اعضای جدید هیئت مدیره لیزینگ خودرو غدیر منصوب شدند

هزینه مصرف خانوار در کدام بخش ها افت کرد؟

اعتبار دفترچه های بیمه تمدید شد

ورود خودروسازی ایران به لاین «شرق»؟

از ماجرای پروژه های پرحاشیه تا واردات خودرو و قاچاق پوشاک

واردات گوشی تلفن همراه به روال قبل ادامه خواهد یافت

نان به نرخ نانوایی ها!

غوغای دولت تدبیر و امیر

قیمت خودرو در بازار آزاد مشخص شد

قیمت نفت خام سنگین ایران چقدر است؟

تست کرونا برای تمام کارکنان گروه مالی گردشگری و بانک گردشگری انجام شد

برای خرید کیبورد تبلت چقدر هزینه کنیم؟

رونمایی از جدیدترین محصول مرسدس کلاس S

۱۰ شغل پرتقاضای جهان

ETF بعدی شامل کدام شرکت ها می شود؟

ورود ممنوع بنادر به افراد بدون ماسک

دلیل رشد نجومی قیمت سهام در بورس چیست؟

لغو کلیه مجوزهای صادرات مرغ

سهام عدالت جدید در طرح پیشنهادی مجلس به چه کسانی می رسد؟

آخرین وضعیت آزادسازی سهام عدالت

صعود بورس ها در آسیا و آمریکا

روايت سيف از جلسه دلار 4200 توماني همزمان با گزارش همتی/دلارِ جهانگيری يا دلارِ روحانی؟

تکلیف کارت سوخت در فرایندخرید و فروش خودرو چه می شود؟

تشبیه دلار ۲۰هزار تومانی به گلابی در مجلس!

تشنج در مجلس حین سخنرانی ظریف

خودرویی از طلا که چشم ها را خیره می کند

حضور ظریف در مجلس حاشیه ساز شد

ریزش ارزش ریال تا کجا ادامه دارد؟

علت صعود شاخص بورس و واقعیت اقتصاد کشور

کلید قطع مارپیچ قیمت ها

 صورت های مالی سال ۱۳۹۸ شرکت لیزینگ گردشگری به تصویب رسید

تصویری دیدنی از تیپ خاص کی روش

پیامک های واریزی که برای کلاهبرداری می آیند

امکان فروش سهام عدالت فراهم شد

توضیح رییس کل بانک مرکزی درباره مسیر سیاست پولی کشور

بانک ها و روی دیگر سکه!

مالک زیاده خواه نمی تواند مستاجر را بیرون کند

بورس املاک؛ مکانی برای ساماندهی بازار مسکن یا جولان سفته بازان؟

تا اطلاع ثانوی مدت آموزش سربازی یک ماه است

هدف گذاری تورم با دلار

کد خبر : ۲۳۳۸
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

الکل، ماسک و دستکش همچنان کمیاب است/آیا ماسک پارچه ای استاندارد است؟

در هفته چهارم شیوع ویروس کرونا، شهروندان همچنان برای تهیه لوازم پیشگیری از این ویروس دچار مشکل هستند که بخش زیادی از آن به دلیل افزایش ناگهانی تقاضا است. البته نقاط دیگر دنیا نیز با شرایط مشابه دست و پنجه نرم می کنند، اما به گفته داروخانه ها نبود نظارت کافی و توزیع نادرست حواشی دیگری هم ایجاد کرده است.

الکل، ماسک و دستکش همچنان کمیاب است/آیا ماسک پارچه ای استاندارد است؟

به گزارش پایگاه خبری اقتصاد مثبت، جدیدترین گزارش از داروخانه ها نشان می دهد که در هفته چهارم شیوع ویروس کرونا شهروندان همچنان برای تهیه لوازم پیشگیری از این ویروس دچار مشکل هستند. البته به نظر می رسد وضعیت توزیع ژل های ضدعفونی در مقایسه با اقلام دیگر بهتر شده و روزانه ۱۰ تا ۲۰ عدد از این محصول به داروخانه ها داده می شود، اما الکل، ماسک و دستکش همچنان کمیاب است.

مسئولان و دست اندرکاران بخش تولید طی این مدت همواره علت اصلی کمبود محصولات بهداشتی را افزایش ناگهانی تقاضا در پی شیوع ویروس کرونا ابراز کرده اند که شاید دلیل اصلی این مشکل باشد، اما این ماجرا حواشی دیگری هم دارد.

آیا ماسک پارچه ای استاندارد است؟

در زمینه ماسک بارها اعلام شده که اولویت با مراکز درمانی است و به همین دلیل در داروخانه ها توزیع نمی شود. البته اخیرا خبرهایی از توزیع ماسک در داروخانه های دولتی و بیمارستانی منتشر شد. اما در پی کمبود ماسک، عده ای در کارگاه های شخصی خود ماسک های پارچه ای قابل شست وشو تولید کرده اند که به وفور در واگن های مترو عرضه می شود و قیمت آن ها عموما ۵۰۰۰ تا ۱۰ هزار تومان است.

