فولاد بافت موفق به دریافت گواهینامه ایزو مدیریت کیفیت شد

توانمندسازی و توسعه نیروی انسانی گروه مالی گردشگری

تولید 553 هزار تن آهن اسفنجی در کارخانه احیا استیل فولاد بافت

حق مسکن کارگران امسال چقدر می شود؟

رشد بورس تا چه زمانی ادامه دارد؟

رسیدن قیمت پراید به ۹۰ میلیون تومان واقعیت دارد؟

۱۰ اصطلاح پر کاربرد بورس را بشناسید

تفاوت های عجیب قیمت میوه از شمال تا جنوب پایتخت/ علت اصلی گرانی قیمت میوه در بازار چیست؟

قیمت آپارتمان در تهران؛ ۱۸ اردیبهشت ۹۹

آیا مالیات می تواند کسری بودجه دولت را جبران کند؟

جدیدترین وضعیت ادغام بانک های وابسته به نیروهای مسلح

قیمت هر کیلو مرغ در بازار چه قدر است

بررسی حق مسکن کارگران در شورای عالی کار

جزئیات نرخ تورم کل کشور در سال ۹۸

ارزش سهام عدالت شما چقدر است؟

قیمت جدید انواع تلفن بی سیم در بازار

برای خرید انواع موتورسیکلت چقدر هزینه کنیم؟

یک بام و دو هوای حامیان وزارت نفت

ارزش سهام عدالت ۱۶ برابر شده است

بهای عسل چقدر است؟

سود بلند مدت کدام بازار از همه بیشتر است؟

سایپا تهدید کرد!

سناریوی جدید برای صعود نفت به ۷۰ دلار

چرا سیکل بعدی قیمت نفت برای سعودی ها مهم است؟

بانک گردشگری با توزیع ۱۵ هزار بسته معیشتی به رزمایش همدلی و کمک مومنانه پیوست

توضیح رئیس بانک مرکزی در خصوص وام بنگاه های آسیب دیده از کرونا

بی تعادلی عرضه با تقاضا در بازار مسکن

ضربه سخت کرونا به بازار جهانی موبایل

مهلت ترخیص خودروهای دپو شده چه زمانی پایان می یابد؟

پاسخ صریح به شایعه اقتصادی علیه دولت

زمین گل کوچک ایرانی، در صفحه AFC

پرسودترین سبدهای بورس ۹۹

کوچ نقدینگی از بازار خودرو به بازار سرمایه

ثبت سفارش کاغذ دیواری محدود شد

نحوه بازگشت ارزهای صادراتی در سال ۹۹ اعلام شد

نخستین تصاویر و اطلاعات رسمی از کراس اوور جدید تویوتا

بررسی نسل جدید تویوتا یاریس کراس

فریز بازار مسکن در آغاز سال

لباس ملکه می برای کرونا حراج می شود

چطور کارت سوخت را ضدعفونی کنیم؟

کد خبر : ۱۸۸۹
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

عرضه نامنظم؛ پاشنه آشیل بورس نفت/۳مشکل زیرساختی که باید مرتفع شود

کارشناسان معتقدند عرضه منظم نفت در بورس که دو هفته قبل با وقفه مواجه شد و حل مشکلات زیرساختی بورس نفت می تواند منجر به تقویت و حفظ این دستاورد شیرین روزهای تحریم شود.

عرضه نامنظم؛ پاشنه آشیل بورس نفت/۳مشکل زیرساختی که باید مرتفع شود

به گزارش پایگاه خبری اقتصاد مثبت، آغاز به کار بورس نفت و دعوت از بخش خصوصی برای داد و ستد نفت ایران، گشایش دریچه ای جدید در تجارت این طلای سیاه بود ه است. دریچه ای که پس از سال ها بی توجهی در کشاکش مشکلات فروش نفت، تهدید تحریم را به فرصتی بی بدیل تبدیل کرد. همکاری وزارت نفت که به نوعی تکلیف قانونی این وزارت خانه محسوب می شود، عرضه های مستمر هفتگی است که دو هفته قبل انجام نشد. این اتفاق چنان به مزاج تحریم کنندگان خوشایند آمد که برخی رسانه های داخلی همصدا با آنها خبر مرگ بورس نفت را تیتر زدند. به راستی در شرایطی که کشور به فروش نفت نیاز مبرم دارد، بی توجهی به مکانیزم شفاف بورس اقدامی بر خلاف منافع ملی است  و از آنجا که دست وزارت نفت برای برطرف کردن مشکلات زیرساختی بورس نفت باز است، عرضه های نامنظم با هیچ توجیهی قابل پذیرش نیست؛ اما منتقدان بورس نفت معتقدند نمی توان تلاش وزارت نفت و تخفیف شیرین آن را به مشتریان بورس نفت ندیده گرفت. آیا به راستی این تخفیف شیرین ماهیت خارجی دارد؟

