سال سیاه کسب و کارهای اینترنتی

تمدید بسته های اینترنت رایگان

بورس در آخرین روز کاری سال ۹۸

نفت 28 دلاری شد

سازوکار نهایی افزایش حقوق حداقل بگیران در سال۹۹

حلقه مفقوده برجام و جنگ دیپلماتیک ایران با کرونا

تعطیلی فروشگاه های اپل تمدید شد

آقای سرپرست یک بار دیگر علیه انصاری فرد/جنگ سرخ ادامه دارد

الکل، ماسک و دستکش همچنان کمیاب است/آیا ماسک پارچه ای استاندارد است؟

۸۰ ایراد شورای نگهبان به بودجه ۹۹

برای خرید روغن آفتابگردان چقدر هزینه کنیم ؟

قیمت دلار در صرافی های بانکی

مهلت پرداخت قبض گاز تمدید شد

نرخ تورم سال آینده به کدام سو می رود؟

میزان افزایش حق بیمه شخص ثالث اعلام شد

واقعیت های بازار نفت و درآمد ایران از فروش نفت

آشنایی با انواع کلاس بندی خودروهای سواری

قیمت طلای سرخ در بازار چقدر است؟

بسته شدن موقت حرم امام رضا (ع)

کرونا و سرگیجه در لیگ برتر ایران!

دورهمی عجیب ۳ خواننده در تلویزیون!

انتقاد روزنامه کیهان به برنامه زنده تلویزیونی فرمول یک

شاعر فوتبال در معرض یک اتهام سنگین دیگر!

آیا وزارت بهداشت ورود کرونا به ایران را دیر اعلام کرد؟

آغاز توزیع میوه شب عید در تهران

توضیحات همتی درباره تحرکات سفته بازان در بازار ارز/تقاضای موثر واقعی وجود ندارد

سردار فوتبال ایران در سرزمین تزارها!

بازار کرونازده؛ Ps۴ گران، خودرو ارزان، مسکن راکد

توضیحات کمدین معروف بابت احضارش به دادگاه

جزئیات کمک دولت به اصناف ضرردیده از کرونا

درآمد اروپایی ها چه قدر است؟

توصیه کارشناسان به سهام داران بورسی

بررسی فنی ولوو XC ۴۰ Recharge T ۵

ضرر بزرگ خالی فروشان دلار/دلیل رشد دلار در روز دوم هفته چه بود؟

آیت الله سید هاشم بطحایی دارفانی را وداع گفت

نظر شورای نگهبان درباره واردات خودروهای خارجی

برآورد رسمی از رشد و تورم ۹۸

یک ایرانی در آستانه ساخت واکسن کرونا؟

برای خرید گوشت چه نکاتی را باید رعایت کنیم؟

لپ تاب های ارزان قیمت در بازار کدام است؟

کد خبر : ۲۲۱۶
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پیش بینی های نفتی چقدر معتبر است؟

بازار نفت همواره تحت تاثیر پیش بینی هایی قرار دارد که عمدتا توسط سه آژانس بزرگ شامل آژانس بین المللی انرژی (IEA)، اداره اطلاعات انرژی آمریکا (EIA) و اوپک فراهم می شوند.

پیش بینی های نفتی چقدر معتبر است؟

به گزارش پایگاه خبری اقتصاد مثبت، مشکل این است که این پیش بینی ها اغلب بسیار با یکدیگر متفاوت هستند و به معنای آن است که حداقل یکی از این پیش بینی ها اشتباه است.

جولین لی اخیرا در ستونی در بلومبرگ به بررسی تفاوت پیش بینی های آژانس بین المللی انرژی و اداره اطلاعات انرژی آمریکا با اوپک برای سال ۲۰۲۰ پرداخت و نوشت: در حالی که اوپک انتظار دارد روند کاهش سطح ذخایر جهانی نفت امسال ادامه پیدا کند، دو آژانس دیگر انتظار دارند روند رشد این ذخایر ادامه خواهد یافت.

انگیزه پشت این پیش بینی ها چیست؟

می توان این طور تصور کرد که از سوی اوپک این تمایل وجود دارد که توافق کاهش تولید موثر واقع شده و سطح ذخایر جهانی نفت را پایین بیاورد تا از کف قیمت نفت پشتیبانی کند. با این حال اداره اطلاعات انرژی آمریکا هم بر اساس هدف واشنگتن برای نفوذ انرژی، تصورات امیدوارکننده ای دارد. این آژانس پیش از این که معلوم شود آمار تولید واقعی کمتر از پیش بینی های اولیه بوده که بر مبنای مدل های آماری منتشر شده بودند، ناچار شد برآورد تولید نفت را مورد بازنگری قرار دهد.

