دوران سخت در انتظار چینی ها

پروژه مرمت کاروانسرای وکیل، تابستان 99 به بهره برداری می رسد

رکوردشکنی بورس تهران در شرایط رکودی

ممنوعیت واردات پوشاک لغو نمی شود

کدام بخش های انرژی سریع ترین رشد را تجربه کردند؟

معافیت مالیاتی هنرمندان منطقی نیست/طرح مالیات بر عایدی سرمایه در دست بررسی است

چه کسانی موبایل را گران می کنند؟

دولت یا مجلس؛ چه کسی مقصر افزایش یکباره قیمت بنزین است؟

پیام محرمانه رهبر انقلاب به نمایندگان مجلس درباره طرح اصلاح قیمت بنزین

حواشی روز دوم ثبت نام کاندیداهای مجلس

دروغ پشتِ دروغ!

قیمت خوراکی ها در آبان چه تغییری کرد؟

بانک ها خلاف می کنند، بانک مرکزی سکوت!

افزایش قیمت تا ۴ درصد پذیرفته می شود

بانک ها چه مقدار اموال مازاد دارند؟

تکذیب نرخ ۱۱ هزار تومانی دلار در لایحه بودجه ۹۹

قیمت انواع میلگرد در بازار چند؟

نحوه صحیح سوخت گیری با کارت سوخت

در بازار طلا، سکه و ارز چه خبر است؟

پشت پرده سفر مقام قطری به عربستان

برنامه ای برای نامزدی در انتخابات مجلس ندارم

توقف پروژه اتصال کارت سوخت به کارت بانکی

اگر یارانه نقدی دریافت نمی کنید؛ بخوانید

نوسان قیمت مسکن در مناطق مختلف تهران

مهدی اخوان مدیرعامل همراه اول شد

احتمال نبش قبر میترا استاد برای معاینه دوباره جسد

60 برنامه اجرایی ایرانول 1400 تدوین شد

چراغ سبز بازار سرمایه در نخستین روز هفته

شرایط فروش اقساطی ۳ محصول ایران خودرو

جزئیات طرح دو فوریتی جدید نمایندگان مجلس درباره بنزین

قیمت سکه به ۴ میلیون و ۳۸۰ هزار تومان رسید

آیا افزایش قیمت بنزین بر بازار مسکن تاثیر دارد؟

بازگشت مجری پرحاشیه به تلویزیون

آخر هفته کابوس وار بازارهای جهانی

قیمت انواع چای سیاه بسته بندی

مشخصات فنی کیا سلتوس

پیش بینی قیمت نفت در سال ۲۰۲۰

FATF با خلاء اعتباری رو به روست

دیدار تاج و ویلموتس برای فسخ؟

شعبده بازی نمایندگان مجلس

کد خبر : ۱۶۵۴
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

موبایل های دهه ۷۰ امروز چقدر می ارزند؟

هر چند موبایل امروز دیگر دارایی قابل توجهی برا ی خانوار ایرانی محسوب نمی شود اما ۲۶ سال پیش قیمت یک موبایل در ایران که شامل سیم کارت و گوشی بود، سرمایه ای قابل توجه محسوب می شد.

موبایل های دهه ۷۰ امروز چقدر می ارزند؟

به گزارش پایگاه خبری اقتصاد مثبت، حالا ۲۶ سال از واگذاری اولین موبایل در ایران می گذرد، آن روزها متقاضیان گوشی تلفن همراه باید ثبت نام می کردند و پس از فرارسیدن زمان تحویل سیم کارت را به همراه یک گوشی تحویل می گرفتند.  شرکت نوکیا که حالا برندی فراموش شده در بازار موبایل محسوب می شود، اولین شرکتی بود که نسبت به واگذاری گوشی تلفن همراه در ایران اقدام کرد و پس از آن بود که پای دیگر اروپایی ها به میدان باز شد.

