جزئیات دپوی ۸ میلیون تنی کالا در بنادر

کالای خرید قدیم باید به همان قیمت قبلی فروخته شود

واردات خودرو به نفع بازار و مردم است؟

خامی: بانک گردشگری جزء بانک های سودده در بورس است/ برنامه ریزی برای ورود به مرحله دوم افزایش سرمایه در سال 99 

امکان ترخیص خودروهای توقیفی از فردا

حداکثر قیمت تخم مرغ فله مشخص شد

سهم بازار نفت در اختیار تجدیدپذیرها

زنگنه افزایش قیمت گازوییل را تکذیب کرد

خط فقر ۱۰میلیون تومان شد

قیمت پرواز ترکیه مشخص شد

در دیدار کروبی و کرباسچی چه گذشت؟

ماجرای تحویل خودروی دنا پلاس به نمایندگان چیست؟

تلاش برای جلوگیری از لوکس شدن تخم مرغ

نامه روحانی به وزیر راه برای انتقال پایتخت

انواع دوربین فیلمبرداری را چند بخریم؟

جزئیات طرح خودرویی مجلس منتشر شد

واکنش بازارساز به التهاب ارزی/فضای سردرگمی بر دلار و سکه حکمفرما شد

برآورد رانت «۴۲۰۰» در نیمه اول ۹۹

سهام عدالت چند؟

شـروط جـدید مـجلـس بـر سـر راه کـانـدیـداهـای انـتـخابات ریـاسـت جـمـهـوری

چرا قیمت دلار در بازار ایران گران می شود؟

پشت پرده خسارات وزارت نفت دولت تدبیر و امید/ اعداد ساختگی است؟!

قرارداد همکاری بین شرکت پارس زیگورات و هایپر استار امضا شد 

تمرین های نظامی شاهزاده خانم بلژیکی

سرنوشت مبهم اصلاح مالیات ها

آخرین خبرها از گشایش های ارزی از زبان همتی

مسابقات شتردوانی در مصر

ارزیابی کیفی خودروهای سواری در مرداد ماه

خرید انواع موتورسیکلت چقدر خرج دارد؟

چرا کارت اعتباری برای خرید لوازم خانگی جواب نداد؟

غصه پسته

صعود قیمت جهانی دلار

۱۰ بزرگراه کشور پولی می شود

پروازهای ایران به ترکیه راه افتاد؟

کره و تخم مرغ چقدر گران شد؟

فروش اقساطی مسکن مهر در پردیس

یکه تازی ایرانول در تولید و فروش

دلیل کم کاری بانک ها در پرداخت ودیعه مسکن چیست؟

قیمت اتو در بازار چقدر است؟

محرمانه در«خانه ملت»/مجلس، طرح سوال اقتصادی از وزير كار را پشت درهای بسته بررسی كرد

کد خبر : ۱۶۳۹
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

توقف شوک در بازار ارز

رییس کانون بانک ها و موسسات اعتباری غیردولتی معتقد است: «از آن جایی که بانک مرکزی تلاش دارد بازار ارز و پول به ثبات رسیده و سرعت گردش پول را نیز مدیریت کند، به درستی تاکید دارد ارز دیجیتال یا رمزینه ارزها تحت مدیریت و انحصار این نهاد قرار داشته باشد.»

توقف شوک در بازار ارز

به گزارش پایگاه خبری اقتصاد مثبت، بازار ارز چندی است که مسیر نزولی را طی می کند؛ تا جایی که طی یک ماه بیش از یک هزار و ۳۰۰ تومان کاهش پیدا کرده است. این روند به باور مدیران بانک مرکزی و برخی تحلیلگران اقتصادی، ادامه دار است.

عبدالناصر همتی، رییس کل بانک مرکزی اخیرا در اظهارات خود از تخلیه شوک ارزی خبر داد و عنوان کرد که به دنبال این اتفاق، تورم نیز کاهش پیدا خواهد کرد. در این خصوص رییس کانون بانک ها و موسسات اعتباری غیردولتی می گوید: در شرایط امروز اقتصاد ایران، کاهش تورم، مقابله با رکود، ایجاد ثبات و حفظ ارزش پول ملی نیاز به هم راستایی سیاست گذار بازارهای پولی، مالی، ارزی، کالا و خدمات دارد و صد البته پرهیز از اقداماتی که به افزایش ریسک و نااطمینانی در اقتصاد منجر می شود، از هر اقدامی واجب تر است.

