14 رتبه صعود ایرانول در بین صد شرکت برتر

لغو ۸۰درصد سفر های ورودی گردشگری به ایران

واردات گوشی ۲.۵ برابر شد

آثار اقتصادی فعال شدن مکانیسم ماشه/بازگشت تحریم های سازمان ملل چه تاثیری دارد؟

تعدد مجوزها، تیر نابلدی مسئولان بر پیکر کسب و کار های خرد

جزئیات اولین معامله عملیات بازار باز در فرابورس

کارت سوخت خودرو معلولان و جانبازان ابطال شد

بخشی از ظرفیت خالی پتروشیمی ها عملیاتی می شود

بانک ها به مناطق سیل زده چقدر وام دادند؟

ارتقاء جایگاه مجتمع فولاد صنعت بناب با حمایت هلدینگ صنایع و معادن ماهان

برای گازسوز کردن رایگان خودرو چه باید کرد؟

سهمیه سوخت می خواهید به صنف تان مراجعه کنید

افزایش بی سر و صدای قیمت شکلات

مهم ترین عامل موثر بر نفت در روزهای آینده

آغاز عملیات بازار باز بانکی از شنبه

گوجه فرنگی کیلویی چند؟

شهر آیلند یک شهر توریستی و اقتصادی است

885 هزار بشکه بنزین اکتان 87 صادر شد

استفاده نیم درصد برق ایران در تولید بیت کوین

امکان استفاده از پیامک و اپلیکیشن برای دریافت رمز دوم پویا در بانک گردشگری

رونمایی از هامر برقی در سال ۲۰۲۲

خدمات ویژه مخابراتی چیست؟

عیدی و سنوات پایان سال کارگران چقدر است؟/ آیا برای پرداخت عیدی و سنوات سقف اعلام شده است؟

رشد ۷ درصدی تعداد پایانه های فروش

دلیل سقوط هواپیمای مسافربری ۷۳۷ مشخص شد

نرخ رسمی یورو و پوند افزایش یافت

بازار اجاره مسکن در حال بالانس قیمت

یارانه نقدی امروز واریز می شود

چرا کاپیتان استقلال در تمرینات غایب است؟

پایین بودن سهم دستمزد در هزینه کارفرمایان

چین چه قدر ذخایر طلا و ارز دارد؟

اطلاعیه شرکت ملی پخش در مورد مکمل های بنزین

پشت پرده فروش كارت هوشمند سوخت/مجازات فروش سهمیه مازاد بنزین خودرو چيست؟

دولت به سمت اخذ مالیات های تنظیمی برود

جزئیات تولید کراس اوور ایران خودرو

موج دیگری از بی ثباتی در بازار خودرو

گزارش اولیه سقوط هواپیمای اوکراینی منتشر شد

از آخرین وضعیت علیزاده باخبر شوید

تخلیه شوک های سیاسی از بازار ارز

قیمت نفت افزایش یافت

کد خبر : ۲۱۴۶
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

مهم ترین لایحه مالیاتی دولت درگیر وعده وعید/ اصلاح مالیات ها به عمر مجلس دهم قد می دهد؟

یکی از مهم ترین طرح های دوره وزارت فرهاد دژپسند، لایحه اصلاح قانون مالیات های مستقیم است که پس از وعده های فراوان، هنوز نمی توان در مورد زمان قطعی ارائه لایحه به دولت اظهار نظر کرد.

مهم ترین لایحه مالیاتی دولت درگیر وعده وعید/ اصلاح مالیات ها به عمر مجلس دهم قد می دهد؟

به گزارش پایگاه خبری اقتصاد مثبت، از سال گذشته که کارگروه ویژه ای برای ارزیابی روند پیاده سازی مالیات بر عایدی سرمایه در وزارت امور اقتصادی و دارایی تشکیل شد تا به امروز اظهارنظرات فراوانی در رابطه با نحوه و زمان اجرای این مالیات از سوی متولیان امر منتشر شده است؛ این اظهارات به گونه ای ضد و نقیض است که هر بار بعد از انتشار، سخن قبلی مسئول مربوطه بی اعتبار جلوه می کند.

در ابتدا اعلام شد که دولت قصد دارد هر چه سریع تر لایحه مالیات بر عایدی سرمایه، لایحه معافیت های مالیاتی و لایحه مالیات بر مجموع درآمد (اصلاح قانون مالیات های مستقیم) را به مجلس تقدیم کند؛ فرهاد دژپسند وزیر امور اقتصادی و دارایی در گفت و گویی که در خرداد ماه داشت گفته بود که «مالیات بر عایدی سرمایه» و «مالیات بر درآمدهای مستقیم» در قالب دو لایحه مجزا در حال طی کردن مراحل نهایی خود هستند. همچنین لایحه معافیت های مالیاتی نیز برای ساماندهی معافیت ها در حال بررسی است.

