اعضای جدید هیئت مدیره لیزینگ خودرو غدیر منصوب شدند

هزینه مصرف خانوار در کدام بخش ها افت کرد؟

اعتبار دفترچه های بیمه تمدید شد

ورود خودروسازی ایران به لاین «شرق»؟

از ماجرای پروژه های پرحاشیه تا واردات خودرو و قاچاق پوشاک

واردات گوشی تلفن همراه به روال قبل ادامه خواهد یافت

نان به نرخ نانوایی ها!

غوغای دولت تدبیر و امیر

قیمت خودرو در بازار آزاد مشخص شد

قیمت نفت خام سنگین ایران چقدر است؟

تست کرونا برای تمام کارکنان گروه مالی گردشگری و بانک گردشگری انجام شد

برای خرید کیبورد تبلت چقدر هزینه کنیم؟

رونمایی از جدیدترین محصول مرسدس کلاس S

۱۰ شغل پرتقاضای جهان

ETF بعدی شامل کدام شرکت ها می شود؟

ورود ممنوع بنادر به افراد بدون ماسک

دلیل رشد نجومی قیمت سهام در بورس چیست؟

لغو کلیه مجوزهای صادرات مرغ

سهام عدالت جدید در طرح پیشنهادی مجلس به چه کسانی می رسد؟

آخرین وضعیت آزادسازی سهام عدالت

صعود بورس ها در آسیا و آمریکا

روايت سيف از جلسه دلار 4200 توماني همزمان با گزارش همتی/دلارِ جهانگيری يا دلارِ روحانی؟

تکلیف کارت سوخت در فرایندخرید و فروش خودرو چه می شود؟

تشبیه دلار ۲۰هزار تومانی به گلابی در مجلس!

تشنج در مجلس حین سخنرانی ظریف

خودرویی از طلا که چشم ها را خیره می کند

حضور ظریف در مجلس حاشیه ساز شد

ریزش ارزش ریال تا کجا ادامه دارد؟

علت صعود شاخص بورس و واقعیت اقتصاد کشور

کلید قطع مارپیچ قیمت ها

 صورت های مالی سال ۱۳۹۸ شرکت لیزینگ گردشگری به تصویب رسید

تصویری دیدنی از تیپ خاص کی روش

پیامک های واریزی که برای کلاهبرداری می آیند

امکان فروش سهام عدالت فراهم شد

توضیح رییس کل بانک مرکزی درباره مسیر سیاست پولی کشور

بانک ها و روی دیگر سکه!

مالک زیاده خواه نمی تواند مستاجر را بیرون کند

بورس املاک؛ مکانی برای ساماندهی بازار مسکن یا جولان سفته بازان؟

تا اطلاع ثانوی مدت آموزش سربازی یک ماه است

هدف گذاری تورم با دلار

کد خبر : ۱۱۷۴
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

اصلاح طلبان برای انتخابات چقدر خرج کردند؟

ژاله فرامرزیان، مسئول دبیرخانه شورای عالی سیاست گذاری اصلاح طلبان و حسن رباطی، مسئول ستاد انتخاباتی شهر تهران در زمان انتخابات 96 در باره هزینه انتخاباتی اصلاح طلبان در تهران پاسخ دادند.

اصلاح طلبان برای انتخابات چقدر خرج کردند؟

به گزارش پایگاه خبری اقتصاد مثبت، ژاله فرامرزیان می گوید اشخاصی که به تأمین هزینه های انتخاباتی شورای شهر کمک کردند، حقیقی نبودند بلکه از وابستگان حزبی بوده اند. بر این اساس و به گفته او، احزاب همبستگی، کارگزاران، اتحاد ملت و حزب اسلامی کار از جمله احزابی بودند که به تأمین هزینه های انتخاباتی کمک کرده اند.

