جزئیات سرقت میلیاردی از منزل یکی از نمایندگان

بازی جدید بانک ها برای پرداخت نکردن وام ازدواج جوانان

رقم واقعی فرار مالیاتی پزشکان چقدر است؟

طرحی برای افزایش کیفیت بنزین

آمار بانک مرکزی از قیمت مسکن

وزیر اقتصاد خواستار کمک مردم به دولت در جنگ اقتصادی شد

با زندگی مردم چه کردیم؟

روند کاهشی قیمت انواع میوه ادامه دارد

کارنامه تجدیدی بازار مسکن در نیمه اول ۹۸

چگونه وام بگیریم؟

گرانفروشی برنج در سایه سکوت دستگاه های نظارتی

ابلاغیه فدراسیون فوتبال برای پرسپولیسی ها

مخالفت مجلس با حذف تعطیلی هشتم ربیع الاول

پاسخ وزارت نفت به خبر افزایش قیمت بنزین

چه کسانی قطعا پیامک حذف یارانه را دریافت خواهند کرد؟

اجرای 27 طرح جدید پتروشیمی تا سال 1400

تا سال 1404 تنوع تولیدات پتروشیمی به 105 محصول خواهد رسید

تاثیر منفی تغییرات نرخ ارز در تولید شکر

تحلیلی تاریخی از تحریم بانک مرکزی/ تحریم جدید آیا تاثیری بر اقتصاد دارد؟

اطلاعیه جدید بانک مرکزی درباره ارز زائران اربعین

بازار مسکن در مهر ۹۸ چگونه خواهد بود؟

بخشودگی جرایم مالیاتی مشروط به پرداخت بدهی ها تا پایان مهر

سیزدهمین نمایشگاه بین المللی ایران پلاست آغاز به کار کرد

ناشنیده هایی از جوانی که مقابل کاخ سفید مداحی کرد

برترین مراکز مالی جهان کدامند؟

واکنش بورس های جهانی به کاهش نرخ بهره در آمریکا

حداقل و حداکثر نرخ زعفران اعلام شد

چگونگی نحوه محاسبه و تسویه حساب در سامانه "تهران من"

قیمت آپارتمان های نُقلی در تهران

چگونه می توان از چرخه مخرب نفتی فرار کرد؟/آیا می توان به عدم تعادل های اقتصاد پایان داد؟

امسال ارز اربعین چگونه ارائه خواهد شد؟

چقدر از کارت سوخت استقبال شد؟

شیرین کردن آب دریا چقدر می تواند مشکل کم آبی را در کشور بر طرف کند؟

هشدار دادستانی به زائران اربعین درباره بلیت های ارزان

لاکچری ترین خودروهای جهان در سال ۲۰۱۹

هزینه صرفه جویی چاپ قبض برق چه می شود؟

وصیت عجیب رونالدو درباره نوشته روی سنگ قبرش!

نگاهی به عملکرد صادراتی ایران در ۲۰۱۹

هشدار مجدد اردوغان درباره منطقه امن

واکنش ژاپن به ادعای نقش ایران در ماجرای آرامکو

کد خبر : ۱۷۹۴
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

برای وام گرفتن به کجا سر بزنیم؟

درحال حاضر متداول ترین وام های کوچکی که بانک ها پرداخت می کنند، وام های ۱۰ میلیون تومانی و کمتر هستند و بیشترین وام را با عنوان وام جعاله و رقمی حدود ۵۰ میلیون تومان پرداخت می کنند. البته وام های تا ۱۰۰ میلیون تومان هم در برخی بانک ها وجود دارد، اما شرایط آن ها برای اعطای این وام ها بسیار سختگیرانه است و بهتر است دورشان را خط بکشید.

برای وام گرفتن به کجا سر بزنیم؟

به گزارش پایگاه خبری اقتصاد مثبت، «وام لازم هستم. از کجا وام بگیرم؟» این پرسش را بار ها مردم از مشتریان بانک های مختلف می پرسند. مشتریانی که معمولا به دنبال وام های خرد و کوچک زیر ۱۰۰ میلیون تومان هستند و البته بانک ها هم معمولا رقمی بالاتر از این به مشتریان عادی وام نمی دهند.

درحال حاضر متداول ترین وام های کوچکی که بانک ها پرداخت می کنند، وام های ۱۰ میلیون تومانی و کمتر هستند و بیشترین وام را با عنوان وام جعاله و رقمی حدود ۵۰ میلیون تومان پرداخت می کنند. البته وام های تا ۱۰۰ میلیون تومان هم در برخی بانک ها وجود دارد، اما شرایط آن ها برای اعطای این وام ها بسیار سختگیرانه است و بهتر است دورشان را خط بکشید.

