شرایط انتقال سوابق بیمه چگونه است

قیمت جهانی نفت افزایش یافت

قیمت آپارتمان در منطقه اکباتان تهران چند؟

کسری بودجه سال آینده چه مقدار است

مالیات پزشکان آمریکایی چند برابر صادرات نفت ایران است؟

AFC فدراسیون فوتبال ایران را جریمه کرد

تا سال ۲۰۲۵ خبری از شبکه ۵G نیست!

طرح دو فوریتی نمایندگان مجلس برای شفافیت مالی کاندیداهای انتخابات

قیمت اوراق تسهیلات مسکن چه قدر است؟

اعلام ۳۰ نماد متوقف بورسی

دوران سخت در انتظار چینی ها

پروژه مرمت کاروانسرای وکیل، تابستان 99 به بهره برداری می رسد

رکوردشکنی بورس تهران در شرایط رکودی

ممنوعیت واردات پوشاک لغو نمی شود

کدام بخش های انرژی سریع ترین رشد را تجربه کردند؟

معافیت مالیاتی هنرمندان منطقی نیست/طرح مالیات بر عایدی سرمایه در دست بررسی است

چه کسانی موبایل را گران می کنند؟

دولت یا مجلس؛ چه کسی مقصر افزایش یکباره قیمت بنزین است؟

پیام محرمانه رهبر انقلاب به نمایندگان مجلس درباره طرح اصلاح قیمت بنزین

حواشی روز دوم ثبت نام کاندیداهای مجلس

دروغ پشتِ دروغ!

قیمت خوراکی ها در آبان چه تغییری کرد؟

بانک ها خلاف می کنند، بانک مرکزی سکوت!

افزایش قیمت تا ۴ درصد پذیرفته می شود

بانک ها چه مقدار اموال مازاد دارند؟

تکذیب نرخ ۱۱ هزار تومانی دلار در لایحه بودجه ۹۹

قیمت انواع میلگرد در بازار چند؟

نحوه صحیح سوخت گیری با کارت سوخت

در بازار طلا، سکه و ارز چه خبر است؟

پشت پرده سفر مقام قطری به عربستان

برنامه ای برای نامزدی در انتخابات مجلس ندارم

توقف پروژه اتصال کارت سوخت به کارت بانکی

اگر یارانه نقدی دریافت نمی کنید؛ بخوانید

نوسان قیمت مسکن در مناطق مختلف تهران

مهدی اخوان مدیرعامل همراه اول شد

احتمال نبش قبر میترا استاد برای معاینه دوباره جسد

60 برنامه اجرایی ایرانول 1400 تدوین شد

چراغ سبز بازار سرمایه در نخستین روز هفته

شرایط فروش اقساطی ۳ محصول ایران خودرو

جزئیات طرح دو فوریتی جدید نمایندگان مجلس درباره بنزین

کد خبر : ۱۷۹۴
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

برای وام گرفتن به کجا سر بزنیم؟

درحال حاضر متداول ترین وام های کوچکی که بانک ها پرداخت می کنند، وام های ۱۰ میلیون تومانی و کمتر هستند و بیشترین وام را با عنوان وام جعاله و رقمی حدود ۵۰ میلیون تومان پرداخت می کنند. البته وام های تا ۱۰۰ میلیون تومان هم در برخی بانک ها وجود دارد، اما شرایط آن ها برای اعطای این وام ها بسیار سختگیرانه است و بهتر است دورشان را خط بکشید.

برای وام گرفتن به کجا سر بزنیم؟

به گزارش پایگاه خبری اقتصاد مثبت، «وام لازم هستم. از کجا وام بگیرم؟» این پرسش را بار ها مردم از مشتریان بانک های مختلف می پرسند. مشتریانی که معمولا به دنبال وام های خرد و کوچک زیر ۱۰۰ میلیون تومان هستند و البته بانک ها هم معمولا رقمی بالاتر از این به مشتریان عادی وام نمی دهند.

درحال حاضر متداول ترین وام های کوچکی که بانک ها پرداخت می کنند، وام های ۱۰ میلیون تومانی و کمتر هستند و بیشترین وام را با عنوان وام جعاله و رقمی حدود ۵۰ میلیون تومان پرداخت می کنند. البته وام های تا ۱۰۰ میلیون تومان هم در برخی بانک ها وجود دارد، اما شرایط آن ها برای اعطای این وام ها بسیار سختگیرانه است و بهتر است دورشان را خط بکشید.

