فولاد بافت موفق به دریافت گواهینامه ایزو مدیریت کیفیت شد

توانمندسازی و توسعه نیروی انسانی گروه مالی گردشگری

تولید 553 هزار تن آهن اسفنجی در کارخانه احیا استیل فولاد بافت

حق مسکن کارگران امسال چقدر می شود؟

رشد بورس تا چه زمانی ادامه دارد؟

رسیدن قیمت پراید به ۹۰ میلیون تومان واقعیت دارد؟

۱۰ اصطلاح پر کاربرد بورس را بشناسید

تفاوت های عجیب قیمت میوه از شمال تا جنوب پایتخت/ علت اصلی گرانی قیمت میوه در بازار چیست؟

قیمت آپارتمان در تهران؛ ۱۸ اردیبهشت ۹۹

آیا مالیات می تواند کسری بودجه دولت را جبران کند؟

جدیدترین وضعیت ادغام بانک های وابسته به نیروهای مسلح

قیمت هر کیلو مرغ در بازار چه قدر است

بررسی حق مسکن کارگران در شورای عالی کار

جزئیات نرخ تورم کل کشور در سال ۹۸

ارزش سهام عدالت شما چقدر است؟

قیمت جدید انواع تلفن بی سیم در بازار

برای خرید انواع موتورسیکلت چقدر هزینه کنیم؟

یک بام و دو هوای حامیان وزارت نفت

ارزش سهام عدالت ۱۶ برابر شده است

بهای عسل چقدر است؟

سود بلند مدت کدام بازار از همه بیشتر است؟

سایپا تهدید کرد!

سناریوی جدید برای صعود نفت به ۷۰ دلار

چرا سیکل بعدی قیمت نفت برای سعودی ها مهم است؟

بانک گردشگری با توزیع ۱۵ هزار بسته معیشتی به رزمایش همدلی و کمک مومنانه پیوست

توضیح رئیس بانک مرکزی در خصوص وام بنگاه های آسیب دیده از کرونا

بی تعادلی عرضه با تقاضا در بازار مسکن

ضربه سخت کرونا به بازار جهانی موبایل

مهلت ترخیص خودروهای دپو شده چه زمانی پایان می یابد؟

پاسخ صریح به شایعه اقتصادی علیه دولت

زمین گل کوچک ایرانی، در صفحه AFC

پرسودترین سبدهای بورس ۹۹

کوچ نقدینگی از بازار خودرو به بازار سرمایه

ثبت سفارش کاغذ دیواری محدود شد

نحوه بازگشت ارزهای صادراتی در سال ۹۹ اعلام شد

نخستین تصاویر و اطلاعات رسمی از کراس اوور جدید تویوتا

بررسی نسل جدید تویوتا یاریس کراس

فریز بازار مسکن در آغاز سال

لباس ملکه می برای کرونا حراج می شود

چطور کارت سوخت را ضدعفونی کنیم؟

کد خبر : ۱۶۸۰
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

رمز ارزها چقدر بر زندگی مردم تاثیر دارند؟

اختلاف مسئولان مرتبط و نامرتبط دولتی با دسته ای از فعالان و سرمایه گذاران بخش خصوصی بر سر رمز ارزها و بگومگوهای خسته کننده آن ها در بحبوحه دغدغه های مختلف جامعه، اتفاقی است که اگرچه می تواند بر معیشت مردم تأثیر داشته باشد اما در حال حاضر فقط حکم سوهان بر اعصاب را دارد.

رمز ارزها چقدر بر زندگی مردم تاثیر دارند؟

به گزارش پایگاه خبری اقتصاد مثبت، در دورانی که هرروز مردم اخبار تازه ای از نبرد پهبادها در آسمان و توقیف نفت کش ها در دریا می شنیدید و درحالی که اعلام رسمی نرخ ۴۰ درصدی تورم، مهر تأییدی بر گلایه ها از نظارت ها زد، مسئولان بانک مرکزی و برخی فعالان اقتصادی سرگرم تقابلی جدی بر سر موضوعی بودند که به نظر نمی رسد بدنه جامعه تعریف روشنی از آن داشته باشد و کارکردهایش را در معیشت خود بداند بنابراین بیراه نیست اگر رمز ارزها را برای عموم مردم در حکم رمز و رازی بدانیم که هیچ تصوری از علت این همه اختلاف بر سر آن ندارند.

