تداوم ریزش قیمت نفت در بازار جهانی

قیمت بلیت هواپیما ارزان می شود

رئیس سازمان خصوصی چرا بازداشت شد؟

چرا تور اسپانیا بهترین تور گردشگری است؟

16 روز تا حذف استقلال و پرسپولیس از آسیا

قبض برق را چگونه پرداخت کنیم؟

صرافی ها دلار را چند می فروشند؟

قیمت خودرو های پرفروش در ۲۴ مرداد ۹۸

قیمت کیف و کاور گوشی در بازار

آیا پرونده مسکن مهر تا پایان سال بسته می شود؟

بورسیه های جنجالی و انفصال از خدمت دو رئیس دانشگاه

فرصت ۶ ماهه برای سامان دهی ۷ میلیون کارت خوان بی هویت

دیدگاه کارشناسان اقتصادی درباره حذف ۴ صفر از پول ملی چیست؟/آیا «تورم» مقابل حذف صفر پول می ایستد؟

مشکل ۶۰ میلیاردی فدراسیون فوتبال!

آمادگی جنرال موتورز و فورد برای رکود احتمالی اقتصادی

قطعه سازان شکایت خود را به مجلس ببرند/چرا خودروسازان عمدا قطعه را وارد می کردند؟

مدیرعامل سایپا ممنوع الخروج شد؟

قیمت رقابتی پرشیاخودرو برای خودروهای نو BMW

پوری حسینی از سازمان خصوصی سازی رفت

نحوه تهاتر بدهی های دولت، اشخاص غیر دولتی و بانک ها

بررسی پرونده واگذاری ایران ایرتور در مجلس

روغن"ترانسفورماتور توزیع" در سال رونق  تولید در ایرانول ساخته شد

چالش های اصلی صنعت با نظام مالیاتی

رمز ارزها چقدر بر زندگی مردم تاثیر دارند؟

عرضه محصولات جدید ایرانول با بالاترین سطح کیفی

هفت پیشنهاد گمرک برای حل مشکل واردکنندگان

بورس تهران رکورد زد

ماجرای ناکامی سارقان بانک صادرات

قیمت خودرو های پرفروش در ۱۳ مرداد

ایرانی ها چقدر خانه در ترکیه خریدند؟

هشدار یک نماینده درباره دلالی ارزی در مرز شلمچه

ثبت نام مشمولان متقاضی امریه سربازی در قوه قضائیه

ماجرای رضایت گرفتن از خانواده استاد به کجا رسید؟

واکنش ضرغامی به تعطیلی روزنامه وطن امروز

جزئیات شیوه سرمایه گذاری در سوریه

تداوم فروش های بی اثر خودروسازان در بازار/آیا قیمت خودروسازان ۵ درصد زیر حاشیه بازار تعیین می شود؟

زنگ هشدار برای ایران به صدا درآمد/بازرسی FATF از نظام بانکی و مالی امارات

جای سرویس بانک کاملا مجازی در ایران خالی است

رکوردشکنی قیمت مسکن در دولت دوازدهم

چرا نفت ۱۰۰ دلاری نشد؟

کد خبر : ۱۱۷۴
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

اصلاح طلبان برای انتخابات چقدر خرج کردند؟

ژاله فرامرزیان، مسئول دبیرخانه شورای عالی سیاست گذاری اصلاح طلبان و حسن رباطی، مسئول ستاد انتخاباتی شهر تهران در زمان انتخابات 96 در باره هزینه انتخاباتی اصلاح طلبان در تهران پاسخ دادند.

اصلاح طلبان برای انتخابات چقدر خرج کردند؟

به گزارش پایگاه خبری اقتصاد مثبت، ژاله فرامرزیان می گوید اشخاصی که به تأمین هزینه های انتخاباتی شورای شهر کمک کردند، حقیقی نبودند بلکه از وابستگان حزبی بوده اند. بر این اساس و به گفته او، احزاب همبستگی، کارگزاران، اتحاد ملت و حزب اسلامی کار از جمله احزابی بودند که به تأمین هزینه های انتخاباتی کمک کرده اند.

