14 رتبه صعود ایرانول در بین صد شرکت برتر

لغو ۸۰درصد سفر های ورودی گردشگری به ایران

واردات گوشی ۲.۵ برابر شد

آثار اقتصادی فعال شدن مکانیسم ماشه/بازگشت تحریم های سازمان ملل چه تاثیری دارد؟

تعدد مجوزها، تیر نابلدی مسئولان بر پیکر کسب و کار های خرد

جزئیات اولین معامله عملیات بازار باز در فرابورس

کارت سوخت خودرو معلولان و جانبازان ابطال شد

بخشی از ظرفیت خالی پتروشیمی ها عملیاتی می شود

بانک ها به مناطق سیل زده چقدر وام دادند؟

ارتقاء جایگاه مجتمع فولاد صنعت بناب با حمایت هلدینگ صنایع و معادن ماهان

برای گازسوز کردن رایگان خودرو چه باید کرد؟

سهمیه سوخت می خواهید به صنف تان مراجعه کنید

افزایش بی سر و صدای قیمت شکلات

مهم ترین عامل موثر بر نفت در روزهای آینده

آغاز عملیات بازار باز بانکی از شنبه

گوجه فرنگی کیلویی چند؟

شهر آیلند یک شهر توریستی و اقتصادی است

885 هزار بشکه بنزین اکتان 87 صادر شد

استفاده نیم درصد برق ایران در تولید بیت کوین

امکان استفاده از پیامک و اپلیکیشن برای دریافت رمز دوم پویا در بانک گردشگری

رونمایی از هامر برقی در سال ۲۰۲۲

خدمات ویژه مخابراتی چیست؟

عیدی و سنوات پایان سال کارگران چقدر است؟/ آیا برای پرداخت عیدی و سنوات سقف اعلام شده است؟

رشد ۷ درصدی تعداد پایانه های فروش

دلیل سقوط هواپیمای مسافربری ۷۳۷ مشخص شد

نرخ رسمی یورو و پوند افزایش یافت

بازار اجاره مسکن در حال بالانس قیمت

یارانه نقدی امروز واریز می شود

چرا کاپیتان استقلال در تمرینات غایب است؟

پایین بودن سهم دستمزد در هزینه کارفرمایان

چین چه قدر ذخایر طلا و ارز دارد؟

اطلاعیه شرکت ملی پخش در مورد مکمل های بنزین

پشت پرده فروش كارت هوشمند سوخت/مجازات فروش سهمیه مازاد بنزین خودرو چيست؟

دولت به سمت اخذ مالیات های تنظیمی برود

جزئیات تولید کراس اوور ایران خودرو

موج دیگری از بی ثباتی در بازار خودرو

گزارش اولیه سقوط هواپیمای اوکراینی منتشر شد

از آخرین وضعیت علیزاده باخبر شوید

تخلیه شوک های سیاسی از بازار ارز

قیمت نفت افزایش یافت

کد خبر : ۲۱۴۷
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

واردات بی رویه گریبانگیر تولید شد

وزارت جهاد کشاورزی سه راهکار رابرای رفع انباشت دام به ستاد تنظیم بازار ارائه کرده که به گفته کارشناسان آزاد شدن صادرات به صورت محدود تنها راهکاری است که موجب تاثیرگذاری سریع بر بازار می شود.

واردات بی رویه گریبانگیر تولید شد

به گزارش پایگاه خبری اقتصاد مثبت، بازار دام زنده طی یکسال گذشته دچار نوسانات قیمت چشمگیر بوده به طوری که در مدت مشابه سال قبل شاهد کمبود دام در کشور و افزایش شدید قیمت ها بودیم اما در حال حاضر جمعیت زیادی از دام روی دست دامداران مانده و دولت نیز تاکنون نتوانسته اقدام مناسبی برای رفع انباشت انجام دهد. به گفته مسئولان وزارت جهاد کشاورزی و تشکل های تولیدی واردات گسترده دام زنده و گوشت قرمز در طول سال گذشته باعث ایجاد این چالش شده است.

در همین زمینه، حدود دو هفته قبل، مختارعلی عباسی، رئیس مرکز اصلاح نژاد دام و بهبود تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی در گفتگو با خبرنگار مهراز ارائه یک بسته پیشنهادی به ستاد تنظیم بازار خبر داد و گفت :۳ راهکار شامل آزاد شدن صادرات به صورت محدود، خرید تضمینی و محدودیت واردات برای رفع چالش انباشت دام در کشور به ستاد تنظیم بازار پیشنهاد شده است.

عباسی کاهش و یا توقف واردات گوشت قرمز را راهکار اول بیان کرد و گفت: البته این اقدام بین یک تا دوماه طول می کشد تا بر بازار تأثیر بگذارد، چون واردات زیادی انجام شده است.

این مقام مسئول با اشاره به نابسامانی های بوجود آمده در بازار گوشت در اواخر سال گذشته، افزود: آن موقع شرایط به گونه ای بود که هر چه گوشت عرضه می شد بازهم تقاضا وجود داشت به همین خاطر ثبت سفارش های زیادی برای واردات انجام شد و وارداتی هم که الان انجام می شود در واقع مربوط به همان ثبت سفارش ها است که بازار را تحت تأثیر قرار داده است.

