سازی نیست؟

لب تاپ در بازار چند به فروش می رسد

مراحل نهایی اصلاح قانون مالیات بر ارزش افزوده در مجلس

ناکام ماندن سازمان خصوصی سازی در واگذاری بلوک بیمه البرز

حرکت لاک پشتی سیاستگذار ارزی برای رمزارزها/آیا فعالیت ها متوقف خواهد شد؟

سهم محصولات دانش بنیان در صادرات کشور قابل قبول نیست

ترکیه، امارات و مالزی ارزان ترین تورهای مسافرتی در تابستان امسال هستند

خودروهایی که امکان ترخیص نیافتند

همکاری دو ابرخودروساز در تولید خودران ها

مهار موج مکزیکی قیمت ها

اما و اگرهای وام رهن

خلق اولین ارز رمزپایه در ایران با موافقت بانک مرکزی

قیمت انواع چرخ گوشت پارس خزر

چرا دولت در اقتصاد دخالت می کند؟

راهکار یک نماینده برای ارزان شدن قیمت مسکن

ریل گذاری مناسب بورس کالا برای توسعه بازارهای صادراتی

روایت پسر میترا استاد و دختر نجفی از روز قتل

حذف 3 دهک بالای درآمدی از فهرست یارانه بگیران

تامین بخش اعظم ارز واردات از محل صادرات

بانکداری الکترونیکی، پیش نیاز رسیدن به بانکداری دیجیتال است

سومین سکوی فاز ١٤ پارس جنوبی نصب شد

کد خبر : ۱۰۹۳
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

مسکن امید چه تفاوتی با مسکن مهر دارد؟

یک مقام مسئول گفت: نقش دولت در مسکن امید، عمدتاً نقش حمایتی مانند اعطای تسهیلات ارزان قیمت و تخفیف در انشعابات است و واحدها را مالکان واحدهای فرسوده می سازند.

مسکن امید چه تفاوتی با مسکن مهر دارد؟

به گزارش پایگاه خبری اقتصاد مثبت، یکشنبه هفته گذشته (۱۸ فروردین) پروژه مسکونی کوچک مقیاس (۳۲۴ واحدی) در منطقه ۱۸ تهران با عنوان پروژه بهاران شرقی به عنوان نخستین پروژه نوسازی بافت فرسوده با حضور رئیس جمهور و شهردار تهران به بهره برداری رسید.

این مجموعه، نخستین محصول طرح مسکن امید است که در روزهای پایانی بهمن ماه سال ۹۶ در زمان وزارت عباس آخوندی در راه و شهرسازی و با حضور رئیس جمهور اجرای آن کلید خورد.

طرح مسکن امید یا «برنامه ملی بازآفرینی شهری» در برنامه ششم توسعه نیز گنجانده شده و بر اساس آن، برنامه بازسازی سالانه ۲۷۰ محله طی ده سال تصریح شده است؛ در این طرح، به دستور رئیس جمهور ۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان از صندوق توسعه ملی و ۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان دیگر از سوی شبکه بانکی در اختیار بانک عامل برای «اهرم کردن» تسهیلات صندوق توسعه ملی در راستای اجرای برنامه ملی بازآفرینی شهری قرار می گیرد.

همچنین با ورود محمد اسلامی به وزارت راه و شهرسازی از مهر ماه سال گذشته، بر اجرای ساخت ۱۰۰ هزار واحد مسکونی در بافت فرسوده به عنوان بخشی از برنامه ساخت ۴۰۰ هزار واحد مسکونی تا پایان دولت دوازدهم تأکید شد.

گفتنی است پروژه ۱۰۰ واحدی محله سیروس تهران در منطقه ۱۲ تهران نیز از مهم ترین برنامه های نوسازی بافت فرسوده در دولت یازدهم بود که در ۱۱ بهمن ۹۵ با حضور وزیر سابق راه و شهرسازی کلنگ زنی شد؛ اما یک شرکت انبوه ساز وابسته به بانک عامل بخش مسکن اعلام کرد که به دلایل غیر اقتصادی بودن از این پروژه انصراف داده است.

تارانتاش: مسکن امید عمدتاً پروژه های خُرد است

در همین راستا، مسعود تارانتاش مشاور مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری اظهار داشت: پروژه بهاران شرقی اولین پروژه ای بود که شرکت بازآفرینی شهری در راستای اجرای برنامه ملی بازآفرینی شهری با حضور رئیس جمهور به بهره برداری رسید اما از آنجا که مجری پروژه شهرداری تهران بود، بنا نداشتیم که بر روی نقش وزارت راه و شهرسازی در این پروژه مانور بدهیم. زمانی که برای ساخت سالانه ۱۰۰ هزار واحد مسکونی در بافت های فرسوده برنامه ریزی می کردیم، بنایمان بر این بود که بخش اعظم این واحدها را یا بخش خصوصی بسازد یا به صورت خودمالکی و از سوی مالک واحدهای فرسوده ساخته شود.