وعده های بی سرانجام

طی فصل تابستان نیز از دهقان دهنوی معاون اقتصادی دژپسند گرفته تا پارسا رئیس جدیدالورود سازمان امور مالیاتی از تهیه جداگانه لوایح مالیاتی خبر می دادند و در هر بار مصاحبه با رسانه ها، هفته آینده و ماه آینده را برای تکمیل لوایح وعده می دادند.

تا اینکه پارسا در مرداد ماه در گفت و گویی از ادغام لوایح مالیاتی در یک لایحه تحت عنوان لایحه مالیات بر مجموع درآمد (اصلاح قانون مالیات های مستقیم) خبر داد و گفت که نظر وزیر اقتصاد بر این بود که برای داشتن برآورد دقیق از مالیات، لوایح ادغام شوند.

خرداد، تیر، مرداد، شهریور، مهر و آبان گذشت اما خبری از لایحه مذکور نشد و وزارت اقتصاد اعلام کرد که تا پایان پاییز کار بررسی لایحه را به اتمام می رساند!

در همین بحبوحه محمدباقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور، اعلام کرد که «بودجه جاری سال آینده بدون منابع نفتی تأمین می شود و یکی از منابع جایگزین، درآمدهای مالیاتی است، اما نه به معنای اینکه ما بخواهیم ضرایب مالیات های موجود را افزایش دهیم بلکه حتی با توجه به شرایط موجود قرار شده است تا ضرایب بنگاه های تولیدی را کاهش دهیم. بنابراین درآمدهای مالیاتی از تعیین پایه های مالیاتی جدید همچون مالیات بر عایدی سرمایه و حذف معافیت های بی مورد که نیازی به وجود آنها در شرایط جنگ اقتصادی نیست، تأمین خواهد شد.»

لایحه بودجه ۹۹ به مجلس ارسال شد و پاییز به اتمام رسید اما خبری از لایحه مالیاتی وزارت اقتصاد نشد و باز در تازه ترین اظهارنظر، دهقان دهنوی زمان اتمام کار لایحه مذکور در وزارتخانه را حداکثر تا ۲۰ دی ماه عنوان کرد.

در صورتی که تا بیستم ماه جاری لایحه مالیاتی به دولت ارسال شود، به نظر می رسد همان سخن دژپسند که در مرداد ماه گفته بود «اتمام لایحه مالیاتی تا اواخر دی ماه طول می کشد» واقعیت داشته و اظهار نظرهای بعدی مسئولان که هر بار تاریخی را برای ارسال لایحه مذکور اعلام می کردند، صرفاً جهت دور شدن از انتقاد و حاشیه های جانبی این امر بوده است.

در این رابطه وحیدی عزیزی کارشناس اقتصادی گفت: متأسفانه طی یک سال اخیر این خبر به کرات تکرار شده است و هر هفته این خبر منتشر می شود که لایحه مذکور تا یک هفته بعد، تا یک ماه بعد به دولت ارسال می شود در حالی که هنوز این اتفاق نیفتاده است. اینجا باید مقصر اصلی را وزارت اقتصاد قلمداد کرد که این موضوع عوامل متعددی دارد از جمله اینکه حمایت لازم از دولت در وزارت اقتصاد دیده نمی شود، همچنین شجاعت لازم برای اصلاحات در این وزارتخانه وجود ندارد.

وی افزود: به نظر می رسد دولت در یک استیصالی مانده است که نه می خواهد کسی از دستش ناراحت شود و اقدام و اصلاح جدی انجام دهد و نه می داند که با کسری بودجه چه کند. اگر دولت این شجاعت را در اصلاح نظام مالیاتی که به عده کمی از مردم اصابت می کند، به خرج ندهد در عوض باید نارضایتی بسیاری از مردم را تحمل کند.

در حال حاضر نمایندگان در کنار بررسی لوایح و طرح های قبلی، بودجه سال ۹۹ را نیز در دست بررسی دارند، از این رو به نظر نمی رسد فرصتی برای بررسی لایحه مالیاتی دولت داشته باشند، آن هم در شرایطی که کمتر از ۵ ماه تا اتمام کار مجلس فعلی باقی مانده است. ضمن اینکه کار جمع بندی این لایحه هنوز حتی در وزارت اقتصاد نیز به اتمام نرسیده است.

پایان پیام/

کلید واژه :

لایحه مالیاتی دولت

،

اصلاح قانون مالیات

،

مالیات

،

فرهاد دژپسند

،

مجلس

،

اصلاح مالیات

،

وحیدی عزیزی

ثبت نظرات
captcha