وام های ۵۰ میلیون تومانی را از کجا بگیریم؟

وام های ۵۰ میلیون تومانی در سه بانک ملت، ملی و تجارت پرداخت می شود. این وام ها بیشتر تحت عنوان وام جعاله یا همان تعمیرات مسکن پرداخت می شود و البته معمولا برای پرداخت این وام ها سختگیری خاصی ندارند که حتما اثبات کنید این وام را برای تعمیرات مسکن گرفته اید. خود این بانک ها می گویند که برای تسهیلات ۵۰ میلیون تومانی سود ۱۸ درصدی می گیرند.

این موضوع می تواند برای خریداران مسکن یک برگ برنده باشد، چراکه آن ها می توانند بدون خرید اوراق و صرف چیزی حدود ۱۰-۱۱ میلیون تومان برای خرید برگه های وام، ۵۰ میلیون تومان را با همان سود ۱۸ درصد اوراق از این سه بانک وام بگیرند، اما وام جعاله این بانک ها یک نکته منفی نسبت به وام مسکن دارد و آن مهلت بازپرداخت است. این بانک ها از شما می خواهند که وام جعاله شان را سه ساله تسویه کنید، اما بانک مسکن مهلت ۱۰ تا ۱۲ ساله برای بازپرداخت وام هایش به شما می دهد.

چرا بانک ها برای پرداخت وام سختگیری می کنند؟

از احمد حاتمی یزد، کارشناس بانکی می پرسیم که چرا بانک ها برای پرداخت وام های خرد به مردم سختگیری می کنند؟ و او توضیح می دهد: «بیشتر بانک ها درحال حاضر از نبود سرمایه کافی رنج می برند و به همین دلیل پرداخت وام برای آن ها دشوار است. ضمن این که بسیاری از متقاضیان وام، انتظار وام های قرض الحسنه دارند و از توانایی مالی کافی برخوردار نیستند. این درحالی است که بانک ها موسسات خیریه نیستند که وام های با سود صفر در اختیار تمام مردم بگذارند.»

او ادامه می دهد: «درحال حاضر نرخ تورم چیزی حدود ۴۰ درصد است و بانک ها پول شان را با سود ۱۸ تا ۲۰ درصد در اختیار مردم می گذارند و تا همین جای کار یعنی سپرده گذار ضرر می کند با تورمی که دو برابر سود سپرده است، پولش را در بانک ها سپرده کند.»

حاتمی یزد تاکید می کند: «در جای جای دنیا بانک ها به عنوان موسسات تجاری شناخته می شوند و باید سودآوری داشته باشند. همچنین با توجه به این که پول مردم در اختیار بانک هاست، آن ها موظفند از این طریق به سودآوری برسند، تا توانایی پرداخت سود به سپرده گذاران شان را داشته باشند؛ بنابراین نمی توان به بانک ها خرده گرفت که چرا برای اطمینان از این که مشتری می تواند پول را پس بدهد، سختگیری می کنند.»

شرط عجیب برخی بانک ها برای وام های خرد

در میان بانک های ایران برخی شرایط سفت و سختی برای پرداخت وام های خرد تعیین می کنند. بعضی به شما می گویند که حداقل تا ۶ ماه باید سپرده گذاری کنید یا ضامن تان حتما باید جواز کسب بیاورد و گرو بگذارد. بعضی دیگر هم می گویند که به ازای هر ۱۰ میلیون تومان یک ضامن لازم است! یعنی اگر شما بخواهید ۵۰ میلیون تومان وام بگیرید، به پنج ضامن نیاز دارید.

بعضی بانک های خصوصی رقم های بالاتری به شما وام می دهند، اما یک شرط نه چندان مطلوب برای پرداخت وام پیش پای شما می گذارند. آن ها تا ۱۰۰ میلیون تومان هم به شما وام می دهند، منتهای مراتب باید رقمی بالاتر یعنی حدود ۱۲۰ تا ۱۵۰ میلیون تومان سپرده کنید، تا بتوانید این وام را بگیرید!

درواقع بانک هایی که تا ۱۰۰ میلیون تومان به شما وام می دهند، می گویند باید سپرده ای در بانک شان ایجاد کنید که آن ها بتوانند حدود ۷۰ تا ۸۰ درصد مبلغ سپرده تان وام بدهند. البته تا پایان اقساط تان هم نمی توانید حساب سپرده تان را ببندید. مهلت بازپرداخت این نوع وام ها معمولا چهار ساله است.

