سال سیاه کسب و کارهای اینترنتی

تمدید بسته های اینترنت رایگان

بورس در آخرین روز کاری سال ۹۸

نفت 28 دلاری شد

سازوکار نهایی افزایش حقوق حداقل بگیران در سال۹۹

حلقه مفقوده برجام و جنگ دیپلماتیک ایران با کرونا

تعطیلی فروشگاه های اپل تمدید شد

آقای سرپرست یک بار دیگر علیه انصاری فرد/جنگ سرخ ادامه دارد

الکل، ماسک و دستکش همچنان کمیاب است/آیا ماسک پارچه ای استاندارد است؟

۸۰ ایراد شورای نگهبان به بودجه ۹۹

برای خرید روغن آفتابگردان چقدر هزینه کنیم ؟

قیمت دلار در صرافی های بانکی

مهلت پرداخت قبض گاز تمدید شد

نرخ تورم سال آینده به کدام سو می رود؟

میزان افزایش حق بیمه شخص ثالث اعلام شد

واقعیت های بازار نفت و درآمد ایران از فروش نفت

آشنایی با انواع کلاس بندی خودروهای سواری

قیمت طلای سرخ در بازار چقدر است؟

بسته شدن موقت حرم امام رضا (ع)

کرونا و سرگیجه در لیگ برتر ایران!

دورهمی عجیب ۳ خواننده در تلویزیون!

انتقاد روزنامه کیهان به برنامه زنده تلویزیونی فرمول یک

شاعر فوتبال در معرض یک اتهام سنگین دیگر!

آیا وزارت بهداشت ورود کرونا به ایران را دیر اعلام کرد؟

آغاز توزیع میوه شب عید در تهران

توضیحات همتی درباره تحرکات سفته بازان در بازار ارز/تقاضای موثر واقعی وجود ندارد

سردار فوتبال ایران در سرزمین تزارها!

بازار کرونازده؛ Ps۴ گران، خودرو ارزان، مسکن راکد

توضیحات کمدین معروف بابت احضارش به دادگاه

جزئیات کمک دولت به اصناف ضرردیده از کرونا

درآمد اروپایی ها چه قدر است؟

توصیه کارشناسان به سهام داران بورسی

بررسی فنی ولوو XC ۴۰ Recharge T ۵

ضرر بزرگ خالی فروشان دلار/دلیل رشد دلار در روز دوم هفته چه بود؟

آیت الله سید هاشم بطحایی دارفانی را وداع گفت

نظر شورای نگهبان درباره واردات خودروهای خارجی

برآورد رسمی از رشد و تورم ۹۸

یک ایرانی در آستانه ساخت واکسن کرونا؟

برای خرید گوشت چه نکاتی را باید رعایت کنیم؟

لپ تاب های ارزان قیمت در بازار کدام است؟

کد خبر : ۲۲۹۶
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

دومینوی افت در بازارهای جهان

اوضاع جهان نگران کننده شده است. بازارهای کالایی و سهام دنیا وارد فازهای نزولی شده اند و پیش بینی می شود این روند همچنان ادامه داشته باشد.

دومینوی افت در بازارهای جهان

به گزارش پایگاه خبری اقتصاد مثبت، اوضاع جهان نگران کننده شده است. بازارهای کالایی و سهام دنیا وارد فازهای نزولی شده اند و پیش بینی می شود این روند همچنان ادامه داشته باشد. از یکسو کاهش رشد اقتصادی در چین، از سوی دیگر بحران کرونا، از سویی مشکلات بین کشورهای عضو و غیرعضو اوپک و از سوی دیگر ریسک های مالی در دنیا همگی باعث شده تا شرایط متفاوتی بر بازارها حکمفرما باشد. البته بین همه این متغیرها همبستگی هایی نیز وجود دارد. به گزارش «دنیای اقتصاد» در مدت یک سال گذشته چشم اندازهای کاهش نرخ رشد اقتصادی در چین به دلایلی مانند کاهش سطح تولید و تقاضا برای مواد اولیه در نتیجه جنگ های تجاری با آمریکا و همچنین بروز بیماری کرونا در این کشور باعث شدند تا دنیا با معضلات جدیدی از ناحیه چین روبه رو شود.

