چرا قیمت در بازار خودرو باز هم گران شد؟

پرداخت کمک ودیعه مسکن به مستاجران به زودی

طرح های توسعه هلدینگ ماهان طبق سیاست های گروه مالی گردشگری به پیش می رود

نفت به سفره نیامد، برنج هم دارد می رود!

در بازار ارز چه می گذرد؟

قیمت روز لوازم خانگی در ۱۲ مرداد

شاخص بورس رکورد شکست

مخالفت نهادهای نظارتی با طرح قیر رایگان

تمام نامزدهای احتمالی اصلاح طلبان برای ۱۴۰۰

خبر خوش برای بازنشستگان کشوری

جذاب ترین خودرو الكتريكی دنیا را بشناسید

برای خرید فر توکار چقدر هزینه کنیم؟

بازاری که حرف مسؤولان را نمی خواند/ دلایل این که قیمت مرغ کاهش نمی یابد چیست؟

شفافیت عملکرد بانک ها در غبار

رقم مالیات خانه های خالی افزایش یافت

امضای تفاهم نامه همکاری بین هتل های فرودگاهی و سازمان هواپیمایی کشوری 

کدام مواد غذایی، در تیرماه شتاب قیمتی داشتند؟

پیش بینی گلدمن ساکس از قیمت طلا

خبر تعطیلی اربعین ۹۹ صحت دارد؟

قیمت فرش ماشینی در بازار چند؟

چگونگی ثبت شماره برای دریافت پیامک قبوض

وضعیت پس انداز مردم در این روزها!

ماموریت رئیس مجلس به کمیسیون آموزش برای بررسی فوریت دار "کنکور"

صورت های سال مالی منتهی به 29 اسفند 98 هلدینگ ماهان تصویب شد

هفت خوان دريافت وام وديعه مسكن

خواننده های زیرزمینی چگونه مجوز گرفتند؟

قیمت واقعی مرغ چقدر است؟

احتیاط بورس بازان در آستانه فتح قله دو میلیونی

عصر پول مفت

مسکن مهر هم دلاری شد!

رمزگشایی از جعبه سیاه فساد در طرح قیر رایگان/تغییر موضع 180 درجه ای وزارت نفت

قیمت آپارتمان در تهران

پرسپولیس بی رقیب، چهارمین قهرمانی پیاپی لیگ ایران را به دست آورد

روایت قالیباف از پیگیری حادثه هواپیمای ماهان

افزایش قیمت محصولات یک خودروساز نسبت به بازار

سریع ترین خودرو شهری پاک در دنیا

بررسی طرح 2 فوریتی ودیعه مسکن

شرط دریافت کمک ودیعه مسکن با سود ۱۲ درصد

۴ شرط اصلی دریافت وام ودیعه مسکن

دومین ریزش متوالی برای دلار

کد خبر : ۲۰۹۸
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

سهم هر ایرانی از بودجه سال آینده چقدر است؟

بودجه 1988 هزار میلیارد تومانی سال آینده در روز 17 آذر ماه از سوی دولت به مجلس رفت. از رقم کل بودجه حدود 564 هزار میلیارد تومان بودجه عمومی و 1484 هزار میلیارد تومان بودجه شرکت ها و بانک های دولتی است. اما آنچه از آن به عنوان بودجه یاد می شود، 484 هزار میلیارد تومان است که مجموع درآمدهای نفت و مالیات است و با آن حقوق و دستمزد و اعتبارات عمرانی پرداخت می شود.

سهم هر ایرانی از بودجه سال آینده چقدر است؟

به گزارش پایگاه خبری اقتصاد مثبت، روزنامه ایران نوشت: براساس اطلاعاتی که مرکز پژوهش های مجلس ارائه کرده است، سهم هر ایرانی از بودجه جاری کشور 4 میلیون و 371 هزار و 808 تومان است. از میان بخش های دهگانه شامل خدمات عمومی، دفاعی و امنیت، قضایی، اقتصادی، محیط زیست، مسکن، سلامت، فرهنگ و هنر، آموزش و پژوهش و رفاه اجتماعی بالاترین سرانه به بخش رفاه اجتماعی (بازنشستگان و حمایتی و رفاهی) تعلق دارد که سهم هر نفر دراین بخش به یک میلیون و 270 هزار و 549 تومان می رسد. این بخش درمجموع 34 درصد از کل اعتبارات هزینه ای بودجه سال آینده را تشکیل می دهد.

پس از رفاه اجتماعی، آموزش و پژوهش شامل دانشگاه ها و مدارس با سهم 938 هزار و 707 تومانی برای هر نفر بیشترین سهم را دارد. این بخش نیز 25 درصد از کل بودجه جاری را دارد. در سومین رتبه بخش دفاعی و امنیتی با سهم 824 هزار و 852 تومانی برای هر نفر درجایگاه بعدی قرار دارد که 22 درصد از کل بودجه را به خود اختصاص داده است.

همچنین سهم هر ایرانی از بخش سلامت شامل بهداشت و درمان در سال آینده 261 هزار و 607 تومان است که 7 درصد از کل بودجه را در اختیار دارد. بخش قضایی نیز با سرانه 154 هزار و 829 تومانی برای هر نفر یکی از بخش های اصلی بودجه است که 4 درصد از کل بودجه را دراختیار دارد.

