فولاد بافت موفق به دریافت گواهینامه ایزو مدیریت کیفیت شد

توانمندسازی و توسعه نیروی انسانی گروه مالی گردشگری

تولید 553 هزار تن آهن اسفنجی در کارخانه احیا استیل فولاد بافت

حق مسکن کارگران امسال چقدر می شود؟

رشد بورس تا چه زمانی ادامه دارد؟

رسیدن قیمت پراید به ۹۰ میلیون تومان واقعیت دارد؟

۱۰ اصطلاح پر کاربرد بورس را بشناسید

تفاوت های عجیب قیمت میوه از شمال تا جنوب پایتخت/ علت اصلی گرانی قیمت میوه در بازار چیست؟

قیمت آپارتمان در تهران؛ ۱۸ اردیبهشت ۹۹

آیا مالیات می تواند کسری بودجه دولت را جبران کند؟

جدیدترین وضعیت ادغام بانک های وابسته به نیروهای مسلح

قیمت هر کیلو مرغ در بازار چه قدر است

بررسی حق مسکن کارگران در شورای عالی کار

جزئیات نرخ تورم کل کشور در سال ۹۸

ارزش سهام عدالت شما چقدر است؟

قیمت جدید انواع تلفن بی سیم در بازار

برای خرید انواع موتورسیکلت چقدر هزینه کنیم؟

یک بام و دو هوای حامیان وزارت نفت

ارزش سهام عدالت ۱۶ برابر شده است

بهای عسل چقدر است؟

سود بلند مدت کدام بازار از همه بیشتر است؟

سایپا تهدید کرد!

سناریوی جدید برای صعود نفت به ۷۰ دلار

چرا سیکل بعدی قیمت نفت برای سعودی ها مهم است؟

بانک گردشگری با توزیع ۱۵ هزار بسته معیشتی به رزمایش همدلی و کمک مومنانه پیوست

توضیح رئیس بانک مرکزی در خصوص وام بنگاه های آسیب دیده از کرونا

بی تعادلی عرضه با تقاضا در بازار مسکن

ضربه سخت کرونا به بازار جهانی موبایل

مهلت ترخیص خودروهای دپو شده چه زمانی پایان می یابد؟

پاسخ صریح به شایعه اقتصادی علیه دولت

زمین گل کوچک ایرانی، در صفحه AFC

پرسودترین سبدهای بورس ۹۹

کوچ نقدینگی از بازار خودرو به بازار سرمایه

ثبت سفارش کاغذ دیواری محدود شد

نحوه بازگشت ارزهای صادراتی در سال ۹۹ اعلام شد

نخستین تصاویر و اطلاعات رسمی از کراس اوور جدید تویوتا

بررسی نسل جدید تویوتا یاریس کراس

فریز بازار مسکن در آغاز سال

لباس ملکه می برای کرونا حراج می شود

چطور کارت سوخت را ضدعفونی کنیم؟

کد خبر : ۱۷۳۶
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

رنگ تورم در ۳۱ استان کشور

 از تابستان پارسال تا تابستان امسال، رنگ و رخ تورم در جغرافیای کشور تفاوت چشمگیری کرد.

