14 رتبه صعود ایرانول در بین صد شرکت برتر

لغو ۸۰درصد سفر های ورودی گردشگری به ایران

واردات گوشی ۲.۵ برابر شد

آثار اقتصادی فعال شدن مکانیسم ماشه/بازگشت تحریم های سازمان ملل چه تاثیری دارد؟

تعدد مجوزها، تیر نابلدی مسئولان بر پیکر کسب و کار های خرد

جزئیات اولین معامله عملیات بازار باز در فرابورس

کارت سوخت خودرو معلولان و جانبازان ابطال شد

بخشی از ظرفیت خالی پتروشیمی ها عملیاتی می شود

بانک ها به مناطق سیل زده چقدر وام دادند؟

ارتقاء جایگاه مجتمع فولاد صنعت بناب با حمایت هلدینگ صنایع و معادن ماهان

برای گازسوز کردن رایگان خودرو چه باید کرد؟

سهمیه سوخت می خواهید به صنف تان مراجعه کنید

افزایش بی سر و صدای قیمت شکلات

مهم ترین عامل موثر بر نفت در روزهای آینده

آغاز عملیات بازار باز بانکی از شنبه

گوجه فرنگی کیلویی چند؟

شهر آیلند یک شهر توریستی و اقتصادی است

885 هزار بشکه بنزین اکتان 87 صادر شد

استفاده نیم درصد برق ایران در تولید بیت کوین

امکان استفاده از پیامک و اپلیکیشن برای دریافت رمز دوم پویا در بانک گردشگری

رونمایی از هامر برقی در سال ۲۰۲۲

خدمات ویژه مخابراتی چیست؟

عیدی و سنوات پایان سال کارگران چقدر است؟/ آیا برای پرداخت عیدی و سنوات سقف اعلام شده است؟

رشد ۷ درصدی تعداد پایانه های فروش

دلیل سقوط هواپیمای مسافربری ۷۳۷ مشخص شد

نرخ رسمی یورو و پوند افزایش یافت

بازار اجاره مسکن در حال بالانس قیمت

یارانه نقدی امروز واریز می شود

چرا کاپیتان استقلال در تمرینات غایب است؟

پایین بودن سهم دستمزد در هزینه کارفرمایان

چین چه قدر ذخایر طلا و ارز دارد؟

اطلاعیه شرکت ملی پخش در مورد مکمل های بنزین

پشت پرده فروش كارت هوشمند سوخت/مجازات فروش سهمیه مازاد بنزین خودرو چيست؟

دولت به سمت اخذ مالیات های تنظیمی برود

جزئیات تولید کراس اوور ایران خودرو

موج دیگری از بی ثباتی در بازار خودرو

گزارش اولیه سقوط هواپیمای اوکراینی منتشر شد

از آخرین وضعیت علیزاده باخبر شوید

تخلیه شوک های سیاسی از بازار ارز

قیمت نفت افزایش یافت

کد خبر : ۲۱۷۰
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پشت پرده فروش كارت هوشمند سوخت/مجازات فروش سهمیه مازاد بنزین خودرو چيست؟

مدیر برنامه ریزی شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی درباره تخلف فروش کارت سوخت و سهمیه مازاد خودرو های عمومی توضیحاتی ارائه داد.

پشت پرده فروش كارت هوشمند سوخت/مجازات فروش سهمیه مازاد بنزین خودرو چيست؟

به گزارش پایگاه خبری اقتصاد مثبت، شهرام رضایی مدیر برنامه ریزی شرکت ملی پخش و پالایش فرآورده های نفتی در خصوص واگذاری کارت هوشمند سوخت به غیر تصریح کرد: کارت هوشمند سوخت غیر قابل واگذاری است. این کارت مانند کارت بانکی باید تنها توسط مالک آن استفاده شود.

