جزئیات سرقت میلیاردی از منزل یکی از نمایندگان

بازی جدید بانک ها برای پرداخت نکردن وام ازدواج جوانان

رقم واقعی فرار مالیاتی پزشکان چقدر است؟

طرحی برای افزایش کیفیت بنزین

آمار بانک مرکزی از قیمت مسکن

وزیر اقتصاد خواستار کمک مردم به دولت در جنگ اقتصادی شد

با زندگی مردم چه کردیم؟

روند کاهشی قیمت انواع میوه ادامه دارد

کارنامه تجدیدی بازار مسکن در نیمه اول ۹۸

چگونه وام بگیریم؟

گرانفروشی برنج در سایه سکوت دستگاه های نظارتی

ابلاغیه فدراسیون فوتبال برای پرسپولیسی ها

مخالفت مجلس با حذف تعطیلی هشتم ربیع الاول

پاسخ وزارت نفت به خبر افزایش قیمت بنزین

چه کسانی قطعا پیامک حذف یارانه را دریافت خواهند کرد؟

اجرای 27 طرح جدید پتروشیمی تا سال 1400

تا سال 1404 تنوع تولیدات پتروشیمی به 105 محصول خواهد رسید

تاثیر منفی تغییرات نرخ ارز در تولید شکر

تحلیلی تاریخی از تحریم بانک مرکزی/ تحریم جدید آیا تاثیری بر اقتصاد دارد؟

اطلاعیه جدید بانک مرکزی درباره ارز زائران اربعین

بازار مسکن در مهر ۹۸ چگونه خواهد بود؟

بخشودگی جرایم مالیاتی مشروط به پرداخت بدهی ها تا پایان مهر

سیزدهمین نمایشگاه بین المللی ایران پلاست آغاز به کار کرد

ناشنیده هایی از جوانی که مقابل کاخ سفید مداحی کرد

برترین مراکز مالی جهان کدامند؟

واکنش بورس های جهانی به کاهش نرخ بهره در آمریکا

حداقل و حداکثر نرخ زعفران اعلام شد

چگونگی نحوه محاسبه و تسویه حساب در سامانه "تهران من"

قیمت آپارتمان های نُقلی در تهران

چگونه می توان از چرخه مخرب نفتی فرار کرد؟/آیا می توان به عدم تعادل های اقتصاد پایان داد؟

امسال ارز اربعین چگونه ارائه خواهد شد؟

چقدر از کارت سوخت استقبال شد؟

شیرین کردن آب دریا چقدر می تواند مشکل کم آبی را در کشور بر طرف کند؟

هشدار دادستانی به زائران اربعین درباره بلیت های ارزان

لاکچری ترین خودروهای جهان در سال ۲۰۱۹

هزینه صرفه جویی چاپ قبض برق چه می شود؟

وصیت عجیب رونالدو درباره نوشته روی سنگ قبرش!

نگاهی به عملکرد صادراتی ایران در ۲۰۱۹

هشدار مجدد اردوغان درباره منطقه امن

واکنش ژاپن به ادعای نقش ایران در ماجرای آرامکو

کد خبر : ۱۶۳۹
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

توقف شوک در بازار ارز

رییس کانون بانک ها و موسسات اعتباری غیردولتی معتقد است: «از آن جایی که بانک مرکزی تلاش دارد بازار ارز و پول به ثبات رسیده و سرعت گردش پول را نیز مدیریت کند، به درستی تاکید دارد ارز دیجیتال یا رمزینه ارزها تحت مدیریت و انحصار این نهاد قرار داشته باشد.»

توقف شوک در بازار ارز

به گزارش پایگاه خبری اقتصاد مثبت، بازار ارز چندی است که مسیر نزولی را طی می کند؛ تا جایی که طی یک ماه بیش از یک هزار و ۳۰۰ تومان کاهش پیدا کرده است. این روند به باور مدیران بانک مرکزی و برخی تحلیلگران اقتصادی، ادامه دار است.

