سال سیاه کسب و کارهای اینترنتی

تمدید بسته های اینترنت رایگان

بورس در آخرین روز کاری سال ۹۸

نفت 28 دلاری شد

سازوکار نهایی افزایش حقوق حداقل بگیران در سال۹۹

حلقه مفقوده برجام و جنگ دیپلماتیک ایران با کرونا

تعطیلی فروشگاه های اپل تمدید شد

آقای سرپرست یک بار دیگر علیه انصاری فرد/جنگ سرخ ادامه دارد

الکل، ماسک و دستکش همچنان کمیاب است/آیا ماسک پارچه ای استاندارد است؟

۸۰ ایراد شورای نگهبان به بودجه ۹۹

برای خرید روغن آفتابگردان چقدر هزینه کنیم ؟

قیمت دلار در صرافی های بانکی

مهلت پرداخت قبض گاز تمدید شد

نرخ تورم سال آینده به کدام سو می رود؟

میزان افزایش حق بیمه شخص ثالث اعلام شد

واقعیت های بازار نفت و درآمد ایران از فروش نفت

آشنایی با انواع کلاس بندی خودروهای سواری

قیمت طلای سرخ در بازار چقدر است؟

بسته شدن موقت حرم امام رضا (ع)

کرونا و سرگیجه در لیگ برتر ایران!

دورهمی عجیب ۳ خواننده در تلویزیون!

انتقاد روزنامه کیهان به برنامه زنده تلویزیونی فرمول یک

شاعر فوتبال در معرض یک اتهام سنگین دیگر!

آیا وزارت بهداشت ورود کرونا به ایران را دیر اعلام کرد؟

آغاز توزیع میوه شب عید در تهران

توضیحات همتی درباره تحرکات سفته بازان در بازار ارز/تقاضای موثر واقعی وجود ندارد

سردار فوتبال ایران در سرزمین تزارها!

بازار کرونازده؛ Ps۴ گران، خودرو ارزان، مسکن راکد

توضیحات کمدین معروف بابت احضارش به دادگاه

جزئیات کمک دولت به اصناف ضرردیده از کرونا

درآمد اروپایی ها چه قدر است؟

توصیه کارشناسان به سهام داران بورسی

بررسی فنی ولوو XC ۴۰ Recharge T ۵

ضرر بزرگ خالی فروشان دلار/دلیل رشد دلار در روز دوم هفته چه بود؟

آیت الله سید هاشم بطحایی دارفانی را وداع گفت

نظر شورای نگهبان درباره واردات خودروهای خارجی

برآورد رسمی از رشد و تورم ۹۸

یک ایرانی در آستانه ساخت واکسن کرونا؟

برای خرید گوشت چه نکاتی را باید رعایت کنیم؟

لپ تاب های ارزان قیمت در بازار کدام است؟

کد خبر : ۲۳۵۰
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

سال سیاه کسب و کارهای اینترنتی

در حالی که سال ۱۳۹۸ با قطعی دوهفته ای اینترنت و مشکلات همیشگی بیمه و مالیات و قوانین دست وپاگیر، عرصه را برای کسب وکارهای اینترنتی تنگ کرده و موجب وارد شدن ضررهای بسیاری به آنها شده بود، در روزهای پایانی سال هم کرونا ضربه نهایی را به این کسب وکارها وارد کرد.

سال سیاه کسب و کارهای اینترنتی

به گزارش پایگاه خبری اقتصاد مثبت،  کسب وکارهای اینترنتی در سالی که گذشت، با بحران های زیادی روبه رو بودند. البته بیشتر این بحران ها از زمان قطعی دوهفته ای اینترنت آغاز شد و همان زمان بسیاری از کسب وکارها را دچار مشکل کرد. از طرفی اختلالات اینترنتی و حملات به زیرساخت ها هم در برهه ای از زمان دردسرآفرین شده بود. این روزها هم کرونا تاثیر خودش را تقریبا در تمامی بخش ها گذاشته و تجارت الکترونیکی هم از این تاثیرات مصون نمانده اند.

در این راستا جعفر محمدی نایب رییس کمیسیون تجارت الکترونیکی سازمان نظام صنفی رایانه ای بیان کرد: سالی که گذشت، سال سیاهی برای کسب وکارهای اینترنتی بود و ما بحران های زیادی داشتیم. از مسائلی که به صورت عمومی وجود دارد ازجمله مجوزها و قوانین دست وپاگیر و مقررات زائد تا بحث بیمه و مالیات که بهبودی در آنها حاصل نشد. علاوه بر اینها بحران های متعددی مانند قطعی اینترنت پیش آمد که کسب وکارهای تجارت الکترونیک شدیدا تحت تاثیر قرار گرفته و زیان زیادی به آنها وارد شد و تعدادی مجبور شدند کسب وکارشان را تعطیل کنند.

وی ادامه داد: پس ازآن موضوع اصلاح قوانین بانکی و رمز دوم پویا بود که در بازه زمانی یک تا دو ماهه با کاهش شدید تراکنش های اینترنتی روبه رو بودیم و این موضوع ضربه زیادی به کسب وکارهای اینترنتی بود و بسیاری را زمین گیر کرد. کسب وکارها از لحاظ اختلالات اینترنتی و مشکلات زیرساختی و دیتاسنترها که وجود داشته و کماکان وجود دارد هم با مشکل مواجه بودند و وضعیت پایداری را از لحاظ شبکه و پهنای باند به خصوص در ماه های پایانی تجربه نکردند.

