آخرین وضعیت آزادسازی سهام عدالت

صعود بورس ها در آسیا و آمریکا

روايت سيف از جلسه دلار 4200 توماني همزمان با گزارش همتی/دلارِ جهانگيری يا دلارِ روحانی؟

تکلیف کارت سوخت در فرایندخرید و فروش خودرو چه می شود؟

تشبیه دلار ۲۰هزار تومانی به گلابی در مجلس!

تشنج در مجلس حین سخنرانی ظریف

خودرویی از طلا که چشم ها را خیره می کند

حضور ظریف در مجلس حاشیه ساز شد

ریزش ارزش ریال تا کجا ادامه دارد؟

علت صعود شاخص بورس و واقعیت اقتصاد کشور

کلید قطع مارپیچ قیمت ها

 صورت های مالی سال ۱۳۹۸ شرکت لیزینگ گردشگری به تصویب رسید

تصویری دیدنی از تیپ خاص کی روش

پیامک های واریزی که برای کلاهبرداری می آیند

امکان فروش سهام عدالت فراهم شد

توضیح رییس کل بانک مرکزی درباره مسیر سیاست پولی کشور

بانک ها و روی دیگر سکه!

مالک زیاده خواه نمی تواند مستاجر را بیرون کند

بورس املاک؛ مکانی برای ساماندهی بازار مسکن یا جولان سفته بازان؟

تا اطلاع ثانوی مدت آموزش سربازی یک ماه است

هدف گذاری تورم با دلار

بلايی كه شورای رقابت به جان بازارخودرو انداخت

زمان کسر وام کرونایی از یارانه ها مشخص شد

شرایط صدور الحاقیه برای بیمه بدنه خودروها

کووید ۱۹ مانع صعود نفت شد

قیمت خودرو در بازار همچنان صعودی! / محصولات ثبت نامی چه زمانی تحویل داده می شوند؟

قیمت های عجیب و غریب در بازار مسکن

وضعیت تجارت جهانی پس از کویید 19 چطور خواهد بود؟

منحصربه فردترین خودرو جهان را بشناسید

خبرهای خوب برای جاماندگان سهام عدالت

تعیین سرنوشت حاج احمد و یارانش در فضای مجازی

اینفوگرافیک/مقایسه قدرت خرید خودرو در ایران و کشورهای مختلف

قیمت سیستم صوتی و تصویری خودرو در بازار

درخواست تشکیل فراکسیون سیر و عدس در مجلس

توسعه رفتارها و بهبود محیط کار، از عوامل اصلی تحقق جهش تولید هستند

بازار خودرو را چطور می شود آرام کرد؟

بورس های جهانی روی دور صعودی

تورم عربستان چقدر است؟

نمایشگاه خودرو ژنو تا سال ۲۰۲۲ برگزار نمی شود

بازار نفت هنوز در وضعیت قرمز است

کد خبر : ۲۲۹۸
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

ماسک اقتصاد در عصر کرونا

صندوق بین المللی پول پیشنهادهایی برای حفاظت از سلامت افراد و کسب وکارها ارائه کرد که می توان آن را به عنوان ماسک اقتصاد در عصر کرونا دانست. زیرا این پیشنهادها به دنبال آن است که با کنترل پیامدهای تخریبی کرونا آثار انسانی و اقتصادی این ویروس را به حداقل برساند.

ماسک اقتصاد در عصر کرونا

به گزارش پایگاه خبری اقتصاد مثبت، پیشنهادهای صندوق در حوزه محافظت انسانی حول افزایش توان شناسایی و استفاده از ابزارهای دیجیتالی برای دریافت خدمات دولتی است. در بخش محافظت انسانی صندوق پیشنهاد می دهد دولت ها بسته به ظرفیت خود مخارج برای مقابله و شناسایی را افزایش دهند. از نظر صندوق یکی از اقدامات دولت ها در عصر کرونا فراهم کردن خدمات اولیه برای مردم و کسب وکارهایی است که به دلیل قرنطینه شدن در معرض آسیب قرار گرفته اند. در حوزه اقتصادی نیز صندوق پیشنهاد می دهد تا زمان فروکش کردن شرایط اورژانسی، ارائه جریان های پولی به موقع، هدفمند و حتی موقت برای مردم و کسب وکارهایی که بیشترین آسیب را از این وضعیت می بینند نظیر اعطای یارانه نقدی، کالایی و معافیت های مالیاتی ضروری است. برای مثال برخی کشورها مانند فرانسه، ژاپن و کره جنوبی یارانه های نقدی به افراد اختصاص دادند تا بتوانند در خانه بمانند. در برخی دیگر از کشورها نیز معافیت هایی برای کم کردن بار مالیاتی برای کسب وکارها در مناطق آسیب پذیر در نظر گرفته شده است.