اظهارات رباطی

حسن رباطی ا اصلاحاتی به صحبت های فرامرزیان داشته و می گوید: از مجموع احزابی که در زمان انتخابات عضو شورای عالی سیاست گذاری اصلاح طلبان بودند، کمتر از یک ششم آنها کمک مالی داشتند. او در تکمله و اصلاح صحبت های فرامرزیان می گوید: حزب کارگزاران مبلغ 200 میلیون تومان کمک نقدی کرده و البته در چاپ اقلام تبلیغاتی هم کمک کرد. همچنین حزب ندای ایرانیان 50 میلیون تومان کمک نقدی داشته است. حزب اتحاد و حزب همبستگی در چاپ برخی از اقلام انتخاباتی کمک کردند و کمک ریالی نداشتند. همچنین به گفته رباطی خانه کارگر هم چاپ برخی از اقلام انتخاباتی را بر عهده گرفت.

نامزدهایی که هزینه هایشان را نداده اند

به گفته فرامرزیان، هر نامزد هم قرار بود بین 10 تا صد میلیون تومان برای تأمین هزینه های انتخاباتی کمک کند که بعضی از آنها یا پرداخت نکردند، یا همه را نتوانستند پرداخت کنند و تنها نیم یا بخشی از آن را تأمین کردند. خودش هم می خندد و می گوید 10 میلیون تومان یعنی رایگان، یعنی هیچ! حسن رباطی هم این سخنان را تأیید کرده و می گوید بعضی از نامزدهایی که وارد فهرست شدند، هنوز هزینه انتخابات را پرداخت نکرده اند و با این حال از زندگی شیشه ای و شفافیت سخن می گویند! رباطی می گوید این نامزدها هنوز به مردم دین دارند و اولین دین آنها نسبت به هزینه های انتخاباتی آنهاست که هنوز بعضی از آنها پولشان را نداده اند. وقتی می پرسم یعنی چه هنوز پول انتخابات را نداده اند، می خندد و می گوید که باید دیگر حقوق خود را جمع کنند برای دور بعدی انتخابات و هزینه های آن!

یک ونیم میلیارد برای تهران

فرامرزیان می گوید در آستانه انتخابات برخی برآوردهای زیادی از هزینه های انتخاباتی مطرح کردند. مثلا گفتند 10 تا 12 میلیارد تومان هزینه انتخابات خواهد شد. اما به جرئت می توانم بگویم که هزینه های انتخاباتی ما بین یک تا یک ونیم میلیارد تومان شد. این هزینه شامل هزینه های تبلیغات، چاپ بنر و اقلام انتخاباتی می شود. فرامرزیان می گوید از میان احزابی که نام بردم و اشخاصی که به کمک مالی آمدند، بعضی مثلا به جای کمک مالی مستقیم، در کار چاپ کمک کردند و بعضی از احزاب هم رقم های کوچکی کمک کردند.

او البته توضیح می دهد که مسئولیتش در زمان انتخابات، مدیریت دبیرخانه یعنی تأمین هزینه های دبیرخانه ستاد انتخابات بوده است که به گفته خودش این هزینه ها را با 50 میلیون تومان تأمین کرده است. می گوید: کارهای دبیرخانه شامل اداره سایت، اطلاع رسانی و پکیج پیامک ها به ویژه پیامک های شب آخر بود. برای تأمین این هزینه هم بخشی از مبالغ را آقای عارف بر عهده گرفت از طریق تأمین کامپیوتر، نرم افزار و... .

او می گوید مثلا برای تأمین هزینه های اس ام اس های لحظه آخر، آقای مرعشی و پسر آقای حقانی با اینکه پدرش در فهرست هم نبود، هزینه را متقبل شدند و کار راه افتاد.

اتفاقا حقیقی ها کمک کردند

رباطی هم هزینه یک ونیم میلیارد تومان برای شهر تهران را که شامل 22 منطقه می شود، تأیید می کند. به گفته رباطی، مرتضی حاجی، مسئول ستاد انتخابات استان تهران است و می تواند در این زمینه توضیح بدهد.