تخفیف چند دلاری کام هیچ خریداری را برای خرید نفت تحریمی شیرین نمی کند

مقدسه فلاح زاده، کارشناس انرژی با اشاره به اینکه قیمت پایه نفت عرضه شده در بورس، قیمت نفت برنت منهای یک دلتاست که قیمت بازار مدیترانه در این میان به عنوان کمترین قیمت رسمی فروش نفت ایران در این بازار در نظر گرفته شده است، گفت: همه تخفیف های در نظر گرفته شده در مراحل اولیه و ثانویه عرضه ها  تاکنون از ۵، ۶ دلار تجاوز نکرده است. هرچند این تخفیف برای شرایط عادی که حتی یک و دو سنت با اهمیت است قابل ملاحظه است؛ اما در شرایط حاضر خرید نفت تحریمی ایران علاوه بر ریسک خرید، هزینه هایی در پی دارد که این تخفیف چند دلاری آن ها را پوشش نمی دهد. در کنار کم بودن این تخفیف ها، مشکل پیش پرداخت میلیاردی و جریمه ۵ درصدی که سازمان بورس تعیین کرده است مزید بر علت است و انگیزه مشتریان را برای ورود به این بازار کمرنگ می کند.

وی افزود: گذشته از این دو مشکل، باوجود مسیرهای فروش موازی که وزارت نفت به راه انداخته است، اگر مشتری ریسک خرید و پیش پرداخت میلیاردی را هم بپذیرد، وزارت نفت اتاق تاریک معاملات و مذاکره بدون هزینه را به جای ورود به بورس نفت پیش پای مشتریان می گذارد. باوجود این هفت خوان بر سر راه مشتریان بورس، اگر رونقی تابه حال اتفاق می افتاد جای تعجب داشت.

چه باید کرد؟

 وی افزود: به نظر می رسد در شرایط موجود تنها کاهش قابل ملاحظه قیمت پایه در بورس، می تواند دهان خریداران را شیرین کند. بدین منظور لازم است قیمت پایه به میزان ۱۵ دلار زیر قیمت نفت خام شاخص و به عنوان حد پایین قیمت برای رقابت تعیین شود. سپس متقاضیان از طریق مزایده، بر روی قیمت پایه رقابت کنند. این همان امتیازی است که مشتریان نفتی بورس از وزارت نفت انتظار دارند.

به گفته این کارشناس انرژی در کنار کاهش قیمت پایه، کم کردن رقم پیش پرداخت ها تا عدد ثابت ۲۰۰ میلیونی هم بسیار بااهمیت است و ریسک خرید را تا حدود زیادی پایین می آورد. این اقدامات در کنار مسدود کردن مسیرهای موازی بورس نفت بسیار مؤثر بوده و جان دوباره ای به این بازار نفتی می بخشد، که البته این اقدام در اختیار بورس انرژی است. 

فلاح زاده با بیان اینکه متأسفانه در شرایطی که کشور تحت فشار شدیدترین تحریم ها قراردارد، اظهار داشت: عده ای در داخل با به سخره گرفتن بورس نفت به عنوان ابزار مقابله با تحریم، خواسته یا ناخواسته، آب در آسیاب دشمن می ریزند. در شرایط غیرعادی تحریم ها و درحالی که وزارت نفت راهکار کارآمد دیگری به جز بورس نفت در آستین ندارد، به سخره گرفتن تلاش ها برای تحقق بورس نفت با تعبیراتی چون حراج ثروت ملی و مرده خواندن آن، عاقلانه به نظر نمی رسد.

وی تصریح کرد: با حل مشکلات زیرساختی در فرایند فروش نفت در بورس، نه تنها مشکل فروش نفت کشور حل خواهد شد، بلکه در آینده ای نه چندان دور می توان اکثر نفت ایران را در آن به فروش رساند و با ایجاد پیمان های پولی دو یا چند جانبه و ایجاد کانال های بانکی، پای مشتریان خارجی را بیش از مقدار فعلی به این بورس باز کرد و بورس ایران همچون بورس های مطرح دنیا، محلی برای عرضه نفت سایر کشورهای دنیا شود. با این روند ایران هم خود نقش به سزایی در تعیین قیمت نفت خواهد داشت و هم سهم بیش تری از مقدار فروش نفت دنیا را در اختیار خواهد گرفت.

پایان پیام/

کلید واژه :

مقدسه فلاح زاده

،

بورس نفت

،

بورس

،

نفت

ثبت نظرات
captcha