جزئیات سرقت میلیاردی از منزل یکی از نمایندگان

بازی جدید بانک ها برای پرداخت نکردن وام ازدواج جوانان

رقم واقعی فرار مالیاتی پزشکان چقدر است؟

طرحی برای افزایش کیفیت بنزین

آمار بانک مرکزی از قیمت مسکن

وزیر اقتصاد خواستار کمک مردم به دولت در جنگ اقتصادی شد

با زندگی مردم چه کردیم؟

روند کاهشی قیمت انواع میوه ادامه دارد

کارنامه تجدیدی بازار مسکن در نیمه اول ۹۸

چگونه وام بگیریم؟

گرانفروشی برنج در سایه سکوت دستگاه های نظارتی

ابلاغیه فدراسیون فوتبال برای پرسپولیسی ها

مخالفت مجلس با حذف تعطیلی هشتم ربیع الاول

پاسخ وزارت نفت به خبر افزایش قیمت بنزین

چه کسانی قطعا پیامک حذف یارانه را دریافت خواهند کرد؟

اجرای 27 طرح جدید پتروشیمی تا سال 1400

تا سال 1404 تنوع تولیدات پتروشیمی به 105 محصول خواهد رسید

تاثیر منفی تغییرات نرخ ارز در تولید شکر

تحلیلی تاریخی از تحریم بانک مرکزی/ تحریم جدید آیا تاثیری بر اقتصاد دارد؟

اطلاعیه جدید بانک مرکزی درباره ارز زائران اربعین

بازار مسکن در مهر ۹۸ چگونه خواهد بود؟

بخشودگی جرایم مالیاتی مشروط به پرداخت بدهی ها تا پایان مهر

سیزدهمین نمایشگاه بین المللی ایران پلاست آغاز به کار کرد

ناشنیده هایی از جوانی که مقابل کاخ سفید مداحی کرد

برترین مراکز مالی جهان کدامند؟

واکنش بورس های جهانی به کاهش نرخ بهره در آمریکا

حداقل و حداکثر نرخ زعفران اعلام شد

چگونگی نحوه محاسبه و تسویه حساب در سامانه "تهران من"

قیمت آپارتمان های نُقلی در تهران

چگونه می توان از چرخه مخرب نفتی فرار کرد؟/آیا می توان به عدم تعادل های اقتصاد پایان داد؟

امسال ارز اربعین چگونه ارائه خواهد شد؟

چقدر از کارت سوخت استقبال شد؟

شیرین کردن آب دریا چقدر می تواند مشکل کم آبی را در کشور بر طرف کند؟

هشدار دادستانی به زائران اربعین درباره بلیت های ارزان

لاکچری ترین خودروهای جهان در سال ۲۰۱۹

هزینه صرفه جویی چاپ قبض برق چه می شود؟

وصیت عجیب رونالدو درباره نوشته روی سنگ قبرش!

نگاهی به عملکرد صادراتی ایران در ۲۰۱۹

هشدار مجدد اردوغان درباره منطقه امن

واکنش ژاپن به ادعای نقش ایران در ماجرای آرامکو

کد خبر : ۱۸۴۷
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

گرانفروشی برنج در سایه سکوت دستگاه های نظارتی

بسیاری از مسئولان بر این باورند که با توجه به میزان مناسب واردات برنج در ماه های اخیر و رشد تولید داخل، کمبودی در توزیع وجود ندارد و تنها در سایه سکوت دستگاه های متولی، قیمت برنج با نوساناتی در بازار روبه روست.

گرانفروشی برنج در سایه سکوت دستگاه های نظارتی

به گزارش پایگاه خبری اقتصاد مثبت،  اگر چه بنابر تصمیم مسئولان ذی ربط قرار بود امسال محدودیت و ممنوعیت واردات برنج در فصل برداشت لغو شود، اما معاون بازرگانی داخلی وزارت صمت اعلام کرده که تا پایان فصل برداشت به منظور کمک به تولید داخل و حمایت از شالیکاران شمال کشور به هیچ عنوان مجوز ثبت سفارش و واردات را نخواهیم داد وهمین امر بهانه ای شد تا قیمت برنج در بازار با نوساناتی روبه رو شود.