عبدالناصر همتی، رییس کل بانک مرکزی اخیرا در اظهارات خود از تخلیه شوک ارزی خبر داد و عنوان کرد که به دنبال این اتفاق، تورم نیز کاهش پیدا خواهد کرد. در این خصوص رییس کانون بانک ها و موسسات اعتباری غیردولتی می گوید: در شرایط امروز اقتصاد ایران، کاهش تورم، مقابله با رکود، ایجاد ثبات و حفظ ارزش پول ملی نیاز به هم راستایی سیاست گذار بازارهای پولی، مالی، ارزی، کالا و خدمات دارد و صد البته پرهیز از اقداماتی که به افزایش ریسک و نااطمینانی در اقتصاد منجر می شود، از هر اقدامی واجب تر است.

کورش پرویزیان می افزاید: «بانک مرکزی طی سال های اخیر تلاش موثری در مدیریت بازار پول و شبکه پولی و بانکی کشور به ویژه ساماندهی موسسات غیرمجاز و نظم بخشی در حوزه نظام پرداخت و اعتبار داشته که نتیجه این مدیریت، به ثبات نسبی و توقف شوک در بازار ارز و بازگشت آرامش ذینفعان شبکه بانکی اعم از سپرده گذاران و سهامداران منجر شده است. »

وی عنوان می کند: «در شرایطی که خصومت های برخی دولت های خارجی علیه کشور و ملت ایران لحظه ای قطع نمی شود، دستیابی و حفظ ثبات در اقتصاد بدون شک نیازمند مدیریت اولویت ها است. »

رییس کانون بانک ها و موسسات اعتباری غیردولتی تصریح می کند: «اعمال اصلاحات ساختاری در حوزه بانکی و پولی اگرچه لازم و مفید است، اما شرط موفقیت این اصلاحات، زمان بندی درست برای اعمال آنها و اولویت دهی حفظ آرامش حوزه بانکی و پولی نسبت به آنها است که بانک مرکزی به درستی تلاش دارد این تقدم و تاخر را رعایت کند. »

پرویزیان ادامه داد: «یکی دیگر از مصادیق مدیریت اولویت ها، تقدم بخشی به حفظ آرامش نسبت به کاهش ریسک استفاده از ابزارها و روش های نوین خصوصا در حوزه ابزارهای الکترونیک است. اگرچه به کارگیری شیوه های نوین در حوزه اقتصاد مانند هر حوزه دیگری مستلزم پذیرش حد قابل قبولی از ریسک برای بهره مندی از منافع این شیوه ها است، اما باید به این واقعیت هم توجه داشت که شرایط خاص کشور ما، آستانه ریسک پذیری را محدود کرده است. »

وی ضمن تایید فواید محتمل استفاده از رمزارزها متذکر می شود: «بهره گیری از سازوکار رمزارزها، توکن ها و... در ایجاد پویایی در اقتصاد خصوصا مواردی مانند خارج کردن دارایی های بانک ها از حالت راکد و عمومی سازی اقتصاد قطعا مفید است، اما باید توجه داشت این روش ها در حوزه بازار متشکل پولی و بانک ها صرفا با الزام به ایجاد زیرساخت مناسب و در هماهنگی و با مجوز نهاد نظارتی امکان پذیر است. »

پرویزیان با ذکر مثالی، می گوید: «در مورد روش توکنیزاسیون قرار دادن دارایی ها به عنوان پشتوانه ، در حوزه بازار الکترونیک و توکن های قابل مبادله مساله مهمی است که هم برای اطمینان بخشی به علاقمندان این حوزه و هم برای مدیریت و ارزیابی ریسک های مرتبط ضروری است. »

رییس کانون بانک ها و موسسات اعتباری خصوصی تصریح می کند: «از آن جایی که بانک مرکزی تلاش دارد بازار ارز و پول به ثبات رسیده و سرعت گردش پول را نیز مدیریت کند، به درستی تاکید دارد ارز دیجیتال یا رمزینه ارزها تحت مدیریت و انحصار این نهاد قرار داشته باشد؛ البته با این تخصیص که اصرار بر انحصار در مورد رمزارزهایی است که به پشتوانه دارایی زمینه انتشار پیدا می کنند و از این طریق در معرض تبادل قرار می گیرند. »

پایان پیام/

منبع: خبرآنلاین

کلید واژه :

کورش پرویزیان

،

بازار ارز

،

رییس کانون بانک ها و موسسات اعتباری

ثبت نظرات
captcha