آخرین وضعیت سهمیه بنزین نوروزی اعلام شد

اثبات کارآمدی بورس برای فروش فرآورده

احتمال کاهش تحریم نفتی ایران چقدر است؟

رمزگشایی از وضعیت غیرعادی بازار ملک سال ۹۸

پشت پرده شرایط ترخیص خودروهای دپو شده/آیا ثبت سفارش خودرو باز می شود؟

تقویت «درِ پشتی» تحریم/ تسهیل گری آمریکا برای جلوگیری از مقاوم شدن اقتصاد ایران است

پیش بینی فعالان بازار از آینده پیشروی دلار/ دلار با چه قیمتی سال ۹۸ را به پایان می برد؟

افشای حقوق های نجومی اجباری نیست

جدیدترین رندر از نسل آیندهٔ مرسدس بنز S کلاس

تقابل نفتی ایران و امریکا به کجا می رسد؟

سامسونگ وارد بازی تحریم علیه ایران شد؟!

فرصت نجات از وابستگی نفتی

تقدیر از روسای موفق شعب بانک پارسیان

جمعه بازار «پارکینگ پروانه» تعطیل شد؟

استقبال از غرفه تاپ و بانک پارسیان در کنگره بین المللی داروسازی نوین

نیمی از پزشکان به کارتخوان مجهز شدند

افتتاح سامانه نوین راهبری و کنترل ناوگان پول رسانی بانک دی

ماشین ظرفشویی در بازار چند؟

رشد قیمت نفت در بازارهای جهانی

بانک گردشگری اسپانسر پرسپولیس شد

دولت با ترخیص خودروهای دپو شده موافقت کرد

دستورالعمل بانک مرکزی برای صدور بن کارت در بانک ها

قیمت انواع مربا در طعم های مختلف

استخراج هزینه معیشت کارگران برای تعیین دستمزد ۹۹ کلید خورد/آیا مزد منطقه ای در دستور کار است؟

قدرت خرید ایرانی ها در سال آینده چگونه است

جزئیات تعیین تکلیف خودروی های دپو شده

افزایش ده ها میلیونی قیمت خودروها

تسریع خدمت رسانی به جامعه ایثارگری در اولویت امور قرار گیرد

آیا مجلس رانت بزرگ واردکنندگان را حذف می کند؟

قیمت روز گوشی موبایل هوآوی در بازار

واکنش وزیر نفت به شیوع ویروس کرونا

چرا بورس دو ساعته ۱۰ هزار واحد صعود کرد؟

ثبت رکورد جدید تولید شمش فولادی در مجتمع فولاد صنعت بناب

نمایندگان مجلس رانت بزرگ واردکنندگان را حذف خواهند کرد؟

قیمت روز گوشی مویایل HTC

شماره شبا ثبت کنید تا سود بگیرید

هجوم ترکیه به بازار شب عید پوشاک

گسترش صنعت توریسم، آینده خوبی برای بانک گردشگری بدنبال دارد

آیا یارانه ۷۲هزار تومانی به ضرر مردم است؟

چرا شفافیت تراکنش های بانکی ضروری است؟

کد خبر : ۲۰۹۶
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

آغاز داغ زمستان بورس/چرا رشد سهام پرشتاب شده است؟

بازار سهام اولین هفته دی ماه را با صعود بیش از ۳درصدی پشت سر گذاشت تا زمستان پرشتابی را آغاز کرده باشد. به این ترتیب، شاخص بورس توانست بر قله جدید ۳۶۱ هزار بایستد. افزایش چشمگیر حجم معاملات نشان دهنده ورود پرقدرت پول های جدید است که به عقیده برخی کارشناسان می تواند از ظرفیت فعلی بورس تهران فراتر رود. این امر نه تنها رشدهای پرشتاب اخیر را توضیح می دهد، بلکه به سیاست گذار هشدار می دهد تا برای جلوگیری از غیرواقعی شدن قیمت ها از این فرصت برای عمق بخشی به بازار سرمایه استفاده کند.

