تحلیل تورم در سه ماهه تابستان ۱۳۹۹

افزایش کلاه برداری در رمزارزها

جزئیات محدودیت های هفته آینده در تهران

پنج رکورد لایحه بودجه ۱۴۰۰

جزئیات بیمه کرونا برای اصناف متضرر از تعطیلی

ارقام كليدی آخرين بودجه قرن/تراز عملياتی بودجه سال آينده 320 هزار ميليارد تومان منفی است

خودرو دوم هم به نمایندگان داده می شود؟

عقبگرد دوباره دلار

ارز 4200 تومانی از بودجه 1400 حذف شد

سردرگمی بورس ها در جهان

وزیر صنعت وعده کاهش قیمت خودرو را داد

جزئیات تازه اجرای قانون چک از ۲۲ آذرماه

قیمت خودرو درب کارخانه تا پایان سال کاهش می یابد؟

موجران از الزام به تمدید قراردادهای اجاره مستثنی شدند

قیمت نفت کاهش یافت

شوک مجلس به بازار سکه و ارز

قیمت گوشی های پرطرفدار بازار

پیشنهاد عجیب به اصلاح طلبان درباره انتخابات ۱۴۰۰

جزئیات سرقت ۵۰ میلیاردی لوله های نفت

پایتخت ۷، نیامده، خبرساز شد

قیمت مرغ در بازار آزاد اعلام نمی شود

XL1 خاص ترین خودرو فولکس واگن

دولت دنبال سیاسی کاری و لجبازی با مجلس است

قیمت انواع تبلت در بازا

جدیدترین رتبه بندی ۱۰ ثروتمند جهان

تقدیم لایحه بودجه ۱۴۰۰ در دستور کار نمایندگان

ریشه فساد و دلالی کجاست؟

یک بازیگر ایرانی در جمع ده ستاره نوظهور ۲۰۲۰

وضعیت کسری بودجه ایران در سال آینده

هشدارها برای ترخیص کالاهای اساسی جواب داد

دلایل رشد دوباره قیمت طلا و سکه در بازار

وضعیت بازار رهن و اجاره املاک کلنگی

پول های تازه، آماده ورود به بازار بورس تهران

تویوتا کمری ۲۰۲۱؛ زیباتر و آپشنال تر از گذشته

آرامش به قیمت کالاهای اساسی باز می گردد؟

آیا نارضایتی مردم با تغییر دولت رفع می شود؟

بازار مسکن یک پله دیگر افت کرد

آخرین موجودی کالاهای اساسی

آفتابه لگن طرح های خودرویی

افسار بازار مسکن کشیده می شود؟

کد خبر : ۲۴۲۳
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

چرا سیکل بعدی قیمت نفت برای سعودی ها مهم است؟

زمان به سرعت برای کشورهای وابسته به نفت می گذرد و جهان به سرعت در حال تغییر بوده و تغییرات جوی به نزدیک شدن نفت به پایان دوران خود شتاب بخشیده است.

چرا سیکل بعدی قیمت نفت برای سعودی ها مهم است؟

به گزارش پایگاه خبری اقتصاد مثبت، با وجود کاهش قریب الوقوع محبوبیت این سوخت فسیلی نزد خریداران، اکثر مصرف کنندگان همچنان تا یک آینده قابل پیش بینی به نفت و گاز نیاز دارند. پیش از خسارت ویرانگر پاندمی ویروس کرونا به اقتصاد جهان، مصرف نفت در مسیر رشد اندک تا سال ۲۰۳۰ و ادامه حیات به مدت چند دهه دیگر بود. اگرچه معلوم نیست تقاضا برای نفت پس از پایان این بحران چه تغییراتی پیدا خواهد کرد اما مطمئنا کشورهای وابسته به انرژی از این فرصت برای ایجاد یک اقتصاد مدرن و کاهش وابستگی بهره می برند.

 عربستان سعودی از این نظر در چند سال گذشته جدی بوده است و از زمانی که شاهزاده محمد بن سلمان ولیعهد این کشور شد، ریاض طرحهای تغییر و تحول اقتصاد کشور را چید که شامل تغییرات اجتماعی و همچنین سرمایه گذاریهای فیزیکی در فناوری و زیرساخت بود. به منظور افزایش فعالیت اقتصادی، زنان سعودی باید مشارکتشان در نیروی کار که در حال حاضر ۲۳ درصد است را افزایش دهند.