این مسائل آن قدر نگران کننده بودند که باعث شدند قیمت کالاهای پایه در بازارهای دنیا نوسانات زیادی را تجربه کند و کف های قیمتی نیز در برخی کالاها به ثبت برسد. با این حال این رفتارهای نوسانی تحت تاثیر اخبار مثبت و منفی ناشی از موضوعات اقتصادی با فراز و فرود روبه رو می شد. به عنوان مثال مساله تعرفه های تجاری و گفت وگوها پیرامون توافقات با آمریکا بارها بازارهای کالایی چین را به مرزهای بحرانی کشانده بود اما هر بار بازار با اخبار جدید روند خود را تا حدی اصلاح می کرد. با بروز بحران کرونا اما شرایط سخت تر شد. کاهش شدید و عینی سطح تولید در چین و کاهش میزان حضور نیروی کار در استان های صنعتی این کشور تقاضا برای مواد اولیه را کاهش داد و باعث شد بار دیگر رشد اقتصادی این کشور با تهدید جدیدی روبه رو شود. این بار کارشناسان با امیدواری کمتری در این باره اظهارنظر می کردند.

 به عقیده آنها بروز بیماری کرونا باعث شد تا پیش بینی ها برای عبور چین از بحران رشد اقتصادی پایین تشدید شود و اکنون باید به فکر مشوق هایی برای تولید بود زیرا کاهش سطح تولید زنجیره مواد اولیه را با تهدید روبه رو ساخته است. به گفته آنها دولت چین در دو سال گذشته تلاش کرد با تقویت زیرساخت ها سطح تقاضا را برای بسیاری از بازارهای پایه بالا نگه دارد؛ به عنوان مثال نگذارد تقاضا برای فولاد، فلزات، محصولات پتروشیمیایی، سیمان و... کاهش یابد اما حالا پیش بینی می شود ادامه فرآیند تزریق منابع به زیرساخت ها ممکن است تحت تاثیر رکودی قرار گیرد که می رود همه دنیا را در بر بگیرد.

این موضوع درحال حاضر دیگر ارتباطی با اقتصاد چین ندارد بلکه همه دنیا را درگیر خود کرده و پیش بینی می شود سطوح تشکیل سرمایه در همه جای دنیا کاهش یابد و در نتیجه خروج چین نیز از بحران کرونا شاید نتواند کمکی به اقتصاد آن بکند. به عقیده کارشناسان جهانی در صورتی که اقتصاد کشورهای بزرگ دنیا با این بحران وارد دوره رکودی شود این رکود در طول زنجیره منتقل شده و باعث می شود اقتصاد جهان بار دیگر چین را نیز با رکود دست به گریبان سازد حال آنکه تهدیدها هنوز از اقتصاد این کشور خارج نشده است. از سوی دیگر رشد شدید قیمت طلا نشان می دهد ریسک های مالی در همه جای دنیا رو به رشد است و فدرال رزرو نیز به همین دلیل ناچار شد نرخ بهره را دو پله و به طور ناگهانی کاهش دهد که نشان می دهد دنیا درحال آماده شدن برای یک رکود فراگیر است. در این رابطه به قیمت نفت نگاه کنید.

عدم توافق بین کشورهای تولیدکننده نفت عضو و غیرعضو اوپک نیز در چنین شرایطی باعث شد قیمت نفت ناگهان به کانال ۳۰ دلاری وارد شود و حتی در ساعاتی به ۲۹ دلار نیز برسد. این موضوعات را نباید اتفاقی قلمداد کرد حال آنکه بازارهای کالا و بورس های اوراق بهادار نیز وضعیت مطلوبی ندارند که در این گزارش به آنها نیز خواهیم پرداخت. آنچه مسلم است درحال حاضر مهم ترین موضوع که اقتصاد جهانی با درجه بالایی به آن وابستگی دارد موضوع کووید ۱۹ و میزان شیوع این بیماری در اقتصادهای جهان است که می تواند به صورت دومینووار اقتصادهای دنیا را وارد دوره رکود کند و این رکود از هم اکنون نیز آغاز شده است و طبق پیش بینی ها شاید از رکود ۲۰۰۸ نیز بزرگ تر باشد. براساس گزارش ها هر عامل اقتصادی که از وابستگی بیشتری با رشد جهانی برخوردار باشد با افت و رکود بزرگ تری روبه رو خواهد شد و باید گفت بازارهای کالایی یکی از وابسته ترین بازارها به رشد اقتصادی هستند که هر نوع نوسان در رشد می تواند با ضرایب مختلف باعث بروز نوسان در آنها شود.