ماسک اقتصاد در عصر کرونا

یکی از مهم ترین وظایف دولت ها تامین رفاه و حفاظت از مردم است، به خصوص در شرایط اورژانسی که این روزها جامعه جهانی با آن مواجه شده . در این رابطه با فراگیرتر شدن و جدی تر شدن اثرات ویروس کرونا جدید، «صندوق بین المللی پول» بودجه ای ۵۰ میلیارد دلاری برای کمک به کشورها در مقابله با این ویروس در نظر گرفته است. به گزارش گروه اقتصاد بین الملل روزنامه «دنیای اقتصاد»، به اعتقاد صندوق، اصلی ترین وظیفه کشورهای جهان در زمان کنونی این است به مردم خود کمک کنند تا به این بیماری مبتلا نشوند، و آن دسته ای هم که بیمار شده اند هرچه سریع تر بتوانند خود را درمان کنند. بر این اساس مخارج بخش سلامت هریک از کشورها می تواند به نجات انسان ها در سطوح ملی و جهانی کمک کند. با توجه به گسترش سریع این ویروس، اقداماتی می تواند صورت گیرد تا کشورها از عملکرد مناسب پایدار نظام سلامت خود در مقابله با این ویروس اطمینان حاصل کنند. این مخارج صرفنظر از اینکه تا چه حد در بودجه کشورها ظرفیت وجود دارد باید صورت گیرند. در این رابطه کشورهای کم درآمد برای تامین بودجه نظام سلامت خود نیاز به وام های با نرخ بهره صفر دارند، چراکه از پس آنها بر نمی آیند. تجاربی که در اپیدمی های گذشته همچون ابولا حاصل شد، نشان می دهد استفاده از این تامین های مالی برای مقابله با شیوع چنین بیماری هایی ضروری است. این در حالی است که دستیابی به واکسیناسیون کارآمد نیز نیازمند کمک های مالی عمومی خواهد بود.

سیاست هایی برای حفاظت از مردم و کسب وکارها

دولت ها باید مردم خود را در برابر اثرات اقتصادی بحران های سلامت جهانی محافظت کنند. در این رابطه آن گروهی که در معرض بیشترین آسیب این بحران ها قرار دارند نباید دچار ورشکستگی، یا به خاطر گناه نکرده به کام مرگ کشیده شوند. برای مثال باید حمایت های لازم از رستوران های خانوادگی در بخش گردشگری کشورها یا نیروی کار شرکت هایی که به خاطر قرنطینه تعطیل می شوند صورت گیرد. در این رابطه با توجه به ظرفیت دولت، کشورها می توانند مردم و کسب وکارهای خود را در برابر این بحران ها به چند روش سیاستی حفاظت کنند.

۱- افزایش مخارج دولت برای مقابله، شناسایی؛ کنترل و محدود کردن ویروس، یا فراهم کردن خدمات اولیه برای مردمی که مجبورند در قرنطینه باشند و کسب وکارهایی که در چنین وضعیتی آسیب می بینند. برای مثال، دولت های ملی می توانند بودجه هایی به توابع محلی خود اختصاص دهند تا آنها منابع موردنیاز را برای تامین مالی در این حوزه ها یا جابه جایی بیماران و انتقال کادر پزشکی به مناطق درگیر بیمار در اختیار داشته باشند.

۲- تا زمان فروکش کردن شرایط اورژانسی، ارائه جریان های پولی به موقع، هدفمند و حتی موقت برای مردم و کسب وکارهایی که بیشترین آسیب را از این وضعیت می بینند، از جمله:

* - اعطای یارانه های دستمزد به مردم و شرکت ها برای مقابله با شیوع ویروس. برای مثال در کشورهای فرانسه، ژاپن و کره جنوبی یارانه هایی به کسب وکارها و افراد اختصاص داده شده تا در این شرایط بتوانند در خانه های خود بمانند و از فرزندان خود که به خاطر تعطیلی مدارس خانه نشین شده اند مراقبت کنند. در این رابطه دولت فرانسه به مردمی که به طور مستقیم درگیر این ویروس شده اند و مجبور هستند خود را قرنطینه کنند، مبالغی را پیشنهاد می کند.