او بیان کرد: سهمیه ذخیره شده در کارت های هوشمند سوخت خودروهای شخصی و عمومی، بعد از اصلاح نرخ قیمت حامل های انرژی ،  فقط به شخص مالک خودرو اختصاص پیدا کرده است و  اگر کارت به شخص دیگری سپرده شود ، کاری غیرقانونی است.

مدیر برنامه ریزی شرکت ملی پخش و پالایش فرآورده های نفتی ادامه داد: مکانیزم هایی برای شناسایی نحوه استفاده از کارت سوخت ها همچون اندازه گیری تعداد سوخت گیری هایی که از یک کارت انجام می شود ، وجود دارد که اگر فعال شود، کسی که کارت خود را واگذار کرده  ، شناسایی شده و  جرایمی به آن شخص تعلق می گیرد.

او افزود: واگذاری کارت سوخت به اشخاص نزدیک و وابستگان مالک خودرو شاید مشکلی ایجاد نکند اما فروش سهمیه در جایگاه ها به مالکان خودرو های دیگر عملاً مصداق فروش یارانه دولتی است و این کار مناسبی نیست و حتی در مقاطعی همچون مناطق لب مرز،  امکان سوء استفاده از آن وجود دارد. توصیه اکید ما این است که از کارت هوشمند شخصی استفاده شود و فروش کارت سوخت، اقدامی غیرقانونی است.

رضایی بیان کرد: البته بنده درجایگاه مقام قضایی نیستم که جرایم این اقدام غیر قانونی را تعیین کنم اما طبق قانون این یارانه باید در اختیار  شخص مالک خودرو قرار گیرد و در صورت اثبات استفاده افراد غیر از کارت سوخت، مرجع قضایی در خصوص میزان جرایم تصمیم خواهد گرفت.

مدیر برنامه ریزی شرکت ملی پخش و پالایش فرآورده های نفتی تاکید کرد: در حال حاضر بیشترین نظارت ما از طریق تراکنش هاست، وقتی از یک کارت چندین تراکنش در یک جایگاه پشت سر هم انجام شود نشان می دهد این کارت نمی تواند برای یک ماشین استفاده شده باشد.

او تصریح کرد: خودروی عمومی باید در اختیار حمل و نقل عمومی باشد، برای پیمایش یک وانت بار و تاکسی در طول یک ماه یک مقدار مشخص سهمیه ای در نظر گرفته شده است ، اگر راننده درست کار کند، ممکن است حتی سهمیه کم هم باشد اما در صورت نبود هیچ پیمایشی، به دور از انصاف است که ماهی  ۵۰۰ لیتر ذخیره بنزین داشته باشد.

رضایی گفت: اگر در پایان ماه ۲۰۰ لیتر از سهمیه خودروی عمومی باقی مانده باشد ، نباید به فروش برسد. در حد معمول اگر فردی بخواهد سهمیه بنزین خود را   به آشنایی بدهد قابل چشم پوشی است، اما اگر کارت فروخته  و بابت آن هزینه ای دریافت شود، یارانه حمل و نقل عمومی که باید صرف حمل بار یا مسافر شود به فروش می رسد و انتفاع آن  مستقیماً به شخص می رسد. این روش صحیح نیست. این یارانه از درآمد این مملکت کم می شود و  افکار عمومی هم این موضوع را نمی پذیرد.

او تشریح کرد: اگر  مقام قضایی یا بازرسان ما به جایگاهی مراجعه و در جیب متصدی تلمبه ، تعدادی کارت پیدا کنند این از لحاظ قانونی جریمه نقدی سنگینی دارد .

مدیر برنامه ریزی شرکت ملی پخش و پالایش فرآورده های نفتی گفت: شرکت ما هم کمیته تخلفات دارد و در صورتی که متصدی جایگاه، چندین کارت غیرقانونی همراه داشته باشد و  فروش کارت ها به اثبات برسد، این تخلف محرز است و با آن برخورد می شود.