بررسی ها از سطح بازار نشان می دهد که قیمت برنج ایرانی و خارجی در هفته های قبل با نوسانات ۱۰ تا ۱۵ درصدی در بازار روبه رو شد و هر یک از فروشندگان دلایل خاصی را برای این گرانی ها مطرح کردند و همواره از افزایش چشمگیر قیمت برنج ایرانی به بالای ۳۰ هزار تومان همزمان با ورود محصول نو به بازار خبر دادند؛ در حالی که رئیس نظام صنفی کشاورزی معتقد است که براساس آنالیز هزینه های تولید، هر کیلو برنج نباید با نرخ بیش از ۲۰ هزار تومان به مصرف کننده عرضه شود و در شرایط فعلی تنها در سایه کمبود نظارت دستگاه های متولی، سودجویان اقدام به عرضه با نرخ های غیر واقعی در بازار می کنند.

محمد آقاطاهر رئیس اتحادیه بنکداران مواد غذایی اذعان می کند در هفته های قبل قیمت برنج ایرانی و خارجی به سبب ممنوعیت واردات و ترخیص نشدن برنج های مانده در گمرکات کشور ۸ تا ۱۰ درصد رشد داشته است که با عرضه برنج های نو در بازار انتظار می رود که قیمت با روند نزولی در بازار روبه رو شود.

حال به سراغ مسئولان ذی ربط می رویم تا از آخرین وضعیت تولید و واردات برنج و تاثیر ممنوعیت واردات در فصل برداشت بر روند قیمت در بازار با خبر شویم:

ممنوعیت واردات بهانه سودجویان برای افزایش قیمت/عرضه برنج نو با نرخ بالای ۳۰ هزار تومان کذب است
محمد شفیع ملک زاده رئیس نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی در گفت و گو با خبرنگار صنعت، تجارت و کشاورزی، با انتقاد از گرانی قیمت برنج ایرانی به بهانه ممنوعیت واردات تا پایان فصل برداشت اظهار کرد: براساس مکانیزم کلی، قیمت محصولات کشاورزی از جمله برنج تابع نظام عرضه و تقاضاست به طوری که با ازدیاد عرضه قیمت محصول در بازار کاهش و با کمبود عرضه قیمت افزایش می یابد و هیچ ارتباطی به ممنوعیت واردات ندارد.

وی افزود: با توجه به فصل برداشت، عرضه برنج های نو و برنج های مانده در انبار مربوط به سال گذشته، کمبودی وجود ندارد که قیمت آن دستخوش نوساناتی در بازار قرار گیرد.

ملک زاده ادامه داد: بنابر اعلام معاون بازرگانی وزارت صمت، ثبت سفارش و واردات برنج تا پایان فصل برداشت محصول داخل در کشور ممنوع است که همین امر موجب شده برخی از واردکنندگان به بهانه عدم ثبت سفارش، موضوع گرانی و کمبود برنج خارجی و تاثیر گذاری آن در برنج داخل را مطرح کنند.

رئیس نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی ممنوعیت واردات برنج در فصل برداشت را سیاست حمایتی از تولید داخل دانست و گفت: تمامی دولت ها برای کمک به تولیدکنندگان داخل سعی می کنند از واردات در فصل برداشت محصول داخل جلوگیری کنند تا مشکلی در فروش تولید داخل ایجاد نشود.

به گفته وی، اگر واردات برنج به سهولت در فصل برداشت انجام شود، قیمت محصول داخل به حدی اُفت می کند که حتی جوابگوی هزینه های تولید نخواهد بود، به همین دلیل مسئولان وزارت صمت به سبب نگرانی از آینده بازار و حمایت از شالیکاران شمال کشور این ممنوعیت را اعمال کردند.

ملک زاده با اشاره به اینکه کمبود برنج خارجی به معنای جهش چشمگیر برنج داخل نیست، بیان کرد: با وجود تورم بالای بخش کشاورزی و افزایش چند برابری هزینه های تولید، قیمت برنج همانند دیگر محصولات کشاورزی نسبت به مدت مشابه سال قبل نوساناتی داشته است، اما این امر بدان معنا نیست که قیمت برنج ایرانی در سایه کمبود برنج خارجی بی رویه افزایش یابد.