بااین حال اما نباید از این واقعیت نیز غافل بود که استفاده از همین ابزار به ظاهر رمزآلود می تواند بر زندگی و معیشت مردم ما تأثیر داشته باشد؛ تأثیراتی که حداقل در شرایط فعلی و با رویکردی که سرمایه گذاران در این حوزه دارند، ممکن است بیشتر مخرب باشد تا مفید.

اگرچه بعضی از سرمایه گذاران در حوزه رمز ارزها و رسانه های علاقه مند یا وابسته به آن ها تلاش فراوانی می کنند تا با پیوند زدن این ابزار به مسائلی مانند دور زدن تحریم ها و... توجه افکار عمومی و همراهی مسئولان را جلب کنند. در مقابل اما مسئولان دولتی حداقل در بانک مرکزی به این پدیده چندان اطمینان ندارند و اصرار دارند بااحتیاط به آن نزدیک شوند. به همین خاطر هم از همان روزهای اولی که اخبار آغاز اقدامات برخی سرمایه گذاران در بخش خصوصی برای انتشار این رمز ارز منتشر شد خیلی محکم و با انتشار مستندی مقررات و خطوط قرمز خود را درباره رمز ارزها اعلام کرد. این اقدام همان طور که پیش بینی می شد با موجی از انتقاد و مخالفت از سوی فعالان این حوزه وربرو شد و بانک مرکزی را به مانع تراشی در برابر نوآوری ها و عقب ماندن از فناوری های روز دنیا متهم کردند ولی دستکم آن طور که برخی متخصصان هشدار می دهند، موضوع به همین شیرینی و سادگی ها هم نیست و اگر نهادهای ناظر غفلت کنند، ممکن است همین ابزار به ظاهر مفید به مشکل تازه ای برای معیشت مردم تبدیل شود اما چطور؟ خطر رمز ارزها برای معیشت مردم چیست؟

ترس فراگیر

سعید خوشبخت، کارشناس اقتصادی و پولی درباره ریسک های رمز ارزها برای اقتصاد کشور می گوید: در دنیا رمز ارزهای گوناگونی با پشتوانه های مختلف ایجاد شدند. برای مثال ونزوئلا برای دور زدن تحریم از «پترو» استفاده کرد که شکست خورد. علاوه بر این گونه از رمز ارزها، مدل دیگری از رمز ارزها نیز در دنیا ایجادشده که من از آن ها به «رمز ارز شرکتی» تعبیر می کنم. به عنوان مثال کمپانی بزرگی مانند «فیس بوک» مدت هاست تلاش هایی را برای انتشار رمز ارز خود بانام "لیبرا" آغاز کرده که البته به سد کنگره برخورد کرده است.

تا اینجای کار از صحبت های خوشبخت فهمیدیم که مخالفت با انتشار رمز ارزها یا دستکم احتیاط در موافقت با آن ها تنها به کشور ما خلاصه نمی شود و در کشورهای دیگری مانند آمریکا که معمولاً در استقبال از نوآوری ها پیش قدم می شوند نیز به کارکردهای رمز ارزها مشکوک هستند یا حداقل می توانیم بگوییم رمز ارزهایی را که خوشبخت نام آن ها را رمز ارزهای شرکتی گذاشته از سوی مسئولان حاکمیتی با دیده تردید و احتیاط نگاه می شوند.

دو پادشاه در یک اقلیم!

سؤال مهم این است که چرا رمز ارزهای شرکتی ممکن است برای اقتصاد یک کشور مشکل آفرین شوند؟

خوشبخت در پاسخ به این پرسش می گوید: «انتشار رمز ارزهایی ازاین دست به معنی ایجاد یک خزانه داری جدید در هر کشور است که اختیار آن در دست چند شرکت قرار دارد. درواقع انگار بانک مرکزی جدیدی متعلق به چند شرکت خصوصی ایجادشده است بنابراین کاملاً طبیعی و منطقی است که نه تنها در ایران بلکه بانک های مرکزی در هر کشوری مقابل چنین شرکایی موضع گیری می کنند چراکه مدیریت سیاست های پولی و مالی از مسئولیت های این نهادها است و مهم ترین ابزار برای این مدیریت هم کنترل نظام پرداخت کشور با تولید و انتشار پول، اسکناس و درواقع ارز مرجع آن کشور است».

