" لقمان " هم وارد بازار فرابورس شد

افزایش تولید گاز بدون چشم انداز صادراتی

شرکت اقتصادی نگین گردشگری ایرانیان وارد فرابورس شد

حربه امیرکبیر علیه محصولات آمریکا و روسیه

وضعیت قیمت خانه در سه ماه ونیم گذشته/چرا فروشنده ها از فروش ملک صرف نظر کردند؟

قیمت جدید خودروها از زبان رئیس اتحادیه نمایشگاه داران خودرو

از اجبار تا تهدید برای پرداخت اقساط

قیمت انواع یخچال و فریزر در بازار چقدر است؟

آمار تولید جاده مخصوصی ها در دو ماهه امسال چه مقدار بوده؟

جدیدترین قیمت میوه های نوبرانه

شوخی تلخ: جدایی فوتبال از سیاست!

تصمیم اوپک پلاس چه خواهد بود؟

بورس معاملات امروز را با رشد آغاز کرد

آغاز پرداخت وام با سود ۱۲ درصد به ایرلاین ها

۴۰ درصد بنزین کشور را تولید می کنیم

زیرساخت های خدمات فروش سهام عدالت در بانک گردشگری فراهم شد 

کلید اتصال مسکن به بورس

بیانیه خودروسازان درباره جزئیات قرعه کشی خرید خودرو

گرانی هایی که با مالیات مهار می شد ولی دولت نخواست

جزئیات سیاست جدید بانک مرکزی برای تأمین ارز واحدهای تولیدی / ارز صادرات معدنی در خدمت تولیدات صنعتی

قیمت موتور سیکلت در بازار

چالش جدید اپل برای ایرانی ها

پرداخت وام طرح ملی مسکن اولویت بندی می شود

هشدار به سوداگران بازار مسکن

جزئیات فروش سهام عدالت از طریق کارگزاری ها

فولاد بافت موفق به دریافت گواهینامه ایزو مدیریت کیفیت شد

توانمندسازی و توسعه نیروی انسانی گروه مالی گردشگری

تولید 553 هزار تن آهن اسفنجی در کارخانه احیا استیل فولاد بافت

حق مسکن کارگران امسال چقدر می شود؟

رشد بورس تا چه زمانی ادامه دارد؟

رسیدن قیمت پراید به ۹۰ میلیون تومان واقعیت دارد؟

۱۰ اصطلاح پر کاربرد بورس را بشناسید

تفاوت های عجیب قیمت میوه از شمال تا جنوب پایتخت/ علت اصلی گرانی قیمت میوه در بازار چیست؟

قیمت آپارتمان در تهران؛ ۱۸ اردیبهشت ۹۹

آیا مالیات می تواند کسری بودجه دولت را جبران کند؟

جدیدترین وضعیت ادغام بانک های وابسته به نیروهای مسلح

قیمت هر کیلو مرغ در بازار چه قدر است

بررسی حق مسکن کارگران در شورای عالی کار

جزئیات نرخ تورم کل کشور در سال ۹۸

ارزش سهام عدالت شما چقدر است؟

کد خبر : ۲۴۰۵
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

تمام گزینه های جایگزینیِ رهبر خاصِ کره شمالی

تشدید گمانه زنی ها درباره احتمال مرگ کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی و رازآلود بودن امور در کره شمالی، سؤالات زیادی درباره آینده قدرت در این کشور ایجاد کرده است.

تمام گزینه های جایگزینیِ رهبر خاصِ کره شمالی

به گزارش پایگاه خبری اقتصاد مثبت، یک سایت خبری در کره جنوبی با انتشار گزارشی از جراحی قلب رهبر کره شمالی توجه رسانه های دنیا را به خود جلب کرد. پس از آن سی ان ان و رویترز به این داستان شاخ و برگ داده به بررسی احتمال مرگ وی پرداختند. عدم حضور وی در جشن های موسوم به "روز پسر" مدرکی است که نمی توان به آن بی توجه بود.

حال با توجه به رازآلود بودن همه امور در کره شمالی این سؤال در ذهن ها نقش بسته است که به راستی در صورت مرگ احتمالی کیم جونگ اون آینده قدرت در این کشور به چه سمتی پیش خواهد رفت؟

مشاهده روند انتقال قدرت در این کشور نیز حاکی از توجه رهبران برای حفظ قدرت در درون خاندان بوده است. کیم ایل سونگ، رهبر اعظم این کشور از همان ابتدا به دقت روند انتقال قدرت به منظور حفظ سیستم و ایدئولوژی مورد نظر را برنامه ریزی کرده بود.

هرچند انتقال قدرت بین اعضای خانواده یک موضوع غیرمعمول در یک نظام سوسیالیست به شمار می رود سؤالاتی درباره احتمال حفظ این ساختار پس از مرگ بنیانگذار سیستم سیاسی کره شمالی مطرح شد اما گذر زمان و انتقال قدرت نشان داد که این خاندان به دقت برای آینده سیاسی خود برنامه ریزی کرده اند. در صورت احتمال جدی بودن شرایط نامساعد جسمانی کیم جونگ اون، کارشناسان گزینه های موجود برای جانشینی وی را مورد بررسی قرار داده اند.

پسری زیر سن قانونی

روند انتقال قدرت به صورت سنتی در نظام سیاسی کره شمالی از پدر به پسر بوده است. سرویس اطلاعاتی کره جنوبی معتقد است کیم که در سال 2009 با ری سول جو، خواننده سابق این کشور ازدواج کرده دارای سه فرزند است. مشکل اینجاست که به صورت رسمی هیچ اشاره ای به کودکان رهبر کره شمالی در رسانه های رسمی این کشور نشده است. تنها طبق گزارش روزنامه دونگ ایلبو کره جنوبی بزرگترین فرزند کیم جونگ اون پسری است که در سال 2010 متولد شده و مسلماً در زمان حاضر به واسطه سن کم شرایط در درست گرفتن قدرت را ندارد. دنیس رودمن، بسکتبالیست سابق و دوست رهبر فعلی کره شمالی که به این کشور سفر کرده در سال 2013 گفت که کیم دختری به نام جو آئه نیز دارد.

