14 رتبه صعود ایرانول در بین صد شرکت برتر

لغو ۸۰درصد سفر های ورودی گردشگری به ایران

واردات گوشی ۲.۵ برابر شد

آثار اقتصادی فعال شدن مکانیسم ماشه/بازگشت تحریم های سازمان ملل چه تاثیری دارد؟

تعدد مجوزها، تیر نابلدی مسئولان بر پیکر کسب و کار های خرد

جزئیات اولین معامله عملیات بازار باز در فرابورس

کارت سوخت خودرو معلولان و جانبازان ابطال شد

بخشی از ظرفیت خالی پتروشیمی ها عملیاتی می شود

بانک ها به مناطق سیل زده چقدر وام دادند؟

ارتقاء جایگاه مجتمع فولاد صنعت بناب با حمایت هلدینگ صنایع و معادن ماهان

برای گازسوز کردن رایگان خودرو چه باید کرد؟

سهمیه سوخت می خواهید به صنف تان مراجعه کنید

افزایش بی سر و صدای قیمت شکلات

مهم ترین عامل موثر بر نفت در روزهای آینده

آغاز عملیات بازار باز بانکی از شنبه

گوجه فرنگی کیلویی چند؟

شهر آیلند یک شهر توریستی و اقتصادی است

885 هزار بشکه بنزین اکتان 87 صادر شد

استفاده نیم درصد برق ایران در تولید بیت کوین

امکان استفاده از پیامک و اپلیکیشن برای دریافت رمز دوم پویا در بانک گردشگری

رونمایی از هامر برقی در سال ۲۰۲۲

خدمات ویژه مخابراتی چیست؟

عیدی و سنوات پایان سال کارگران چقدر است؟/ آیا برای پرداخت عیدی و سنوات سقف اعلام شده است؟

رشد ۷ درصدی تعداد پایانه های فروش

دلیل سقوط هواپیمای مسافربری ۷۳۷ مشخص شد

نرخ رسمی یورو و پوند افزایش یافت

بازار اجاره مسکن در حال بالانس قیمت

یارانه نقدی امروز واریز می شود

چرا کاپیتان استقلال در تمرینات غایب است؟

پایین بودن سهم دستمزد در هزینه کارفرمایان

چین چه قدر ذخایر طلا و ارز دارد؟

اطلاعیه شرکت ملی پخش در مورد مکمل های بنزین

پشت پرده فروش كارت هوشمند سوخت/مجازات فروش سهمیه مازاد بنزین خودرو چيست؟

دولت به سمت اخذ مالیات های تنظیمی برود

جزئیات تولید کراس اوور ایران خودرو

موج دیگری از بی ثباتی در بازار خودرو

گزارش اولیه سقوط هواپیمای اوکراینی منتشر شد

از آخرین وضعیت علیزاده باخبر شوید

تخلیه شوک های سیاسی از بازار ارز

قیمت نفت افزایش یافت

کد خبر : ۲۱۷۵
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

بازار اجاره مسکن در حال بالانس قیمت

با وجود آن که بعد از پایان شهریورماه نرخ های پیشنهادی در بازار اجاره مسکن نسبت به ماه های قبل ۵ تا ۱۵ درصد کاهش یافته، شواهد گویای آن است که در بعضی واحدهای مرغوب در مناطق پرتقاضا قیمت های اجاره نسبت به سال قبل ۵۰ تا ۷۰ درصد بالا رفته و این یعنی اجاره بها آرام آرام از رشد سالیانه قیمت مسکن پیشی می گیرد؛ چرا که قیمت مسکن نسبت به سال قبل ۴۰ درصد بالا رفته است.

بازار اجاره مسکن در حال بالانس قیمت

به گزارش پایگاه خبری اقتصاد مثبت، بانک مرکزی نرخ رشد اجاره بها در شهر تهران طی آذرماه ۱۳۹۸ نسبت به ماه مشابه سال قبل را ۳۰ درصد و افزایش سالیانه قیمت فروش را ۴۰ درصد اعلام کرده است. گزارش های میدانی نشان می دهد در برخی مناطق پرتقاضا قیمت ها تا ۵۰ درصد افزایش یافته است. البته وزارت راه و  شهرسازی می گوید که برنامه اجاره داری حرفه ای را در دستور کار قرار داده و به زودی جزئیات آن را اعلام می کند.

پس از پرش قیمتی در بازار مسکن شهر تهران طی دو سال اخیر، نرخ های اجاره به آن اندازه بالا نرفت. امسال اما رصد وضعیت بازار گویای آن است با وجود این که فصل جابه جایی به اتمام رسیده و نرخ های پیشنهادی بازار  اجاره  ۵ تا ۱۵ درصد کاهش یافته، به دلیل اصرار مستاجران برای تمدید قرارداد، مالکان تا حد امکان نرخ ودیعه و اجاره ماهیانه را بالا برده اند. بعضی شهروندان می گویند صاحب خانه ها نرخ اجاره واحدهای مرغوب در مناطقی که سرانه های مصرفی مناسبی دارند  را  تا ۷۰ درصد بالا برده اند. در حالی که رشد سالیانه  قیمت مسکن ۴۰ درصد بوده  است. این یعنی نرخ افزایش اجاره در حال پیشی گرفتن از میزان رشد قیمت مسکن است.