به منظور تامین مالی برنامه افق ۲۰۳۰، فروش بخشی از سهام شرکت نفتی آرامکوی سعودی می توانست بودجه لازم را فراهم کند، با این حال تنها ۲۵.۶ میلیارد دلار عرضه شد و سهام این شرکت به دلیل این که خریداران بین المللی مطابق با انتظارات ظاهر نشدند، به جای لندن و نیورک در بازار سهام داخلی عربستان سعودی عرضه شد.

با وجود شکست عرضه اولیه عمومی، برخی امیدوارند که سیکل طبیعی قیمت نفت به اصلاح طلبان سعودی شانس دوم و احتمالا آخرین شانس را بدهد.

شایعه شده که آرامکو به دنبال فروش کسب و کار خط لوله خود است که می تواند میلیاردها دلار فراهم کند. غول انرژی سعودی در حال حاضر سرگرم همکاری با جی پی مورگان و میتسوبیشی فایننشیال گروپ به منظور آماده سازی توافق احتمالی است. اما این رویه هنوز شروع نشده زیرا شرایط هنوز ایده آل نیست. در عوض بانکداران و مشاوران جهانی قراردادی را تهیه می کنند تا زمانی که قیمت نفت رو به افزایش گذاشت، این کسب و کار را به فروش بگذارند.

سعودی ها روی این حساب می کنند که آخرین سیکل بزرگ قیمت نفت، منابع مالی مورد نیاز برای مدرنیزه شدن را فراهم کند. تاریخ صنعت نفت نشان داده که هر دو یا سه دهه یک سیکل اتفاق می افتد که طی آن قیمت ها افزایش و کاهش پیدا می کنند. سیکل آخر زمانی به پایان رسید که ویروس کرونا بازارها را نابود کرد و تقاضا را حدود ۳۰ میلیون بشکه در روز معادل ۳۰ درصد در ماه مه کاهش داد.

با فرض این که سیکل ها ۲۰ تا ۳۰ سال عمر دارند، سیکل آینده بین سال ۲۰۴۰ تا ۲۰۵۰ به پایان خواهد رسید. اگرچه وقتی پای پیش بینی های قیمت مطرح می شود ابهامات زیادی وجود دارد اما منطقی است که فرض کنیم تقاضا در پایان این دوره کاهش قابل توجهی پیدا می کند.

بر اساس گزارش اوایل پرایس، سعودی ها روی مجموعه ای از شرایط مساعد برای حداکثر کردن مزیت داشتن دومین ذخایر نفت قطعی بزرگ جهان و یکی از پایین ترین هزینه های تولید در جهان حساب می کنند. با این حال همچنان معلوم نیست که اهداف بلندپروازانه محمد بن سلمان در طول سیکل بعدی تحقق پیدا خواهد کرد یا خیر.

اشتباهات متعدد در سیاست خارجی مانند جنگ یمن، قتل جمال خاشقچی، خبرنگار منتقد ریاض و طرد قطر از شورای همکاری خلیج فارس یک چالش جدی برای طرح های سعودی است. از سوی دیگر، طرحهای مدرنیزه سازی هم به منابع مالی عظیمی برای سرمایه گذاری در فناوری و زیرساخت نیاز دارند. همچنین جامعه سعودی به میزان زیادی به یارانه ها و پرداخت نقدی مستقیم نیاز دارد تا استانداردهای بالای زندگیشان را حفظ کنند.

هنگامی که درآمد انرژی تا چند دهه دیگر کاهش پیدا می کند، باید تغییرات رفتاری عمده ای صورت گیرد و نیروی کار کارمدی و پویایی بیشتری نشان دهد. دستیابی به مناظر اجتماعی مدرنیزه شدن دشوار است و سالهای زیادی طول خواهد کشید تا تحت شرایط معمولی به دست آید.

انتهای پیام/

کلید واژه :

قیمت نفت

،

عربستان سعودی

،

کشورهای وابسته به نفت

ثبت نظرات
captcha