مسکن در کدام مناطق تهران گران تر شد؟

بانک گردشگری با تمام قوا در کنار تیم ملی والیبال است

«آموزش» عنصر جدایی ناپذیر فعالیت های بانک ملی ایران است

رئیس قوه قضاییه به «بله» پیوست

انجام موفقیت آمیز تعمیرات اساسی پالایشگاه روغن سازی ایرانول آبادان پس از 20 سال 

معرفی برگزیدگان مسابقه عکس اینستاگرامی بانک سرمایه

همکاری غول ها برای توسعه خودروهای برقی و خودران

«رانت های اقتصادی» که نمایندگان را وامدار می کند

حداقل و حداکثر قیمت طلای سرخ اعلام شد

بانک مرکزی به بازار ارز مسلط است

چرا تحریم های صنایع پتروشیمی بی اثر است؟

تهیه یک دست مبل راحتی چقدر هزینه دارد؟

آخرین خبر از نفتکش های سانحه دیده

جزئیات تردد در محدوده زوج یا فرد

شرط جدایی بیرانوند از پرسپولیس مشخص شد

کاهش ۳۰ درصدی قیمت مسکن در راه است

اثرات اقتصادی سفر سامورایی ها به ایران

قیمت میوه تا ماه آینده ۴۰ درصد کاهش می یابد

واکنش عضو شورای شهر تهران به تیراندازی در مقابل تئاتر شهر

برنامه های ۱۰ گانه اصلاحی برای صفر کردن درآمد نفت در بودجه/آیا کسری بودجه در سال جاری جبران می شود؟

تغییر شکل حقوق ۹۸ و تبعیض ناروا علیه حداقل بگیران/ پشت پرده حمایت از نجومی بگیران چیست؟

ترکیبی جدید برای هیأت مدیره بانک سرمایه

آیا بازار ارز با کاهش قیمت ها به آرامش می رسد؟

رونمایی رسمی مرسدس بنز از GLB مدل 2020

تصمیمات سران قوا برای گشایش های اقتصادی چیست؟

حباب قیمت خودرو ترکید

قیمت شیرخام و انواع محصولات پر مصرف لبنی

جزیره ای از زباله، وسط اقیانوس آرام

موبایل های ۱میلیون تومانی در بازار را بشناسید

سفر به بهشت ییلاقی ایران

فیس لیفت رنو کولئوس 2020 معرفی شد

علت انباشت خودروهای کف پارکینگ خودروسازان چیست؟

دردسر جدید برای خریداران سکه

خودروهای زیر ۱۰۰ میلیون چقدر ریزش قیمت داشت؟

کدام مسئولان باید لیست دارایی هایشان را اعلام کنند؟

افزایش قیمت گوشی با بهانه های مختلف

گرانترین و ارزان ترین خانه ها در کدام محله تهران هستند؟

آزادسازی 600 زندانی جرایم غیر عمد با حمایت بانک ملی

خبر جدید رئیس کل بانک مرکزی درباره عوامل موثر بر نرخ ارز/آیا قیمت ارز منظقی می شود؟

می دانید چند حساب در بانک ملی ایران دارید؟

کد خبر : ۱۱۷۴
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

اصلاح طلبان برای انتخابات چقدر خرج کردند؟

ژاله فرامرزیان، مسئول دبیرخانه شورای عالی سیاست گذاری اصلاح طلبان و حسن رباطی، مسئول ستاد انتخاباتی شهر تهران در زمان انتخابات 96 در باره هزینه انتخاباتی اصلاح طلبان در تهران پاسخ دادند.

اصلاح طلبان برای انتخابات چقدر خرج کردند؟

به گزارش پایگاه خبری اقتصاد مثبت، ژاله فرامرزیان می گوید اشخاصی که به تأمین هزینه های انتخاباتی شورای شهر کمک کردند، حقیقی نبودند بلکه از وابستگان حزبی بوده اند. بر این اساس و به گفته او، احزاب همبستگی، کارگزاران، اتحاد ملت و حزب اسلامی کار از جمله احزابی بودند که به تأمین هزینه های انتخاباتی کمک کرده اند.

