شرایط انتقال سوابق بیمه چگونه است

قیمت جهانی نفت افزایش یافت

قیمت آپارتمان در منطقه اکباتان تهران چند؟

کسری بودجه سال آینده چه مقدار است

مالیات پزشکان آمریکایی چند برابر صادرات نفت ایران است؟

AFC فدراسیون فوتبال ایران را جریمه کرد

تا سال ۲۰۲۵ خبری از شبکه ۵G نیست!

طرح دو فوریتی نمایندگان مجلس برای شفافیت مالی کاندیداهای انتخابات

قیمت اوراق تسهیلات مسکن چه قدر است؟

اعلام ۳۰ نماد متوقف بورسی

دوران سخت در انتظار چینی ها

پروژه مرمت کاروانسرای وکیل، تابستان 99 به بهره برداری می رسد

رکوردشکنی بورس تهران در شرایط رکودی

ممنوعیت واردات پوشاک لغو نمی شود

کدام بخش های انرژی سریع ترین رشد را تجربه کردند؟

معافیت مالیاتی هنرمندان منطقی نیست/طرح مالیات بر عایدی سرمایه در دست بررسی است

چه کسانی موبایل را گران می کنند؟

دولت یا مجلس؛ چه کسی مقصر افزایش یکباره قیمت بنزین است؟

پیام محرمانه رهبر انقلاب به نمایندگان مجلس درباره طرح اصلاح قیمت بنزین

حواشی روز دوم ثبت نام کاندیداهای مجلس

دروغ پشتِ دروغ!

قیمت خوراکی ها در آبان چه تغییری کرد؟

بانک ها خلاف می کنند، بانک مرکزی سکوت!

افزایش قیمت تا ۴ درصد پذیرفته می شود

بانک ها چه مقدار اموال مازاد دارند؟

تکذیب نرخ ۱۱ هزار تومانی دلار در لایحه بودجه ۹۹

قیمت انواع میلگرد در بازار چند؟

نحوه صحیح سوخت گیری با کارت سوخت

در بازار طلا، سکه و ارز چه خبر است؟

پشت پرده سفر مقام قطری به عربستان

برنامه ای برای نامزدی در انتخابات مجلس ندارم

توقف پروژه اتصال کارت سوخت به کارت بانکی

اگر یارانه نقدی دریافت نمی کنید؛ بخوانید

نوسان قیمت مسکن در مناطق مختلف تهران

مهدی اخوان مدیرعامل همراه اول شد

احتمال نبش قبر میترا استاد برای معاینه دوباره جسد

60 برنامه اجرایی ایرانول 1400 تدوین شد

چراغ سبز بازار سرمایه در نخستین روز هفته

شرایط فروش اقساطی ۳ محصول ایران خودرو

جزئیات طرح دو فوریتی جدید نمایندگان مجلس درباره بنزین

کد خبر : ۱۶۳۹
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

توقف شوک در بازار ارز

رییس کانون بانک ها و موسسات اعتباری غیردولتی معتقد است: «از آن جایی که بانک مرکزی تلاش دارد بازار ارز و پول به ثبات رسیده و سرعت گردش پول را نیز مدیریت کند، به درستی تاکید دارد ارز دیجیتال یا رمزینه ارزها تحت مدیریت و انحصار این نهاد قرار داشته باشد.»

توقف شوک در بازار ارز

به گزارش پایگاه خبری اقتصاد مثبت، بازار ارز چندی است که مسیر نزولی را طی می کند؛ تا جایی که طی یک ماه بیش از یک هزار و ۳۰۰ تومان کاهش پیدا کرده است. این روند به باور مدیران بانک مرکزی و برخی تحلیلگران اقتصادی، ادامه دار است.

عبدالناصر همتی، رییس کل بانک مرکزی اخیرا در اظهارات خود از تخلیه شوک ارزی خبر داد و عنوان کرد که به دنبال این اتفاق، تورم نیز کاهش پیدا خواهد کرد. در این خصوص رییس کانون بانک ها و موسسات اعتباری غیردولتی می گوید: در شرایط امروز اقتصاد ایران، کاهش تورم، مقابله با رکود، ایجاد ثبات و حفظ ارزش پول ملی نیاز به هم راستایی سیاست گذار بازارهای پولی، مالی، ارزی، کالا و خدمات دارد و صد البته پرهیز از اقداماتی که به افزایش ریسک و نااطمینانی در اقتصاد منجر می شود، از هر اقدامی واجب تر است.