کورش پرویزیان می افزاید: «بانک مرکزی طی سال های اخیر تلاش موثری در مدیریت بازار پول و شبکه پولی و بانکی کشور به ویژه ساماندهی موسسات غیرمجاز و نظم بخشی در حوزه نظام پرداخت و اعتبار داشته که نتیجه این مدیریت، به ثبات نسبی و توقف شوک در بازار ارز و بازگشت آرامش ذینفعان شبکه بانکی اعم از سپرده گذاران و سهامداران منجر شده است. »

وی عنوان می کند: «در شرایطی که خصومت های برخی دولت های خارجی علیه کشور و ملت ایران لحظه ای قطع نمی شود، دستیابی و حفظ ثبات در اقتصاد بدون شک نیازمند مدیریت اولویت ها است. »

رییس کانون بانک ها و موسسات اعتباری غیردولتی تصریح می کند: «اعمال اصلاحات ساختاری در حوزه بانکی و پولی اگرچه لازم و مفید است، اما شرط موفقیت این اصلاحات، زمان بندی درست برای اعمال آنها و اولویت دهی حفظ آرامش حوزه بانکی و پولی نسبت به آنها است که بانک مرکزی به درستی تلاش دارد این تقدم و تاخر را رعایت کند. »

پرویزیان ادامه داد: «یکی دیگر از مصادیق مدیریت اولویت ها، تقدم بخشی به حفظ آرامش نسبت به کاهش ریسک استفاده از ابزارها و روش های نوین خصوصا در حوزه ابزارهای الکترونیک است. اگرچه به کارگیری شیوه های نوین در حوزه اقتصاد مانند هر حوزه دیگری مستلزم پذیرش حد قابل قبولی از ریسک برای بهره مندی از منافع این شیوه ها است، اما باید به این واقعیت هم توجه داشت که شرایط خاص کشور ما، آستانه ریسک پذیری را محدود کرده است. »

وی ضمن تایید فواید محتمل استفاده از رمزارزها متذکر می شود: «بهره گیری از سازوکار رمزارزها، توکن ها و... در ایجاد پویایی در اقتصاد خصوصا مواردی مانند خارج کردن دارایی های بانک ها از حالت راکد و عمومی سازی اقتصاد قطعا مفید است، اما باید توجه داشت این روش ها در حوزه بازار متشکل پولی و بانک ها صرفا با الزام به ایجاد زیرساخت مناسب و در هماهنگی و با مجوز نهاد نظارتی امکان پذیر است. »

پرویزیان با ذکر مثالی، می گوید: «در مورد روش توکنیزاسیون قرار دادن دارایی ها به عنوان پشتوانه ، در حوزه بازار الکترونیک و توکن های قابل مبادله مساله مهمی است که هم برای اطمینان بخشی به علاقمندان این حوزه و هم برای مدیریت و ارزیابی ریسک های مرتبط ضروری است. »

رییس کانون بانک ها و موسسات اعتباری خصوصی تصریح می کند: «از آن جایی که بانک مرکزی تلاش دارد بازار ارز و پول به ثبات رسیده و سرعت گردش پول را نیز مدیریت کند، به درستی تاکید دارد ارز دیجیتال یا رمزینه ارزها تحت مدیریت و انحصار این نهاد قرار داشته باشد؛ البته با این تخصیص که اصرار بر انحصار در مورد رمزارزهایی است که به پشتوانه دارایی زمینه انتشار پیدا می کنند و از این طریق در معرض تبادل قرار می گیرند. »

پایان پیام/

منبع: خبرآنلاین

کلید واژه :

کورش پرویزیان

،

بازار ارز

،

رییس کانون بانک ها و موسسات اعتباری

ثبت نظرات
captcha