قیمت جهانی نفت برنت همچنان بالای ۴۵ دلار

قیمت زودپز در بازار چقدر است؟

رشد قیمت مسکن مهر شهرهای جدید

کسادی بازار خودروی دست دوم در انگلیس

ساخت ۲۰۰ هزار خانه برای کارگران کلید خورد

جزئیات افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی

تصویب نصفه و نیمه حق مسکن کارگران

تست چهار گزینه ای بودجه

دلیل غیبت خبرسازِ روحانی در مجلس مشخص شد

واکنش ها به مخالفت مجلس با گزینه روحانی

رمزگشایی سردبیر سابق کیهان از سخنان فتاح

پاسخ تند نماینده تهران به سوال یک خبرنگار

کدخدایی راه ورود اصلاح طلبان به ۱۴۰۰ را بست

واکنش ظریف به شایعه پیشنهاد کاهش تحریم ها

قلب صنعت و بازرگانی بی وزیر ماند

جهش تولید و فروش شرکت صنایع تجهیزات نفت و خودکفائی در تحریم ها

وعده گشایش اقتصادی روحانی به کجا خواهد رسید؟/ پیش فروش نفت؛ تحویل «زمین سوخته» به دولت بعد!

صادرات نفت ایران چقدر است؟

در جلسه سران قوا درباره فروش نفت چه گذشت؟

قیمت پرفروش ترین گوشی های سامسونگ

انعقاد تفاهم نامه همکاری بانک دی با بیمارستان خاتم الانبیاء

مبارزه با انحصار

عرضه ۴۳هزار خودرو به بازار

مقایسه تویوتا لندکروزر GXR با پورشه کاین V6

جاماندگان بیمه بیکاری چه کنند؟

پیامد چند ساله یک تصمیم یک شبه؛ وزیر نفت پاسخ هدر رفت منابع را می دهد؟

بورس، لنگرگاه نفتكش ها

واکنش به ادعای ارتباط نماینده متهم با شهردار سابق

۵ مشکل اصلی فروش سهام عدالت

دارادوم را بیشتر بشناسید

پرواز بورس های جهانی با واکسن کرونای روسی

بانک مرکزی برای انتشار اوراق ودیعه مجوز گرفت

پذیرش بدون کنکور دانشجو در مقطع کارشناسی و کاردانی در مرکز آموزش علمی کاربردی کاراد 

ورود فولاد صنعت بناب به بورس

همراهی و تعامل سازنده خبرنگاران، تقویت و استحکام شبکه بانکی را به ارمغان می آورد

یکسان سازی سقف انتقال وجه در بانک دی

چرا قیمت در بازار خودرو باز هم گران شد؟

پرداخت کمک ودیعه مسکن به مستاجران به زودی

طرح های توسعه هلدینگ ماهان طبق سیاست های گروه مالی گردشگری به پیش می رود

نفت به سفره نیامد، برنج هم دارد می رود!

کد خبر : ۱۸۵۶
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

بازی جدید بانک ها برای پرداخت نکردن وام ازدواج جوانان

هرچند بعد از ابلاغ چند باره بخشنامه های بانک مرکزی به شبکه بانکی، بانک های تجاری راضی به پرداخت وام ازدواج جوانان با یک ضامن شده اند اما در روند اجرا هم چنان سلیقه ای عمل کرده و متقاضیان دریافت تسهیلات ازدواج را دچار مشکل می کنند.

بازی جدید بانک ها برای پرداخت نکردن وام ازدواج جوانان

به گزارش پایگاه خبری اقتصاد مثبت، تسهیلات قرض الحسنه ازدواج جوانان تنها سیاست نظام با هدف کمک به جوانان کشور در تامین بخشی از هزینه های ازدواج بوده است. با افزایش مقدار این تسهیلات از 15 میلیون تومان به 30 میلیون تومان براساس قانون بودجه 98، روزنه امیدی برای بسیاری از زوج های جوان در تامین بخشی از هزینه های تشکیل خانواده از جمله هزینه مسکن گشوده شده است.

