جزئیات سرقت میلیاردی از منزل یکی از نمایندگان

بازی جدید بانک ها برای پرداخت نکردن وام ازدواج جوانان

رقم واقعی فرار مالیاتی پزشکان چقدر است؟

طرحی برای افزایش کیفیت بنزین

آمار بانک مرکزی از قیمت مسکن

وزیر اقتصاد خواستار کمک مردم به دولت در جنگ اقتصادی شد

با زندگی مردم چه کردیم؟

روند کاهشی قیمت انواع میوه ادامه دارد

کارنامه تجدیدی بازار مسکن در نیمه اول ۹۸

چگونه وام بگیریم؟

گرانفروشی برنج در سایه سکوت دستگاه های نظارتی

ابلاغیه فدراسیون فوتبال برای پرسپولیسی ها

مخالفت مجلس با حذف تعطیلی هشتم ربیع الاول

پاسخ وزارت نفت به خبر افزایش قیمت بنزین

چه کسانی قطعا پیامک حذف یارانه را دریافت خواهند کرد؟

اجرای 27 طرح جدید پتروشیمی تا سال 1400

تا سال 1404 تنوع تولیدات پتروشیمی به 105 محصول خواهد رسید

تاثیر منفی تغییرات نرخ ارز در تولید شکر

تحلیلی تاریخی از تحریم بانک مرکزی/ تحریم جدید آیا تاثیری بر اقتصاد دارد؟

اطلاعیه جدید بانک مرکزی درباره ارز زائران اربعین

بازار مسکن در مهر ۹۸ چگونه خواهد بود؟

بخشودگی جرایم مالیاتی مشروط به پرداخت بدهی ها تا پایان مهر

سیزدهمین نمایشگاه بین المللی ایران پلاست آغاز به کار کرد

ناشنیده هایی از جوانی که مقابل کاخ سفید مداحی کرد

برترین مراکز مالی جهان کدامند؟

واکنش بورس های جهانی به کاهش نرخ بهره در آمریکا

حداقل و حداکثر نرخ زعفران اعلام شد

چگونگی نحوه محاسبه و تسویه حساب در سامانه "تهران من"

قیمت آپارتمان های نُقلی در تهران

چگونه می توان از چرخه مخرب نفتی فرار کرد؟/آیا می توان به عدم تعادل های اقتصاد پایان داد؟

امسال ارز اربعین چگونه ارائه خواهد شد؟

چقدر از کارت سوخت استقبال شد؟

شیرین کردن آب دریا چقدر می تواند مشکل کم آبی را در کشور بر طرف کند؟

هشدار دادستانی به زائران اربعین درباره بلیت های ارزان

لاکچری ترین خودروهای جهان در سال ۲۰۱۹

هزینه صرفه جویی چاپ قبض برق چه می شود؟

وصیت عجیب رونالدو درباره نوشته روی سنگ قبرش!

نگاهی به عملکرد صادراتی ایران در ۲۰۱۹

هشدار مجدد اردوغان درباره منطقه امن

واکنش ژاپن به ادعای نقش ایران در ماجرای آرامکو

کد خبر : ۱۸۵۵
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

رقم واقعی فرار مالیاتی پزشکان چقدر است؟

با استناد به آمارها ظرفیت مالیاتی چند هزار میلیارد تومانی برای پزشکان تخمین زده می شود که قابل مقایسه با میزان پرداخت فعلی آن ها یعنی مبلغ ۱۵۰ میلیارد تومان نیست.

رقم واقعی فرار مالیاتی پزشکان چقدر است؟

به گزارش پایگاه خبری اقتصاد مثبت،  پرداخت مالیات یک هزینه اجتماعی است که مردم هر جامعه بسته به تمکن مالی خود برای استفاده از امکانات، خدمات و منابع کشور موظف به پرداخت آن هستند. پرداخت مالیات به صورت عادلانه، کشور را به سمت استقلال از نفت و توسعه یکسان امکانات برای مردم پیش می برد. مشاغل و اصناف مختلفی در کشور وظیفه پرداخت مالیات دارند. در این میان مشاغلی مثل کارمندان دولتی، معلمان و بعضی مهندسان با وجود دریافت حقوق های متوسط و بعضاً شرایط کاری سخت، مالیات آن ها پیش از پرداخت حقوق کسر می شود.

