اعضای جدید هیئت مدیره لیزینگ خودرو غدیر منصوب شدند

هزینه مصرف خانوار در کدام بخش ها افت کرد؟

اعتبار دفترچه های بیمه تمدید شد

ورود خودروسازی ایران به لاین «شرق»؟

از ماجرای پروژه های پرحاشیه تا واردات خودرو و قاچاق پوشاک

واردات گوشی تلفن همراه به روال قبل ادامه خواهد یافت

نان به نرخ نانوایی ها!

غوغای دولت تدبیر و امیر

قیمت خودرو در بازار آزاد مشخص شد

قیمت نفت خام سنگین ایران چقدر است؟

تست کرونا برای تمام کارکنان گروه مالی گردشگری و بانک گردشگری انجام شد

برای خرید کیبورد تبلت چقدر هزینه کنیم؟

رونمایی از جدیدترین محصول مرسدس کلاس S

۱۰ شغل پرتقاضای جهان

ETF بعدی شامل کدام شرکت ها می شود؟

ورود ممنوع بنادر به افراد بدون ماسک

دلیل رشد نجومی قیمت سهام در بورس چیست؟

لغو کلیه مجوزهای صادرات مرغ

سهام عدالت جدید در طرح پیشنهادی مجلس به چه کسانی می رسد؟

آخرین وضعیت آزادسازی سهام عدالت

صعود بورس ها در آسیا و آمریکا

روايت سيف از جلسه دلار 4200 توماني همزمان با گزارش همتی/دلارِ جهانگيری يا دلارِ روحانی؟

تکلیف کارت سوخت در فرایندخرید و فروش خودرو چه می شود؟

تشبیه دلار ۲۰هزار تومانی به گلابی در مجلس!

تشنج در مجلس حین سخنرانی ظریف

خودرویی از طلا که چشم ها را خیره می کند

حضور ظریف در مجلس حاشیه ساز شد

ریزش ارزش ریال تا کجا ادامه دارد؟

علت صعود شاخص بورس و واقعیت اقتصاد کشور

کلید قطع مارپیچ قیمت ها

 صورت های مالی سال ۱۳۹۸ شرکت لیزینگ گردشگری به تصویب رسید

تصویری دیدنی از تیپ خاص کی روش

پیامک های واریزی که برای کلاهبرداری می آیند

امکان فروش سهام عدالت فراهم شد

توضیح رییس کل بانک مرکزی درباره مسیر سیاست پولی کشور

بانک ها و روی دیگر سکه!

مالک زیاده خواه نمی تواند مستاجر را بیرون کند

بورس املاک؛ مکانی برای ساماندهی بازار مسکن یا جولان سفته بازان؟

تا اطلاع ثانوی مدت آموزش سربازی یک ماه است

هدف گذاری تورم با دلار

کد خبر : ۱۹۲۲
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

فرمول جدید برای حذف یارانه انرژی/پیشنهاد یک کارشناس اقتصادی برای حذف یارانه پنهان

یک کارشناس اقتصادی با اشاره به سیاست دولت برای حذف یارانه پنهان در بودجه سال آینده، گفت: مالیات بر مصرف انرژی نسبت به سایر ابزارهایی که دولت می خواهد استفاده کند، کمترین فشار را به مردم وارد می کند. دولت با وضع مالیات بر مصرف انرژی می تواند بودجه را خوب ببندد.

فرمول جدید برای حذف یارانه انرژی/پیشنهاد یک کارشناس اقتصادی برای حذف یارانه پنهان

به گزارش پایگاه خبری اقتصاد مثبت، محمدباقر نوبخت، رییس سازمان برنامه و بودجه در تازه ترین سخنان خود تایید کرده است حذف یارانه پنهان حامل های انرژی یکی از راهکارهای مهم پیش رو برای جبران درآمدهای نفتی در سال آینده است.

برآوردها نشان می دهد مجموع یارانه های پنهان ۹۸۷ هزار میلیارد تومان است. همچنین محاسبات حکایت از آن دارد که یارانه پنهان گاز طبیعی در ایران ۵۴۱ هزار میلیارد تومان، یارانه پنهان برق ۱۰ هزار میلیارد تومان، یارانه بنزین ۱۹۰ هزار میلیارد تومان و یارانه نفت گاز ۱۸۱ هزار میلیارد تومان است. یارانه سایر حامل های انرژی رقمی کمتر از این میزان در محدوده ۱۱ تا ۱۷ هزار میلیارد تومان را تشکیل می دهد.

غلامرضا سلامی درباره سیاست تازه دولت برای حذف یارانه های پنهان در بودجه سال آینده، اظهار داشت: این لغات و اصطلاحات یک مقداری جالب است. اگر صحبت هزار هزار میلیارد تومان یارانه پنهان می شود، حتما یارانه سوخت در آن است. سوخت که پنهان نیست و کاملا آشکار است.

وی افزود: در کشورهای دنیا وضعیت این گونه نیست و این یارانه کاملا پیدا و هویدا است. البته این که بخواهیم قیمت حامل های انرژی و بنزین را به نرخ اروپا برسانیم، حرف درستی نیست، چون در اروپا مردم درآمد بالاتری دارند، اما می توانیم به نسبت درآمد، حداقل سوخت و انرژی را تعدیل کنیم.

