قیمت جهانی نفت برنت همچنان بالای ۴۵ دلار

قیمت زودپز در بازار چقدر است؟

رشد قیمت مسکن مهر شهرهای جدید

کسادی بازار خودروی دست دوم در انگلیس

ساخت ۲۰۰ هزار خانه برای کارگران کلید خورد

جزئیات افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی

تصویب نصفه و نیمه حق مسکن کارگران

تست چهار گزینه ای بودجه

دلیل غیبت خبرسازِ روحانی در مجلس مشخص شد

واکنش ها به مخالفت مجلس با گزینه روحانی

رمزگشایی سردبیر سابق کیهان از سخنان فتاح

پاسخ تند نماینده تهران به سوال یک خبرنگار

کدخدایی راه ورود اصلاح طلبان به ۱۴۰۰ را بست

واکنش ظریف به شایعه پیشنهاد کاهش تحریم ها

قلب صنعت و بازرگانی بی وزیر ماند

جهش تولید و فروش شرکت صنایع تجهیزات نفت و خودکفائی در تحریم ها

وعده گشایش اقتصادی روحانی به کجا خواهد رسید؟/ پیش فروش نفت؛ تحویل «زمین سوخته» به دولت بعد!

صادرات نفت ایران چقدر است؟

در جلسه سران قوا درباره فروش نفت چه گذشت؟

قیمت پرفروش ترین گوشی های سامسونگ

انعقاد تفاهم نامه همکاری بانک دی با بیمارستان خاتم الانبیاء

مبارزه با انحصار

عرضه ۴۳هزار خودرو به بازار

مقایسه تویوتا لندکروزر GXR با پورشه کاین V6

جاماندگان بیمه بیکاری چه کنند؟

پیامد چند ساله یک تصمیم یک شبه؛ وزیر نفت پاسخ هدر رفت منابع را می دهد؟

بورس، لنگرگاه نفتكش ها

واکنش به ادعای ارتباط نماینده متهم با شهردار سابق

۵ مشکل اصلی فروش سهام عدالت

دارادوم را بیشتر بشناسید

پرواز بورس های جهانی با واکسن کرونای روسی

بانک مرکزی برای انتشار اوراق ودیعه مجوز گرفت

پذیرش بدون کنکور دانشجو در مقطع کارشناسی و کاردانی در مرکز آموزش علمی کاربردی کاراد 

ورود فولاد صنعت بناب به بورس

همراهی و تعامل سازنده خبرنگاران، تقویت و استحکام شبکه بانکی را به ارمغان می آورد

یکسان سازی سقف انتقال وجه در بانک دی

چرا قیمت در بازار خودرو باز هم گران شد؟

پرداخت کمک ودیعه مسکن به مستاجران به زودی

طرح های توسعه هلدینگ ماهان طبق سیاست های گروه مالی گردشگری به پیش می رود

نفت به سفره نیامد، برنج هم دارد می رود!

کد خبر : ۱۹۳۲
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

جزئیات چتر یارانه ای

سخنگوی دولت جزئیات جدیدی از چتر یارانه ای برای ۱۸ میلیون خانوار را اعلام کرد.

جزئیات چتر یارانه ای

به گزارش پایگاه خبری اقتصاد مثبت، علی ربیعی جامعه هدف این طرح را اقشار متوسط و ضعیف خانوارهای جامعه دانست که مجموعا پیش بینی می شود ۶۰ میلیون نفر را در برگیرد.

به گفته او، با اجرایی شدن این طرح پیش بینی می شود که قدرت خرید گروه های هدف در این شرایط بهبود یابد.

بر اساس گفته های سخنگوی دولت، قرار است که این کمک ها از طریق کارت های بانکی صورت گیرد. به نظر می رسد با توجه به مهیا بودن زیرساخت های اعطای یارانه نقدی در گذشته، کمک های جدید نیز از این طریق به حساب سرپرست خانوارها واریز خواهد شد.

همچنین به گفته ربیعی، با توجه به شرایط موجود، سیاست های حمایتی اثر تورمی محدودی خواهد داشت و اثری بر تغییر روند رشد نقدینگی نخواهد گذاشت.

البته سخنگوی دولت، مکانیزم دقیق چتر حمایت جدید را مشخص نکرد؛ اما گفته می شود ارزش یارانه جدید در حدود ۴۰ هزار تومان خواهد بود. منابع طرح نیز به نظر می رسد از محل اصلاح قیمت حامل های انرژی تامین شود. اطلاعات دریافتی «دنیای اقتصاد» حکایت از آن دارد که معیار شناسایی برای خانوارهای غیرمشمول یارانه جدید همان معیاری است که در حذف دهک های درآمدی به کار گرفته شده است.

جزئیات چتر یارانه ای

علی ربیعی «هدف گذاری حمایت از خانوارهای کم درآمد و متوسط»، «افزایش قدرت خرید طبقات کم درآمد» و «کم بودن اثر تورمی» را سه ویژگی مهم طرح حمایتی دولت اعلام کرد. سخنگوی دولت دایره افراد مشمول این طرح را حدود ۶۰ میلیون نفر عنوان کرد که قرار است در قالب کارت های بانکی ثبت شده این کمک ها را دریافت کنند. میزان اعطای این کمک ها و منبع تامین، از مواردی بوده که هنوز به صورت شفاف، مشخص نشده است. پس از اینکه رئیس جمهوری از طرح حمایت دولت از ۱۸ میلیون خانوار خبر داد، سخنگوی دولت در حاشیه جلسه روز گذشته هیات دولت، جزئیات بیشتری را از این طرح مطرح کرد.