از جمله گروه های دیگری که در کشور از آن ها انتظار مالیات می رود جامعه بیش از 100 هزار نفری پزشکان است. پزشکان از جمله اقشار دلسوز، پرتلاش و زحمتکشی هستند که نقش مهمی در حوزه سلامت و بهداشت عمومی جامعه دارند. با این حال تخمین ها و مطالعات آماری نشان می دهد برخی پزشکان آگاهانه یا از روی غفلت زیر بار این وظیفه اجتماعی خود نمی روند.  بنابراین در شرایطی که دولت برای تحقق درآمدهای مالیاتی حتی از حقوق کارمندان خود هم چشم پوشی نمی کند؛ اطمینان از پرداخت مالیات پزشکان و جلوگیری از فرار مالیاتی این قشر که بعضاً حقوقی معادل حقوق چند سال یک کارمند دولت را در یک ماه به دست می آورند ضرورتی انکارناپذیر است.

تخمین ظرفیت مالیاتی پزشکان با استناد به حرف های خودشان

سیاوش غیبی پور، نماینده شورای حل اختلاف مالیاتی سازمان امور مالیاتی تهران چندی پیش در گفت وگویی از پرداخت مالیات 150 میلیارد تومانی پزشکان در سال 96 خبر داد. او همچنین اظهار داشته است: «درآمد واقعی پزشکان 700 میلیارد تومان بوده است.» باور این میزان درآمد برای پزشکان سخت است زیرا اگر این عدد به تعداد پزشکان کشور که 130 هزار نفر هستند، تقسیم شود متوسط درآمد یک پزشک در سال 27 میلیون تومان می شود که معادل درآمد ماهانه  2/2 میلیون تومان در ماه است .واضح است این رقم بیشتر به درآمد کارمندان متوسط می خورد و با واقعیات میزان درآمد اغلب پزشکان همخوانی ندارد. در ادامه با استناد به دو نقل قول از خود افراد مسئول در جامعه پزشکی، ظرفیت مالیاتی این قشر تخمین زده می شود.

ایرج حریرچی، قائم مقام و معاون کل وزارت بهداشت، هزینه کرد بودجه نظام سلامت برای نیروی انسانی را 70 درصد اعلام کرد. طبق محاسبات حسین بانکی، پژوهشگر حوزه شفافیت سلامت، هزینه نظام سلامت در آخرین سالی که منتشر شد (سال 94)، 110 هزار میلیارد تومان اعلام شد. 70 درصد این هزینه مقدار  77 هزار میلیارد تومان خواهدشد. با فرض اینکه 50 درصد این رقم به پزشکان تعلق بگیرد میزان حدودی درآمد سالیانه پزشکان رقم 38 هزار میلیارد تومان بدست می آید. با در نظر گرفتن متوسط 20 درصد ضریب علی الراسی جهت تعیین درآمد مشمول مالیات پزشکان عدد 7600 میلیارد تومان بدست می آید.

رئیس سازمان امور مالیاتی کشور هم رقم مالیاتی قشر پزشکان غیردولتی را حدود یک هزار و 200 میلیارد تومان عنوان کرد و افزود: حدود 200 میلیارد تومان از این رقم پرداخت می شود و مابقی را می توان فرار مالیاتی محسوب کرد.

در مصاحبه دیگری به تازگی محمد جهانگیری ، معاون فنی و نظارت نظام پزشکی، ابعاد تازه ای از رقم واقعی مالیات پزشکان را آشکار کرده است. وی می گوید: «اگر یک پزشک عمومی در سال 20 میلیون تومان مالیات ندهد مشکل دارد. مگر می شود یک نخبه مملکت نتواند آنقدر خلق ثروت کند که سالی 20 میلیون تومان مالیات بدهد، یک فوق تخصص من باید راحت 200 میلیون مالیات بدهد، یک بیمارستان باید مثلا چند میلیارد تومان مالیات بدهد و این صحبت را به آقای وزیر هم گفتم» طبق این آمار با فرض وجود 60 هزار پزشک عمومی، 40 هزار پزشک متخصص و 900 بیمارستان در کشور، رقم مالیات 9200 میلیارد تومانی در سال بدست می آید. این نوع محاسبات کاملاً حدودی است و از آن نمی توان به میزان دقیق ظرفیت مالیاتی پزشکان رسید. با این حال با توجه به 150 میلیارد تومان مالیاتی است که پزشکان فعلاً در سال می دهند، ارقام بدست آمده گویای حجم بالای فرار مالیاتی آن ها است.