اظهارات رباطی

حسن رباطی ا اصلاحاتی به صحبت های فرامرزیان داشته و می گوید: از مجموع احزابی که در زمان انتخابات عضو شورای عالی سیاست گذاری اصلاح طلبان بودند، کمتر از یک ششم آنها کمک مالی داشتند. او در تکمله و اصلاح صحبت های فرامرزیان می گوید: حزب کارگزاران مبلغ 200 میلیون تومان کمک نقدی کرده و البته در چاپ اقلام تبلیغاتی هم کمک کرد. همچنین حزب ندای ایرانیان 50 میلیون تومان کمک نقدی داشته است. حزب اتحاد و حزب همبستگی در چاپ برخی از اقلام انتخاباتی کمک کردند و کمک ریالی نداشتند. همچنین به گفته رباطی خانه کارگر هم چاپ برخی از اقلام انتخاباتی را بر عهده گرفت.

نامزدهایی که هزینه هایشان را نداده اند

به گفته فرامرزیان، هر نامزد هم قرار بود بین 10 تا صد میلیون تومان برای تأمین هزینه های انتخاباتی کمک کند که بعضی از آنها یا پرداخت نکردند، یا همه را نتوانستند پرداخت کنند و تنها نیم یا بخشی از آن را تأمین کردند. خودش هم می خندد و می گوید 10 میلیون تومان یعنی رایگان، یعنی هیچ! حسن رباطی هم این سخنان را تأیید کرده و می گوید بعضی از نامزدهایی که وارد فهرست شدند، هنوز هزینه انتخابات را پرداخت نکرده اند و با این حال از زندگی شیشه ای و شفافیت سخن می گویند! رباطی می گوید این نامزدها هنوز به مردم دین دارند و اولین دین آنها نسبت به هزینه های انتخاباتی آنهاست که هنوز بعضی از آنها پولشان را نداده اند. وقتی می پرسم یعنی چه هنوز پول انتخابات را نداده اند، می خندد و می گوید که باید دیگر حقوق خود را جمع کنند برای دور بعدی انتخابات و هزینه های آن!

یک ونیم میلیارد برای تهران

فرامرزیان می گوید در آستانه انتخابات برخی برآوردهای زیادی از هزینه های انتخاباتی مطرح کردند. مثلا گفتند 10 تا 12 میلیارد تومان هزینه انتخابات خواهد شد. اما به جرئت می توانم بگویم که هزینه های انتخاباتی ما بین یک تا یک ونیم میلیارد تومان شد. این هزینه شامل هزینه های تبلیغات، چاپ بنر و اقلام انتخاباتی می شود. فرامرزیان می گوید از میان احزابی که نام بردم و اشخاصی که به کمک مالی آمدند، بعضی مثلا به جای کمک مالی مستقیم، در کار چاپ کمک کردند و بعضی از احزاب هم رقم های کوچکی کمک کردند.

او البته توضیح می دهد که مسئولیتش در زمان انتخابات، مدیریت دبیرخانه یعنی تأمین هزینه های دبیرخانه ستاد انتخابات بوده است که به گفته خودش این هزینه ها را با 50 میلیون تومان تأمین کرده است. می گوید: کارهای دبیرخانه شامل اداره سایت، اطلاع رسانی و پکیج پیامک ها به ویژه پیامک های شب آخر بود. برای تأمین این هزینه هم بخشی از مبالغ را آقای عارف بر عهده گرفت از طریق تأمین کامپیوتر، نرم افزار و... .

او می گوید مثلا برای تأمین هزینه های اس ام اس های لحظه آخر، آقای مرعشی و پسر آقای حقانی با اینکه پدرش در فهرست هم نبود، هزینه را متقبل شدند و کار راه افتاد.

اتفاقا حقیقی ها کمک کردند

رباطی هم هزینه یک ونیم میلیارد تومان برای شهر تهران را که شامل 22 منطقه می شود، تأیید می کند. به گفته رباطی، مرتضی حاجی، مسئول ستاد انتخابات استان تهران است و می تواند در این زمینه توضیح بدهد.