کورش پرویزیان می افزاید: «بانک مرکزی طی سال های اخیر تلاش موثری در مدیریت بازار پول و شبکه پولی و بانکی کشور به ویژه ساماندهی موسسات غیرمجاز و نظم بخشی در حوزه نظام پرداخت و اعتبار داشته که نتیجه این مدیریت، به ثبات نسبی و توقف شوک در بازار ارز و بازگشت آرامش ذینفعان شبکه بانکی اعم از سپرده گذاران و سهامداران منجر شده است. »

وی عنوان می کند: «در شرایطی که خصومت های برخی دولت های خارجی علیه کشور و ملت ایران لحظه ای قطع نمی شود، دستیابی و حفظ ثبات در اقتصاد بدون شک نیازمند مدیریت اولویت ها است. »

رییس کانون بانک ها و موسسات اعتباری غیردولتی تصریح می کند: «اعمال اصلاحات ساختاری در حوزه بانکی و پولی اگرچه لازم و مفید است، اما شرط موفقیت این اصلاحات، زمان بندی درست برای اعمال آنها و اولویت دهی حفظ آرامش حوزه بانکی و پولی نسبت به آنها است که بانک مرکزی به درستی تلاش دارد این تقدم و تاخر را رعایت کند. »

پرویزیان ادامه داد: «یکی دیگر از مصادیق مدیریت اولویت ها، تقدم بخشی به حفظ آرامش نسبت به کاهش ریسک استفاده از ابزارها و روش های نوین خصوصا در حوزه ابزارهای الکترونیک است. اگرچه به کارگیری شیوه های نوین در حوزه اقتصاد مانند هر حوزه دیگری مستلزم پذیرش حد قابل قبولی از ریسک برای بهره مندی از منافع این شیوه ها است، اما باید به این واقعیت هم توجه داشت که شرایط خاص کشور ما، آستانه ریسک پذیری را محدود کرده است. »

وی ضمن تایید فواید محتمل استفاده از رمزارزها متذکر می شود: «بهره گیری از سازوکار رمزارزها، توکن ها و... در ایجاد پویایی در اقتصاد خصوصا مواردی مانند خارج کردن دارایی های بانک ها از حالت راکد و عمومی سازی اقتصاد قطعا مفید است، اما باید توجه داشت این روش ها در حوزه بازار متشکل پولی و بانک ها صرفا با الزام به ایجاد زیرساخت مناسب و در هماهنگی و با مجوز نهاد نظارتی امکان پذیر است. »

پرویزیان با ذکر مثالی، می گوید: «در مورد روش توکنیزاسیون قرار دادن دارایی ها به عنوان پشتوانه ، در حوزه بازار الکترونیک و توکن های قابل مبادله مساله مهمی است که هم برای اطمینان بخشی به علاقمندان این حوزه و هم برای مدیریت و ارزیابی ریسک های مرتبط ضروری است. »

رییس کانون بانک ها و موسسات اعتباری خصوصی تصریح می کند: «از آن جایی که بانک مرکزی تلاش دارد بازار ارز و پول به ثبات رسیده و سرعت گردش پول را نیز مدیریت کند، به درستی تاکید دارد ارز دیجیتال یا رمزینه ارزها تحت مدیریت و انحصار این نهاد قرار داشته باشد؛ البته با این تخصیص که اصرار بر انحصار در مورد رمزارزهایی است که به پشتوانه دارایی زمینه انتشار پیدا می کنند و از این طریق در معرض تبادل قرار می گیرند. »

پایان پیام/

منبع: خبرآنلاین

کلید واژه :

کورش پرویزیان

،

بازار ارز

،

رییس کانون بانک ها و موسسات اعتباری

ثبت نظرات
captcha