مجموع فعالیت های تجارت الکترونیک مثبت نبوده است

نایب رییس کمیسیون تجارت الکترونیکی نصر با اشاره به تاثیر ویروس کرونا بر کسب وکارهای این حوزه بیان کرد: در شرایط کنونی دورکاری نیروها و عدم درک درست شرایط توسط سازمان های بیمه و مالیات و عدم همراهی آنها باعث شده بسیاری از کسب وکارها دچار مشکل شوند. تعدادی هم که بنا به دلایلی با افت کاربر و تراکنش روبه رو نبودند با مسائل دیگری روبه رو هستند؛ ازجمله فروشگاه های اینترنتی و ارائه دهندگان خدمات آموزش آنلاین که مهم ترین مسائلشان بحث های زیرساختی است. در این مدت استفاده از ترافیک اینترنت به شدت افزایش یافته و کیفیت سرویس ها را  دچار مشکل کرده و یا بحث لجستیک و رساندن کالا به دست مشتری، با مشکل مواجه است.

محمدی خاطرنشان کرد: با وجود اینکه در بدنه دولت و جامعه معتقدند کسب وکارهای آنلاین در این برهه با افزایش مشتری و فعالیت مواجه شدند، اما مجموع فعالیت های حوزه نه تنها بهبودی نداشته، بلکه کاهش هم داشته است؛ هرچند برخی حوزه های کسب وکار با کاهش و ضرر کمتری مواجه شده و تعداد محدودی هم با افزایش مقطعی مواجه شدند. ما مجموعا از آبان ماه تا پایان سال شرایط نرمالی را شاهد نبودیم، مشکلات زیرساختی هر روز افزایش پیدا می کند و قوانین مالیاتی و بیمه که پیش از این هم وجود داشت، در سال گذشته بهبودی نداشته است. در مجموع امسال سال خوبی برای تجارت الکترونیکی نبود.

وی با اشاره به عملکرد وزارت ارتباطات در سال گذشته بیان کرد: در کسب وکارهای تجارت الکترونیکی بیشترین کار ما با وزارت ارتباطات نیست. وزارت ارتباطات زیرساخت ها را فراهم می کند که فقط مختص کسب وکارهای اینترنتی نیست و امروز همه کسب وکارها با اینترنت سروکار دارد. بحث قوانین و مقررات زائد در دبیرخانه هیات مقررات زدایی بهبود فضای محیط کسب وکار در وزارت اقتصاد، مالیات و بیمه در وزارت کار، بحث های مربوط به برخی از مجوزها و نماد الکترونیکی و حقوق مصرف کننده در وزارت صنعت بررسی می شود. مشکلات کلان ما هم بیشتر در این حوزه هاست و بیشترین ضربه را از ناهماهنگی و عدم همراهی باقی وزارتخانه ها می خوریم.

نایب رییس کمیسیون تجارت الکترونیکی نصر درباره ارائه ۱۰۰ گیگابایت اینترنت رایگان بیان کرد: این موضوع باید از دیدهای مختلف مورد توجه قرار گیرد. از دید ارائه دهندگان زیرساخت، از دید کاربران اینترنتی و از دید کسب وکارهای تجارت الکترونیک. کسب وکارهای تجارت الکترونیک عمدتا از این تصمیم ضربه خوردند چون عملا بیشترین فشار به دیتاسنترها آمد. کسب وکارهای تجارت الکترونیکی هاست ها و سرورهایشان در دیتاسنترهای داخلی است که ناپایداری را به همراه داشته و کیفیت سرویس آنها با افت شدید مواجه بود. بنابراین از دید ذینفعان این بخش و کاربرانی که با تجارت الکترونیک در ارتباط بودند، معایب بیشتر از مزایا بوده است.

محمدی درباره چشم انداز حوزه تجارت الکترونیک در سال آینده نیز گفت: عمده مشکلات حوزه کسب وکارهای تجارت الکترونیک این حوزه مربوط به وزارتخانه هایی است که مقررات زائد دارند و روش های مربوط به بیمه و مالیات که مربوط به سال ها پیش است و با مدل های کسب وکار جدید همخوانی ندارد. حتی اگر وزارت ارتباطات هم پهنای باند را افزایش دهد، وقتی بقیه حلقه های زنجیر درست کار نمی کنند نمی توانیم کارآمدی را شاهد باشیم.

وی ادامه داد: این کارها یک روزه به نتیجه نمی رسد و عملیات هایی است که زمان می برد. قوانین و دستورالعمل ها، لوایح و زیرساخت ها باید فراهم شود و این اقدامات در مدت زمان چندماهه به نتیجه نمی رسد. در این مدت شاهد نبودیم که حرکت مثبتی را شروع کرده باشند و حتی اگر امروز هم اقدامات مثبتی شروع شده باشد، حداقل چندین ماه طول می کشد و به همین دلیل به نظر می رسد سال آینده هم از این لحاظ سال سختی برای کسب وکارها باشد.

 

کلید واژه :

کسب و کارهای اینترنتی

،

اینترنت

،

جعفر محمدی

ثبت نظرات
captcha