درحال حاضر نیز اپیدمی ویروس کرونا نشان داده است که کالاها رکود را به آسانی پذیرفته اند. طی یک ماه گذشته بسیاری از این کالاها با افت قیمتی روبه رو شده اند و انتظار می رود این روند کاهشی در روزهای آتی نیز تشدید شود. اکنون قیمت مس به کانال ۵ هزار و ۶۲۳ دلار وارد شده است و بسیاری دیگر از فلزات پایه نیز به سمت تجربه کف های قیمتی می روند. این قیمت با قیمت های ماه می ۲۰۱۷ برابری می کند یا قیمت آلومینیوم هزار و ۶۸۵ دلار است که با قیمت های ۲۸ دسامبر ۲۰۱۶ برابر است. سرب هزار و ۸۸۷ دلار و معادل قیمت های ۱۹ سپتامبر ۲۰۱۶ است و قیمت قلع با رقم ۱۶ هزار و ۸۷۵ دلار با قیمت های ژوئن ۲۰۱۶ برابر است. همه این موارد به این معنا است که بازارهای کالایی با یک عقبگرد بزرگ نسبت به ۳ تا ۴ سال پیش روبه رو شده اند و باید منتظر افت های شدیدتر نیز باشیم.

 البته در این مسیر بروز یک جو روانی شدید را نیز شاهدیم که به عقیده کارشناسان این جو روانی به اندازه واقعیت های اقتصادی حاکم بر دنیا نقش تقویت کننده و تشدیدکننده دارد اما نمی توان در مولفه های اقتصادی جایگاه این عامل برونزا را نادیده گرفت و به عبارتی باید با احتساب این عامل بازارهای مختلف را تحلیل کرد به خصوص آنکه بسیاری از بازارها مانند بازارهای سرمایه گذاری بر پایه ریسک های ناشی از همین موضوعات استوار است و رفتار سرمایه گذاران بر اساس همین جو روانی تعیین کننده مسیر آتی بازارها است. بررسی ها نشان می دهد کالاهایی مانند نفت خام و عمده محصولات انرژی، فلزات صنعتی مانند فولاد، مس، آلومینیوم و... که با کاهش فشار تجارت روبه رو شده اند بیشتر تحت الشعاع ویروس کرونا و چالش های رشدمحور قرار گرفته اند که طبعا با افت قیمت هم روبه رو شده اند.

 کارشناسان در این باره می گویند دورنمای مبارزه با کرونا بسیار تیره و تار است. تا پیش از این همه منتظر بودند با فرارسیدن ماه مارس آثار این بیماری در چین از بین برود و بهبودی بر اقتصاد این کشور سایه افکنده و به تبع آن شرایط برای سایر کشورها نیز بهتر شود اما این محاسبات در ماه فوریه هم ریخت و کشورهای دیگر از جمله ایران، ایتالیا، کره جنوبی، ژاپن، آمریکا، فرانسه و... همگی درگیر این ویروس شدند که نتیجه آن افزایش نگرانی ها و دورنمای تاریک تر است؛ چراکه نه تنها بازارهای کالا بلکه بازارهای سهام جهان نیز در پی عدم قطعیت های آتی و ترس از کاهش بیشتر رشد اقتصادی با افت روبه رو خواهند شد.

Untitled-1

کلید واژه :

بازارهای کالایی

،

کالا

،

بازار جهانی

،

ویروس کرونا

،

ثبت نظرات
captcha