اروپایی ها امروز، حداقل در بازار ایران، قافیه را به رقبای چشم بادامی آسیایی باخته اند اما آن روزها حرف اول را در بازار می زدند.

هر چند استقبال از اولین دور ثبت نام برای خرید سیم کارت و گوشی تلفن همراه در ایران چندان بالا نبود اما به تدریج فاصله قیمت قابل توجه موبایل های تحویلی از سوی مخابرات با بازار آزاد، سرمایه های سرگردان بسیاری را به میدان کشید به طوری که دوره های ثبت نام از سوی رسانه های آن روزها، دوره های جمع اوری نقدینگی از سطح جامعه اعلام می شد.

 بررسی ها نشان می دهد در این دوره زمانی پیش فروش البته ابزار مهمی برای جمع آوری سرمایه ها بود به طوری که ثبت نام موبایل، ثبت نام خودرو و البته خرید اوراق مشارکت، سه ابزار مهم سرمایه گذاری در اقتصاد دهه هفتاد تلقی می شود.

 بیست سال تاخیر

امروزه پوشش تلفن همراه در ایران به بیش از ۹۵ درصد رسیده است اما براوردها نشان از ان دارد که این فناوری با تاخیری بیست ساله پای خود را به بازار ایران باز کرد.  قیمت فروش اولین سیم کارت ها در تیرماه سال ۱۳۷۲ برابر با ۴۵۰ هزار تومان بود. در فاصله زمانی کوتاهی اما موبایل های تحویلی با قیمت هایی چندین برابر در بازار آزاد به فروش رسید.

در حال حاضر سه اپراتور تلفن همراه در ایران فعالیت می کند و قیمت سیم کارت دائمی انها متفاوت است اما بهای سیم کارت دائمی همراه اول امروزه به ۱۶۰ هزار تومان می رسد.  این بدان معنی است که سرمایه ای بودن این کالا در دهه هفتاد اگر دور از ذهن تلقی می شود.

 تطبیق قیمت سیم کارت با قیمت دلار نشان می دهد، بهای یک سیم کارت تلفن همراه، با توجه به نرخ متوسط ۱۸۰ تومانی برای دلار در سال ۱۳۷۲، برابر با ۲۵۰۰ دلار بوده است. به این ترتیب با در نظر گرفته نرخ ۱۲ هزار تومان برای دلار، قیمت هر موبایل دهه هفتاد به پول امروز به حدود ۳۰ میلیون تومان می رسد. متوسط قیمت یک متر مربع واحد مسکونی در تهران در آن روزهای، در سال ۱۳۷۲ برابر با ۵۰ هزار تومان بود به این ترتیب بهای یک سیم کارت با ۹ متر مربع واحد مسکونی در پایتخت برابری می کرد.

 متوسط قیمت مسکن امروزه به ۱۳ میلیون تومان رسیده است و به این ترتیب اگر مبنا قیمت مسکن در نظر گرفته شود، بهای یک سیم کارت و گوشی با ۱۱۷ میلیون تومان برابری می کند.

 موبایل هایی که در سال ۱۳۷۲ با قیمت ۴۵۰ هزار تومان در بازار فروخته شد، دو سال بعد در بازار آزاد بیش از سه میلیون و سیصد هزار تومان قیمت داشت. قیمتی معادل با یک پیکان صفر کیلومتر. موبایل ها تا پیش از میانه دهه هشتاد سند محضری داشتند و نقل و انتقال آنها در دفاتر اسناد رسمی صورت می گرفت.

افتاب بخت موبایل تا میانه دهه هشتاد، یعنی یک دهه پس از ورود به بازار ایران تابید و کم کم با ورود اپراتورهایی دیگر و عرضه سیم کارت های اعتباری سیم کارت به کالایی مصرفی در جامعه ایران بدل شد.

 

کلید واژه :

تلفن همراه

،

موبایل

ثبت نظرات
captcha