با این وجود مسئولان داروخانه ها می گویند که برخی از فروشندگان این ماسک ها برای فروش محصولات خود به داروخانه ها هم می آیند، اما چون فاکتور رسمی ندارند، قیمت آن ها بالا است و اصلا مشخص نیست که محصولاتشان استاندارد است یا نه و به همین دلیل داروخانه از آن ها خرید نمی کنند.

اما قاسم نوده فراهانی، رئیس اتحادیه تهیه و توزیع کنندگان تجهیزات و لوازم پزشکی و آزمایشگاهی تهران در این رابطه با بیان اینکه تقاضا و تولید لوازم مورد نیاز برای پیشگیری از ویروس کرونا پیش از شروع این ویروس در کشور به اندازه ای نبود که کارخانه ها بخواهند محصولات خود را دپو کنند، به ایسنا اظهار کرد: در روزهای ابتدایی اسفند مقرر شد ۵۰ درصد ماسک تولیدی در اختیار کادر درمانی و ۵۰ درصد دیگر در اختیار مردم قرار گیرد، اما به دلیل تقاضای بالای بخش درمان همه تولید ماسک به آن ها اختصاص یافت.

وی با اشاره به ممنوعیت صادرات ماسک در کشورهای همسایه، اظهار کرد: بنابراین با توجه به افزایش تقاضای ماسک در کشور تصمیم گرفتیم از ظرفیت تولید داخل استفاده کنیم و از آنجایی که پارچه تولید ماسک پارچه خاصی است که تنها دو یا سه کارخانه در ایران آن را تولید می کنند، مقرر شده پارچه هایی برای تولید ماسک به تایید این وزارت بهداشت برسد و سپس با الگوی دوخت به خیاطان داده شود.

فراهانی با اشاره به تایید این نوع ماسک از سوی وزارت بهداشت، تصریح کرد: در این رابطه وزارت بهداشت اعلام کرده با توجه به اینکه این ماسک ها قرار نیست در کادر پرستاری و جراحی استفاده شود، می تواند با اتو بخار استریل شود.

به گفته رئیس اتحادیه صنف تهیه و توزیع کنندگان تجهیزات و لوازم پزشکی و آزمایشگاهی تهران، قیمت این ماسک های پارچه ای قابل شست و شو مشابه ماسک سه لایه مورد تایید وزارت بهداشت ۲۲۰۰ تومان است که باید از طریق سیستم توزیع وزارت بهداشت به دست داروخانه ها برسد و شهروندان می توانند بعد از هر بار شست وشو آن را استفاده کنند.

وی همچنین با تاکید بر لزوم صدور فاکتور رسمی در زمان فروش ماسک به داروخانه ها، گفت: برای مقابله با فروش این ماسک ها خارج از سیستم توزیع رسمی و از طریق دست فروشان، بازرسان باید اقدامات لازم را انجام دهند.

دستکش هست، اما گران!

در این میان به نظر می رسد دستکش یک بار مصرف یکی از پرحاشیه ترین اقلام است؛ چراکه به گفته مسئولان داروخانه ها، آن ها باید دستکش را از عمده فروشان تهیه کنند و چون آن ها قیمت را بالا برده اند و فاکتور رسمی هم ندارند، داروخانه ها برای فروش دستکش با این قیمت های بالا باید پاسخگوی تعزیرات باشند؛ بنابراین بیشتر داروخانه ها دستکش خرید و فروش نمی کنند. برای مثال بسته ۱۰۰ تایی دستکش لاتکس که پیش از شیوع ویروس کرونا ۳۰ هزار تومان قیمت داشت، حالا بیش از ۷۰ هزار تومان عرضه می شود.

اگر فاکتور رسمی نمی دهند، شکایت کنید

در این باره فراهانی قیمت هر جعبه ۱۰۰ تایی دستکش لاتکس داخلی را ۲۵ هزار تومان و نوع وارداتی آن را ۳۰ هزار تومان اعلام و تاکید کرد که همه فروشندگان این اقلام حتماً باید برای داروخانه ها فاکتور رسمی صادر کنند؛ در غیر اینصورت داروخانه ها می توانند از طریق شماره ۱۲۴ از آن ها شکایت کنند.

البته بیشتر فروشندگان در توضیح این شرایط، در کنار افزایش تقاضا، به نبود نظارت کافی، توزیع نادرست و حضور دلالان اشاره می کنند. این در حالی است که وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) و وزارت بهداشت در زمینه تولید و توزیع اقلام بهداشتی دخالت دارند و طبق گفته سازمان حمایت، شرکت های تولیدکننده، محصولات خود را به شبکه توزیع مورد تایید وزارت بهداشت تحویل می دهند و همچنین بازرسان وزارت صمت در تمام واحدهای تولیدی شبانه روز مستقر شده اند تا بر روند تحویل اقلام بهداشتی به وزارت بهداشت نظارت کنند. البته اخیرا وزارت صمت اعلام کرد که مسئولیت توزیع اقلام بهداشتی همچون دستکش، ماسک، مواد ضدعفونی کننده و امثال آن با وزارت بهداشت و درمان است.

پایان پیام/

کلید واژه :

ماسک پارچه ای

،

ماسک

،

الکل

،

ویروس کرونا

،

قاسم نوده فراهانی

ثبت نظرات
captcha