" لقمان " هم وارد بازار فرابورس شد

افزایش تولید گاز بدون چشم انداز صادراتی

شرکت اقتصادی نگین گردشگری ایرانیان وارد فرابورس شد

حربه امیرکبیر علیه محصولات آمریکا و روسیه

وضعیت قیمت خانه در سه ماه ونیم گذشته/چرا فروشنده ها از فروش ملک صرف نظر کردند؟

قیمت جدید خودروها از زبان رئیس اتحادیه نمایشگاه داران خودرو

از اجبار تا تهدید برای پرداخت اقساط

قیمت انواع یخچال و فریزر در بازار چقدر است؟

آمار تولید جاده مخصوصی ها در دو ماهه امسال چه مقدار بوده؟

جدیدترین قیمت میوه های نوبرانه

شوخی تلخ: جدایی فوتبال از سیاست!

تصمیم اوپک پلاس چه خواهد بود؟

بورس معاملات امروز را با رشد آغاز کرد

آغاز پرداخت وام با سود ۱۲ درصد به ایرلاین ها

۴۰ درصد بنزین کشور را تولید می کنیم

زیرساخت های خدمات فروش سهام عدالت در بانک گردشگری فراهم شد 

کلید اتصال مسکن به بورس

بیانیه خودروسازان درباره جزئیات قرعه کشی خرید خودرو

گرانی هایی که با مالیات مهار می شد ولی دولت نخواست

جزئیات سیاست جدید بانک مرکزی برای تأمین ارز واحدهای تولیدی / ارز صادرات معدنی در خدمت تولیدات صنعتی

قیمت موتور سیکلت در بازار

چالش جدید اپل برای ایرانی ها

پرداخت وام طرح ملی مسکن اولویت بندی می شود

هشدار به سوداگران بازار مسکن

جزئیات فروش سهام عدالت از طریق کارگزاری ها

فولاد بافت موفق به دریافت گواهینامه ایزو مدیریت کیفیت شد

توانمندسازی و توسعه نیروی انسانی گروه مالی گردشگری

تولید 553 هزار تن آهن اسفنجی در کارخانه احیا استیل فولاد بافت

حق مسکن کارگران امسال چقدر می شود؟

رشد بورس تا چه زمانی ادامه دارد؟

رسیدن قیمت پراید به ۹۰ میلیون تومان واقعیت دارد؟

۱۰ اصطلاح پر کاربرد بورس را بشناسید

تفاوت های عجیب قیمت میوه از شمال تا جنوب پایتخت/ علت اصلی گرانی قیمت میوه در بازار چیست؟

قیمت آپارتمان در تهران؛ ۱۸ اردیبهشت ۹۹

آیا مالیات می تواند کسری بودجه دولت را جبران کند؟

جدیدترین وضعیت ادغام بانک های وابسته به نیروهای مسلح

قیمت هر کیلو مرغ در بازار چه قدر است

بررسی حق مسکن کارگران در شورای عالی کار

جزئیات نرخ تورم کل کشور در سال ۹۸

ارزش سهام عدالت شما چقدر است؟

کد خبر : ۲۴۲۵
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

آیا مالیات می تواند کسری بودجه دولت را جبران کند؟

جبران کسری بودجه از طریق درآمدهای مالیاتی امری دور از ذهن نیست. این امر البته در گرو اصلاح نظام مالیاتی شامل افزایش پایه های مالیاتی،حذف معافیت های غیر ضرور و نیر ممانعت از فرار مالیاتی است.

آیا مالیات می تواند کسری بودجه دولت را جبران کند؟

به گزارش پایگاه خبری اقتصاد مثبت، جبران کسری بودجه از طریق درآمدهای مالیاتی امری دور از ذهن نیست. این امر البته در گرو اصلاح نظام مالیاتی در راستای افزایش پایه های مالیاتی، حذف معافیت های مالیاتی غیر ضرور و نیز ممانعت از فرارهای مالیاتی است. کارشناسان میزان فرار مالیاتی را حدود ۱۵۰ هزار میلیارد تومان عنوان می کنند.

در حال حاضر مالیات سهم بسزایی از تولید ناخالص ملی بسیاری از کشورها از جمله کشورهای توسعه یافته دارد و در حقیقت تبدیل به اصلی ترین منبع درآمدی در بین این کشورها شده است. به عنوان نمونه در سال ۲۰۱۸، سهم مالیات از تولید ناخالص ملی در کشور فرانسه بیش از ۴۶ درصد بوده است. این شاخص در کشورهای دانمارک و بلژیک نیز قریب به ۴۵ درصد بوده است.

