اعضای جدید هیئت مدیره لیزینگ خودرو غدیر منصوب شدند

هزینه مصرف خانوار در کدام بخش ها افت کرد؟

اعتبار دفترچه های بیمه تمدید شد

ورود خودروسازی ایران به لاین «شرق»؟

از ماجرای پروژه های پرحاشیه تا واردات خودرو و قاچاق پوشاک

واردات گوشی تلفن همراه به روال قبل ادامه خواهد یافت

نان به نرخ نانوایی ها!

غوغای دولت تدبیر و امیر

قیمت خودرو در بازار آزاد مشخص شد

قیمت نفت خام سنگین ایران چقدر است؟

تست کرونا برای تمام کارکنان گروه مالی گردشگری و بانک گردشگری انجام شد

برای خرید کیبورد تبلت چقدر هزینه کنیم؟

رونمایی از جدیدترین محصول مرسدس کلاس S

۱۰ شغل پرتقاضای جهان

ETF بعدی شامل کدام شرکت ها می شود؟

ورود ممنوع بنادر به افراد بدون ماسک

دلیل رشد نجومی قیمت سهام در بورس چیست؟

لغو کلیه مجوزهای صادرات مرغ

سهام عدالت جدید در طرح پیشنهادی مجلس به چه کسانی می رسد؟

آخرین وضعیت آزادسازی سهام عدالت

صعود بورس ها در آسیا و آمریکا

روايت سيف از جلسه دلار 4200 توماني همزمان با گزارش همتی/دلارِ جهانگيری يا دلارِ روحانی؟

تکلیف کارت سوخت در فرایندخرید و فروش خودرو چه می شود؟

تشبیه دلار ۲۰هزار تومانی به گلابی در مجلس!

تشنج در مجلس حین سخنرانی ظریف

خودرویی از طلا که چشم ها را خیره می کند

حضور ظریف در مجلس حاشیه ساز شد

ریزش ارزش ریال تا کجا ادامه دارد؟

علت صعود شاخص بورس و واقعیت اقتصاد کشور

کلید قطع مارپیچ قیمت ها

 صورت های مالی سال ۱۳۹۸ شرکت لیزینگ گردشگری به تصویب رسید

تصویری دیدنی از تیپ خاص کی روش

پیامک های واریزی که برای کلاهبرداری می آیند

امکان فروش سهام عدالت فراهم شد

توضیح رییس کل بانک مرکزی درباره مسیر سیاست پولی کشور

بانک ها و روی دیگر سکه!

مالک زیاده خواه نمی تواند مستاجر را بیرون کند

بورس املاک؛ مکانی برای ساماندهی بازار مسکن یا جولان سفته بازان؟

تا اطلاع ثانوی مدت آموزش سربازی یک ماه است

هدف گذاری تورم با دلار

کد خبر : ۱۹۱۶
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

مناقشه بر سر فیلترینگ سایت های دانلود فیلم

درحالی که وزیر ارتباطات از عملکرد صداوسیما به دلیل شکایت علیه سایت های دانلود فیلم انتقاد کرده بود، سرپرست معاونت فضای مجازی دادستانی کل کشور اظهار کرده است فیلترینگ این سایت ها به دلیل محتوای مجرمانه صورت گرفته است.

مناقشه بر سر فیلترینگ سایت های دانلود فیلم

به گزارش پایگاه خبری اقتصاد مثبت، چندی پیش تعدادی از سایت های دانلود فیلم از دسترس خارج شدند و علت این موضوع آن بود که شرکت های ایرانی که سرورهایشان را در اختیار این سایت های رایگان دانلود فیلم قرار می دادند، از ادامه این همکاری سر باز زدند و دانلود اطلاعات سایت های فیلم را غیرممکن کردند.

این موضوع انتقادات بسیاری را علیه وزارت ارتباطات مطرح کرد، هرچند محمدجواد آذری جهرمی - وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات - گفته بود: بسته شدن سایت های دانلود فیلم به من مربوط نیست و دادستانی به ارائه دهندگان خدمات میزبانی وب دستور داده است.

اگرچه آن زمان شایعاتی مبنی بر شکایت VODهای ایرانی که به انتشار فیلم ها و سریال های خارجی به صورت دوبله اقدام می کردند، مطرح شده بود، اما همان زمان اعلام شد دستور دادستانی به ارائه دهندگان خدمات میزبانی وب بوده که به اختلال در سرورهای دانلود منجر شده است؛ دستوری که شرکت های ارائه خدمات میزبانی (FCPها یا ارائه دهندگان خدمات اینترنتی) را مکلف کرده از ارائه هرگونه سرویس به دامنه هایی که در حال حاضر در سامانه پالایش کشور فیلتر هستند، خودداری کنند.