* - یارانه و معافیت مالیاتی؛صندوق بین المللی پول بر گسترش و توسعه های یارانه ها، به دو شکل نقد یا یارانه های کالایی به خصوص به گروه های آسیب پذیر تاکید دارد. صندوق با اشاره به تجربه چین و کره جنوبی می نویسد: دولت چین در حال افزایش پرداختی های خود به مزایای بیمه بیکاری و توسعه شبکه ایمنی اجتماعی است. کره جنوبی نیز پاداش ها به جویندگان مشاغل را افزایش داده است و تصمیم دارد آن را برای خانوار با درآمد پایین گسترش دهد.

* - در نظر گرفتن معافیت های مالیاتی برای کسب وکارهایی که توان پرداخت خود را از دست داده اند. درحال حاضر دولت چین معافیت هایی برای کم کردن بار مالیاتی برای کسب وکارهایی که در مناطق و بخش های آسیب پذیر قرار دارند از جمله بخش های حمل ونقل، گردشگری و هتل ها درنظر گرفته است. از طرفی دولت های چین، ایتالیا و ویتنام برای کسب وکارهایی که با بحران نقدینگی مواجه شده اند تمهیدات مالیاتی پیشنهاد می کند. دولت ایران نیز درحال ساده سازی نظام مالیاتی خود برای شرکت ها و کسب وکارها است. به علاوه دولت چین اجازه داده است کمک های امنیت اجتماعی شرکت ها به طور موقت به حال تعلیق درآید.

۳- طراحی یک برنامه مستمر برای خروج از بحران کسب وکارها و فعالیت اقتصادی؛ مهم نیست این حمایت مالی از سوی وزارت دارایی رخ دهد یا از طرف وزارت اقتصاد، باید خدمات برای شهروندان، مالیات دهندگان و واردکنندگان ارائه شود، خدماتی که در حد امکان باید متکی بر ابزارهای الکترونیک باشند. برای مثال، در آمریکا، اداره مدیریت اورژانس فدرال درحال همکاری و تعامل مداوم با دولت فدرال است. به اعتقاد «صندوق بین المللی پول» برخی از این اقدامات که به واسطه ابزارهای اداری صورت می گیرند نیاز به بودجه های اورژانسی و همچنین ارزیابی هزینه های مالی مازاد دارند.

ارتباطات با مردم

این نکته نیز اهمیت دارد که سازگاری و پایداری اقدامات و تغییرات اورژانسی پیرامون بودجه اولیه به اطلاع عموم مردم برسد. در این رابطه ظرفیت های «صندوق بین المللی پول» می تواند به کشورها کمک کند تا ظرفیت های حوزه اقدامات اورژانسی خود را در مدیریت مالی عمومی و درآمدهای دولتی تقویت کنند، از جمله تسهیلاتی که در روزهای اخیر در نظر گرفته شده است. با این حال در شرایط کنونی، از کارآمدترین ابزارهایی که کشورها برای مقابله با ویروس می توانند از آنها استفاده کنند، مواردی است که در بالا توضیح داده شد. این ابزارها شیوع بیماری را محدود و از مردم و کسب وکارهایی که در معرض آسیب قرار دارند حمایت می کنند. در این وضعیت، سیاست به اصطلاح تثبیت کننده خودکار دولت ها – شامل کاهش نرخ های مالیات و افزایش کمک های مالی برای گروه هایی که درآمدشان کاهش یافته است – نیز می تواند چاره ساز باشد.

کمک های «بانک جهانی» و IMF

به دنبال گسترش نگران کننده ویروس کرونا جدید موسوم به «کووید-۱۹» بانک جهانی بودجه ۱۲ میلیارد دلاری برای حمایت فوری از اقتصادهای درحال مقابله با اثرات اقتصادی و سلامتی این ویروس در نظر گرفته است. به گزارش وبگاه «بانک جهانی» این بودجه با هدف کمک به اتخاذ اقدامات سیاستی کارآمد برای مقابله با این ویروس طراحی شده است، اقداماتی که می تواند اثرات مخرب شیوع این ویروس را خفیف کند. در واقع به واسطه این بسته مالی جدید، «بانک جهانی» قصد دارد به کشورهای در حال توسعه کمک کند تا سیستم های سلامت خود را در حوزه های زیر تقویت کنند: دسترسی بهتر به خدمات بهداشتی برای محافظت در برابر ابتلا به این ویروس، بهبود پایش های وضعیت بیماری، ارتقای مداخلات سلامت عمومی و کار با بخش خصوصی برای کاهش اثرات اقتصادی این ویروس.