برادر گیتاریست

کیم جونگ چول، تنها برادر زنده رهبر کره شمالی به شمار می رود که باتوجه به علاقه بیشتر او به گیتار تا سیاست، به نظر انتخابی دور از ذهن خواهد بود. تائه یونگ هو، یکی از مقامات سیاسی کره شمالی که به کره جنوبی پناهنده شد درباره برادر کیم جونگ اون گفته بود که این برادر بزرگتر دارای هیچ عنوان رسمی نیست و در واقع او تنها یک گیتاریست بااستعداد به شمار می رود.

خواهری بااستعداد در سیاست

کیم یو جونگ، خواهر رهبر فعلی کره شمالی یکی از اعضای ارشد حزب کارگر است و در زمان حاضر قدرتمندترین زن در این کشور به شمار می رود. به گزارش واشنگتن پست او سابقه فعالیت به عنوان رئیس ستاد را داشته و به دنبال فعالیت در دپارتمان تبلیغاتی کشور و تلاش برای حفظ چهره برادر به عنوان یک مدیر شایسته، یکی از افراد مورد اعتماد وی به شمار می رود. انتخاب یک زن به عنوان رهبر در این کشور بعید به نظر می رسد، به عنوان مثال همسر کیم جونگ اون که همواره شاهد حضور او کنار رهبر کره شمالی هستیم دارای قدرتی سیاسی نیست.

تمام گزینه های جایگزینیِ رهبر خاصِ کره شمالی

برادرزاده ای نگران

کیم هان سول، برادرزاده رهبر کنونی کره شمالی که متولد 1995 است شاید به روی کاغذ همچنان یکی از گزینه های جانشینی عموی خود به شمار رود اما با اتفاقاتی که برای پدرش افتاد این امر بعید به نظر می رسد. کیم جونگ نام، به عنوان پدر او مدتها بود که به نوعی در ماکائو در تبعید به سر می برد. او که در واقع برادر ناتنی بزرگتر کیم جونگ اون بود اصلی ترین رقیب برای وی به شمار می رفت و همواره درحال انتقاد از رژیم تحت اداره برادرش بود. امیدها برای بازگشت کیم هان سول به پایتخت پس از به قتل رسیدن پدرش در فرودگاهی در کوالالامپور در سال 2017 توسط دو زن، تا اندازه زیادی رنگ باخت.

چالش حکمرانی در خاندان حاکم

درصورت جدی بودن وخامت حال رهبر کره شمالی به نظر می رسد باتمام برنامه ریزی های انجام شده برای حفظ قدرت در داخل خانواده، این خاندان با معضلی جدی مواجه شده باشند. هیچ یک از گزینه های مرد در این خاندان دارای قدرتی قابل توجه نیست و باتوجه به تجربه ساختار سیاسی کره شمالی، خواهر کیم جونگ اون نیز برای در اختیار گرفتن قدرت با چالش های جدی مواجه است.

احتمالات پیش ِرو، آیا سیستم سیاسی سربلند بیرون می آید؟

با مدنظر قراردادن بدترین و بهترین سناریوهای احتمالی در صورت صحیح بودن مرگ رهبر کره، به نظر می رسد بدترین گزینه درگیری های حزبی و سقوط خشونت آمیز سیستم سیاسی کره شمالی باشد. نتیجه این امر می تواند موج جدیدی از آوارگان، جدی شدن خطر ناشی از تسلیحات هسته ای و شیمیایی، افزایش درگیری در مرزهای کره و فشار بر چین و کره جنوبی برای مداخله را به همراه داشته باشد. بروس بنت 7 سال قبل در گزارشی که برای مؤسسه رند تهیه کرده بود با بررسی احتمال سقوط نظام کره شمالی هشدار داده بود که به احتمال زیاد سرنگونی این رژیم با خشونت و تحولات عظیمی همراه خواهد بود.

احتمال مداخله خارجی؟

با توجه به احتمال تزلزل در نظام سیاسی و همچنین فرماندهی در این کشور که به شدت متکی به فرد در نظام تصمیم گیری است، هرگونه فقدان فرماندهی کل، در رده های بالای نیروهای نظامی این کشور، سردرگمی ایجاد و موجبات بروز ناگهانی خشم نهفته را در داخل کشور فراهم می کند و این امر نیز راه را برای سوءاستفاده دشمنان به خصوص کره جنوبی و آمریکا برای بهره گیری از اوضاع به وجودآمده فراهم می سازد. شاید پیش بینی درباره سرنگونی خشونت بار رژیم این کشور به همین دلیل است که مداخله خارجی و درگیری با عناصر سرگردان اما همچنان وفادار به نظام این کشور منجر به خونریزی شود.

از سوی دیگر این یک واقعیت است که اول همسایه جنوبی و متعاقب آن آمریکا از هرنوع سرنگونی به این سبک هراس دارند چرا که بالاخره کره شمالی دارای سلاح هسته ای است و اول کره جنوبی و بعد از آن قوای آمریکا در منطقه و حتی ژاپن ممکن است قربانی وخامت احتمالی اوضاع شوند، پس به نظر می رسد ترجیح آنها این است که مداخله ای جدی نداشته باشند.

کلید واژه :

کیم جونگ اون

،

رهبر کره شمالی

ثبت نظرات
captcha