جزئیات سرقت میلیاردی از منزل یکی از نمایندگان

بازی جدید بانک ها برای پرداخت نکردن وام ازدواج جوانان

رقم واقعی فرار مالیاتی پزشکان چقدر است؟

طرحی برای افزایش کیفیت بنزین

آمار بانک مرکزی از قیمت مسکن

وزیر اقتصاد خواستار کمک مردم به دولت در جنگ اقتصادی شد

با زندگی مردم چه کردیم؟

روند کاهشی قیمت انواع میوه ادامه دارد

کارنامه تجدیدی بازار مسکن در نیمه اول ۹۸

چگونه وام بگیریم؟

گرانفروشی برنج در سایه سکوت دستگاه های نظارتی

ابلاغیه فدراسیون فوتبال برای پرسپولیسی ها

مخالفت مجلس با حذف تعطیلی هشتم ربیع الاول

پاسخ وزارت نفت به خبر افزایش قیمت بنزین

چه کسانی قطعا پیامک حذف یارانه را دریافت خواهند کرد؟

اجرای 27 طرح جدید پتروشیمی تا سال 1400

تا سال 1404 تنوع تولیدات پتروشیمی به 105 محصول خواهد رسید

تاثیر منفی تغییرات نرخ ارز در تولید شکر

تحلیلی تاریخی از تحریم بانک مرکزی/ تحریم جدید آیا تاثیری بر اقتصاد دارد؟

اطلاعیه جدید بانک مرکزی درباره ارز زائران اربعین

بازار مسکن در مهر ۹۸ چگونه خواهد بود؟

بخشودگی جرایم مالیاتی مشروط به پرداخت بدهی ها تا پایان مهر

سیزدهمین نمایشگاه بین المللی ایران پلاست آغاز به کار کرد

ناشنیده هایی از جوانی که مقابل کاخ سفید مداحی کرد

برترین مراکز مالی جهان کدامند؟

واکنش بورس های جهانی به کاهش نرخ بهره در آمریکا

حداقل و حداکثر نرخ زعفران اعلام شد

چگونگی نحوه محاسبه و تسویه حساب در سامانه "تهران من"

قیمت آپارتمان های نُقلی در تهران

چگونه می توان از چرخه مخرب نفتی فرار کرد؟/آیا می توان به عدم تعادل های اقتصاد پایان داد؟

امسال ارز اربعین چگونه ارائه خواهد شد؟

چقدر از کارت سوخت استقبال شد؟

شیرین کردن آب دریا چقدر می تواند مشکل کم آبی را در کشور بر طرف کند؟

هشدار دادستانی به زائران اربعین درباره بلیت های ارزان

لاکچری ترین خودروهای جهان در سال ۲۰۱۹

هزینه صرفه جویی چاپ قبض برق چه می شود؟

وصیت عجیب رونالدو درباره نوشته روی سنگ قبرش!

نگاهی به عملکرد صادراتی ایران در ۲۰۱۹

هشدار مجدد اردوغان درباره منطقه امن

واکنش ژاپن به ادعای نقش ایران در ماجرای آرامکو

کد خبر : ۱۶۲۲
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

خودروهایی که امکان ترخیص نیافتند

یکشنبه گذشته در شرایطی مهلت ترخیص خودروهای دپویی در گمرکات و مناطق ویژه اقتصادی به پایان رسید که به دلیل موانع بانکی و همچنین دست انداز سازمان ملی استاندارد از ۱۳ هزار خودرو تنها پنج هزار خودرو امکان ترخیص یافتند.

