سال سیاه کسب و کارهای اینترنتی

تمدید بسته های اینترنت رایگان

بورس در آخرین روز کاری سال ۹۸

نفت 28 دلاری شد

سازوکار نهایی افزایش حقوق حداقل بگیران در سال۹۹

حلقه مفقوده برجام و جنگ دیپلماتیک ایران با کرونا

تعطیلی فروشگاه های اپل تمدید شد

آقای سرپرست یک بار دیگر علیه انصاری فرد/جنگ سرخ ادامه دارد

الکل، ماسک و دستکش همچنان کمیاب است/آیا ماسک پارچه ای استاندارد است؟

۸۰ ایراد شورای نگهبان به بودجه ۹۹

برای خرید روغن آفتابگردان چقدر هزینه کنیم ؟

قیمت دلار در صرافی های بانکی

مهلت پرداخت قبض گاز تمدید شد

نرخ تورم سال آینده به کدام سو می رود؟

میزان افزایش حق بیمه شخص ثالث اعلام شد

واقعیت های بازار نفت و درآمد ایران از فروش نفت

آشنایی با انواع کلاس بندی خودروهای سواری

قیمت طلای سرخ در بازار چقدر است؟

بسته شدن موقت حرم امام رضا (ع)

کرونا و سرگیجه در لیگ برتر ایران!

دورهمی عجیب ۳ خواننده در تلویزیون!

انتقاد روزنامه کیهان به برنامه زنده تلویزیونی فرمول یک

شاعر فوتبال در معرض یک اتهام سنگین دیگر!

آیا وزارت بهداشت ورود کرونا به ایران را دیر اعلام کرد؟

آغاز توزیع میوه شب عید در تهران

توضیحات همتی درباره تحرکات سفته بازان در بازار ارز/تقاضای موثر واقعی وجود ندارد

سردار فوتبال ایران در سرزمین تزارها!

بازار کرونازده؛ Ps۴ گران، خودرو ارزان، مسکن راکد

توضیحات کمدین معروف بابت احضارش به دادگاه

جزئیات کمک دولت به اصناف ضرردیده از کرونا

درآمد اروپایی ها چه قدر است؟

توصیه کارشناسان به سهام داران بورسی

بررسی فنی ولوو XC ۴۰ Recharge T ۵

ضرر بزرگ خالی فروشان دلار/دلیل رشد دلار در روز دوم هفته چه بود؟

آیت الله سید هاشم بطحایی دارفانی را وداع گفت

نظر شورای نگهبان درباره واردات خودروهای خارجی

برآورد رسمی از رشد و تورم ۹۸

یک ایرانی در آستانه ساخت واکسن کرونا؟

برای خرید گوشت چه نکاتی را باید رعایت کنیم؟

لپ تاب های ارزان قیمت در بازار کدام است؟

کد خبر : ۲۲۶۱
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

سامسونگ وارد بازی تحریم علیه ایران شد؟!

پس از تحریم فروشگاه آنلاین اپل و حذف برخی اپلیکیشن ها از گوگل استور، ظاهرا اکنون نوبت سامسونگ شده که باب جدیدی از تحریم ها را علیه ایران باز کند.

سامسونگ وارد بازی تحریم علیه ایران شد؟!

به گزارش پایگاه خبری اقتصاد مثبت، داستان حذف اپلیکیشن های ایرانی از فروشگاه های آنلاین برنامه های کاربردی مانند گوگل استور و اپ استور البته مدتی پس از زمانی آغاز شد که رئیس جمهور آمریکا محدودیت هایی را برای ورود ساکنان هفت کشور از جمله ایران به خاک آمریکا آغاز کرد. پس از شرکت اپل که اپلیکیشن های ایرانی را با توجیه تحریم های آمریکا علیه ایران از اپ استور حذف کرد، شرکت گوگل نیز در فروشگاه آنلاین خود را روی برخی از اپلیکیشن های ایرانی اندرویدی بست.

در حالی که در ایران صدها برنامه نویس مستعد iOS وجود دارد و کسب وکارهای بسیاری، اپلیکیشن های خود را در مارکت آنلاین اپل قرار می دهند، متأسفانه کاربران همیشه با مشکلاتی در استفاده از اپلیکیشن های بین المللی و حتی داخلی از طریق اپ استور روبه رو بودند. خطای ۱۰۰۹ یکی از شناخته شده ترین این مشکلات است که مدت ها باعث آزار کاربران ایرانی بود.

هرچند با تحریم هایی که علیه ایران و شرکت های ایرانی اعمال می شود، شرکت ها همواره سعی در پیدا کردن راه های جایگزین هستند که بتوانند سرویس های مناسب را به کاربران ارائه دهند. با وجود این، این مشکلات ادامه دارند، همان طور که پس از تحریم اپلیکیشن های ایرانی در اپ استور، بسیاری از شرکت ها سراغ استفاده از اکانت های اینترپرایز (Enterprise) رفتند اما عمر همین اکانت ها هم محدود شده و کسب وکارها را به استفاده از نسخه وب ناچار کرد.