این کارشناس اقتصادی با طرح این سوال که با تعدیل نرخ سود چه حاصل می شود؟ عنوان کرد: به طور مسلم از جیب یک عده ای که مصرف کننده بالای انرژی هستند، هزینه شده و این پول صرف اقشار کم درآمد می شود. البته این یارانه باید تبدیل به ایجاد رفاه شود.

سلامی تصریح کرد: ما سال هاست که نرخ سوخت را بدون تغییر نگه داشته ایم و جامعه باید تصمیم بگیرد که یارانه ها وصول شود و در جهت بالا بردن قدرت خرید دهک های پایین درآمدی هزینه شود؛ از طریق مسکن اجتماعی، بالا بردن سطح بهداشت، حمل ونقل و ... این کاری است که تمام دولت ها می کنند. مالیات بر سوخت کشور آلمان از کل درآمد نفت ما بیشتر است. اما ما سال ها با سیاست های پوپولیستی قیمت سوخت را بالا نبردیم.

وی با اشاره به بهترین مکانیزم حذف یارانه پنهان انرژی، گفت: به طور کلی برخی می گویند اگر قیمت بنزین را بالا ببریم، روی هزینه مردم اثر می گذارد و هیچ وقت هم عدد نمی دهند. باید حساب کنند که افزایش قیمت بنزین چقدر تورم را بالا می برد. این نکته باید مدنظر قرار گیرد که این پول از کسانی دریافت می شود که مصرف کننده سوخت هستند. این پول اتفاقا باید صرف افزایش درآمد واقعی اقشار کم درآمد شود. اگر چنین نباشد، بدتر است. چراکه هم ما یارانه را پرداخت می کنیم و هم این که به گروه های زیر خط فقر افزوده می شود.

این کارشناس اقتصادی افزود: پایین آوردن خط فقر وظیفه دولت است و یکی از ابزارهای مهم آن، این است که از اقشار پردرآمد مالیات دریافت کند و بازتوزیع درآمد کند.

سلامی با بیان این که من نمی گویم قیمت بنزین و حامل های انرژی بالا رود، روی آنها می توان مالیات بست، تصریح کرد: مالیات بر مصرف سوخت، مالیات بر مصرف برق، مالیات بر مصرف گاز گرفته شود و تصاعدی هم گرفته می شود. مالیات اصولا ابزاری برای بازتوزیع درآمد است و اگر دولت به درستی از آن استفاده کند، درآمد واقعی اقشار کم درآمد را می تواند بالا ببرد. آن زمان تورمی که ایجاد می شود، کاملا برطرف می شود و در عین حال، مردم از رفاه بالاتری برخوردار می شوند.

وی عنوان کرد: شما حساب کنید اگر ۲ هزار تومان مالیات روی هر لیتر بنزین بگیرند و بنزین لیتری ۳ هزار تومان شود و گازوییل هزار تومان شود، به اندازه ۱.۵ برابر کل مالیات هایی که ما از واردات، گمرکی، مالیات بر درآمد و مالیات بر ارزش افزوده کسب می کنیم، درآمد دولت بالا می رود. یعنی در حدود ۱۵۰، ۱۶۰ هزار میلیارد تومان حاصل می شود.

این کارشناس اقتصادی متذکر شد: وقتی می گویم ۲ هزار تومان مالیات بگیریم، باید ببینیم در ترکیه متوسط درآمد یک فرد چقدر است و نرخ بنزین چه رقمی است. در ترکیه قیمت بنزین بالای ۱۶ هزار تومان است و بیشتر این رقم هم مالیات است، اما درآمد متوسط شان ۱۶ برابر ما نیست.

سلامی با بیان این که این اصلاحات اقتصادی باید در کشور صورت می گیرد و اقتصاد کشور لطمه زیادی تاکنون دیده است، گفت: شما ببینید وقتی قیمت گازوییل پایین است، هیچ کدام از کامیون های ۵۰ سال قبل از رده خارج نمی شوند، چون مصرف شان ۳ برابر یک کامیون نو است، اما انگیزه ای برای تعویض کامیون به دلیل پایین بودن نرخ گازوییل وجود ندارد.

وی با تاکید بر این که به جای این که نرخ سوخت را بالا ببریم، بهتر است مالیات بر مصرف بگیریم، افزود: این اتفاقی است که در بسیاری از کشورها صورت می گیرد. در عین حال، مردم هم می توانند با مصرف کم انرژی، مالیات کمتری پرداخت کنند.

این کارشناس اقتصادی متذکر شد: به نظر من کمترین فشار را مالیات بر مصرف انرژی نسبت به سایر ابزارهایی که دولت می خواهد استفاده کند، به مردم وارد می کند. دولت با وضع مالیات بر مصرف انرژی می تواند بودجه را خوب ببندد.

 

کلید واژه :

غلامرضا سلامی

،

یارانه انرژی

،

حذف یارانه پنهان

ثبت نظرات
captcha