او تاکید کرد: باید در بخش حمل و نقل به منافع  جمعی توجه شود و بنزین  سهمیه ای واقعاً برای حمل و نقل و سرویس دادن به مردم استفاده شود. مطمئن باشید به هر حال هر نوع تراکنش کارت سوخت شناسایی می شود، اگر تعدادی کارت چه توسط بازرسی های مستمر ما و  چه واحد های نظارتی دیگر پیدا شود، قطعاً برخورد خیلی شدید خواهد شد که این برخورد ها می تواند حتی بیشتر از مالی هم باشد.

معاون رئیس شرکت ملی پخش و  پالایش فرآورده های نفتی گفت: اگر شهروندان موردی در خصوص این تخلف مشاهده کردند می توانند به شماره  ۰۹۶۲۷ اطلاع دهند تا به آن رسیدگی کنیم. ما هم سرکشی مستمر داریم و هم دوربین در جایگاه ها مستقر است . اکثر جایگاه داران ما افراد قابل اعتمادی هستند، اما متأسفانه در هر صنفی عده ای افراد سودجو هم وجود دارند که در مناطق مرزی به دلیل سود بالا، این امر بیشتر به چشم می خورد.

او افزود: در این مناطق سعی داریم حضور و بازرسی ها را بیشتر کنیم و مردم هم می توانند با اطلاع رسانی به موقع ما را در این مسیر کمک کنند.


ساز و کار کاهش تخلف فروش کارت سوخت

او تاکید کرد: سیستم ما برای راحتی مردم آفلاین است و مثل بانک آنلاین نیست. در سیستم بانکی هر لحظه این امکان وجود دارد که جلوی هر تراکنش مشکوک گرفته شود. به خاطر آرامش و راحتی مردم و امکان سوخت رسانی حتی با وجود قطعی شبکه اینترنت و برق، سیستم آفلاین برای سوخت رسانی انتخاب شده است بنابراین اگر تخلفی صورت بگیرد ،  بعد از چند ساعت امکان پیگیری دارد البته ما از روی تراکنش ها می توانیم آن را پیگیری کنیم اما اینکه در لحظه بتوان جلوی آن را گرفت، مکانیزمی برای این عمل  وجود ندارد، چون ما می خواهیم تراکنش و یا سوخت گیری برای مردم با آرامش انجام شود. سوختگیری سر وقت برای ما مهمتر است، بعد از آن سیستم ها را در پشت قضیه پیگیری و با تخلفات حتما برخورد می کنیم که این در حقیقت گرفتن حق مردم است .

 آمار صدور کارت سوخت هوشمند

رضایی بیان کرد: در حال حاضر بیش از ۵۰ میلیون کارت صادر شده، اما ۲۴ میلیون کارت فعال داریم یعنی به طور متوسط هر خودرو و یا موتور سیکلت ۲ کارت دارد. 

او گفت: سامانه هوشمند سوخت یکی از ابزار هایی است که برای جلوگیری از سوء استفاده از مصرف طراحی شده و بنده اسم این سوء استفاده را  قاچاق سوخت نمی گذارم. بحث قاچاق سوخت فراتر از وظیفه شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی به عنوان توزیع کننده است، اما رسالت و وظیفه این شرکت، صیانت و توزیع عادلانه سوخت است . ما دقت می کنیم که این توزیع خارج از شبکه نباشد و بابت آن هم هزینه می دهیم همچون هزینه های ساخت سیستم و اعزام نیرو برای نظارت بر توزیع. تلاش می کنیم در کنار واحد های نظارتی مملکت، توزیع سوخت خارج از شبکه نباشد و امیدواریم در این راه موفق باشیم تا سرمایه ملی کشور به هدر نرود.

انتهای پیام/

کلید واژه :

شهرام رضایی

،

شرکت ملی پخش و پالایش فرآورده های نفتی

،

كارت سوخت

،

فروش سهمیه بنزین

،

فروش كارت سوخت

ثبت نظرات
captcha