اعضای جدید هیئت مدیره لیزینگ خودرو غدیر منصوب شدند

هزینه مصرف خانوار در کدام بخش ها افت کرد؟

اعتبار دفترچه های بیمه تمدید شد

ورود خودروسازی ایران به لاین «شرق»؟

از ماجرای پروژه های پرحاشیه تا واردات خودرو و قاچاق پوشاک

واردات گوشی تلفن همراه به روال قبل ادامه خواهد یافت

نان به نرخ نانوایی ها!

غوغای دولت تدبیر و امیر

قیمت خودرو در بازار آزاد مشخص شد

قیمت نفت خام سنگین ایران چقدر است؟

تست کرونا برای تمام کارکنان گروه مالی گردشگری و بانک گردشگری انجام شد

برای خرید کیبورد تبلت چقدر هزینه کنیم؟

رونمایی از جدیدترین محصول مرسدس کلاس S

۱۰ شغل پرتقاضای جهان

ETF بعدی شامل کدام شرکت ها می شود؟

ورود ممنوع بنادر به افراد بدون ماسک

دلیل رشد نجومی قیمت سهام در بورس چیست؟

لغو کلیه مجوزهای صادرات مرغ

سهام عدالت جدید در طرح پیشنهادی مجلس به چه کسانی می رسد؟

آخرین وضعیت آزادسازی سهام عدالت

صعود بورس ها در آسیا و آمریکا

روايت سيف از جلسه دلار 4200 توماني همزمان با گزارش همتی/دلارِ جهانگيری يا دلارِ روحانی؟

تکلیف کارت سوخت در فرایندخرید و فروش خودرو چه می شود؟

تشبیه دلار ۲۰هزار تومانی به گلابی در مجلس!

تشنج در مجلس حین سخنرانی ظریف

خودرویی از طلا که چشم ها را خیره می کند

حضور ظریف در مجلس حاشیه ساز شد

ریزش ارزش ریال تا کجا ادامه دارد؟

علت صعود شاخص بورس و واقعیت اقتصاد کشور

کلید قطع مارپیچ قیمت ها

 صورت های مالی سال ۱۳۹۸ شرکت لیزینگ گردشگری به تصویب رسید

تصویری دیدنی از تیپ خاص کی روش

پیامک های واریزی که برای کلاهبرداری می آیند

امکان فروش سهام عدالت فراهم شد

توضیح رییس کل بانک مرکزی درباره مسیر سیاست پولی کشور

بانک ها و روی دیگر سکه!

مالک زیاده خواه نمی تواند مستاجر را بیرون کند

بورس املاک؛ مکانی برای ساماندهی بازار مسکن یا جولان سفته بازان؟

تا اطلاع ثانوی مدت آموزش سربازی یک ماه است

هدف گذاری تورم با دلار

کد خبر : ۲۳۱۳
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

ضرر بزرگ خالی فروشان دلار/دلیل رشد دلار در روز دوم هفته چه بود؟

کمتر معامله گری تصور می کرد، دلار در۲ روز ابتدایی آخرین هفته اسفندماه روند افزایشی را در پیش بگیرد. روز شنبه قیمت دلار به آستانه سطح ۱۵ هزار و ۵۰۰ تومانی رسید، بیشتر فعالان بازار این رشد غیرمنتظره را ناشی از واکنش بازار به ریزش طلای جهانی دانستند و عنوان کردند که قیمت دلار در روز بعد پایین خواهد آمد.

ضرر بزرگ خالی فروشان دلار/دلیل رشد دلار در روز دوم هفته چه بود؟

به گزارش پایگاه خبری اقتصاد مثبت، کمتر معامله گری تصور می کرد، دلار در۲ روز ابتدایی آخرین هفته اسفندماه روند افزایشی را در پیش بگیرد. انتظارات کاهشی به اندازه ای در بازار در انتهای هفته گذشته فعال شد که بخشی از معامله گران رو به خالی فروشی آوردند. حتی پس از اینکه روز شنبه قیمت دلار به آستانه سطح ۱۵ هزار و ۵۰۰ تومانی رسید، بیشتر فعالان بازار این رشد غیرمنتظره را ناشی از واکنش بازار به ریزش طلای جهانی دانستند و عنوان کردند که قیمت دلار در روز بعد پایین خواهد آمد. برخلاف انتظار آنها، دلار در روز یکشنبه سطح ۱۵ هزار و ۵۰۰ تومانی را پس از حدود ۲ هفته با قدرت شکست و به سوی محدوده های قیمتی بالاتر حرکت کرد.