اظهارات رباطی

حسن رباطی ا اصلاحاتی به صحبت های فرامرزیان داشته و می گوید: از مجموع احزابی که در زمان انتخابات عضو شورای عالی سیاست گذاری اصلاح طلبان بودند، کمتر از یک ششم آنها کمک مالی داشتند. او در تکمله و اصلاح صحبت های فرامرزیان می گوید: حزب کارگزاران مبلغ 200 میلیون تومان کمک نقدی کرده و البته در چاپ اقلام تبلیغاتی هم کمک کرد. همچنین حزب ندای ایرانیان 50 میلیون تومان کمک نقدی داشته است. حزب اتحاد و حزب همبستگی در چاپ برخی از اقلام انتخاباتی کمک کردند و کمک ریالی نداشتند. همچنین به گفته رباطی خانه کارگر هم چاپ برخی از اقلام انتخاباتی را بر عهده گرفت.

نامزدهایی که هزینه هایشان را نداده اند

به گفته فرامرزیان، هر نامزد هم قرار بود بین 10 تا صد میلیون تومان برای تأمین هزینه های انتخاباتی کمک کند که بعضی از آنها یا پرداخت نکردند، یا همه را نتوانستند پرداخت کنند و تنها نیم یا بخشی از آن را تأمین کردند. خودش هم می خندد و می گوید 10 میلیون تومان یعنی رایگان، یعنی هیچ! حسن رباطی هم این سخنان را تأیید کرده و می گوید بعضی از نامزدهایی که وارد فهرست شدند، هنوز هزینه انتخابات را پرداخت نکرده اند و با این حال از زندگی شیشه ای و شفافیت سخن می گویند! رباطی می گوید این نامزدها هنوز به مردم دین دارند و اولین دین آنها نسبت به هزینه های انتخاباتی آنهاست که هنوز بعضی از آنها پولشان را نداده اند. وقتی می پرسم یعنی چه هنوز پول انتخابات را نداده اند، می خندد و می گوید که باید دیگر حقوق خود را جمع کنند برای دور بعدی انتخابات و هزینه های آن!

یک ونیم میلیارد برای تهران

فرامرزیان می گوید در آستانه انتخابات برخی برآوردهای زیادی از هزینه های انتخاباتی مطرح کردند. مثلا گفتند 10 تا 12 میلیارد تومان هزینه انتخابات خواهد شد. اما به جرئت می توانم بگویم که هزینه های انتخاباتی ما بین یک تا یک ونیم میلیارد تومان شد. این هزینه شامل هزینه های تبلیغات، چاپ بنر و اقلام انتخاباتی می شود. فرامرزیان می گوید از میان احزابی که نام بردم و اشخاصی که به کمک مالی آمدند، بعضی مثلا به جای کمک مالی مستقیم، در کار چاپ کمک کردند و بعضی از احزاب هم رقم های کوچکی کمک کردند.

او البته توضیح می دهد که مسئولیتش در زمان انتخابات، مدیریت دبیرخانه یعنی تأمین هزینه های دبیرخانه ستاد انتخابات بوده است که به گفته خودش این هزینه ها را با 50 میلیون تومان تأمین کرده است. می گوید: کارهای دبیرخانه شامل اداره سایت، اطلاع رسانی و پکیج پیامک ها به ویژه پیامک های شب آخر بود. برای تأمین این هزینه هم بخشی از مبالغ را آقای عارف بر عهده گرفت از طریق تأمین کامپیوتر، نرم افزار و... .

او می گوید مثلا برای تأمین هزینه های اس ام اس های لحظه آخر، آقای مرعشی و پسر آقای حقانی با اینکه پدرش در فهرست هم نبود، هزینه را متقبل شدند و کار راه افتاد.

اتفاقا حقیقی ها کمک کردند

رباطی هم هزینه یک ونیم میلیارد تومان برای شهر تهران را که شامل 22 منطقه می شود، تأیید می کند. به گفته رباطی، مرتضی حاجی، مسئول ستاد انتخابات استان تهران است و می تواند در این زمینه توضیح بدهد.