وام های ۵۰ میلیون تومانی را از کجا بگیریم؟

وام های ۵۰ میلیون تومانی در سه بانک ملت، ملی و تجارت پرداخت می شود. این وام ها بیشتر تحت عنوان وام جعاله یا همان تعمیرات مسکن پرداخت می شود و البته معمولا برای پرداخت این وام ها سختگیری خاصی ندارند که حتما اثبات کنید این وام را برای تعمیرات مسکن گرفته اید. خود این بانک ها می گویند که برای تسهیلات ۵۰ میلیون تومانی سود ۱۸ درصدی می گیرند.

این موضوع می تواند برای خریداران مسکن یک برگ برنده باشد، چراکه آن ها می توانند بدون خرید اوراق و صرف چیزی حدود ۱۰-۱۱ میلیون تومان برای خرید برگه های وام، ۵۰ میلیون تومان را با همان سود ۱۸ درصد اوراق از این سه بانک وام بگیرند، اما وام جعاله این بانک ها یک نکته منفی نسبت به وام مسکن دارد و آن مهلت بازپرداخت است. این بانک ها از شما می خواهند که وام جعاله شان را سه ساله تسویه کنید، اما بانک مسکن مهلت ۱۰ تا ۱۲ ساله برای بازپرداخت وام هایش به شما می دهد.

چرا بانک ها برای پرداخت وام سختگیری می کنند؟

از احمد حاتمی یزد، کارشناس بانکی می پرسیم که چرا بانک ها برای پرداخت وام های خرد به مردم سختگیری می کنند؟ و او توضیح می دهد: «بیشتر بانک ها درحال حاضر از نبود سرمایه کافی رنج می برند و به همین دلیل پرداخت وام برای آن ها دشوار است. ضمن این که بسیاری از متقاضیان وام، انتظار وام های قرض الحسنه دارند و از توانایی مالی کافی برخوردار نیستند. این درحالی است که بانک ها موسسات خیریه نیستند که وام های با سود صفر در اختیار تمام مردم بگذارند.»

او ادامه می دهد: «درحال حاضر نرخ تورم چیزی حدود ۴۰ درصد است و بانک ها پول شان را با سود ۱۸ تا ۲۰ درصد در اختیار مردم می گذارند و تا همین جای کار یعنی سپرده گذار ضرر می کند با تورمی که دو برابر سود سپرده است، پولش را در بانک ها سپرده کند.»

حاتمی یزد تاکید می کند: «در جای جای دنیا بانک ها به عنوان موسسات تجاری شناخته می شوند و باید سودآوری داشته باشند. همچنین با توجه به این که پول مردم در اختیار بانک هاست، آن ها موظفند از این طریق به سودآوری برسند، تا توانایی پرداخت سود به سپرده گذاران شان را داشته باشند؛ بنابراین نمی توان به بانک ها خرده گرفت که چرا برای اطمینان از این که مشتری می تواند پول را پس بدهد، سختگیری می کنند.»

شرط عجیب برخی بانک ها برای وام های خرد

در میان بانک های ایران برخی شرایط سفت و سختی برای پرداخت وام های خرد تعیین می کنند. بعضی به شما می گویند که حداقل تا ۶ ماه باید سپرده گذاری کنید یا ضامن تان حتما باید جواز کسب بیاورد و گرو بگذارد. بعضی دیگر هم می گویند که به ازای هر ۱۰ میلیون تومان یک ضامن لازم است! یعنی اگر شما بخواهید ۵۰ میلیون تومان وام بگیرید، به پنج ضامن نیاز دارید.

بعضی بانک های خصوصی رقم های بالاتری به شما وام می دهند، اما یک شرط نه چندان مطلوب برای پرداخت وام پیش پای شما می گذارند. آن ها تا ۱۰۰ میلیون تومان هم به شما وام می دهند، منتهای مراتب باید رقمی بالاتر یعنی حدود ۱۲۰ تا ۱۵۰ میلیون تومان سپرده کنید، تا بتوانید این وام را بگیرید!

درواقع بانک هایی که تا ۱۰۰ میلیون تومان به شما وام می دهند، می گویند باید سپرده ای در بانک شان ایجاد کنید که آن ها بتوانند حدود ۷۰ تا ۸۰ درصد مبلغ سپرده تان وام بدهند. البته تا پایان اقساط تان هم نمی توانید حساب سپرده تان را ببندید. مهلت بازپرداخت این نوع وام ها معمولا چهار ساله است.