خودروهایی که امکان ترخیص نیافتند

به گزارش پایگاه خبری اقتصاد مثبت، در سال ٩٧ همراه با توقف واردات خودرو به کشور، بالغ بر ۱۳ هزار دستگاه خودروی وارداتی در گمرکات و مناطق ویژه اقتصادی باقی ماند. این در شرایطی است که ۱۶ دی ماه هیات دولت مصوبه ای مبنی بر فراهم شدن امکان خروج این تعداد خودروی مانده در گمرک را صادر کرد. با وجود این مصوبه که با نگاه گره گشایی از مشکل مشتریان و ایفای تعهدات واردکنندگان خودرو تصویب شد؛ به دلیل ناهماهنگی میان متولیان صدور مجوز ترخیص، تنها هزار دستگاه خودرو از ناحیه این مصوبه از گمرکات خارج شد. به این ترتیب دولت در مصوبه ای دیگر امکان ترخیص برای خودروهای دپویی از گمرکات کشور و مناطق ویژه اقتصادی را به مدت دو ماه دیگر تمدید کرد. حال خبر می رسد که به دلیل ناهماهنگی در سیستم بانکی و همچنین دست اندازهایی که سازمان ملی استاندارد برای خروج خودروهای دپویی ایجاد کرده، روند ترخیص کند پیش رفته و در نهایت اینکه تنها پنج هزار خودرو از گمرکات و مناطق ویژه اقتصادی امکان خروج پیدا کرده اند.

به این ترتیب مشخص نیست که باقی خودروهای در گمرک مانده که پیش از توقف واردات به طور قانونی وارد کشور شده اند چه سرنوشتی پیدا خواهند کرد؟ آیا دولت مهلت دیگری برای ترخیص در نظر خواهد گرفت یا اینکه خودروهای یاد شده نیز به سرنوشت وارداتی های غیرقانونی که در بلاتکیفی به سر می برند دچار خواهند شد. در هر صورت آنچه مشخص است دولت با آگاهی از موانع ترخیص این خودروها، مهلت چهار و شش ماهه برای خروج وارداتی ها از گمرکات کشور در نظر گرفت این در شرایطی است که عدم ترخیص تمامی خودروها با وجود این موانع از سوی بسیاری از وارد کنندگان قابل پیش بینی بود.به گفته بسیاری از دست اندرکاران محصولات وارداتی آنچه بیش از همه سبب شد تا روند ترخیص این خودروها با توجه به تمدید مهلت ۲ ماهه ترخیص آنها از گمرک، مطابق پیش بینی های صورت گرفته پیش نرود، عدم هماهنگی سیستم بانکی و همچنین دست اندازهایی است که سازمان استاندارد در روند ترخیص این خودروها به وجود آورد. با توجه به تمدید مصوبه هیات دولت و اینکه سازوکار ترخیص این خودروها نیز در مهلت چهار ماهه مشخص شده بود، وارد کنندگان امیدوار بودند در ارتباط با نحوه اخذ مجوزها و روند ترخیص محصولات شان در مهلت دوباره هیات دولت، بتوانند به سرعت خودروهای خود را از گمرکات و مناطق ویژه اقتصادی ترخیص کنند، حال آنکه چالش های جدید مانع از تحقق خروج تمامی خودروها شد.

یکی از چالش های اساسی که واردکنندگان طی ۶ ماه گذشته با آن مواجه بودند و تاکنون نیز در این ارتباط تعیین تکلیفی صورت نگرفته است، مساله دریافت مابه التفاوت نرخ ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی با نرخ حواله سامانه سنا و همچنین هزینه های مربوط با روند ترخیص است. با توجه به مجوز داده شده، شرکت های وارد کننده مجاز بودند این مبالغ را از مشتریان خود اخذ کنند، البته پیش از دریافت باید لیست هزینه ها را به تایید سازمان حمایت می رساندند.

به دلیل بلاتکلیف گذاشتن واردکنندگان از سوی سازمان حمایت در ارتباط با تعیین قطعی هزینه ورود خودروها، شرکت های واردکننده قراردادهای الحاقی با مشتریان خود به امضا رساندند و در چارچوب این قراردادها مبالغی را به صورت علی الحساب از آنها دریافت کردند. با توجه به دریافت هزینه ها به صورت علی الحساب از مشتریان و تامین مالی برای ترخیص این خودروها، با اتمام مهلت هیات دولت باز هم مشتریان و وارد کنندگان بلاتکلیف مانده اند. حال مشخص نیست که هزینه دریافت شده از سوی مشتریان و همچنین باقی خودروهای مانده در گمرکات و مناطق ویژه اقتصادی چه تکلیفی پیدا خواهند کرد. آیا باید در انتظار مصوبه دیگری از سوی هیات دولت باشند؟

