تکلیف کارت سوخت در فرایندخرید و فروش خودرو چه می شود؟

تشبیه دلار ۲۰هزار تومانی به گلابی در مجلس!

تشنج در مجلس حین سخنرانی ظریف

خودرویی از طلا که چشم ها را خیره می کند

حضور ظریف در مجلس حاشیه ساز شد

ریزش ارزش ریال تا کجا ادامه دارد؟

علت صعود شاخص بورس و واقعیت اقتصاد کشور

کلید قطع مارپیچ قیمت ها

 صورت های مالی سال ۱۳۹۸ شرکت لیزینگ گردشگری به تصویب رسید

تصویری دیدنی از تیپ خاص کی روش

پیامک های واریزی که برای کلاهبرداری می آیند

امکان فروش سهام عدالت فراهم شد

توضیح رییس کل بانک مرکزی درباره مسیر سیاست پولی کشور

بانک ها و روی دیگر سکه!

مالک زیاده خواه نمی تواند مستاجر را بیرون کند

بورس املاک؛ مکانی برای ساماندهی بازار مسکن یا جولان سفته بازان؟

تا اطلاع ثانوی مدت آموزش سربازی یک ماه است

هدف گذاری تورم با دلار

بلايی كه شورای رقابت به جان بازارخودرو انداخت

زمان کسر وام کرونایی از یارانه ها مشخص شد

شرایط صدور الحاقیه برای بیمه بدنه خودروها

کووید ۱۹ مانع صعود نفت شد

قیمت خودرو در بازار همچنان صعودی! / محصولات ثبت نامی چه زمانی تحویل داده می شوند؟

قیمت های عجیب و غریب در بازار مسکن

وضعیت تجارت جهانی پس از کویید 19 چطور خواهد بود؟

منحصربه فردترین خودرو جهان را بشناسید

خبرهای خوب برای جاماندگان سهام عدالت

تعیین سرنوشت حاج احمد و یارانش در فضای مجازی

اینفوگرافیک/مقایسه قدرت خرید خودرو در ایران و کشورهای مختلف

قیمت سیستم صوتی و تصویری خودرو در بازار

درخواست تشکیل فراکسیون سیر و عدس در مجلس

توسعه رفتارها و بهبود محیط کار، از عوامل اصلی تحقق جهش تولید هستند

بازار خودرو را چطور می شود آرام کرد؟

بورس های جهانی روی دور صعودی

تورم عربستان چقدر است؟

نمایشگاه خودرو ژنو تا سال ۲۰۲۲ برگزار نمی شود

بازار نفت هنوز در وضعیت قرمز است

نسل جدید فورد F۱۵۰ معرفی شد

برترین شهرهای جهان برای استارت آپ ها

قیمت انواع یخچال و فریزر در بازار

کد خبر : ۲۲۸۸
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

مأمور امنیتی در ماجرای مک فارلین با ناگفته هایش رفت

شرق نوشت:محسن کنگرلو، مشاور امنیتی میرحسین موسوی و یکی از چهره های کلیدی ماجرای مک فارلین، بعد از یک دوره بیماری درگذشت. او مبتلا به سرطان ریه بود.

مأمور امنیتی در ماجرای مک فارلین با ناگفته هایش رفت

به گزارش پایگاه خبری اقتصاد مثبت، شروع ماجرای مک فارلین در واقع با محسن کنگرلو آغاز می شود.  اوست که با ارتباط با منوچهر قربانی فر، دلال اسلحه، زمینه های بعدی ماجرایی را رقم می زند که در تاریخ معاصر به مک فارلین یا ایران کنترا معروف می شود.

کنگرلو پنج سال پیش برای نخستین بار در دو  گفت وگو برخی از ناگفته هایش از ماجرای مک فارلین را شرح داد. اگرچه طرح برخی مسائل را هم به صلاح نمی دید و معتقد بود هنوز تاریخ روایتش فرانرسیده است. قرار بود خاطراتش را کامل در کتابی بنویسد و آنجا همه ماجرا را شرح دهد.

محسن کنگرلو شخصیتی صاف و صمیمی داشت. برخلاف آنچه تصور می شد یک معاون امنیتی سابق باید پیچیده باشد و پیچیده رفتار کند، سکناتش هیچ نشانی از پیچیدگی نداشت.

محسن کنگرلو با تأسیس گروه فجر اسلام و بعد هم با پیوستن به گروه توحیدی صف، روابطی مخفی با انقلابیونی از جمله شهید آیت الله بهشتی و آیت الله هاشمی رفسنجانی  برقرار کرد و به مبارزه با رژیم شاه پرداخت. در پایه گذاری سپاه هم نقش داشت و بعدا به عنوان مشاور امنیتی نخست وزیر و سپس مشاور امنیتی و اطلاعاتی آیت الله هاشمی رفسنجانی نقش ایفا کرد.