وی همچنین با بیان اینکه با آزاد شدن صادرات مخالف هستیم، ادامه داد: ما خودمان با این امر موافق نیستیم و چون تشکل ها درخواست داده اند آن را به ستاد تنظیم بازار پیشنهاد کردیم ولی باتوجه به اینکه طی حدود دوماه آینده تقاضا در کشور افزایش می یابد و بازار به تعادل می رسد این مساله باعث کمبود و ایجاد مشکل می شود و تا بخواهیم آن را کنترل کنیم بازار تحت تأثیر قرار می گیرد.

صادرات برنامه ریزی شده مشکلی برای کشور ایجاد نمی کند

با این حال تشکل های دامداری عنوان می کنند که صادرات برنامه ریزی شده که نظارت دقیقی بر آن انجام شود، مشکلی برای بازار داخل ایجاد نمی کند.

در همین زمینه سعید سلطانی سروستانی، مدیرعامل اتحادیه دامداران به خبرنگار مهر گفت: هر کاری باید با برنامه ریزی و کنترل شده انجام شود. باید یک تشکل و واحد مسئول این کار باشد که اگر در داخل کمبودی ایجاد شد پاسخگو باشد.

وی ادامه داد: تأمین کنندگان گوشت در حال حاضر که با انباشت دام در کشور مواجه هستیم، نباید فقط به فکر خودشان و خارجی ها باشند؛ بلکه باید دام های مازاد را خریداری و انبار کرده و در زمان مناسب به بازار عرضه کنند؛ اما سوال اینجا است که چرا این کار را نمی کنند که در پاسخ باید گفت چون آنها به دنبال سود خود بوده و البته سود آنی هم می خواهند.

واردات بی رویه به نفع مردم نبود و دامداران را دچار خسارت کرد

وی با اشاره به اینکه واردات گوشت قرمز که در گذشته با ارز ۴۲۰۰ تومانی و الان با ارز نیمایی انجام می شود، نفعی برای مردم نداشته است، افزود: سال گذشته حدود ۱۸۰ هزارتن گوشت وارد کشور شد؛ اما متأسفانه مردم همچنان مجبور بودند با قیمت بالا این کالا را تهیه کنند و متوجه واردات گسترده آن نشدند؛ تولیدکنندگان هم آسیب دیدند.

سید احمد مقدسی، رئیس هیأت مدیره انجمن صنفی گاوداران نیز در گفتگو با خبرنگار مهر اظهارداشت: مطرح کردن اینکه آزاد شدن صادرات به صورت محدود موجب نوسان قیمت در داخل می شود، اذعان بر ناتوانی است. صادرات دام با مجوز انجام می شود، دام ها قرنطینه و توسط سازمان دامپزشکی پلاک گذاری می شوند و مرکز اصلاح نژاد برای آنها شناسنامه بهداشتی صادر می کند با این وضع چرا نمی توانیم بازار را کنترل کنیم؟

وی ادامه داد: سال گذشته نیز به دلیل نوسانات نرخ ارز شاهد افزایش قاچاق و ایجاد نابسامانی در بازار بودیم به صادرات ربطی نداشت.

دولت بودجه ای برای خرید تضمینی گوشت ندارد

مقدسی درباره اینکه عده ای خرید تضمینی را بهترین راهکار برای این مساله می دانند، افزود: دولت بودجه لازم را برای انجام این کار ندارد و خرید تضمینی نیز به نوعی تحمیل بارمالی به دولت است ضمن اینکه این کار زمانبر است و طول می کشد تا آثار آن بر وضعیت بازار مشهود گردد.

وی با بیان اینکه درحال حاضر حدود ۳۶۰ هزار رأس دام سبک و سنگین در کشور انباشت شده است، از شیوع بیماری و از بین رفتن سرمایه های ملی اظهار نگرانی کرد.

در همین زمینه علیرضا رفیعی پور، رئیس سازمان دامپزشکی کشور نیز در گفتگو با خبرنگار مهربا بیان اینکه اقدامات مراقبتی جهت جلوگیری از شیوع بیماری های دامی وجود دارد، از دستگاه های متولی خواست برای کاهش انباشت دام اقدام کنند.

رئیس سازمان دامپزشکی کشور درباره اینکه این سازمان موافق آزاد شدن صادرات دام زنده به منظور رفع انباشت دام است، توضیح داد: مسئولیت اجازه صادرات با وزارت صمت است و سازمان دامپزشکی در صادرات و واردات به مسئولیت بهداشتی خود عمل می کند.

دولت فوراً به رفع انباشت دام اقدام کند

با توجه به اینکه محدودیت واردات تأثیر خود را در بلندمدت نشان می دهد و دولت نیز بودجه خرید تضمینی را ندارد و همچنین باتوجه به اینکه قاچاق دام زنده از کشور همچنان ادامه دارد به نظر می رسد آزاد کردن صادرات به صورت محدود و کنترل شده می تواند راهکاری مناسب برای برون رفت از این چالش باشد.

کلید واژه :

بازار دام

،

واردات گوشت

ثبت نظرات
captcha