تداوم ریزش قیمت نفت در بازار جهانی

قیمت بلیت هواپیما ارزان می شود

رئیس سازمان خصوصی چرا بازداشت شد؟

چرا تور اسپانیا بهترین تور گردشگری است؟

16 روز تا حذف استقلال و پرسپولیس از آسیا

قبض برق را چگونه پرداخت کنیم؟

صرافی ها دلار را چند می فروشند؟

قیمت خودرو های پرفروش در ۲۴ مرداد ۹۸

قیمت کیف و کاور گوشی در بازار

آیا پرونده مسکن مهر تا پایان سال بسته می شود؟

بورسیه های جنجالی و انفصال از خدمت دو رئیس دانشگاه

فرصت ۶ ماهه برای سامان دهی ۷ میلیون کارت خوان بی هویت

دیدگاه کارشناسان اقتصادی درباره حذف ۴ صفر از پول ملی چیست؟/آیا «تورم» مقابل حذف صفر پول می ایستد؟

مشکل ۶۰ میلیاردی فدراسیون فوتبال!

آمادگی جنرال موتورز و فورد برای رکود احتمالی اقتصادی

قطعه سازان شکایت خود را به مجلس ببرند/چرا خودروسازان عمدا قطعه را وارد می کردند؟

مدیرعامل سایپا ممنوع الخروج شد؟

قیمت رقابتی پرشیاخودرو برای خودروهای نو BMW

پوری حسینی از سازمان خصوصی سازی رفت

نحوه تهاتر بدهی های دولت، اشخاص غیر دولتی و بانک ها

بررسی پرونده واگذاری ایران ایرتور در مجلس

روغن"ترانسفورماتور توزیع" در سال رونق  تولید در ایرانول ساخته شد

چالش های اصلی صنعت با نظام مالیاتی

رمز ارزها چقدر بر زندگی مردم تاثیر دارند؟

عرضه محصولات جدید ایرانول با بالاترین سطح کیفی

هفت پیشنهاد گمرک برای حل مشکل واردکنندگان

بورس تهران رکورد زد

ماجرای ناکامی سارقان بانک صادرات

قیمت خودرو های پرفروش در ۱۳ مرداد

ایرانی ها چقدر خانه در ترکیه خریدند؟

هشدار یک نماینده درباره دلالی ارزی در مرز شلمچه

ثبت نام مشمولان متقاضی امریه سربازی در قوه قضائیه

ماجرای رضایت گرفتن از خانواده استاد به کجا رسید؟

واکنش ضرغامی به تعطیلی روزنامه وطن امروز

جزئیات شیوه سرمایه گذاری در سوریه

تداوم فروش های بی اثر خودروسازان در بازار/آیا قیمت خودروسازان ۵ درصد زیر حاشیه بازار تعیین می شود؟

زنگ هشدار برای ایران به صدا درآمد/بازرسی FATF از نظام بانکی و مالی امارات

جای سرویس بانک کاملا مجازی در ایران خالی است

رکوردشکنی قیمت مسکن در دولت دوازدهم

چرا نفت ۱۰۰ دلاری نشد؟

کد خبر : ۱۵۸۳
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

۴ میلیون ؛ اجاره ۴ قطعه موزاییک به دستفروش ها

بسته به اینکه صنفی پردرآمد است یا کم درآمد و با توجه به نوع کالا، میزان اجاره معبر در پایتخت و سبک آن متفاوت است.

۴ میلیون ؛ اجاره ۴ قطعه موزاییک به دستفروش ها

به گزارش پایگاه خبری اقتصاد مثبت، هم اکنون در بعضی نقاط خیابان ولیعصر که جزو نقاط گران دستفروشی محسوب می شود، قیمت اجاره هر موزاییک، ۵۰ هزار تومان تعیین شده است. هر دستفروش برای پهن کردن بساط به حداقل چهار موزاییک نیاز دارد. با این توصیف برای اجاره هر بساط با چهار موزاییک، روزانه ۲۰۰ هزار تومان باید بپردازد.

اما در برخی معابر عمومی که پردرآمد نیست و به اصطلاح پاخور خوبی ندارد، هر موزاییک به قیمت ۵ هزار تومان اجاره داده می شود. این رقم ها براساس گزارش هایی گفته می شود که به مسئولان شهری ارائه شده است.

در محدوده مرکزی شهر، حد فاصل میدان انقلاب تا میدان فردوسی نیز معابر به صورت هفتگی اجاره داده می شود. رقم اجاره ها از ۳۰۰ هزار تومان برای یک هفته شروع می شود و بسته به مکان و نوع کالا فرق می کند. در واقع این رقم به نقاطی اختصاص دارد که پاخور کمتری دارند.

چه کسی اجاره می دهد؟

دستفروش ها موظفند پیش از شروع کار این مبالغ را پرداخت کنند و در غیر این صورت اجاره پهن کردن بساط را نخواهند داشت. شاید بپرسید این اجاره ها به جیب چه کسانی می رود؟ آیا موجر، شهرداری تهران است؟ یا نه حدس می زنید که مغازه دارها نرخ ها را بالا و پایین می کنند؟ مغازه دارها البته بخشی از این شبکه بزرگ محسوب می شوند، اما اراذل و اوباش به اذعان دستفروشان، صاحبخانه های اصلی معابر بزرگ تهران هستند.