با این وجود، افزایش مقدار تسهیلات قرض الحسنه ازدواج در سال جاری، سخت گیری هایی بانک ها در فرایند اعتبارسنجی و اعطای تسهیلات به متقاضیان را به دنبال داشته است. به طوری که برخلاف نص صریح قانون بودجه 98 و بخشنامه های متعدد بانک مرکزی، بانک ها کاملا به صورت سلیقه ای با این تسهیلات برخورد می کنند. همین موضوع، مناقشه بانک مرکزی و بانک ها در ماه های اخیر را به دنبال داشته است.

براساس بند «الف» تبصره 16 قانون بودجه امسال، بانک ها موظف به پرداخت تسهیلات ازدواج 30 میلیون تومانی به متقاضیان با «اخذ یک ضامن معتبر و سفته» هستند. اما برخی از بانک ها برای ضمانت دو یا سه ضامن و چند چک بانکی طلب می کنند. همچنین بانک های خصوصی سخت گیری بیشتری نسبت به بانک های دولتی در این زمینه دارند.

به همین دلیل، بانک مرکزی مجبور به ابلاغ چندباره بخشنامه خود به شبکه بانکی کشور در تاریخ های 15 تیر و 7 شهریور درباره اجرای بند «الف» تبصره 16 قانون بودجه امسال شد و بر ضرورت توجه بانک ها به جمله «اخذ یک ضامن معتبر و سفته» تاکید کرد.

پس از ابلاغ این بخشنامه های الزام آور به صورت مکرر، بانک های تجاری شرایط خود را به یک ضامن تقلیل داده اند اما در روند اجرا همچنان سلیقه ای عمل کرده و متقاضیان دریافت تسهیلات ازدواج را دچار مشکل می کنند. به عنوان نمونه، برخی بانک ها فقط ضمانت ضامن دولتی و رسمی را قبول می نمایند و ضامن خصوصی، غیر رسمی، قراردادی، پیمانی و بازنشسته را معتبر نمی شمارند.

همچنین در گواهی تعهد کسر اقساط همه شاغلان رسمی و غیر رسمی ارگان های دولتی و خصوصی به لحاظ حقوقی یک جمله مبنی بر «معتبر بودن گواهی کسر اقساط تا زمان اشتغال ضامن در محل کار مصدر گواهی» ذکر می شود اما برخی بانک ها هر گواهی کسر اقساط دارای این جمله را غیر معتبر شمرده و متقاضی را مجبور به معرفی ضامن دوم یا جدید می نمایند!

گفتنی است در بند «الف» تبصره 16 قانون بودجه 98 و نیز در بند «پ» شرایط و دستورالعمل اخذ تسهیلات ازدواج در سامانه تسهیلات ازدواج آمده است: «بانک مرکزی، بانک ها و موسسات اعتباری غیربانکی می توانند یارانه ی پرداختی به اشخاص را به عنوان تضمین در این زمینه بپذیرند». یعنی متقاضی می تواند با مراجعه به بانک مقصد حساب یارانه واریزی خود بدون معرفی ضامن حقیقی، حساب یارانه را به عنوان ضمانت معرفی و از آن بانک تسهیلات ازدواج دریافت کند. اما در حال حاضر، این بند قانون در هیچ یک از بانک ها، اجرایی نمی شود.

براساس این گزارش، از شواهد برمی آید که این تسهیلات در اثر فقدان نظارت موثر بانک مرکزی، عدم تمکین بانک های تجاری نسبت به قوانین و بخشنامه های رسمی و نیز برخورد سلیقه ای و شعبه ای با متقاضیان، عملا به ضد خود بدل و به سدی برای ازدواج جوانان تبدیل شده است. لذا ضروری است تا بانک مرکزی با نظارت دقیق میدانی صحت اجرای قوانین و بخشنامه ها در روند ارایه تسهیلات قرض الحسنه ی ازدواج را رصد و از سنگ اندازی و ایجاد موانع غیرقانونی بر سر راه تحقق اهداف این تسهیلات توسط بانک های تجاری جلوگیری نماید.

پایان پیام/

کلید واژه :

وام ازدواج

،

بازی بانکها

،

ازدواج جوانان

ثبت نظرات
captcha