 چالش واردکنندگان برای ترخیص
همانطور که پیش تر عنوان شد هنگامی که مصوبه دولت مبنی بر ترخیص خودروهای رسوب کرده در گمرک به مدت ۲ ماه تمدید شد، بسیاری از مشتریان و همچنین وارد کنندگان امیدوار بودند در فرصت پیش رو بتوانند باقی خودروهای مانده  در گمرکات کشور را ترخیص کنند. البته همان طور که ذکر شد تنها حدود ۴۰ درصد از این خودروها امکان ترخیص یافتند و بخش عظیمی از آنها با توجه به اتمام فرصت ترخیص، پشت درهای گمرک ماندند.

در ارتباط با چالش ترخیص این خودروها، مهدی دادفر، دبیر انجمن واردکنندگان خودرو در گفت و گو با «دنیای اقتصاد» می گوید: سیستم بانکی و همچنین سازمان استاندارد مانع ترخیص تمامی خودروهای دپویی شدند.

وی با اشاره به روند پیچیده سیستم بانکی در ارتباط با ترخیص این خودروها می گوید: بخش زیادی از فرصت شرکت های وارد کننده در روند شناسایی منشا ارز هزینه شده برای واردات این خودروها توسط بانک های عامل به نوعی به هدر رفت. این در حالی است که این مساله با توجه به محدودیت زمانی که برای ورود این خودروها در نظر گرفته شده بود به راحتی قابل حل بود.

اشاره دبیر انجمن واردکنندگان به محدودیت زمانی مربوط به ایرادی است که بانک مرکزی در زمان تصویب این مصوبه در هیات دولت مطرح کرد و بخشی از زمان ۴ ماهه ابتدایی این مصوبه به بحث درباره آن گذشت.

هیات دولت در مصوبه ابتدایی خود به واردکنندگان مجوز داد تا آن بخش از محصولات خود را که تا تاریخ ۱۶ دی ماه سال گذشته وارد گمرکات و  مناطق ویژه اقتصادی شده بود را ترخیص کنند. حال آنکه بانک مرکزی به زمان ذکر شده اعتراض کرد.

مسوولان ارشد این بانک معتقد بودند چنانچه به واردکنندگان اجازه داده شود محصولات خود را تا تاریخ بیان شده ترخیص کنند، با توجه به اینکه برخی خودروها دارای منشا ارز مشخصی نیستند، این مساله سبب می شود واردکنندگان به منظور تامین ارز برای ترخیص آنها به بازار ورود کنند.

مسوولان بانک مرکزی تاکید کردند این اقدام تلاش های سیاست گذار کلان بازار ارز برای  ایجاد موازنه میان عرضه و تقاضا را از بین خواهد برد. در نهایت فشارهای بانک مرکزی، دولت را مجاب کرد تاریخ ترخیص در مصوبه خود را از ۱۶ دی ماه به ۱۶ مرداد ماه تغییر دهد.

دادفر می گوید: بنابراین دلیل نداشت که دیگر بانک های عامل در ارتباط با شناسایی منشا ارز خودروهای مانده در گمرک وسواس به خرج دهند.

این فعال واردکننده در کنار مشکلات  شناسایی منشا ارز خودروهای مانده در گمرک به ایرادات سازمان استاندارد که سبب کند شدن خروج این خودروها از گمرک شده، اشاره می کند. دادفر می گوید: شرکت های واردکننده همواره با مشکلات جزئی در ارتباط با کسب مجوز استاندارد مواجه بودند. پیش تر با توجه به اینکه واردات به صورت روتین انجام می شد، این مشکلات جزئی توسط این سازمان بر طرف می شد. وی با اشاره به ممنوعیت ناگهانی ورود خودرو به کشور می افزاید: از زمان ورود بخشی از این خودروها به گمرکات کشور نزدیک به دو سال می گذرد، مجوزهایی که آن زمان در ارتباط با استاندارد اخذ شده بود، همگی باطل شده و از آنجایی که واردکنندگان اقدامی در جهت تمدید آنها در آن زمان انجام نداده اند، باید تمام مراحل را از ابتدا طی می کردند حال آنکه این بار مسوولان وقت سازمان استاندارد همکاری هایی که پیش تر در ارتباط با  صدور مجوز استاندارد انجام می دادند را انجام نداده و به وارد کنندگان اعلام کرده اند تنها براساس ضوابط جاری مجوزهای لازم را صادر می کنند. همین مساله روند ترخیص خودروهای رسوب کرده در گمرک را کند کرد.