رنگ تورم در ۳۱ استان کشور

به گزارش پایگاه خبری اقتصاد مثبت، بر اساس داده های مرکز آمار، استان کردستان با ثبت نرخ تورم ۱۲ ماهه ۸/ ۵۰ درصدی، در قله تورمی ایران در مرداد ماه قرار گرفته است. در حالی که در ماه مشابه سال قبل، ارتفاع قله تورمی ۳۸ درصد کمتر بود و قله در کرمانشاه قرار داشت. با این اوصاف، بازندگان اصلی بی ثباتی اقتصادی در طول یک سال اخیر، ساکنان استان های کردستان، چهارمحال و بختیاری، ایلام، خراسان شمالی و جنوبی، سیستان و بلوچستان، بوشهر و کهگیلویه و بویراحمد بوده اند که طبق آخرین آمار، با تورم حدود ۵۰ درصدی سروکار دارند و در محدوده قرمز تورمی به سر می برند. در واقع محروم ترین استان های کشور، بیشترین ضربه را از تورم چشیده اند. جالب اینکه در مرداد سال قبل که تورم تک رقمی بود، سیستان و بلوچستان و بوشهر، باثبات ترین وضعیت را ثبت کرده بودند. نکته دیگری که به چشم می آید، تعمیق فاصله تورمی در استان های مختلف است. در سال قبل، فاصله قله تا کف تورم، بین استان های مختلف در سطح ۵ درصدی قرار داشت؛ اما با صعود قیمت ها در طول یک سال اخیر، فاصله قله از کف تورم در ماه گذشته به حدود ۱۵ درصد رسیده است. پس با اوج گرفتن تورم، احتمال ثبت قیمت های برابر کالاها و خدمات در جغرافیای مختلف کاهش می یابد.
در طول یک سال گذشته، فاصله تورمی در استان های مختلف تعمیق شده است. داده های مرکز آمار نشان می دهد اختلاف تورم در استان ها که در سال گذشته در محدوده ۵ درصدی قرار داشته، در سال جاری تا ۱۵ درصد افزایش یافته است. شرایطی که ثابت می کند در فضای بی ثبات اقتصاد کلان، رشد قیمت ها وابسته به نقاط جغرافیایی خواهد شد و ممکن است در مناطقی، سرعت رشد قیمت به طرز قابل توجهی کمتر از نقاط دیگر باشد. طوری که تورم ۱۲ ماهه در مرداد ماه سال جاری، در استان قم ۷/ ۳۵ درصد و در استان کردستان، ۸/ ۵۰ درصد گزارش شده است. «دنیای اقتصاد» در این گزارش، با خوشه بندی استان ها در بازه های تورمی مختلف، تغییرات تورم در بازه یکساله را بررسی کرده است.

تغییرات یکساله
مرکز آمار شاخص قیمت مصرف کننده به تفکیک استان های کشور، مربوط به مرداد ماه امسال را منتشر کرد. مقایسه اعداد تورم در سال جاری با نرخ تورم در زمان مشابه سال قبل، حاوی نکات قابل تاملی است.

نرخ تورم ۱۲ ماهه در مرداد ماه امسال به ۲/ ۴۲ درصد رسید. کران بالای تورم، استان کردستان با نرخ ۸/ ۵۰ درصدی بود. در حالی که در مرداد ماه ۹۷، بیشترین نرخ تورم مربوط به استان کرمانشاه و معادل ۵/ ۱۲ درصد گزارش شده بود. در نتیجه ماکزیمم تورم در سال جاری، ۳/ ۳۸ واحد درصد نسبت به زمان مشابه سال قبل رشد کرد. از آن طرف در کران پایین تورم نیز تغییرات گسترده ای رخ داده است. بیشترین تورم ۱۲ ماهه در مرداد ماه سال قبل، در استان های سیستان و بلوچستان و بوشهر تجربه شده و برابر با ۴/ ۷ درصد بود. در حالیکه کران پایین تورم در مرداد امسال، به استان قم هجرت کرد که برابر با ۷/ ۳۵ درصد بوده است. در نتیجه در مینیمم تورم استانی نیز ۳/ ۲۸ درصد جهش مشاهده می شود. می توان گفت که با رشد قیمت ها در طول یک سال گذشته، استان های کردستان، چهارمحال و بختیاری و ایلام بیشترین ضربه را خورده و بازندگان اصلی بی ثباتی اقتصادی بوده اند. چرا که نرخ تورم میانگین در این استان ها، بیش از ۵۰ درصد در مرداد ماه بوده است.