رئیس نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی ادامه داد: اگر چه برخی واردکنندگان به سبب دریافت مجوز واردات، اظهاراتی مبنی بر افزایش قیمت برنج ایرانی به بالای ۳۰ هزار تومان را مطرح می کنند، اما این موضوع واقعیت ندارد و به سهولت دستگاه های نظارتی با اعمال نظارت های بیشتر می توانند از نوسانات بی رویه قیمت در بازار جلوگیری کنند.

وی عرضه برنج نو با قیمت های بالای ۳۰ هزار تومان در بازار را تکذیب کرد و گفت: براساس آنالیز هزینه های تولید و احتساب کرایه حمل و نقل، سود تولیدکننده و فروشنده هر کیلو برنج ایرانی نباید با نرخ بالای ۲۰ هزار تومان به مصرف کننده عرضه شود و چنانچه برنج با قیمت های بالای ۲۰ هزار تومان در بازار توزیع شود، بدون تردید افرادی به دنبال آزادسازی واردات هستند تا بتوانند به تولید داخل ضربه مهلک بزنند.

ملک زاده با اشاره به دلایل گرانی عرضه برنج در چند مغازه موجود در یک خیابان گفت: در سایه نبود نظارت صحیح و کنترل بر بازار، برخی افراد سودجو برنج را با نرخ هایی بالایی در بازار عرضه می کنند، در حالیکه این افراد با نرخ های پایینی محصول را از کشاورز خریداری کرده و به سبب احتکار و بهانه های مختلف نظیر کمبود با سود های چندبرابری محصول را در بازار به فروش می رسانند که این موضوع هیچ ارتباطی به تولیدکننده ندارد و در خصوص بسیاری از محصولات کشاورزی صادق است. به عنوان مثال هم اکنون کشاورزان هر کیلو گوجه سر مزرعه را با التماس با نرخ ۶۰۰ تومان به دلال و واسطه می فروشند، در حالی که کمتر از ۴ تا ۵ هزار تومان این محصول به دست مصرف کننده نمی رسد که فاصله چشمگیر قیمت از مزرعه تا سفره بیانگر نبود نظارت مسئولان بر بازار است.

ضعف عملکرد دستگاه های نظارتی عامل اصلی تفاوت قیمت برنج در شمال با تهران
جمیل علی زاده شایق دبیر انجمن برنج کشور در گفت و گو با خبرنگارصنعت، تجارت و کشاورزی، تولید برنج از لحاظ کمی و کیفی در ۱۰ سال گذشته را بی سابقه دانست و گفت: با توجه به شرایط مساعد بارندگی، ذخیره سازی مناسب آب در استان های گیلان، مازندران و غرب گلستان و آفتاب بسیار مناسب در فصل تابستان، تولید برنج از وضعیت مناسبی نسبت به سال های قبل برخوردار است.

وی از افزایش حداقل ۱۰۰ تا ۱۵۰ هزارتنی برنج نسبت به سال های قبل خبر داد و افزود: برآورد های اولیه حاکی از آن است که تولید برنج از مرز ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار تن کمتر نخواهد بود چرا که اراضی شالیزاری که در سال های ۹۵ تا ۹۷ به سبب خشکسالی و کم آبی برنج کاشت نشده بود، امسال به زیر کشت رفتند.

علی زاده شایق با اشاره به اینکه امسال به سبب شرایط مساعد آبی، سطح زیر کشت برنج از مرز ۶۰۰ هزار هکتار فراتر رفته است، بیان کرد: ذخیره سازی مناسب آب پشت سد ها بیش از سال های گذشته بدان معناست که تولید برنج در مقایسه با سال های قبل از شرایط مساعدی برخوردار است.