در کنار چالش هایی که دبیر انجمن واردکنندگان مطرح کرد، چالش های دیگری نیز سد راه واردکنندگان بوده است.

در این ارتباط یکی از مدیران عامل یک شرکت واردکننده به خبرنگار ما می گوید: با توجه به نوع قراردادهای منعقد شده با مشتریان چنانچه شرکت های واردکنندگان نتوانند در موعد مقرر نسبت به تحویل محصولات فروخته شده اقدام کنند، باید به مشتریان خود جریمه دیرکرد بپردازند.

این فعال واردکننده ادامه می دهد: با توجه به اینکه ممنوعیت واردات خودرو به صورت ناگهانی از سوی دولت مطرح و عملیاتی شد، در جلساتی که در وزارتخانه و با حضور معاونان وزیر و همچنین مسوولان برخی نهادهای نظارتی از جمله تعزیرات برگزار شد، مقرر شد که در ارتباط با تحویل خودروها، پرداخت جریمه تاخیر، منتفی شود. اما مصوبه ای در این ارتباط منتشر نشد و همین مساله سبب شده تا برخی از مشتریان از واردکنندگان تقاضای دریافت جریمه تاخیر با توجه به قراردادهای منعقد شده، داشته باشند.

این مدیرعامل شرکت واردکننده تاکید می کند در حال حاضر واردکنندگان به دلیل ممنوعیت ناگهانی با صورت حساب های انبارداری سنگین روبه رو هستند و مشخص نیست مسوول پرداخت این صورت حساب ها کیست؟ آیا دولت با توجه به ممنوعیت ورود خودرو که به صورت یک شبه آن را اجرایی کرده این هزینه ها را پرداخت می کند یا اینکه واردکنندگان یا مشتریان آنها باید پرداخت این هزینه ها را متقبل شوند؟

در ادامه اما دبیر انجمن واردکنندگان به موضوع دیگری اشاره و تاکید می کند که با توجه به دریافت مبالغی از مشتریان در قالب قرارداد های الحاقی و همچنین اتمام مهلت ترخیص خودروها، حال شرکت های واردکننده با معضل دیگری روبه رو شده اند؛ به طوری که در حال حاضر مبالغ دریافتی از مشتریان از حساب های واردکنندگان خارج شده و در اختیار سیستم بانکی قرار گرفته است که با توجه به عدم ترخیص تمامی خودروها از گمرک، واردکنندگان نمی توانند پاسخگوی مشتریان خود باشند؛ زیرا از یک طرف خودرویی برای تحویل ندارند و از طرف دیگر به مبالغی که تحت قراردادهای الحاقی دریافت کرده اند، دسترسی ندارند تا پول مشتریان را بازگردانند.  بی تردید چنانچه دولت پیش از انتشار این مصوبه در دی ماه سال گذشته تمام جوانب کار را در قالب یک کارگروه با حضور نمایندگانی از طرف شرکت های واردکننده و همچنین حضور نمایندگانی از تمامی نهادهای مرتبط با ترخیص این خودروها آسیب شناسی می کرد، امروز شاهد ترخیص تمامی خودروها از گمرک بودیم. با این حال مهدی دادفرمی گوید  با اشاره به نامه ای  که به وزیر صمت برای تمدید مهلت ترخیص خودروها توسط انجمن نوشته شد دولت باید قید زمانی برای ترخیص این خودروها را حذف می کرد و اجازه می داد با توجه به حساسیت های موجود در ارتباط با ترخیص این خودروها، واردکنندگان فارغ از فشار زمانی نسبت به ترخیص محصولات خود از گمرک اقدام کنند.

پایان پیام/

کلید واژه :

خودرو

،

ترخیص خودرو

،

چالش خودرو

ثبت نظرات
captcha