آنها بسته به پاخور بودن منطقه، روزانه ۲۰۰ تا ۲۵۰ هزار تومان از هر دستفروش اجاره می گیرند و البته در قبال واگذاری مکان، حفاظت از بساط آنها را هم بر عهده دارند و زمانی که مأموران سد معبر نزدیک می شوند، با قمه و چاقو به استقبال شان می روند و با داد و بیداد و دعوا اجازه نزدیک شدن مأموران به بساط ها را نمی دهند. آنها معابر پرتردد را قطعه بندی و تفکیک کرده اند و برمبنای پاخور بودن یا پاخور نبودن و تردد عابران، با زور از دستفروشان اجاره می گیرند. این افراد به صورت باندی و شبکه ای فعالیت می کنند و در ازای دریافت پول، امنیت بساط ها را هم تضمین می کنند.

بساط اجاره ای یک ماهه، حداقل ۱۰ میلیون تومان!

در ایام نوروز و حوالی عید البته ماجرا کاملاً متفاوت است. در آستانه تعطیلات نوروزی، آنها نه به ازای موزاییک که براساس نقطه ای که بساط پهن می شود، اجاره دریافت می کنند. اجاره از اول اسفند تا پایان اسفند برای مدت یک ماه، پیش پیش گرفته می شود و اگر فردی بخواهد در نقطه ای که انتخاب کرده، دستفروشی کند، باید اجاره را زودتر پرداخت کند. اجاره هر بساط در نقاط پرتردد، حداقل از ۱۰ میلیون تومان شروع می شود که این رقم بازهم بسته به نوع کالا و مکان، متفاوت است.

اجاره دستفروش روزی ۱۰۰ تا ۱۵۰ هزار تومان

روی دیگر ماجرای اجاره معابر برای دستفروشی البته مغازه دارها هستند. آنها به دو شیوه فعالیت می کنند. برخی با انتشار آگهی در سایت های اشتراک آگهی اقدام به اجاره دستفروش می کنند. اجاره دستفروش ها نیز رقم مشخصی ندارد. اما از 100 تا 150 هزار تومان کمتر نیست. این رقم به صورت روزانه از سوی مغازه دار به «دستفروش اجاره ای» پرداخت می شود. در واقع مغازه دارها با اجاره دستفروش اقدام به فروش اجناس شان با قیمت پایین تر در جلوی مغازه شان می کنند. مشتری هم وقتی با نرخ بالاتر کالا در داخل مغازه مواجه می شود و همان کالا را با قیمت ارزان تر در جلوی مغازه می بیند، ترغیب می شود که حتماً آن کالا را خریداری کند. درحالی که کالا همان است و مغازه دار برای رونق بازارش، اقدام به فروش تصنعی با نرخ بالاتر کرده است!

۵۰ هزار تومان اجاره هر موزاییک در تهران!

اجاره دادن معابر از سوی مغازه داران البته سابقه طولانی تری دارد. مغازه دارها حالا بخوبی می دانند برای جبران مالیات، عوارض و احیاناً اجاره مغازه شان باید معبر جلوی مغازه شان را اجاره دهند. محمدصادق زمانی، مدیر روابط عمومی شرکت شهربان و حریم بان شهرداری تهران درباره این نرخ ها به «ایران» این طور توضیح می دهد: «نرخ اجاره معابر جلوی مغازه ها با نرخ هایی که از سوی اراذل و اوباش تعیین می شود، تقریباً مشابه است. هر موزاییک جلوی یک مغازه در نقطه ای پرتردد مثل خیابان ولیعصر، روزانه ۵۰ هزار تومان تعیین شده است. معابر جلوی مغازه، حداقل به دو دستفروش اجاره داده می شود. دستفروش ها باید قبل از پهن کردن بساط، اجاره روزانه خود را بپردازند. این مبلغ حتی در شرایطی که جنسی فروخته نشود هم باید پرداخت شود.»

۴ میلیون تومان! اجاره ۴ قطعه موزاییک به دستفروش ها

سؤال این است، یک دستفروش ماهانه چه میزان درآمد دارد که باید روزانه چنین مبالغ بالایی را بپردازد؟ چرا که اگر او بخواهد روزانه برای هر موزاییک 50 هزار تومان پرداخته و چهار موزاییک اجاره کند، حداقل برای 20 روز در ماه باید 4 میلیون تومان هزینه کند. آیا برای او به صرفه است که زیر بار این اجاره سنگین برود؟! زمانی می گوید: «درآمد 60 درصد از دستفروش ها، ماهانه حداقل 8.5 تا 9 میلیون تومان است که هیچ عوارض و مالیاتی هم در ازای آن نمی دهند. این افراد همان هایی هستند که به علت درآمد بالا مقاومت می کنند و حاضر نیستند به نقاط ساماندهی شده کوچ کنند!»

 

کلید واژه :

موزاییک

،

دستفروش ها

،

اجاره

،

دستفروشی

ثبت نظرات
captcha