البته تماس با حاجی به نتیجه نرسید. رباطی همچنین درباره تأمین مکان برای استقرار ستادهای انتخاباتی در شهر تهران و مناطق 22گانه آن می گوید که ما یک ریال برای امکانات لجستیکی و پشتیبانی هزینه نکردیم. علاقه مندان به جریان اصلاح طلبی که وابستگی حزبی نداشته اما به لحاظ خط مشی اصلاح طلب بودند، مکان هایی را برای استقرار ستادها اصلاح طلبان در مناطقه 22گانه در اختیار ما گذاشتند. او ادامه می دهد که اتفاقا در این زمینه تماما چهره های حقیقی کمک کردند و خوب است که اگر خانم فرامرزیان می گوید که تنها وابستگان حقوقی احزاب کمک کرده اند، بفرمایند که ما هم در جریان باشیم.

او می گوید که در اختیار گرفتن این مکان ها بر اساس ارتباطات شخصی و حرفه ای و حقیقی بوده است. رباطی درعین حال اضافه می کند که در بحث میتینگ ها و هزینه های آن هم باید بگویم که برخی از میتینگ ها از جمله میتینگ دانشجویان یا بانوان از سوی ستاد تأمین شد، اما هزینه میتینگ های صنفی مثل معلمان یا کارگران، صنعتگران و بازرگانان و ... از سوی اتحادیه های مربوطه یا خود صنوف تأمین شد و تنها مباحث تبلیغات یا تولید محتوا بر عهده ستاد بود.

فرامرزیان هم در بخش دیگر گفت وگوی خود با اشاره به اینکه در مباحث سیاسی، بحث تأمین کنندگان مالی انتخابات برای طرف های درگیر، مهم است، می گوید: همه هزینه ها در ستاد انتخابات اصلاح طلبان مستند است. او حتی این نکته را هم می گوید که سخنرانانی که به مراسم های تبلیغاتی در سراسر کشور توزیع شدند، خودشان هزینه بلیت سفر را پرداخت می کردند، از این رو هزینه های ما که شامل همین برنامه های تبلیغاتی هم می شود، خیلی کم بود.

ارتباط با ستاد انتخابات ریاست جمهوری

از او درباره این سؤال می کنم که آیا ستاد انتخابات ریاست جمهوری هم کمکی به ستاد انتخابات اصلاح طلبان کرد می گوید: ما جدا کار می کردیم و کمک مالی نگرفتیم. ممکن بود بعضی از پوسترها را از ستاد بگیریم اما کمک نقدی دریافت نکردیم.

پرسیدم مطالبه کردید و دریافت نکردید که می گوید که ما به اصلا به آن سمت نرفتیم. بعد هم اشاره ای به انتخابات مجلس دهم و لیست امید داشته و می گوید که یک صحبت هایی در انتخابات مجلس داشتیم که بعد از انتخابات ما را گرفتار کرد. می پرسم چه صحبت هایی؟ از این صحبت ها که اسپانسرها به خودشان حق مداخله می دهند، می گوید: بله. می گفتند در انتخابات مجلس این قدر کمک کرده اند و باید مداخله کنند.

تشکر از مرعشی، مهرعلیزاده و کرباسچی

از فرامرزیان درباره نحوه هزینه کرد نامزدها در شهرستان ها سؤال کردم که گفت در شهرستان ها عموما هزینه ها بر عهده نامزدها بوده است و اطلاعات بیشتری دراین باره نداشت.

حسن رباطی هم تأکید می کند که مسئولیت او تنها در محدوه شهر تهران یعنی تهران، ری و شمیرانات که شامل 22 منطقه می شود، بوده است. او در انتهای گفت وگویش از حسین مرعشی، محسن مهرعلیزاده و غلامحسین کرباسچی تشکر می کند و می گوید که این سه نفر هم از نظر کلامی، چه از نظر حرفه ای و چه از نظر شخصی کمک زیادی در زمان انتخابات به ستاد اصلاح طلبان داشتند و افرادی هستند که قول و سندشان یکی است.

پایان پیام/

کلید واژه :

اصلاح طلبان

،

انتخابات

ثبت نظرات
captcha