خودداری پزشکان در برابر نصب کارتخوان/ واهمه از شفافیت؟

به طور کلی پزشکان برای دور زدن مالیات از راه هایی همچون قرار ندادن کارتخوان در مطب خود، ثبت کارتخوان به نام شخص دیگر و ارائه نکردن اظهارنامه مالیاتی استفاده می کنند. از همین رو کم نیستند مطب های معروفی که با وجود برخورداری از امکانات مختلف، هنوز میانه ای با کارتخوان ندارند و مشتری را مجبور به تحویل پول نقد می کنند! همچنین با توجه به ضرایب علی الرأس بسیار پایین قوانین مالیاتی، ارائه نکردن اظهارنامه مالیاتی برای آن ها به صرفه تر است. علاوه بر مواردی که گفته شد با توجه به اینکه بخش قابل توجهی از درآمد پزشکان مربوط به کارانه است، بیمارستان های دولتی و خصوصی با دادن اطلاعات غلط مالیاتی، این بخش از درآمد خود را پنهان می کنند. گام نخست جلوگیری از این نارسایی های مالیاتی و شفاف سازی درآمدی پزشکان، نصب کارتخوان در مطب های پزشکان است که از ابتدای سال جاری مطرح شد.

سازمان امور مالیاتی از ابتدای امسال بحث الزامی شدن نصب کارتخوان در مطب های پزشکان و درمانگاه ها را مطرح کرد.  این کارتخوان ها قرار است متصل به سازمان امور مالیاتی و دارای دو نشان آرم مالیاتی و بارکد را روی قبض پرداختی خود باشند. موضوع نصب کارتخوان پس از تمدیدهای متوالی به دلیل فراهم نبودن زیرساخت ها و البته همراه نشدن جامعه پزشکی نهایتاً تا یک مهرماه تمدید شد. مهلتی که طبق گفته سازمان امور مالیاتی، دیگر تمدید نخواهدشد. این سازمان اعلام کرده است افرادی که تا مدت زمان تعیین شده نسبت به اجرای قانون تمکین نکنند، از نظر سازمان امور مالیاتی یک استعداد بالقوه و بالفعل فرار مالیاتی محسوب می شوند و اگر فرار مالیاتی بر آنان محرز شود، طبق قانون برخورد خواهد شد.

در مجموع با توجه به اعداد و آماری که بیان شد، میزان فرارهای مالیاتی چند هزار میلیارد تومانی در جامعه پزشکان کاملاً قطعی است.  با این حال این قشر مدتی به بهانه تبعیض، مدتی به بهانه نبود زیرساخت و مدتی هم به بهانه آموزش لازم برای استفاده از کارتخوان! از زیر بار شفافیت مالیاتی یعنی نصب کارتخوان شانه خالی کرده اند. به طوریکه اخیراً هادی خانی، مدیرکل دفتر مبارزه با پولشویی و فرار مالیاتی سازمان امور مالیاتی کشور گفته است از تعداد پزشکان مشمول تنها 20 درصد به اجرای قانون تمکین کرده اند. در این میان این سوال مطرح است که سازمان امور مالیاتی هم به عنوان متولی اصلی اخذ مالیات در کشور چرا اینقدر دیر به فکر جلوگیری از فرار مالیاتی مشاغلی مثل پزشکان افتاده است؟

پایان پیام/

کلید واژه :

فرار مالیاتی

،

مالیات پزشکان

،

سیاوش غیبی پور

،

رقم واقعی

ثبت نظرات
captcha