دبیر انجمن برنج کشور با اشاره به اینکه قیمت های فعلی برنج در سطح بازار ارتباطی به نرخ تمام شده ندارد، گفت: هم اکنون با کیفیت ترین برنج با یک الی ۲ درصد خرده و بدون ناخالصی در استان های شمالی از رشت تا گرگان از سقف ۲۰ هزار تومان بیشتر نیست، در حالیکه در سایر استان ها علی رغم افزایش درصد خرده برنج به ۷ تا ۸ درصد و اختلاط بخشی از برنج های خارجی، قیمت به شدت بالاست به گونه ای در مراکز فروش تهران قیمت در مناطق مختلف شمال، جنوب، مرکز و ... با یکدیگر متفاوت است.

وی با انتقاد از عدم حمایت دولت از کشت برنج در کشور افزود: با توجه به کم کاری دولتی ها، نه تنها هزینه تولید کاهش نداشته، بلکه به سبب عدم حمایت از تولیدکنندگان ماشین آلات داخل و واردات ماشین آلات خارجی با ارز بالا افزایش داشته است که در این زمینه کشاورز مقصر نیست، چرا که آن ها مجبور به جایگزین کردن کارگر به جای ماشین هستند که بدین ترتیب افزایش هزینه های کارگری یکی از دلایل چشمگیر هزینه های تولید به شمار می رود.

دبیر انجمن برنج یکی از عوامل اصلی تفاوت قیمت برنج ایرانی در شمال با تهران را ناشی از عملکرد ضعیف دستگاه های نظارتی اعلام کرد.

وزارت جهاد مسئول جلوگیری از اختلاط برنج های داخلی با خارجی است
محمد علی شاعری سخنگوی کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با خبرنگارصنعت، تجارت و کشاورزی، با اشاره به اینکه کمبودی در عرضه برنج خارجی وجود ندارد، اظهار کرد: اگر مسئولان تنظیم بازار در امر عرضه مدیریت کافی داشته باشند و از طریق شبکه های توزیع، برنج های شناسایی شده در انبار ها را عرضه کنند، کمبودی در توزیع برنج های خارجی نخواهیم داشت که بتواند بر نوسان قیمت در بازار دامن بزند.

وی افزود: اگرچه عوامل واسطه و دلال با احتکار محصول در انبار ها به دنبال افزایش قیمت برنج در بازار هستند، اما مسئولان ذی ربط انبار های برنج را شناسایی کردند و هم اکنون در حال توزیع این برنج ها در سطح بازار هستند.

شاعری با اشاره به اینکه وزارت جهاد کشاورزی در تنظیم بازار برنج مسئولیتی ندارد، بیان کرد: از ابتدای مرداد امسال مسائل مربوط به تنظیم بازار محصولات کشاورزی از جمله برنج به وزارت صمت واگذار شد، اما وزارت جهاد کشاورزی همچنان مسئول کنترل کیفی برنج است و با کمک دستگاه های دیگر کنترل کیفی برنج های داخل را باید در دستور کار خود قرار دهد تا هویت برنج شمال مخدوش نشود.

سخنگوی کمیسیون کشاورزی مجلس ادامه داد: دولت در اوایل امسال و اواخر سال گذشته مقادیر زیادی برنج از کشور های مختلف وارد کرد که هم اکنون در انبار نگه داری و بتدریج وارد می شود که با این وجود نگرانی در خصوص کمبود و نوسان قیمت برنج در بازار نداریم.

به گفته وی، بخشی از برنج های وارداتی پس از اختلاط با تولید داخل با نرخ های بسیار بالایی در بازار عرضه می شود که مسئولیت این کار بر عهده وزارت جهاد و وزارت صمت است چرا که اگر هر یک از این سازمان ها با اعمال کنترل بر سطح بازار به درستی به وظایف خود عمل کنند و با متخلفان برخورد جدی داشته باشند، شاهد چنین تخلفاتی در سطح بازار نیستیم.

شاعری در پایان با انتقاد از اظهار نظر برخی فروشندگان مبنی بر افزایش چشمگیر قیمت برنج ایرانی در ماه های آتی گفت: با توجه به شرایط مساعد تولید و میزان واردات در ماه های اخیر، برخی افراد با بیان چنین اظهاراتی به دنبال سود های کاذب از سطح بازار هستند.

پایان پیام/

کلید واژه :

گرانفروشی

،

برنج

،

قیمت برنج

،

دستگاه های نظارتی

،

مسئولان

ثبت نظرات
captcha