آذری جهرمی اما به تازگی درباره فیلترینگ سایت های دانلود فیلم، با اشاره به قانون جرائم رایانه ای و تاکید بر این که فیلترینگ در کارگروه تعیین مصادیق تصمیم گیری می شود، گفت: این کارگروه شش عضو دولتی و شش عضو غیردولتی دارد که وزیر ارتباطات نیز یک عضو این کارگروه است. وزیر ارتباطات، وزیر ارتباطات است نه قطع ارتباط و تنها در این کارگروه یک رأی دارد.

وی به سپردن مسئولیت صوت و تصویر فراگیر به صداوسیما در سال 1394 اشاره کرد و افزود: از همان زمان این موضوع مطرح شد که هم صوت و تصویر فراگیر معنی شود و هم منظور از نظارت و صدور مجوز مشخص شود که مجلس یا شورای عالی فضای مجازی باید به این موضوع وارد شوند.

آذری جهرمی با اعلام این که فیلتر سایت های دانلود فیلم به درخواست صداوسیما بوده است، تأکید کرد: ازنظر ما این حکم فاقد اعتبار قانونی است و صدمه بسیاری به تولید محتوا و این بازار در کشور می زند اما ما اختیار قانونی در این زمینه نداریم.

این در حالی است که جواد جاویدنیا - سرپرست معاونت فضای مجازی دادستانی کل کشور - پس از این اظهارات گفت: همانگونه که قبلا نیز اعلام شده است، برای این اقدام شکایت از سوی دستگاه خاصی مطرح نشده بود بلکه بر اساس رصد دوره ای و نظام مند در طول زمان، این تخلفات شناسایی شده بود و قبل از اقدام به فیلترینگ بارها به آن ها برای حذف محتوای مجرمانه تذکرات لازم داده شده بود.

این سایت ها طبق اظهارات جاویدنیا، برای فرار از اجرای قانون با تغییر دامنه و فضای میزبانی خود تلاش کردند در برابر فیلترینگ مقاومت کنند و به تذکرات دادستانی در این خصوص توجه نمی کردند. طبق قانون جرایم رایانه ای به ارائه دهندگان خدمات میزبانی اعلام شد که از میزبانی محتوای این سایت ها خودداری کنند که همین مسأله هم صورت پذیرفت.

همچنین ظاهرا تعداد دیگری از سایت های متخلف همزمان با سایت های دانلود فیلم، فیلتر شده اند، ولی طبق اظهارات سرپرست معاونت فضای مجازی دادستانی کل کشور، برخی تلاش کردند با فضاسازی رسانه ای این موضوع را برجسته کنند و به نوعی در برابر اقدام قانونی دادستانی، فشار رسانه ای ایجاد کنند.

به گفته این مقام قضایی، نه تنها در برابر این سایت ها بلکه در قبال مابقی سایت هایی که تخلفاتی را انجام داده اند، پیش از هر گونه اقدامی به آن ها تذکر داده می شود. بالای ۹۵ درصد از تخلفات سایت های داخلی بدون نیاز به فیلترینگ و صرفا با تذکر، موارد غیر قانونی حذف می شد ولی در مورد اخیر، آن ها راضی به انجام قانون نبودند و به همین دلیل مسأله به صورت قانونی پیگیری شد.

بر این اساس بعد از این مرحله، خود آن ها مراجعه کرده اند و به آنها راهکار داده شده است که به شرط حذف محتوای مجرمانه و همچنین اخذ مجوز از نهاد قانونی می توان با تسریع در فرآیند رفع فیلتر، مشکل آن ها را در اسرع وقت حل کرد. بر همین اساس تعدادی از سایت ها با کسب مجوز در فرآیند رفع فیلتر قرار گرفته اند.

پیش از این، وزیر ارتباطات در موارد بسیاری درباره فیلترینگ اظهار کرده بود تصمیم گیری درباره این موضوع در کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه انجام می شود و وزارت ارتباطات تنها عضوی از این کارگروه محسوب می شود.

کلید واژه :

فیلترینگ

،

دانلود فیلم

،

فیلترینگ سایت های دانلود فیلم

ثبت نظرات
captcha