وام های ۸ تا ۱۰ میلیون تومانی را از کجا بگیریم؟

بقیه بانک ها به شما وامی با عنوان وام خرید کالا می دهند که مبلغ آن بین ۸ تا ۱۰ میلیون تومان است، البته نیازی نیست که به بانک ها فاکتور خرید بدهید یا ثابت کنید که می خواهید کالایی را بخرید. بانک های رفاه و پاسارگاد و همین طور اقتصاد نوین به شما ۱۰ میلیون تومان وام می دهند. بانک های آینده، پارسیان و سامان هم وام های ۸ میلیون تومانی در اختیارتان می گذارند.

بیشتر این بانک ها مهلت ۳ ساله برای بازپرداخت وام های ۸ تا ۱۰ میلیون تومانی در نظر گرفته اند و گرچه خودشان رقم سود این دسته از وام ها را بین ۱۸ تا ۲۱ درصد عنوان می کنند، اما وقتی دفترچه اقساط به دست تان می رسد، متوجه می شوید که گاهی سود هایی تا ۲۴ درصد هم اعمال کرده اند. برای گرفتن وام های ۸ تا ۱۰ میلیون تومانی در تمام این بانک ها نیاز به سپرده گذاری دارید و معمولا یکی از پیش شرط های پرداخت این نوع وام این است که ۲ میلیون تومان از مبلغ وام تا پایان پرداخت اقساط در حساب تان بلوکه شود.

چقدر در صف انتظار بمانیم؟

برای دریافت وام های کمتر از ۱۰۰ میلیون تومان یا همان وام های خرد چقدر باید در صف انتظار ماند؟

یکی از شعب بانک ملی در پاسخ به این سوال می گوید بستگی به نوع وام دارد، اگر وام تان در دسته وام های ضروری قرار بگیرد، کمتر از یک هفته پرداخت می شود، در صورتی که اگر جز وام های ضروری و فوری نباشد، باید در نوبت قرار بگیرد، تا موعد پرداخت وام برسد.»

بیشتر شعبات بانک ملی زمان خاصی را برای پرداخت وام هایشان مشخص نمی کنند و به مشتریان می گویند باید در نوبت بمانید تا ببینیم چه زمانی اعتبار پرداخت می شود؟! البته بانک ملی یک تبصره دارد و آن این که اگر بخواهید وام ضروری بگیرید، این وام کمتر از یک هفته پرداخت می شود. وام های ضروری همان وام های درمان، تحصیل و … هستند که معمولا به صورت قرض الحسنه پرداخت می شوند و رقم شان کمتر از ۵ میلیون تومان است.

البته بانک ملی به دانشجویان با معرفی نامه دانشگاه وام قرض الحسنه ۱۰ میلیون تومانی می دهد و یک ضامن برای این وام ها طلب می کند.

بانک های خصوصی زودتر وام می دهند

بانک صادرات فعلا وام خرد نمی دهد. مسئول تسهیلات بانک صادرات هم توضیح می دهد: «درحال حاضر جلوی وام ها بسته شده است. اما اگر در بانک صادرات حساب داشته باشید، ابتدا معدل سپرده تان را در بازده زمانی ۶ ماهه مورد بررسی قرار می دهیم و سپس اعلام می کنیم که چقدر وام به شما تعلق می گیرد.»

بانک های خصوصی برای پرداخت وام های خرد زمان کمتری تعیین می کنند. آن ها به مشتریان می گویند در صورتی که ضامن و مدارک مورد نیاز به تایید بانک رسیده باشد، حداکثر زمان برای پرداخت آن بین یک هفته تا ۱۰ روز کاری است.

برخی بانک های خصوصی هم حداکثر زمان انتظار برای پرداخت وام های خرد را تا چهار ماه تعیین می کنند. به عنوان مثال رئیس یکی از شعب بانک شهر به شهروندآنلاین می گوید: «اگر در بانک شهر حساب دارید که هیچ، اگر حساب ندارید، ابتدا باید افتتاح حساب کنید و پس از چهار ماه با معدل گیری حساب تان به شما وامی با سود ۱۱ درصد پرداخت می شود و هر چه معدل حساب شما بالاتر باشد، میزان دریافتی شما هم بیشتر می شود.»

پایان پیام/

کلید واژه :

وام بانکی

،

وام

،

بانک

ثبت نظرات
captcha