قیمت جهانی نفت برنت همچنان بالای ۴۵ دلار

قیمت زودپز در بازار چقدر است؟

رشد قیمت مسکن مهر شهرهای جدید

کسادی بازار خودروی دست دوم در انگلیس

ساخت ۲۰۰ هزار خانه برای کارگران کلید خورد

جزئیات افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی

تصویب نصفه و نیمه حق مسکن کارگران

تست چهار گزینه ای بودجه

دلیل غیبت خبرسازِ روحانی در مجلس مشخص شد

واکنش ها به مخالفت مجلس با گزینه روحانی

رمزگشایی سردبیر سابق کیهان از سخنان فتاح

پاسخ تند نماینده تهران به سوال یک خبرنگار

کدخدایی راه ورود اصلاح طلبان به ۱۴۰۰ را بست

واکنش ظریف به شایعه پیشنهاد کاهش تحریم ها

قلب صنعت و بازرگانی بی وزیر ماند

جهش تولید و فروش شرکت صنایع تجهیزات نفت و خودکفائی در تحریم ها

وعده گشایش اقتصادی روحانی به کجا خواهد رسید؟/ پیش فروش نفت؛ تحویل «زمین سوخته» به دولت بعد!

صادرات نفت ایران چقدر است؟

در جلسه سران قوا درباره فروش نفت چه گذشت؟

قیمت پرفروش ترین گوشی های سامسونگ

انعقاد تفاهم نامه همکاری بانک دی با بیمارستان خاتم الانبیاء

مبارزه با انحصار

عرضه ۴۳هزار خودرو به بازار

مقایسه تویوتا لندکروزر GXR با پورشه کاین V6

جاماندگان بیمه بیکاری چه کنند؟

پیامد چند ساله یک تصمیم یک شبه؛ وزیر نفت پاسخ هدر رفت منابع را می دهد؟

بورس، لنگرگاه نفتكش ها

واکنش به ادعای ارتباط نماینده متهم با شهردار سابق

۵ مشکل اصلی فروش سهام عدالت

دارادوم را بیشتر بشناسید

پرواز بورس های جهانی با واکسن کرونای روسی

بانک مرکزی برای انتشار اوراق ودیعه مجوز گرفت

پذیرش بدون کنکور دانشجو در مقطع کارشناسی و کاردانی در مرکز آموزش علمی کاربردی کاراد 

ورود فولاد صنعت بناب به بورس

همراهی و تعامل سازنده خبرنگاران، تقویت و استحکام شبکه بانکی را به ارمغان می آورد

یکسان سازی سقف انتقال وجه در بانک دی

چرا قیمت در بازار خودرو باز هم گران شد؟

پرداخت کمک ودیعه مسکن به مستاجران به زودی

طرح های توسعه هلدینگ ماهان طبق سیاست های گروه مالی گردشگری به پیش می رود

نفت به سفره نیامد، برنج هم دارد می رود!

کد خبر : ۱۷۵۲
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

محدودیت های تازه برای سوختگیری چیست؟

در حالی که ابلاغ شیوه نامه جدید خرید سوخت در حال یک ماهه شدن است، سخنگوی دولت از طرحی تازه برای اعمال محدودیت های تازه برای سوختگیری با کارتی جز کارت شخصی خبر داده است.

محدودیت های تازه برای سوختگیری چیست؟

به گزارش پایگاه خبری اقتصاد مثبت،  خرید بنزین با کارت شخصی در حال حاضر مستلزم قبول هیچ محدودیتی نیست اما هنوز سهم استفاده از کارت سوخت شخصی به میزان مورد انتظار نرسیده است.

 بر این اساس بررسی ها نشان می دهد سهم کارت های معطله در باجه های پست از یک میلیون کارت گذشته است و ابلاغ ها و اعلام ها زمینه را برای تحویل کارت های شخصی تا پایان شهریور ماه فراهم خواهد کرد.

 شهریور ماه بود که محدودیت سی لیتری برای سوختگیری با کارت سوخت جایگاه به اجرا درآمد. این محدودیت البته محدودیتی کامل نیست چرا که دارندگان خودرو می توانند در یک روز از چندین جایگاه سی لیتر بنزین را خریداری کنند چرا که شماره  پلاک یا رانندگان در این مرحله از سوخت گیری ثبت نخواهد شد. حالا خبرهای رسیده حکایت از ایجاد محدودیت های تازه در این عرصه دارد. به عبارت دیگر مقرر است میزان سوختگیری در هر بار مراجعه و استفاده از کارت شخصی به ۱۵ لیتر کاهش یابد اما در این مرحله نیز سوختگیری از جایگاه های مختلف با رعایت این سقف مجاز است.