در دهه 60  و در روزگاری که هر کسی از روابطش برای خرید اسلحه در دوران جنگ  استفاده می کرد، او هم از طریق وزیر بازرگانی زمان شاه به منوچهر قربانی فر وصل شد. کنگرلو گفته بود: «آقای هاشمی نماینده امام و از مسئولان جنگ بودند و من از طرف آقای موسوی اختیار داشتم که به آقای هاشمی هم گزارش بدهم. من به ایشان گزارش عملکرد می دادم و به من اعتماد داشتند. البته همان زمان هم من با پشتیبانی وزارت اطلاعات و وزارت خارجه عمل می کردم».

کنگرلو معتقد بود در آن زمان تقریبا همه خودشان، خودشان را مسئول می دانستند: «اگرچه که برای خرید تسلیحات، وزارت دفاع مسئول بود با این حال،  هر کس در هر جا که می توانست کمک می کرد. عوامل اطلاعاتی در خارج از کشور هم داشتیم. عامل های حزب اللهی و غیرحزب اللهی داشتیم. این عوامل کمک زیادی به جنگ و جبهه کردند. خیلی ها زمان شاه مسئولیت داشته و تمایل زیادی به همکاری با جمهوری اسلامی در رابطه با جنگ داشتند. توقعی هم نداشتند؛ از وزیر زمان شاه تا درباری و ساواکی. مثلا آقای دکتر مهدوی، وزیر بازرگانی پیشین، تحلیل های اقتصادی می داد و پیش بینی هایش اکثرا درست از آب درمی آمد».

او درباره آشنایی اش با منوچهر قربانی فر گفته بود: «یک ایرانی در پاریس زندگی می کرد و به دلایلی نمی توانست به ایران بازگردد. من با او آشنا بودم و او نیز از موقعیت من در ایران آگاه بود. قربانی فر را به من معرفی کرد. من البته پس از رعایت احتیاط های امنیتی و اطلاعاتی لازم با قربانی فر از طریق همین فرد مربوط شدم».

در خاطرات هاشمی رفسنجانی آمده است: «... عصر آقای کنگرلو، مشاور نخست وزیر، آمد و راجع به آوردن موشک تاو توسط «قربانی فر» و آوردن پیام از «بوش» و معاون رئیس جمهور آمریکا گزارش داد... . عصر آقای کنگرلو آمد و گزارش مذاکره با آمریکایی ها را داد [آمریکایی ها] اطلاعات چندان مهمی نداده اند و خواستار آمدن به ایران به طور سری برای بررسی نیازهای جنگی ما بودند... «کنگرلو» اطلاع داد واسطه آمریکایی ها فردا به تهران می آید... آقای «کنگرلو» آمد و از پذیرفتن آمریکایی ها در خصوص تحویل قطعات «هاگ» در مقابل کمک به آزادی گروگان هایشان در لبنان خبر داد...».


کنگرلو معتقد بود آمدن آمریکایی ها یا همان هیئت  مک فارلین و اولیور نورث به ایران به این دلیل بود که: «آمریکایی ها در وهله اول با آمدنشان می خواستند بگویند که ما حسن نیت داریم. به هر حال انتخابات آمریکا نزدیک بود و جمهوری خواهان می خواستند بر دموکرات ها پیروز شوند. تصور می کردند اگر به هر شکلی مسئله گروگان ها را به سرعت حل کنند پیروزی شان تضمین شده است. به نظرم اگر عجله نمی کردند و کمی صبر می کردند، مشکل شان یعنی آزادی گروگان ها حل می شد. چند موضوع باعث شد کار خراب شود؛ یکی خود شخصیت «مک فارلین» بود که فرد عجول، عصبانی و کم صبری بود. اگر «اولیور نورث»، مسئول هیئت بود، شاید قضیه طور دیگری می شد. «نورث» آدم بسیار صبور و عمیق و مسلطی بود. دوم اینکه پیش خودشان فکر می کردند با آمدنشان؛ حسن نیت نشان داده اند و می توانند بگویند  دیگر از این بهتر نمی شود که ما می آییم تهران در حکم گروگان شما می مانیم تا شما همه گروگان ها را به سرعت آزاد کنید و تا ما به تعهد خود عمل نکرده ایم، شما نگذارید از تهران خارج شویم. در نتیجه هم ما در انتخابات موفق شویم، هم کاری می کنیم که شما جنگ را ببرید. اما ما به آنها اعتماد نداشتیم، چون ممکن بود آنها به قول و قرارشان پایبند نمانند. از سویی گروگان ها که دست ما نبود اما قرار بود واسطه خیر شویم».

محسن کنگرلو هنگامی که درگذشت بازنشسته وزارت کشور بود. او به تازگی از رشته علوم سیاسی دانشگاه آزاد در مقطع ارشد هم فارغ التحصیل شده بود.

 

کلید واژه :

محسن کنگرلو

،

مک فارلین

،

ثبت نظرات
captcha