وی با اشاره به تلاش هایی که در ایران برای ایجاد رمز ارزهای شرکتی انجام گرفته می گوید: «تا جایی که از اطلاعات منتشرشده می توان فهمید اغلب این رمز ارزها چیزی شبیه سکه بهار آزادی بدون کنترل بانک مرکزی هستند. اگر قرار باشد چنین رویه ای در کشور به رسمیت شناخته شود، اتحادیه طلافروشان هم به پشتوانه ذخایر طلا و چندین هزار طلافروشی می تواند خواستار عرضه توکن مشابهی شود!

خطر دلاریزه شدن

خوشبخت تأکید دارد که «موضوع  مهم، پشتوانه داشتن رمز ارز است؛ تعریف طلا به عنوان پشتوانه رمز ارز به شدت به رشد نقدینگی کمک می کند و این در مورد رمز ارزها که پول حاشیه ای به حساب می آیند و کنترل سرعت گردش آن ها هم غیرممکن است، می تواند بسیار حساس باشد. از سوی دیگر باید توجه داشت که این ارزها به شدت خرد شونده اند و به راحتی می توانند جایگزین ریال به عنوان تنها ابزار قانونی و رسمی پرداخت در ایران شوند بنابراین باگذشت زمان، ممکن است تقاضا برای آن ها زیاد شود. این افزایش قطعاً تقاضا برای پشتوانه رمز ارز یعنی طلا یا ارز را هم بالا می برد و در این صورت نتیجه کاملاً روشن است؛ افزایش قیمت  ارز یا طلا در بازار!!»

به عبارت دیگر این کارشناس هشدار می دهد در صورت رواج رمز ارزهایی که پشتوانه طلا یا ارز دارند، تقاضا برای پشتوانه های آن ها هم بالا خواهد رفت و این افزایش خطر «دلاریزه شدن» اقتصاد کشور را به دنبال دارد. این همان خطری است که گوشه ای از آن را دو سال قبل و در پی افزایش شدید قیمت ارز در بازار دیدیم؛ خیلی از کسبه برای فروش کالاهای خود خصوصاً کالاهایی مثل طلا، گوشی موبایل و... از مشتری به جای ریال، دلار یا یورو می خواستند!

چه کسی می تواند سرعت گردش رمز ارزها را کنترل کند؟

مشکلات و ریسک های رمز ارزهای شرکتی به همین دو مورد ختم نمی شود؛ دشواری مدیریت و کنترل سرعت گردش این ابزارها هم یکی دیگر از ریسک هایی است که بانک مرکزی را درباره صدور مجوز برای انتشار رمز ارزهای شرکتی دست به عصا کرده است.

خاطرتان هست طی چند سال اخیر هر بار که قیمت ارز جهشی بزرگ داشت، بانک مرکزی بلافاصله با تغییر سیکل تسویه کارت خوان ها که به «سیکل های پایایی» مشهور است، سعی کرد سرعت گردش پول را کم کند. این سیکل ها درواقع ابزارها و سرعت گیرهای بانک مرکزی برای مدیریت سرعت گردش پول است چراکه  اگر این سرعت مدیریت نشود می تواند به تورم دامن بزند. به همین خاطر هم بانک های مرکزی در دنیا نسبت به هر موضوعی که کنترل آن ها را بر سرعت گردش پول کم کند، حساس هستند.

خوشبخت با اشاره به این حساسیت این نکته را اضافه می کند که «در حال حاضر سرعت گردش پول در ایران با چرخه های تسویه ساتنا و پایا کنترل می شود و شاهد بودیم که طی یک سال گذشته کاهش سیکل تسویه پایا از هفت سیکل به دو سیکل چقدر به کنترل سرعت گردش پول کمک کرد اما برای کنترل سرعت گردش رمز ارزها این امکان وجود ندارد و این رمز ارزها روزانه هزاران بار قابلیت جابه جایی دارند. به عبارت دیگر در مقوله رمز ارزها ما با پولی مواجه هستیم که سرعت گردش و قوانین مربوط به مبارزه با پول شویی یا همان (kyc) را لزوماً نمی توان در مورد آن کنترل کرد یا بهتر است بگوییم باسیاست های فعلی امکان این کنترل وجود ندارد».

کلید واژه :

رمز ارزها

،

بیت کویین

ثبت نظرات
captcha