چرا از کارت های شخصی استفاده نمی شود؟

بررسی ها نشان می دهد بسیاری از دارندگان وسایل نقلیه تمایل چندانی به استفاده از کارت های سوخت شخصی ندارند، این بی علاقگی البته دلایل مختلفی دارد.

 یکی از خریداران بنزین در پاسخ به این سئوال که چرا از کارت جایگاه استفاده می کنید؟ گفت: برخی می گویند اگر از کارت خودم استفاده کنم سهمیه من کم می شود از این رو ترجیح می دهم تا وقتی امکان خرید بنزین با کارت جایگاه هست، از آن استفاده کنم تا سهمیه خودم باقی بماند.

 این پاسخ البته از سوی بسیاری از شهروندان به خبرنگا خبرآنلاین داده شده است چرا که این شایعه به صورتی جدی در شبکه های مجازی مطرح شده است و البته برخی نیز با ارسال پیامک هایی به قصد کلاهبرداری شهروندان را دعوت به ثبت نام برای دریافت سهمیه بنزین و ... می کنند.

 شهروند دیگری در یکی از پمپ بنزین های مرکز شهر پاسخ به این سئوال که چرا از کارت شخصی استفاده نمی کنید؟ گفت: کار سختی است، وقتی فعلا تفاوتی در قیمت بنزین با کارت جایگاه و کارت سوخت خودم وجود ندارد، چرا باید از کارت خودم ساتفاده کنم. فعلا غالبا یادم نمی ماند که کارت سوختم را بین مدارک بگذارم.

 یکی از کارکنان جایگاه سوختگیری نیز درباره میزان استفاده مردم از کارت های سوختگیری شخصی گفت: از وقتی که محدودیت سی لیتر اعلام شده، افراد بیشتری از کارت های سوخت شخصی استفاده می کنند اما با توجه به اینکه بخش مهمی از خریداران بنزین بین ۱۰ تا بیست لیتر بنزین در هر بار سوختگیری می خرند، اعمال محدودیت ۱۵ لیتری بی تردید سهم کارت های شخصی را افزایش خواهد داد.

 برخی فعالان جایگاه های سوختگیری می گویند پیشنهاداتی از سوی جایگاه داران برای تعیین مبلغی بابت استفاده از کارت های جایگاه ها ارائه شده است که در صورت تصویب اجرایی می شود . به نظر می رسد این تفاوت قیمت خود انگیزه بالایی برای افزایش سوختگیری با کارت های شخصی است. 

 وزیر نفت درباره سهمیه بندی چه می گوید؟

زنگنه در برابر این پرسش که سهمیه بندی بنزین در راه است یا خیر گفته است: هنوز تصمیمی در این زمینه و قیمت حامل های انرژی اتخاذ و ابلاغ نشده است، اما در صورت سهمیه بندی بنزین ۲ نرخی خواهد شد.زنگنه با بیان اینکه کارت سوخت هیچ وقت حذف نشده است بلکه از کارت سوخت جایگاه داران استفاده شده است، افزود: تا زمانی که سهمیه بندی بنزین وجود نداشته باشد مردم کارت سوخت را جدی نخواهند گرفت.

او افزود: در سوخت گیری با کارت سوخت خودرو به جز سیستان و بلوچستان محدودیتی در تعداد دفعات سوخت گیری ۶۰ لیتر بنزین وجود ندارد، ولی در صورت استفاده از کارت سوخت جایگاه داران فقط ۳۰ لیتر در روز می توان بنزین زد. در این میان آنچه مسلم است اینکه حتی اگر در آینده سهمیه بندی اتفاق بیفتد، عدم استفاده از کارت شخصی مستلزم دریافت سهمیه بالاتری نخواهد بود.

عدم استفاده از کارت سوخت بر قیمت تاثیر دارد؟

هر چند برخی از جایگاه داران بابت استفاده از کارت جایگاه مبالغی را دریافت می کنند اما این مهم هنوز مبنایی قانونی ندارد اما بسیاری از ناظران و فعالان صنفی معتقدند تغییر قیمت خرید بنزین با کارت جایگاه نسبت به خرید بنزین با کارت شخصی می تواند تمایل به استفاده از کارت های سوخت و پیگیری برای دریافت کارت از سوی کسانی که هنوز اقدامی برای آن نکرده اند، افزایش دهد.  

استفاده از کارت سوخت در شرایط فعلی ابزاری مهم برای ممانعت از قاچاق سوخت از یک سو و دریافت اطلاعات مربوط به میزان مصرف در تمامی استان هاست.  

کلید واژه :

سوختگیری

،

کارت سوخت

،

سهمیه بندی بنزین

،

خرید بنزین

ثبت نظرات
captcha