نکته دیگری که در اثر تغییر وضعیت تورمی از مرداد پارسال تا امسال به وجود آمده است: تعمیق فاصله تورمی بین استان ها. در مرداد ۹۷، فاصله بیشترین و کمترین تورم در بین استان ها، تنها ۱/ ۵ درصد بود، اما این شکاف در مرداد ۹۸ به ۱/ ۱۵ درصد رسید؛ به تعبیری می توان گفت که شکاف تورمی بین استان ها تا ۳ برابر افزایش یافت. در حقیقت در فضایی که اقتصاد به سمت بی ثباتی می رود، فاصله تورمی در نقاط مختلف جغرافیایی نیز بیشتر می شود. یعنی در مرداد ۹۶، در نقاط مختلف ایران، رشد قیمت ها نسبت به سال قبلش تقریبا یکسان بود، اما اگر در مرداد امسال به نقاط مختلف کشور سفر کنید، احتمالا قیمت برخی کالاها در برخی استان ها نسبت به استان های دیگر، تفاوت قابل توجهی دارد.

از نگاهی دیگر اگر تورم بالای ۱۰ درصد را به عنوان محدوده ممنوعه تورم در نظر بگیریم در مرداد سال قبل، ۱۰ استان کشور در این محدوده قرار داشتند. در حالی که در مرداد سال جاری، محدوده ممنوعه باید طور دیگری تعریف شود، چرا که تورم میانگین نیز از سطح ۴۰ درصد فراتر رفته است. با این حال حتی اگر فرضا نرخ ۴۷ درصدی را به عنوان محدوده ممنوعه تورم در نظر بگیریم، ۹ استان در محدوده ممنوعه هستند. جالب اینکه از این ۹ استان، ۶ استان در مرز قرار دارند. در حالی که در سال گذشته، استان تهران نیز در محدوده قرمز تورمی قرار داشت.

رصد آخرین وضعیت
در ماه گذشته، شتاب حرکت قیمت ها آرام شد و با تورم ماهانه ۶/ ۰ درصدی، کمترین رکورد این شاخص در طول ۱۷ ماه گذشته به ثبت رسید. البته در تمامی این استان ها، روند تورم به این شکل نبود. در برخی استان ها همچنان نرخ تورم ماهانه در سطح بالایی ماند و در برخی دیگر، حتی منفی شد. می توان استان ها را به ۳ دسته تقسیم کرد؛ استان هایی که تورم ماهانه منفی یا صفر ثبت کردند، استان هایی که تورم ماهانه زیر یک درصد داشته اند و استان هایی که همچنان با نرخ تورم ماهانه بالای یک درصد در حال دست و پنجه نرم کردن هستند. داده های مرکز آمار نشان می دهد ساکنان ۸ استان در مرداد ماه، کاهش قیمت ها را تجربه کردند. منفی ترین تورم ماهانه مربوط به دو استان آذربایجان غربی و کردستان است. در کنار این دو استان، استان های آذربایجان شرقی، همدان، سیستان و بلوچستان، قزوین، زنجان و مازندران نیز با ثبت تورم منفی، برندگان ثبات قیمت ها در فضای اقتصاد کلان بوده اند.

همچنین تورم ماهانه کالاها و خدمات مصرفی در دو استان اردبیل و قم، صفر بوده است. دسته دوم، استان هایی هستند که نرخ تورم مثبت اما کمتر از یک درصد دارند. در این دسته، استان هایی چون خوزستان و خراسان رضوی، تورم های زیر میانگین کل کشور را ثبت کرده اند. اما استان های مرکزی، اصفهان، سمنان و گلستان فاصله چندانی با تورم ماهانه یک درصدی نداشته اند. در نهایت، گروه سوم استان هایی هستند که از ثبات نسبی قیمت ها در بقیه نقاط کشور جا مانده اند. اهالی کرمان، ایلام و هرمزگان با نرخ ۵/ ۱ تا ۲/ ۲ درصدی تورم ماهانه، چنین وضعیتی را در مرداد ماه تجربه کرده اند. بی ثبات ترین منطقه قیمتی در ماه قبل استان لرستان بوده است، چرا که شاخص قیمت ها و کالاهای مصرفی در این استان رشد ۸/ ۲ درصدی را ثبت کرده است.

08-01

08-02

 

کلید واژه :

تورم

،

مرکز آمار

ثبت نظرات
captcha