البته تماس با حاجی به نتیجه نرسید. رباطی همچنین درباره تأمین مکان برای استقرار ستادهای انتخاباتی در شهر تهران و مناطق 22گانه آن می گوید که ما یک ریال برای امکانات لجستیکی و پشتیبانی هزینه نکردیم. علاقه مندان به جریان اصلاح طلبی که وابستگی حزبی نداشته اما به لحاظ خط مشی اصلاح طلب بودند، مکان هایی را برای استقرار ستادها اصلاح طلبان در مناطقه 22گانه در اختیار ما گذاشتند. او ادامه می دهد که اتفاقا در این زمینه تماما چهره های حقیقی کمک کردند و خوب است که اگر خانم فرامرزیان می گوید که تنها وابستگان حقوقی احزاب کمک کرده اند، بفرمایند که ما هم در جریان باشیم.

او می گوید که در اختیار گرفتن این مکان ها بر اساس ارتباطات شخصی و حرفه ای و حقیقی بوده است. رباطی درعین حال اضافه می کند که در بحث میتینگ ها و هزینه های آن هم باید بگویم که برخی از میتینگ ها از جمله میتینگ دانشجویان یا بانوان از سوی ستاد تأمین شد، اما هزینه میتینگ های صنفی مثل معلمان یا کارگران، صنعتگران و بازرگانان و ... از سوی اتحادیه های مربوطه یا خود صنوف تأمین شد و تنها مباحث تبلیغات یا تولید محتوا بر عهده ستاد بود.

فرامرزیان هم در بخش دیگر گفت وگوی خود با اشاره به اینکه در مباحث سیاسی، بحث تأمین کنندگان مالی انتخابات برای طرف های درگیر، مهم است، می گوید: همه هزینه ها در ستاد انتخابات اصلاح طلبان مستند است. او حتی این نکته را هم می گوید که سخنرانانی که به مراسم های تبلیغاتی در سراسر کشور توزیع شدند، خودشان هزینه بلیت سفر را پرداخت می کردند، از این رو هزینه های ما که شامل همین برنامه های تبلیغاتی هم می شود، خیلی کم بود.

ارتباط با ستاد انتخابات ریاست جمهوری

از او درباره این سؤال می کنم که آیا ستاد انتخابات ریاست جمهوری هم کمکی به ستاد انتخابات اصلاح طلبان کرد می گوید: ما جدا کار می کردیم و کمک مالی نگرفتیم. ممکن بود بعضی از پوسترها را از ستاد بگیریم اما کمک نقدی دریافت نکردیم.

پرسیدم مطالبه کردید و دریافت نکردید که می گوید که ما به اصلا به آن سمت نرفتیم. بعد هم اشاره ای به انتخابات مجلس دهم و لیست امید داشته و می گوید که یک صحبت هایی در انتخابات مجلس داشتیم که بعد از انتخابات ما را گرفتار کرد. می پرسم چه صحبت هایی؟ از این صحبت ها که اسپانسرها به خودشان حق مداخله می دهند، می گوید: بله. می گفتند در انتخابات مجلس این قدر کمک کرده اند و باید مداخله کنند.

تشکر از مرعشی، مهرعلیزاده و کرباسچی

از فرامرزیان درباره نحوه هزینه کرد نامزدها در شهرستان ها سؤال کردم که گفت در شهرستان ها عموما هزینه ها بر عهده نامزدها بوده است و اطلاعات بیشتری دراین باره نداشت.

حسن رباطی هم تأکید می کند که مسئولیت او تنها در محدوه شهر تهران یعنی تهران، ری و شمیرانات که شامل 22 منطقه می شود، بوده است. او در انتهای گفت وگویش از حسین مرعشی، محسن مهرعلیزاده و غلامحسین کرباسچی تشکر می کند و می گوید که این سه نفر هم از نظر کلامی، چه از نظر حرفه ای و چه از نظر شخصی کمک زیادی در زمان انتخابات به ستاد اصلاح طلبان داشتند و افرادی هستند که قول و سندشان یکی است.

پایان پیام/

کلید واژه :

اصلاح طلبان

،

انتخابات

ثبت نظرات
captcha