بازار «خرید و فروش» و «اجاره» مسکن در پایتخت روند معکوسی را طی می کنند. با وجود این که قبل از تغییر قیمت بنزین، رشد قیمت در بخش فروش متوقف شده بود و بعد از تغییر قیمت بنزین مقداری بالا رفت که البته به گفته کارشناسان فقط یک بار است و ادامه نخواهد داشت، جهت شیب اجاره بها به سمت بالا است. تحقیقات میدانی نشان می دهد سیکل بالانس قیمت بین اجاره و فروش از نیمه دوم سال گذشته آغاز شده و این روند ادامه دارد. رکود معاملات مسکن، کاهش نرخ سود بانکی و تورم عمومی تاثیر خود را در بازار مسکن ایجاد کرده و موجران در محاسبات خود این موضوعات را لحاظ می کنند.

اگر چه با توجه به رکود در بخش خرید و فروش، آپارتمان های فروش نرفته وارد بازار اجاره شده، منحنی قیمت در این بخش کماکان صعودی است. البته از ابتدای مهرماه با اتمام فصل جابه جایی نرخ های پیشنهادی  اجاره بها نسبت به شهریورماه حدود ۱۵ درصد کاهش یافته اما عمده مالکان در زمان انعقاد قرارداد و با توجه به تمایل مستاجران برای تمدید، نرخ اجاره را حدود ۵۰ درصد نسبت به سال قبل افزایش داده اند.

مهرماه  امسال ۱۲ هزار و ۹۱۳ اجاره نامه در تهران به امضا رسید که نسبت به شهریورماه ۲.۹ درصد افزایش نشان می دهد. به تعویق انداختن زمان جابه جایی با هدف رسیدن قیمت ها به کف می تواند مهم ترین دلیل بالا رفتن تعداد قراردادهای اجاره در مهرماه باشد؛ اتفاقی که سال گذشته نیز رخ داد و برخلاف سال های قبل که قراردادهای اجاره در مهرماه ۲۰ تا ۵۰ درصد نسبت به شهریور کاهش می یافت، اجاره نامه ها در مهرماه ۱۳۹۷ بالغ بر ۱۱ درصد نسبت به شهریورماه همان سال افزایش یافت. با این که قیمت اجاره تا حدودی نسبت به تابستان پایین آمده اما هیچ تناسبی بین توان مستاجران با نرخ ها دیده نمی شود؛ به خصوص این که ارقام نجومی در سایت های عرضه ملک به چشم می خورد.

حرکت مستاجران به مناطق پایین

کارشناسان عنوان می کنند که کوچ طبقاتی در تهران در حال رخ دادن است. بدین صورت که مستاجران از شمال شهر  به مرکز، از مرکز به جنوب و از جنوب به خارج از شهر پرتاب می شوند. این موضوع می تواند در آینده به فشار تقاضا و متعاقبا رشد اجاره بها در مناطق جنوبی منجر شود.

یک نماینده مجلس گفته که افزایش نرخ اجاره در شهر  تهران، نگرانی مستاجران را در پی داشته است. مجید کیان پور - عضو کمیسیون عمران مجلس - با انتقاد از تداوم گرانی بازار اجاره مسکن گفت: متأسفانه بر اساس آمارها نرخ اجاره مسکن در کلانشهری مانند تهران در آبان ماه سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته بیش از ۳۱ درصد افزایش یافته که این مسئله نگرانی بسیاری را برای مستأجران ایجاد کرده است.

وی اظهار کرد: حاشیه نشینی یکی دیگر از مشکلات افزایش نرخ خرید و فروش و اجاره مسکن است، متأسفانه افزایش نرخ اجاره بها موجب شد که مستأجران کم درآمد برای تأمین مسکن، به مناطق حاشیه ای کلانشهرها و شهرهای اقماری مهاجرت کنند.

معاون وزیر: در حال کار بر روی موضوع اجاره داری حرفه ای هستیم

محمودزاده، معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی، اجاره داری حرفه ای را  یکی از برنامه های وزارتخانه دانست و به ایسنا گفت: به شکل ویژه  در حال کار بر روی موضوع اجاره داری حرفه ای هستیم که به زودی جزئیات آن اعلام می شود. در این بخش فصل اجاره را برنامه ریزی کرده ایم که به موضوعاتی همچون ودیعه می پردازد.

پایان پیام/

کلید واژه :

بانک مرکزی

،

اجاره مسکن

،

قیمت مسکن

،

مسکن

،

مجید کیان پور

،

محمودزاده

ثبت نظرات
captcha