آغاز داغ زمستان بورس/چرا رشد سهام پرشتاب شده است؟

به گزارش پایگاه خبری اقتصاد مثبت، بازار سهام در هفته جاری روند مثبت پرشتاب خود را ادامه داد تا جایی که با رشد ۳ درصدی شاخص کل، این متغیر کلیدی بالاتر از سطح ۳۶۱ هزار واحد قرار گرفت. به این ترتیب، در یک اتفاق استثنایی، در شرایطی که کلیه بازارهای موازی از ابتدای سال بازده اسمی تقریبا صفر درصدی داشته اند، دماسنج بازار سهام، افزایش ۱۰۰ درصدی را به ثبت رسانده است. در همین حال، ارزش معاملات خرد روزانه در بورس در میانه هفته به بیش از سه هزار میلیارد تومان رسید تا با ثبت رکوردهای جدید، تداوم ورود نقدینگی پرحجم به ویژه از سمت سرمایه گذاران حقیقی را حکایت کند. تفاوت مهم در روند هفته جاری اما توجه گسترده به سمت سهام بنیادی و بزرگ بود به نحوی که سهام سنگین وزن در صنایع پتروشیمی، معادن و فلزات اساسی به جرگه رونق عمومی بازار پیوستند. با این حال، حضور نسبتا پرقدرت سرمایه گذاران حقوقی در سمت عرضه در کنار عدم تغییر چشمگیر بنیادی در وضعیت این شرکت ها موجب شده تا فضای بازار، صحنه برخورد سنگین پول جدید و عرضه ها باشد.

تحلیل بازار از منظر نسبت بنیادی

به رغم گسترش و پیشرفت دانش تحلیل بنیادی، نسبت قیمت بر درآمد سهام یا همان P/ E به عنوان یکی از قدیمی ترین سنجه های تحلیلی کماکان توسط بسیاری از سرمایه گذاران بنیادی به عنوان یک معیار اصلی مورد استفاده قرار می گیرد. اتکا بر این نسبت در بازار ایران که سایر روش های متداول ارزش گذاری نظیر تنزیل جریانات نقدی کمتر متداول است، حتی بیش از دیگر متغیرها محبوب است. از سال گذشته و بعد از رفع الزام ناشران بورسی به انتشار پیش بینی درآمد شرکت ها، تنها نسبت مورد اجماع در این زمینه، نسبت P/ E گذشته نگر موسوم به ttm است که از تقسیم قیمت روز بر سودآوری ۱۲ماه گذشته شرکت ها براساس آخرین گزارش ها محاسبه می شود. درحال حاضر، نسبت مزبور در محدوده ۸/ ۷ واحد قرار دارد که یک واحد بیشتر از میانگین دو دهه گذشته است. در نگاه اول، این متغیر در مقایسه با بازدهی متناظر بدون ریسک و نیز روند تاریخی حکایت از بالا بودن نسبی متوسط قیمت های سهام نسبت به سودآوری می کند؛ مگر آنکه چشم انداز رشد مخرج کسر (سودآوری شرکت ها) وجود داشته باشد. با عنایت به اینکه محرک اصلی رونق سودآوری بنگاه ها در دو سال اخیر رشد قیمت ارز بوده است، تحلیل چشم انداز ارز به منظور داوری درخصوص ارزندگی کلی بازار، کلید اصلی حل مساله خواهد بود. تحلیل متوسط قیمت های دلار نیما و دلار آزاد دریک سال گذشته نشان می دهد که این دو نرخ در محدوده ۱۰ هزار و ۲۰۰ و ۱۲ هزار و ۶۰۰ تومان محقق شده اند.

نگاهی به شرایط فعلی نشان می دهد که قیمت نیما و آزاد به ترتیب ۱۰ و ۵ درصد از میانگین ۱۲ ماه اخیر بالاتر است. این درحالی است که با خودنمایی تورم ارز در بخش هزینه ای با یک فاز تاخیر، بهای تمام شده اکثر شرکت ها با شیب ۳۰ تا ۴۰ درصدی افزایش یافته و انتظار تداوم این روند در ۱۲ ماه آتی نیز وجود دارد. از این رو در صورت عدم رشد نرخ ارز از سطوح کنونی، حاشیه سود شرکت ها به احتمال زیاد کمتر از یک سال اخیر محقق خواهد شد و در نتیجه P/ E محاسباتی با فرض ثبات قیمت سهام بالاتر خواهد رفت. به این ترتیب می توان گفت توجیه ارزش گذاری فعلی بورس تهران بر رشد انتظاری ارز استوار شده است؛ فرضیه ای که در صورت عدم تحقق، می تواند با تغییر انتظارات، روند صعودی بازار را با چالش مواجه کند.