البته تماس با حاجی به نتیجه نرسید. رباطی همچنین درباره تأمین مکان برای استقرار ستادهای انتخاباتی در شهر تهران و مناطق 22گانه آن می گوید که ما یک ریال برای امکانات لجستیکی و پشتیبانی هزینه نکردیم. علاقه مندان به جریان اصلاح طلبی که وابستگی حزبی نداشته اما به لحاظ خط مشی اصلاح طلب بودند، مکان هایی را برای استقرار ستادها اصلاح طلبان در مناطقه 22گانه در اختیار ما گذاشتند. او ادامه می دهد که اتفاقا در این زمینه تماما چهره های حقیقی کمک کردند و خوب است که اگر خانم فرامرزیان می گوید که تنها وابستگان حقوقی احزاب کمک کرده اند، بفرمایند که ما هم در جریان باشیم.

او می گوید که در اختیار گرفتن این مکان ها بر اساس ارتباطات شخصی و حرفه ای و حقیقی بوده است. رباطی درعین حال اضافه می کند که در بحث میتینگ ها و هزینه های آن هم باید بگویم که برخی از میتینگ ها از جمله میتینگ دانشجویان یا بانوان از سوی ستاد تأمین شد، اما هزینه میتینگ های صنفی مثل معلمان یا کارگران، صنعتگران و بازرگانان و ... از سوی اتحادیه های مربوطه یا خود صنوف تأمین شد و تنها مباحث تبلیغات یا تولید محتوا بر عهده ستاد بود.

فرامرزیان هم در بخش دیگر گفت وگوی خود با اشاره به اینکه در مباحث سیاسی، بحث تأمین کنندگان مالی انتخابات برای طرف های درگیر، مهم است، می گوید: همه هزینه ها در ستاد انتخابات اصلاح طلبان مستند است. او حتی این نکته را هم می گوید که سخنرانانی که به مراسم های تبلیغاتی در سراسر کشور توزیع شدند، خودشان هزینه بلیت سفر را پرداخت می کردند، از این رو هزینه های ما که شامل همین برنامه های تبلیغاتی هم می شود، خیلی کم بود.

ارتباط با ستاد انتخابات ریاست جمهوری

از او درباره این سؤال می کنم که آیا ستاد انتخابات ریاست جمهوری هم کمکی به ستاد انتخابات اصلاح طلبان کرد می گوید: ما جدا کار می کردیم و کمک مالی نگرفتیم. ممکن بود بعضی از پوسترها را از ستاد بگیریم اما کمک نقدی دریافت نکردیم.

پرسیدم مطالبه کردید و دریافت نکردید که می گوید که ما به اصلا به آن سمت نرفتیم. بعد هم اشاره ای به انتخابات مجلس دهم و لیست امید داشته و می گوید که یک صحبت هایی در انتخابات مجلس داشتیم که بعد از انتخابات ما را گرفتار کرد. می پرسم چه صحبت هایی؟ از این صحبت ها که اسپانسرها به خودشان حق مداخله می دهند، می گوید: بله. می گفتند در انتخابات مجلس این قدر کمک کرده اند و باید مداخله کنند.

تشکر از مرعشی، مهرعلیزاده و کرباسچی

از فرامرزیان درباره نحوه هزینه کرد نامزدها در شهرستان ها سؤال کردم که گفت در شهرستان ها عموما هزینه ها بر عهده نامزدها بوده است و اطلاعات بیشتری دراین باره نداشت.

حسن رباطی هم تأکید می کند که مسئولیت او تنها در محدوه شهر تهران یعنی تهران، ری و شمیرانات که شامل 22 منطقه می شود، بوده است. او در انتهای گفت وگویش از حسین مرعشی، محسن مهرعلیزاده و غلامحسین کرباسچی تشکر می کند و می گوید که این سه نفر هم از نظر کلامی، چه از نظر حرفه ای و چه از نظر شخصی کمک زیادی در زمان انتخابات به ستاد اصلاح طلبان داشتند و افرادی هستند که قول و سندشان یکی است.

پایان پیام/

کلید واژه :

اصلاح طلبان

،

انتخابات

ثبت نظرات
captcha