علی ربیعی، در حاشیه جلسه هیات دولت، یکی از مباحث مهم این جلسه را طرح حمایت از خانوارها عنوان کرد. به گفته او، این افراد با درگاهی که وزارت رفاه مشخص خواهد کرد که بر دو سازمان حمایتی ما مستقر می شود و حدود ۶۰ میلیون نفر را شامل می شود که مشمول دریافت حمایت های اجتماعی معیشتی هستند.

معیار انتخاب افراد

علی ربیعی با اعلام اینکه ترکیبی از درآمد و شاخص های برخورداری جزو شاخص های انتخاب هستند، به این نکته اشاره کرد که برخی از مناطق کشور دارای محرومیت هستند که شامل یارانه خواهند شد. مددجویان کمیته امداد و بهزیستی، زنان سرپرست خانوار، کارگران و بازنشستگان مشمول دریافت این یارانه ها خواهند شد.

به گفته او، این شمولیت نه تنها طبقات پایین، بلکه طبقات متوسط به پایین را نیز دربرخواهد گرفت و دهک هایی که درآمد بالایی دارند حذف خواهند شد.

از سوی دیگر، ربیعی تاکید کرد که برای جاماندگان راهکار اعتراض باز است و در هیات دولت، تصمیم گرفته شد هر زمانی که اعتراض پذیرفته شود، این پول برای فرد معترضی که اعتراضش مورد قبول واقع باشد، ذخیره خواهد شد.

سخنگوی دولت تاکید کرد که این رسیدگی توسط فرمانداران، بخشداران، ستاد اجرایی وزارت کار و رفاه اجتماعی و سازمان مدیریت و برنامه ریزی با سرعت بالا صورت خواهد پذیرفت.

دلیل چرایی کمک های حمایتی

علی ربیعی درباره چرایی این کمک ها عنوان کرد: در این خصوص بحث اصلی دولت، افزایش قدرت خرید این طبقات است. قدرت خرید این طبقات برای خرید کالاهای اساسی افزایش خواهد یافت.

همچنین سخنگوی دولت، درباره چگونگی این حمایت ها عنوان کرد: شکل این حمایت هم در همان کارت ها خواهد بود یا آنکه بانک مرکزی برای صدور کارت های جایگزین اقدام می کند. به این شکل که پول به این کارت ها ریخته می شود و امکان مصرف این پول فراهم می شود.

او تاکید کرد: در مورد نحوه تامین مالی، برخی کارها نهایی شده و سناریوهای مختلف در این زمینه مطرح است تا بتوانیم رقم قابل توجهی تامین کرده تا افراد از آن کمک حمایتی و معیشتی بهره مند شوند.  اگرچه مسوولان دولت درباره میزان کمک های پرداختی و مکانیزم های اعطای این کمک ها اطلاعات دقیقی را اعلام نکردند، اما ربیعی در این خصوص توضیح داد: «سناریوهای مختلفی در این زمینه مطرح است که ما بتوانیم رقم قابل توجهی را به مردم اختصاص دهیم که بتواند کمک معیشتی و حمایت برای اقشار خاص باشد.» بنابراین به نظر می رسد که این کمک ها در قالب یارانه های نقدی و اعطای کالا با توجه به وضعیت هر دهک صورت می گیرد. برخی از مسوولان پیش تر اعلام کرده بودند که این کمک ها در قالب خرید اجناس و واریز وجه اجرا خواهد شد.

بحث دیگر، امکان تورم زا بودن این طرح است، با توجه به اینکه در شرایط کنونی نرخ تورم در سطح بالایی است، این طرح می تواند بر روند کاهشی اثرگذار باشد، اما در این خصوص ربیعی با تاکید بر اینکه بانک مرکزی آثار تورمی سناریوهای مختلف را مورد بررسی قرار داده است، گفت: ملاحظاتی خواهیم داشت که آثار تورمی با توجه به شیوه پرداخت و نحوه هزینه کرد به حداقل برسد. برخی معتقدند اگر این طرح اجرا نشود، ممکن است به خاطر ورود نقدینگی آثار تورمی بیشتری را شاهد باشیم و این طرح با کمترین آثار تورمی قطعا اجرا خواهد شد.

در مجموع به نظر می رسد که اگرچه جزئیات جدیدی درباره طرح حمایتی دولت اعلام شد، اما هنوز سه پرسش مهم در این خصوص مطرح است، نخست اینکه این کمک ها به چه میزان است و سهم این هفت دهک چگونه محاسبه خواهد شد؟ با توجه به فشار بودجه در زمان کاهش درآمدهای نفتی، این حمایت ها از چه منابعی صورت می گیرد؟ و سوال سوم اینکه اجرای این طرح از چه زمانی آغاز خواهد شد؟ البته برخی گزارش ها حاکی از آن است که به یارانه افراد به میزان ۴۰ هزار تومان اضافه خواهد شد و همچنین امکان دارد که منابع این طرح از محل تغییر قیمت حامل های انرژی تامین شود. گمانه زنی ها حاکی از آن است که این طرح در آینده ای نزدیک و پس از اصلاح قیمت بنزین اجرایی خواهد شد.

کلید واژه :

چتر یارانه ای

،

سخنگوی دولت

،

علی ربیعی

ثبت نظرات
captcha