در حقیقت تولید آمریکا رو به رشد است و اوپک هم این واقعیت را تایید کرده اما ممکن است تولید آمریکا به حدی که پیش بینی ها نشان می دهد، رشد پیدا نکند.

در این بین، آژانس بین المللی انرژی می ماند. آیا این آژانس هم در پیش بینی عرضه و تقاضا منافعی دارد؟ از نظر تئوری منافعی ندارد اما به نظر می رسد به شدت سرگرم هشدار در خصوص عدم اقدام نسبت به تغییرات جوی در بخش عرضه نفت و بازی پیش بینی تقاضا است. همچنین به دفعات آمارش با آمار اداره اطلاعات انرژی آمریکا یا اوپک همگرایی داشته است.

رشد تقاضا و عرضه نفت

برای امسال اوپک و آژانس بین المللی انرژی رشد تقاضا برای نفت را ۱.۲ میلیون بشکه در روز پیش بینی کرده اند و انتظار دارد تقاضا برای نفت و هیدروکربنهای مایع به میزان ۱.۳ میلیون بشکه در روز رشد کند.

آژانس بین المللی انرژی در خصوص عرضه غیراوپک خوش بینی کمتری نسبت به اوپک داشته و پیش بینی کرده که تولید در خارج از اوپک به میزان ۲.۱ میلیون بشکه در روز رشد می کند در حالی که اوپک میزان رشد عرضه نفت غیراوپک را ۲.۳۵ میلیون بشکه در روز پیش بینی کرده است. اداره اطلاعات انرژی آمریکا بالاترین پیش بینی از رشد عرضه نفت غیراوپک در سال میلادی جاری را به میزان ۲.۶ میلیون بشکه در روز داشته است.

مشکل ذخایر نفت

تفاوت این پیش بینی ها درباره وضعیت ذخایر جهانی نفت در سه سال گذشته از زمانی که نخستین توافق کاهش تولید اوپک در سال ۲۰۱۷ آغاز شد، قابل توجه است.

طبق گزارش اوپک، ذخایر نفت جهان از سال ۲۰۱۷ به میزان ۶۵۳ میلیون بشکه نزول کرده است در حالی که طبق گزارش اداره اطلاعات انرژی آمریکا و آژانس بین المللی انرژی، هیچ کاهشی در سطح ذخایر نفت وجود نداشته است. کاهش تولید اوپک پلاس طبق توافق انجام شده و هدف آن در سه سال گذشته، پایین آوردن سطح ذخایر نفت بوده است.

اما اداره اطلاعات انرژی آمریکا برآورد کرده که ذخایر جهانی نفت در سه سال گذشته حدود ۱۰۰ میلیون بشکه رشد کرده است. آمار آژانس بین المللی انرژی از این هم بالاتر بوده و برآورد کرده که میزان ذخایر ۱۴۲ میلیون بشکه بالا رفته است.

به نظر می رسد تفاوت این پیش بینی ها ناشی از روش های مختلف محاسبه درباره میزان نفت موجود در مخازن و مسائل مختلفی که این سه آژانس به حساب می آورند بوده است. در واقع همه ذخایر نفت در جهان برای محاسبه موجود نیستند. به عنوان مثال میزان نفتی که چین در مخازن خود دارد محرمانه نگه داشته شده است و پکن آمار خود را به روزرسانی نمی کند. اما اگر اطلاعاتی درباره همه نفت موجود در جهان وجود نداشته باشد، چگونه می توان به برآورد ذخایر جهانی اطمینان داشت.

در واقع وضعیت ذخایر جهانی تنها یک قطعه از پازل است. پیش بینی های رشد عرضه و تقاضا به همراه ترندهای تولید و مصرف، به منظور ارزیابی مسیر قیمت نفت اهمیت بیشتری از آمار سطح ذخایر دارد. تمامی این موارد روی ذخایر تاثیر می گذارند و سطح ذخایر نتیجه نهایی عرضه و تقاضا و تولید و مصرف هستند.

بر اساس گزارش اویل پرایس، برای کسانی که می پرسند آیا در صورت وقوع اختلال جدی در تولید، نفت کافی در جهان وجود دارد، پاسخ مثبت است و هر سه آژانس در این باره موافق هستند. کشورهای عضو OECD به تنهایی نفت برای تامین ۶۰.۶ روز تقاضا دارند. مطمئنا ارزیابی ذخایر در برابر تقاضای جهانی قابل درک تر است. بنابراین فارغ از این که توافق اوپک پلاس با چه درجه ای از موفقیت خاتمه پیدا خواهد کرد، جهان فعلا کمبود عرضه نفت ندارد.

پایان پیام/

کلید واژه :

بازار نفت

،

قیمت نفت

،

نفت

ثبت نظرات
captcha