دیوید مالپاس، رئیس «بانک جهانی» در رابطه با این بسته مالی می گوید: «با توجه به نیازهای اقتصادهای درحال توسعه برای رسیدگی به چالش های ایجاد شده ناشی از ویروس «کووید-۱۹» ما درحال کار برای فراهم کردن شرایطی برای اتخاذ واکنش های سریع و منعطف هستیم. این شامل کمک های فنی، حمایت های مالی اورژانسی، مشاوره های سیاستی که به واسطه ابزارهای در دسترس بانک جهانی طراحی شده اند می شود که به کشورها در حل این بحران کمک خواهد کرد.»

در کنار «بانک جهانی»، «صندوق بین المللی پول» نیز بر اساس تجهیزات تامین مالی اورژانسی خود بسته ۵۰ میلیارد دلاری برای اقتصادهای کم درآمد و درحال توسعه ای که برای مقابله با ویروس جدید نیاز به کمک مالی دارند در نظر گرفته است. حدود ۱۰ میلیارد دلار از این حجم شامل وام های با نرخ بهره صفر برای اقتصادهای فقیر است.  «صندوق بین المللی پول» در خبری که در وبگاه خود قرار داده است با رونمایی از این بسته حمایتی، اعلام کرده اولویت کشورها در اتخاذ سیاست های مالی اطمینان از مخارج حوزه سلامتی برای حفاظت مردم در برابر این بیماری، مراقبت از افرادی که بیمار شده اند، و کند کردن سرعت شیوع این ویروس است.

۵ ابزار برای مبارزه با تخریب اقتصادی

صندوق بین المللی پول با اشاره به اینکه بحرانی مانند کرونا، اثرات مخرب اقتصادی فراوانی نیز برجا می گذارد اعلام کرد: حیطه وظایف صندوق ایجاب می کند کمک های فوری برای مهار این اپیدمی را به کشورهایی که نیاز مالی فوری دارند، با استفاده از ابزاری که دارد در اختیار آنها بگذارد. این نهاد به همراه بانک جهانی به دقت شرایط را رصد می کنند و برای عبور از این بحران با کشورهای عضو همکاری خواهند کرد. صندوق بین المللی پول برای مقابله با آثار اقتصادی کرونا تامین مالی اضطراری، مهار فاجعه و بازگرداندن اعتماد، افزایش برنامه های وام دهی، تنظیم برنامه های جدید تامین مالی وتوسعه ظرفیت را پیشنهاد داده است.

تامین مالی اضطراری

اعطای تسهیلات اعتباری فوری و استفاده از سایر ابزارهای تامین مالی فوری جزو روش های تامین مالی سریع هستند. این تسهیلات می تواند خیلی سریع پرداخت شود تا به کشورهای عضو جهت اتخاذ سیاست ها و انجام اقداماتی برای رسیدگی به شرایط اضطراری مانند شیوع ویروس کرونا کمک کند. در سال ۲۰۱۶، صندوق بین المللی پول از ابزارهای تامین مالی سریع برای کمک به کشور اکوادور بعد از تجربه یکی از بزرگ ترین زمین لرزه های جهان استفاده کرد.

مهار فاجعه و بازگرداندن اعتماد

صندوق بین المللی پول قادر است کمک هزینه هایی برای تسویه بدهی کشورهای فقیر و آسیب پذیر جهت مدیریت فاجعه و آسیب وارده بر سلامت عمومی ارائه کند.

افزایش برنامه های وام دهی موجود

صندوق بین المللی پول می تواند محدوده برنامه های فعلی خود را برای برآورده ساختن نیازهای فوری و جدید ناشی از ویروس کرونا، گسترش دهد. صندوق بین المللی پول نخستین موسسه مالی بین المللی بود که در سال ۲۰۱۴ برای کشورهای گینه، لیبریا و سیرالئون بودجه مازادی برای مبارزه با شیوع ابولا تامین کرد.

تنظیم برنامه های جدید تامین مالی

صندوق بین المللی پول همچنین قادر است از طریق تنظیم برنامه های جدید تامین مالی و در قالب استاندارد موجود، از کشورها حمایت کند.

توسعه ظرفیت

با توجه به لزوم تغییر مسیر منابع عمومی، صندوق بین المللی پول با کشورهای عضو متاثر شده از این ویروس از نزدیک در ارتباط خواهد بود و در موارد لازم در زمینه فعالیت های آموزشی و ارائه کمک های فنی، همکاری خواهد کرد.

پایان پیام/

کلید واژه :

صندوق بین المللی پول

،

ویروس کرونا

،

اقتصاد جهان

،

اقتصاد

ثبت نظرات
captcha