سهم هر ایرانی از خدمات عمومی که قانونگذاری و خدمات مالیاتی را در برمی گیرد در سال آینده 96 هزار و 532 تومان است. این بخش هم 3 درصد از کل بودجه را دراختیار دارد. در سال آینده 83 هزار و 35 تومان به ازای هر ایرانی برای بخش فرهنگ، هنر، تربیت بدنی و گردشگری هزینه خواهد شد که در رتبه بندی بخش ها جایگاه هفتم در بخش های دهگانه را دارد. سهم کلی این بخش از بودجه جاری نیز 3 درصد محاسبه شده است.

طبق این اطلاعات سرانه هر ایرانی برای بخش اقتصادی که به ستاد وزارتخانه های اقتصادی مربوط می شود به 82 هزار و 627 تومان می رسد که 2 درصد بودجه خرج این بخش می شود.

کم ترین سهم ها

از میان بخش های دهگانه بودجه هزینه ای، دو بخش محیط زیست و مسکن کمترین سهم را در بودجه دارند به طوری که سهم هر ایرانی دراین بخش ها زیر 10 هزار تومان است. طبق این گزارش سهم هر ایرانی از بخش محیط زیست 7 هزار و 654 تومان است که سهمی معادل صفر درصد از کل بودجه دارد. همچنین در سال آینده برای بخش مسکن و عمران شهری و روستایی به ازای هر ایرانی 2 هزار و 21 تومان هزینه می شود.

سهم هر نفر از اوراق بدهی

در بودجه سال 1399، حدود 90 هزار میلیارد تومان اجازه انتشار اوراق بدهی در جداول بودجه وخارج آن به دولت داده شده است. این مبلغ نسبت به سال گذشته بیش از 2 برابر شده است. این مبلغ نسبت به رقم درج شده در بودجه 6 سال گذشته، 30 برابر شده است و هر ایرانی درحال حاضر(یا هر کودکی که به دنیا می آید)، با حدود یک میلیون تومان بدهی سالانه بودجه ای برای سال جاری و حدود 8 تا 9 میلیون تومان بدهی انباشته عمومی دولت و شرکت های دولتی که از سال های گذشته ایجاد شده اند، چشم به جهان می گشاید.

همچنین براساس گزارشی که مرکز پژوهش های مجلس منتشر کرده است، نزدیک به 1/0 درصد (یک از هزار) حساب های بانکی شخصی، بالای یک میلیارد تومان موجودی دارند. براساس تازه ترین آماری که از سوی مسئولان بانکی منتشر شده حدود 500 میلیون حساب بانکی در کشور وجود دارد که بدین ترتیب حدود 500 هزار حساب بانکی با موجودی بالای یک میلیارد تومان در کشور موجود است. شبکه بانکی، سالانه حداقل به طور متوسط، 2.5 میلیون تومان (کمی بیش از 200 هزار تومان در ماه) به ازای هر نفر ایرانی سود سپرده می دهد. از سوی دیگر، حدود 03/0 درصد خودروهای سواری داخل کشور (سه در ده هزار)، بنز با سال ساخت بالای 2010 هستند.

این رقم برای بالای 2015، به هفت در صدهزار می رسد. با توجه به 21 میلیون خودروی شماره گذاری شده در کشور یعنی از هر 10 هزار خودروی سواری فعال در کشور، 3 خودروی بنز با مدل بالای 2010 وجود دارد. بنابراین حدود 6 هزار و 500 بنز با سال ساخت بالای 2010 در کشور تردد می کند.

از آمارهای دیگری که دراین گزارش به آن اشاره شده است سفرهای خارجی است. براساس این گزارش از هر 100 سفر خارجی، نزدیک به 85 سفر به کشورهای همسایه و منطقه و 6/1 سفر به تایلند صورت می گیرد.

ساکنان کدام استان بیشترین بودجه عمرانی را می گیرند

طبق آمارهای بازوی کارشناسی مجلس، بررسی سهم هر نفر در استان های مختلف از بودجه عمرانی استانی نشان می دهد که استان های کمتر برخوردار در صدر جدول و استان های برخوردار در انتهای جدول قرار دارند. براین اساس بالاترین سهم به ساکنان استان کهگیلویه و بویراحمد اختصاص دارد که سهم هر نفر 920 هزار و 172 تومان است.

پس از آن ایلامی ها با سرانه 849 هزار و 74 تومانی، ساکنان خراسان جنوبی با سهم هر نفر 726 هزار و 597 تومانی، سیستان و بلوچستانی ها با 658 هزار و 600 تومانی و خراسان شمالی با سهم هر نفر 639 هزار و 914 تومان رتبه های اول تا پنجم را در بالاترین سرانه اعتبارات عمرانی استانی در اختیار دارند. در مقابل؛ کمترین سرانه بودجه عمرانی استانی به تهرانی ها تعلق دارد که سهم هر نفر به 59 هزار و 207 تومان می رسد.

پس از آن البرزی ها با سهم 159 هزار و 726 تومانی در رتبه دوم است. همچنین هر اصفهانی نیز سهم 174 هزار و 880 تومانی از بودجه عمرانی می برند. خراسان رضوی و قم نیز به ترتیب با سرانه 186 هزار و 406 تومان و 226 هزار و 176 تومان از جمله استان هایی هستند که کم ترین سهم را از بودجه عمرانی استانی دارند.

کلید واژه :

بودجه ۹۹

،

بودجه

ثبت نظرات
captcha