براساس صحبت های معامله گران و داده های کانال های اطلاع رسانی، ساعت ۴ بعدازظهر اسکناس آمریکایی با قیمت ۱۵ هزار و ۶۳۰ تومان به فروش می رفت که ۱۳۵ تومان بالاتر از روز شنبه بود. دلار در روز اول هفته نیز نزدیک به ۱۵۰ تومان رشد کرده بود. دو رشد متوالی ابتدای هفته خالی فروشان ارزی را دچار ضرر سنگینی کرد. اکثر خالی فروشان ارزی تصور می کردند در هفته انتهایی اسفندماه تقاضای خاصی در بازار وجود نخواهد داشت؛ خصوصا آنکه شیوع ویروس کرونا موجب شده بود که تقاضای مسافرتی نیز از بازارحذف  شود. در کنار این، در هفته های اخیر هر زمان قیمت به سطح ۱۵ هزار و ۵۰۰ تومانی نزدیک می شد، فروش ها در بازار بالا می گرفت و قیمت پایین می آمد. درنتیجه اتفاق روز یکشنبه برای خالی فروشان غیرمنتظره تر از همیشه بود.

دلیل رشد دلار در روز دوم هفته چه بود؟

بخش زیادی از فعالان باور داشتند، رشد دیروز دلار در بازار آزاد ناشی از مرزشکنی نرخ حواله درهم بوده است. نرخ حواله درهم دیروز از مرز ۴ هزار و ۳۰۰ تومانی عبور کرد و موجب شد که انتظارات معامله گران بزرگ داخلی تحت تاثیر قرار بگیرد.

در کنار رشد درهم، ورود خالی فروشان ارزی به عنوان خریدار، بر تب و تاب قیمت ها افزود. آنها ناچار بودند برای تامین ارز وعده داده شده به بازار مراجعه کنند. تصور کنید، شما روز شنبه دلار را با قیمت ۱۵ هزار و ۴۹۰ تومان به فرد دیگری فروخته اید و به او گفته اید این دلار را روز یکشنبه به او تحویل خواهید داد. امید شما این است که روز یکشنبه قیمت دلار ارزان تر شود و سود کنید. ولی برخلاف انتظار شما، قیمت دلار تا ۱۵ هزار و ۶۳۰ تومان بالامی رود. اینجاست که باید برای تهیه دلار وعده داده شده به بازار مراجعه کنید و تقاضای خود شما به رشد بیشتر قیمت کمک می کند.  برخی فعالان نیز باور داشتند، ریزش در بازار سهام عاملی بود که انتظارات در بازار ارز داخلی را تحت تاثیر قرار داد. دیروز شاخص کل بورس شاهد سقوط به زیر کانال ۵۰۰ هزار واحدی بود. چنین انتظاری در میان معامله گران ارزی وجود دارد که سرمایه ها با خروج از بورس می توانند وارد بازار ارز و سکه شوند.

تسویه سال دلار

عده ای از فعالان عنوان می کردند دیروز قرار بود تمام معاملاتی آتی دلار در سال ۹۸ تسویه شود و در نتیجه همین موضوع، بازیگران بزرگ بازار سعی داشتند قیمت این ارز را تا جایی که می شود در سطح بالاتری قرار دهند. گفته می شد نرخ بسته شده دلار در سال ۹۸ دیروز ۱۵ هزار و ۶۵۰ تومان تعیین شد و مبنای تسویه های سالانه قرار گرفت. از این پس دیگر تا پایان تعطیلات سال بعد به احتمال زیاد معامله فردایی انجام نخواهد شد.  اگر این دیدگاه را قبول کنیم و رشد قیمت را ناشی از این هیجان تسویه سال بدانیم، همچنان انتظار کاهش قیمت دلار وجود دارد. با این حال، به نظر می رسد بیشتر معامله گران صبر خواهند کرد که واکنش بازار به سطح مقاومتی ۱۵ هزار و ۸۰۰ تومانی را ببینند. شاخص ارزی در سال ۹۸ حداقل نتوانسته است از این سطح عبور کند و در صورت شکست آن می توان پس از مدت ها انتظار ورود این ارز به کانال ۱۶ هزار تومانی را داشت.