محمدجعفر نعناکار -مدیرکل حقوقی سازمان فناوری اطلاعات- آن زمان درباره اقداماتی که اکنون می توان برای حل مشکل انجام داد، گفته بود: در سازمان فناوری اطلاعات سعی می کنیم از پتانسیل های قانونی موجود در عرصه بین المللی استفاده کرده تا بتوانیم این مشکل را حل کنیم. در حال حاضر گزارش های فنی و حقوقی در حال تجمیع است که بتوانیم به یک راه حل پایدار برسیم و اقدام کنیم.

هرچند با گذشت یک سال از حذف اکانت های اینترپرایز از اپ استور و پیش از آن، حذف پیام رسان های ایرانی از این مارکت آنلاین،  ظاهرا پیگیری های حقوقی هم به نتیجه نرسیده و تا امروز هم شرکت های ایرانی که می خواهند اپلیکیشن های خود را در اپ استور قرار دهند، باید به راه هایی از جمله اسامی غیرایرانی و تظاهر کردن به شرکتی غیرایرانی متوسل شوند تا بتوانند اپلیکیشن خود را در اپ استور نگه دارند.

اما در اتفاقی جدید از اعمال تحریم ها علیه ایران، ایمیلی از طرف شرکت استور سامسونگ به برخی کاربران داده شده با این مضمون که مصرف کنندگان در ایران از تاریخ ۲۵ فوریه ۲۰۲۰ (ششم اسفند سال جاری)، دیگر قادر نخواهد بود از برنامه های این فروشگاه خرید کنند، هرچند امکان استفاده از برنامه های مجانی برای مصرف کنندگان همچنان وجود دارد.

خطر تحریم برنامه های رایگان هم وجود دارد

در زمینه ایمیل سامسونگ به کاربران، عطا خلیقی -کارشناس فناوری اطلاعات- در گفت وگو با ایسنا، اظهار کرد: اگرچه کاربران در ایران معمولا از نرم افزارهای رایگان استفاده می کنند، اما این اتفاق ممکن است یک شروع باشد، مانند اتفاقی که برای اپ استور افتاد و به تدریج ممکن است نرم افزارهای رایگان هم به این تحریم ها اضافه شوند؛ درآن صورت تنها مارکت های محلی باقی می ماند و اکثر برنامه های خارجی احتمالا روی مارکت های خارجی نخواهد ماند.

وی در پاسخ به اینکه آیا ممکن است این اتفاق به سایر مارکت ها مانند گوگل پلی هم تسری پیدا کند، معتقد بودکه این امکان هم وجود دارد؛ درمورد سامسونگ هم اگرچه یک شرکت آمریکایی نیست، اما اگر به تاریخچه این تحریم ها نگاه کنید، می بینید اول شرکت هایی که آمریکایی نیستند را تحت فشار قرار می دهند و بعد خودشان این کار را می کنند، چون فشار بیشتری می توانند روی آنها بیاورند.

خلیقی با اشاره به اتفاق مشابهی که برای هواوی افتاده بود، بیان کرد: این شرکت ها با آمریکا تجارت دارند و آمریکا هم آنها را تحت فشار می گذارد که اگر به ارائه سرویس به ایران ادامه دهند، تجارتشان با آمریکا قطع می شود و آنها هم باید بین بازار آمریکا و بازار کشورهایی مانند ایران، انتخاب کنند. از طرفی از آنجایی که ایرانی ها اصلا امکان پرداخت ندارند، این شرکت ها اکثرا از ایرانی ها منافع مستقیم مالی هم ندارند، به همین دلیل پذیرش این موضع برایشان راحت است.

این کارآفرین حوزه فناوری اطلاعات ادامه داد: بسیاری از شرکت های خارجی هم که به ایرانی ها سرویس می دهند و تا لحظه آخر این سرویس ها را نگه می دارند، سرویس مجانی می دهند، البته ممکن است روش های کسب درآمد دیگری داشته باشند. مثلا یکی از دلایلی که شرکت ها ممکن است به ایرانی ها سرویس رایگان دهند، userbase قابل توجه ایرانی هاست، اما هروقت تجارتشان به خطر بیفتد و ایرانی ها دیگر برایشان استفاده ای نداشته باشند، وارد ماجرای آمریکا و تحریم هایش می شوند.

خلیقی در پاسخ به احتمال پیگیری حقوقی این موضوع اظهار کرد: اینجا موضوع دولت ها نیست، بلکه این شرکت های خصوصی هستند که برای خودشان محاسبه اقتصادی و بازارشان را انتخاب می کنند و اگر نخواهند به ایران سرویس بدهند، کسی نمی تواند جلویشان را بگیرد، هرچند که آنها ضرر می کنند و این اتفاق مطابق میلشان نیست، اما در این شرایط خود را ناچار به انتخاب می بینند.

پایان پیام/

کلید واژه :

اپلیکیشن

،

حذف اپلیکیشن

،

تحریم

،

سامسونگ

ثبت نظرات
captcha