وام های ۸ تا ۱۰ میلیون تومانی را از کجا بگیریم؟

بقیه بانک ها به شما وامی با عنوان وام خرید کالا می دهند که مبلغ آن بین ۸ تا ۱۰ میلیون تومان است، البته نیازی نیست که به بانک ها فاکتور خرید بدهید یا ثابت کنید که می خواهید کالایی را بخرید. بانک های رفاه و پاسارگاد و همین طور اقتصاد نوین به شما ۱۰ میلیون تومان وام می دهند. بانک های آینده، پارسیان و سامان هم وام های ۸ میلیون تومانی در اختیارتان می گذارند.

بیشتر این بانک ها مهلت ۳ ساله برای بازپرداخت وام های ۸ تا ۱۰ میلیون تومانی در نظر گرفته اند و گرچه خودشان رقم سود این دسته از وام ها را بین ۱۸ تا ۲۱ درصد عنوان می کنند، اما وقتی دفترچه اقساط به دست تان می رسد، متوجه می شوید که گاهی سود هایی تا ۲۴ درصد هم اعمال کرده اند. برای گرفتن وام های ۸ تا ۱۰ میلیون تومانی در تمام این بانک ها نیاز به سپرده گذاری دارید و معمولا یکی از پیش شرط های پرداخت این نوع وام این است که ۲ میلیون تومان از مبلغ وام تا پایان پرداخت اقساط در حساب تان بلوکه شود.

چقدر در صف انتظار بمانیم؟

برای دریافت وام های کمتر از ۱۰۰ میلیون تومان یا همان وام های خرد چقدر باید در صف انتظار ماند؟

یکی از شعب بانک ملی در پاسخ به این سوال می گوید بستگی به نوع وام دارد، اگر وام تان در دسته وام های ضروری قرار بگیرد، کمتر از یک هفته پرداخت می شود، در صورتی که اگر جز وام های ضروری و فوری نباشد، باید در نوبت قرار بگیرد، تا موعد پرداخت وام برسد.»

بیشتر شعبات بانک ملی زمان خاصی را برای پرداخت وام هایشان مشخص نمی کنند و به مشتریان می گویند باید در نوبت بمانید تا ببینیم چه زمانی اعتبار پرداخت می شود؟! البته بانک ملی یک تبصره دارد و آن این که اگر بخواهید وام ضروری بگیرید، این وام کمتر از یک هفته پرداخت می شود. وام های ضروری همان وام های درمان، تحصیل و … هستند که معمولا به صورت قرض الحسنه پرداخت می شوند و رقم شان کمتر از ۵ میلیون تومان است.

البته بانک ملی به دانشجویان با معرفی نامه دانشگاه وام قرض الحسنه ۱۰ میلیون تومانی می دهد و یک ضامن برای این وام ها طلب می کند.

بانک های خصوصی زودتر وام می دهند

بانک صادرات فعلا وام خرد نمی دهد. مسئول تسهیلات بانک صادرات هم توضیح می دهد: «درحال حاضر جلوی وام ها بسته شده است. اما اگر در بانک صادرات حساب داشته باشید، ابتدا معدل سپرده تان را در بازده زمانی ۶ ماهه مورد بررسی قرار می دهیم و سپس اعلام می کنیم که چقدر وام به شما تعلق می گیرد.»

بانک های خصوصی برای پرداخت وام های خرد زمان کمتری تعیین می کنند. آن ها به مشتریان می گویند در صورتی که ضامن و مدارک مورد نیاز به تایید بانک رسیده باشد، حداکثر زمان برای پرداخت آن بین یک هفته تا ۱۰ روز کاری است.

برخی بانک های خصوصی هم حداکثر زمان انتظار برای پرداخت وام های خرد را تا چهار ماه تعیین می کنند. به عنوان مثال رئیس یکی از شعب بانک شهر به شهروندآنلاین می گوید: «اگر در بانک شهر حساب دارید که هیچ، اگر حساب ندارید، ابتدا باید افتتاح حساب کنید و پس از چهار ماه با معدل گیری حساب تان به شما وامی با سود ۱۱ درصد پرداخت می شود و هر چه معدل حساب شما بالاتر باشد، میزان دریافتی شما هم بیشتر می شود.»

پایان پیام/

کلید واژه :

وام بانکی

،

وام

،

بانک

ثبت نظرات
captcha