وی تأکید کرد: قرار نیست در برنامه ملی بازآفرینی شهری مانند مسکن مهر به سمت امضای قرارداد با پیمانکار و ساخت و سازهای کلان برویم. به جز چند پروژه محدود که تعداد واحدهای مسکونی آن نسبتاً بالاست مانند همین پروژه ۳۲۴ واحدی بهاران شرقی منطقه ۱۸ تهران؛ وگرنه جنس پروژه های مسکن امید از نوع ساخت سایت های هزار واحدی نیست و عمدتاً ۵ تا ۲۰ واحدی است.

مشاور مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری یادآور شد: نقش دولت و وزارت راه و شهرسازی در مسکن امید، عمدتاً نقش حمایتی مانند اعطای تسهیلات ارزان قیمت، تخفیف در انشعابات، صدور پروانه و تعرفه خدمات نظام مهندسی است و واحدها را خود مردم و مالکان خانه های فرسوده می سازند.

وی ادامه داد: ۹۵ هزار واحد از ۱۰۰ هزار واحدی که در دستور کار بازآفرینی شهری است، به این صورت است که خود مردم برای خودشان خانه می سازند. شرکت بازآفرینی شهری وارد قراردادهای مردم با توسعه گران نمی شود.

افتتاح دومین پروژه مسکن امید؛ یک ماه آینده در اراک

تارانتاش تصریح کرد: در حال حاضر برای ۷۰ هزار واحد از این ۱۰۰ هزار واحدی که برنامه ریزی شده، پروانه ساختمانی صادر شده و مردم اقدام به امضای قرارداد با سازندگان و توسعه گران برای ساخت مسکن در احجام کوچک مانند ۵ تا ۲۰ واحد کرده اند هرچند که پروژه های بزرگ هم در این برنامه گنجانده شده که نمونه آن پروژه های ۱۴۰۰ واحدی تبریز، ۳۲۴ واحدی بهاران شرقی تهران و پروژه ۳۰۰ واحدی خلج اراک است؛ پروژه اراک تا یک ماه دیگر افتتاح می شود.

کارشناس نوسازی بافت فرسوده خاطرنشان کرد: برخی در ابتدای دولت یازدهم در تشریح برنامه های بازآفرینی شهری عجله کردند و می گفتند قرار است انبوه سازان وارد فعالیت نوسازی بافت های شهری شوند، یا برج سازی شود یا بکوبیم و بسازیم؛ این در حالی است که در بافت های میانی تهران مانند منطقه ۱۲ به هیچ وجه ظرفیت اجرای این نوع فعالیت وجود ندارد.

انبوه سازان ذهنیت پرند و پردیس سازی در بافت فرسوده را از خود دور کنند

مشاور مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری گفت: این شرکت اگرچه با تشکل های صنفی انبوه سازان برای نوسازی بافت فرسوده تفاهم نامه امضا کرده، اما انبوه ساز مد نظر ما، انبوه سازانی در مقیاس محله است نه شهرک سازی؛ اصلاً امکان ساخت بلوک های ۲۰ طبقه در بافت های میانی شهرها وجود ندارد؛ انبوه سازان باید از ذهنیت پرند و پردیس سازی در بافت فرسوده خارج شوند.

وی درباره منتفی شدن پروژه ۱۰۰ واحدی سیروس تهران افزود: شرکت بازآفرینی شهری قراردادی امضا کرده بود با یکی از شرکت های انبوه ساز تابعه بانک عامل بخش مسکن که یکی از پروژه های محله سیروس را بسازد اما این شرکت اعلام کرد ساخت این پروژه برای ما به صرفه نیست به همین دلیل دنبال اجرای پروژه چند جانبه جدیدی میان وزارت راه و شهرسازی، شهرداری و توسعه گران هستیم که علاوه بر پروژه ساخت مسکن، سایر ساختمان های محله مانند بازارهای تاریخی منطقه را هم نوسازی کند و شرکت مجری این پروژه، اولین توسعه گر واقعی در ایران باشد.

پایان پیام/

کلید واژه :

مسکن امید

،

مسکن

،

مسعود تارانتاش

،

شهرسازی

ثبت نظرات
captcha