رصد تغییرات بنیادی در گزارشات

اتفاق مهم آذر ماه عبارت از رشد ۱۵ درصدی ارزش دلار در بازار آزاد با سرعت نسبتا بالا بود که جرقه رشد بورس در فاز جدید نیز در عمل با همین اتفاق زده شد. با این حال، رصد دقیق تر تحولات نشان می دهد که نرخ مبنای معاملات براساس ارز نیما و بورس کالا تنها ۵ درصد رشد داشته و از این رو، رشد قیمت آزاد ارز هنوز به طور کامل در نرخ های فروش شرکت ها منعکس نشده است. در این میان، رشد جهانی قیمت فولاد و مس تا حدی به کمک شرکت های مرتبط آمده هر چند معاملات در قیمت های محاسبه شده با نرخ ارز نیمایی صورت می پذیرد. بررسی گزارش ماهانه فولادی ها و سنگ آهنی ها (ازجمله فولادمبارکه و چادرملو) حکایت از عدم رشد معنادار قیمت های فروش نسبت به ماه گذشته دارد که تا حدی مربوط به تاخیر در انعکاس فروش بورس کالا در عملکرد شرکت هاست. شرکت های پتروشیمی که تاکنون گزارش داده اند نیز تحول مهمی را به لحاظ نرخ های فروش به طور میانگین نسبت به ماه گذشته نشان نمی دهند و به عنوان نمونه، قیمت ریالی متانول در پتروشیمی خارک به رغم بهبود حجم فروش، کاهش یافته است. تحول مهم دیگر در شرکت فولاد مبارکه افت حجم تولید و فروش شرکت در آذرماه بود به نحوی که حجم تولید و فروش ورق فولادی به کمترین سطح در سال جاری رسیده است. حجم تولید ورق «فولاد» در آذرماه تقریبا ۱۸ درصد کمتر از متوسط ۶ ماه اول است. ملی مس در زمینه حجم فروش بسیار خوب عمل کرد و رکورد ۱۸ ماه اخیر را شکست اما همزمان، کمترین میزان تولید ماهانه محصول اصلی (کاتد) را در همین دوره ثبت کرد. با وجود آنکه اتکا بر عملکرد تولید این شرکت ها در یک ماه می تواند گمراه کننده باشد اما در نظر داشتن روند کاهش تولید محصولات اصلی در دو شرکت مورد اشاره طی سه ماه متوالی اخیر، می تواند مورد تامل باشد. با توجه به اینکه بخشی از گزارش های ماهانه هنوز منتشر نشده و صورت های مالی ۹ ماهه نیز در راه است، انتظار می رود در ایام باقی مانده از دی ماه، دریافت گسترده اطلاعات از سوی شرکت ها در سامانه کدال و تجزیه و تحلیل آن توسط کارشناسان ادامه یابد.

دو مسیر جدید در بازار بدهی

با گذشت بیشتر زمان از انتشار لایحه بودجه، ابعاد جزئیات این سند مهم مالی بیشتر مورد موشکافی قرار گرفته است. براساس دو بند مهم از لایحه کنونی اولا بانک مرکزی مجاز می شود تا نیمی از حجم بدهی بانک ها به بانک مرکزی را با اوراق بدهی دولتی وثیقه دار کند و ثانیا به این نهاد اجازه داده می شود تا بخشی از تودیع سپرده های قانونی بانک ها به صورت تملک اوراق خزانه اسلامی صورت پذیرد. با توجه به حجم فعلی دو سرفصل فوق (بیش از ۳۰۰ هزار میلیارد تومان)، این تصمیم بودجه ای از یک سو می تواند منبع بسیار مهمی برای خرید بدهی دولت از طریق شبکه بانکی فراهم کند و از سوی دیگر، با تخصیص منابع بانکی به این حوزه، تزریق طبیعی اعتبار به سایر بخش های مولد اقتصادی را محدود کند و آثار رکودی در پی داشته باشد. علاوه بر این، انتظار می رود با عنایت به افزایش حجم اتکای دولت بر بازار بدهی و الزام حضور بانک ها در سمت تقاضا، حجم فعالیت در بازار سرمایه در این بخش در سال آینده افزایش قابل توجهی یابد؛ شرایطی که برای سرمایه گذاران عادی نیز موقعیت جذابی برای استفاده از فرصت عرضه ها و نوسان نرخ های سود در افق سال آینده ناشی از فعل وانفعالات بازار فراهم می کند.

 

کلید واژه :

بازار سهام

،

بورس

،

بورس تهران

ثبت نظرات
captcha