شوک به تحلیلگران فنی

دسته ای از تحلیلگران فنی بازار که عموما در تلگرام کانال های خصوصی دارند، پیش بینی کرده بودند که قیمت دلار در روزهای انتهایی اسفندماه و در هفته جاری با افت قیمت مواجه خواهد شد. کسانی که معمولا خرید و فروش های خود را با سیگنال این تحلیلگران فنی صورت می دهند، در ۲ روز ابتدایی هفته دچار ضرر سنگینی شدند. یکی از فعالان در گروه متعلق به یکی از تحلیلگران فنی اشاره کرد که این بار پیش بینی او به طور کلی غلط از آب درآمد و ضرر زیادی را به او تحمیل کرد. با این حال، تحلیلگران فنی همیشه دفاعیاتی از خود دارند. به عنوان مثال آنها می گفتند ما اشاره کرده بودیم بازار در صورت شکست مرز ۱۵ هزار و ۵۰۰ تومانی افزایشی خواهد شد. با این حال به این نکته اشاره نمی کنند که مجموعه برداشت آنها افت قیمت بود. در این میان، یکی از بازیگران باتجربه بازار عنوان می کرد چنین اشتباهاتی در بازار بسیار ضروری است چرا که باعث می شود معامله گران آماتور به تدریج از جریان خرید و فروش ارزی خارج شوند.

بی تفاوتی بازارساز به افزایش بازار آزاد

درحالی که در دو روز ابتدایی هفته قیمت دلار در بازار آزاد پیش روی کرده است، نرخ دلار بر تابلوی صرافی های بانکی بر روی عدد ۱۴ هزار و ۸۰۰ تومانی جا خوش کرده است. صرافی های بانکی نرخ خرید دلار خود را نیز ۱۴هزار و ۷۰۰ تومان درج کرده اند. در چنین شرایطی حداقل یک چیز مسلم است: افراد عادی و معامله گران تمایلی نخواهند داشت که ارز خود را به بازیگران مجاز بازارساز بفروشند؛ چرا که دلالان به راحتی دلار را از آنها در کانال ۱۵ هزار تومان خریداری می کنند. از آن سو هر چقدر فاصله بین قیمت در بازار آزاد و صرافی های بانکی بیشتر شود، احتمال ورود تقاضای آربیتراژی بیشتر و بیشتر می شود. به رغم این نکات، به نظر می رسد بازارساز تمایلی ندارد در انتهای سال ۹۸ کانال ۱۵ هزار تومانی را به رسمیت بشناسد.

دلار راه صعود را برای سکه هموار کرد

افزایش قیمت دلار موجب شد که بازار سکه و طلای داخلی نیز تا حدی نوسانی شود. سکه دیروز در واکنش به افزایش دلار، ۱۰۰ هزار تومان رشد قیمت را به ثبت رساند و با عبور از مرز مهم ۶ میلیون تومانی به بهای ۶ میلیون و ۲۰ هزار تومان رسید. افزایش قیمت فلز گرانبهای داخلی در شرایطی رقم خورد که در ابتدای هفته در واکنش به سقوط طلای جهانی در مسیر نزولی قرار گرفته بود. طلای جهانی روز جمعه تا محدوده هزار و ۵۳۰ دلاری سقوط کرد. با این حال سکه در ابتدای هفته توانست با اهرم رشد قیمت دلار در بازار داخلی، به ریزش ۶ درصدی اونس تنها واکنش نزولی یک درصدی را بروز دهد و با استفاده از همین اهرم دلار، حتی در روز یکشنبه به سطح قیمتی بالاتری نسبت به انتهای هفته گذشته برسد. سکه روز پنج شنبه روی مرز ۶ میلیونی قرار داشت و روز یکشنبه در اواخر روز با قیمت ۶ میلیون و ۲۰ هزار تومان معامله می شد. البته برخی کانال های اطلاع رسانی عنوان می کردند که قیمت سکه به بالای ۶ میلیون نرسیده است؛ ولی روی تابلوی سایت صنف طلا، جواهر، نقره و سکه تهران حتی نرخ ۶ میلیون و ۱۰۰ هزار تومانی نیز ثبت شده بود.

در این میان، برخی فعالان باور داشتند سکه تنها به دلیل افزایش قیمت دلار در جاده صعودی قرار نگرفت. آنها اعتقاد دارند سکه بازان به آینده طلای جهانی نیز در هفته جاری خوش بینند و انتظار دارند که اونس در روزهای آتی بخشی از ارزش از دست رفته خود را بازیابد. از نظر آنها تا زمانی که ریسک گسترش بیشتر ویروس کرونا و آسیب های آن وجود دارد، نباید احتمال رشد قیمت طلا را نادیده گرفت.

پایان پیام/

 

کلید واژه :

قیمت دلار

،

دلار

،

خالی فروشان دلار

،

بازارساز ارز

ثبت نظرات
captcha