البته اگر بخواهیم خیلی هم دور نرویم، می توانیم ترکیه را هم مثال بزنیم. سهم مالیات از تولید ناخالص ملی ترکیه در سال ۲۰۱۸، قریب به ۲۵ درصد بوده است. این شاخص در کشور ارمنستان نیز حدود ۲۱ درصد است. در کشور کاستاریکا نیز بیش از ۱۵ درصد است. در ایران اما این شاخص بسیار پایین تر از این کشورها است. حتی کمتر از نصف شاخص کاستاریکا.

درآمد مالیاتی ایران کمتر از ترکیه دهه ۷۰ میلادی

مطابق آمار، میانگین سهم مالیات از تولید ناخالص ملی ایران قریب به ۷ درصد است. این رقم حتی از کمترین میزان این شاخص در ترکیه در ۱۹۷۰ که ۹ درصد بود نیز کمتر است. در واقع ما در بحث درآمدهای مالیاتی هنوز از ترکیه دهه ۷۰ نیز عقب هستیم. این سهم اندک در حالی است که کارشناسان معتقدند ظرفیت های مالیاتی بسیار زیادی در کشور وجود دارد که اگر نظام مالیاتی در راستای مالیات ستانی از آنان اصلاح شود، درآمد حاصله می تواند کسری بودجه کشور را پوشش دهد.

در حال حاضر کسری بودجه کشور حداقل ۱۰۰ هزار میلیارد تومان عنوان می شود. البته مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی به عنوان بازوی کارشناسی این نهاد در گزارش «بودجه به زبان ساده» نیز عنوان شده است که به دلیل پیش بینی های و انتخاب نادرست منابع ممکن است که نصف بودجه محقق نشود. یعنی مبلغی بیش از ۲۴۰ هزار میلیارد تومان کسری وجود خواهد داشت.

کارشناسان برای جبران این میزان از کسری بودجه، افزایش درآمدهای مالیاتی را پیشنهاد می دهند. این افزایش اما نباید از طریق بالا بردن نرخ همه مالیات های فعلی رخ بدهد بلکه باید دولت اقدام به وارد کردن پایه های جدید مالیاتی، جلوگیری از فرارهای مالیاتی و نیز حذف معافیت های مالیاتی غیر ضرور و مضر برای اقتصاد کند.

چه میزان فرار مالیاتی وجود دارد؟

برای سنجش میزان فرارهای مالیاتی چندین روش وجود دارد. روش اول مقایسه با شاخص جهانی تلاش مالیاتی یا سهم مالیات از تولید ناخالص ملی است. در حال حاضر میانگین سهم مالیات از تولید ناخالص ملی در جهان ۱۴ درصد است و در ایران قریب به ۷ درصد. بنابراین برای رسیدن به استاندارد جهانی، درآمدهای مالیاتی در ایران باید دوبرابر شود. جالب آنکه در حال حاضر به همان میزانی که در آمد مالیاتی وجود دارد به همان میزان فرار مالیاتی نیز وجود دارد. در آمد مالیاتی فعلی حدود ۱۵۰ هزار میلیارد تومان عنوان شده است و حدود ۱۵۰ هزار میلیارد نیز فرار مالیاتی در کشور وجود دارد.

از سوی دیگر برخی بررسی نشان می دهد که در بخش اصناف نیز فرار مالیاتی گسترده ای وجود دارد. سید احسان حسینی کارشناس اقتصادی با اشاره به وجود فرارهای مالیاتی گسترده در کشور می گوید: «رقم دقیق فرارهای مالیاتی مشخص نیست اما از روی برخی گزاره های اقتصادی می توان به عدد حدودی آن دست یافت. برای مثال طبق گزارشات، ارزش تولید ناخالص داخلی ایران ۴۲۰ میلیارد دلار است؛ در همین حال رئیس مرکز اصناف اعلام کرده است ۲۰ درصد از این تولید ناخالص داخلی سهم اصناف ماست. بر این اساس اگر ۴۲۰ میلیارد دلار را در ۲۰ درصد ضرب کنید گردش مالی اصناف مشخص می شود. از این گردش مالی اگر با پایین ترین پایه مالیاتی یعنی ۱۵ درصد هم مالیات اخذ شود، رقم ۱۴۰ هزار میلیارد تومان به دست می آید.»

دردسر اعطای معافیت های مالیاتی غیر ضرور

مشکل دیگری که در حوزه مالیات وجود دارد و سبب کاهش شدید درآمدهای دولت از این منبع درآمدی شده است، وجود معافیت های مالیاتی گسترده و بی ضابطه است. یکی از این معافیت ها، معافیت کلیه فعالیت های فرهنگی است. این معافیت در حالی است که برخی مؤسسات فرهنگی مانند مدارس غیر انتفاعی و مؤسسات کنکوری که درآمدهای سرشاری دارند. همچنین سلبریتی ها هم مشمول این معافیت می شوند در حالی که بسیاری از آنها دست مزدهای میلیاردی دارند و حتی بعضی از آنان برای بازی در یک فیلم سینمایی دست مزد ۴ میلیاردی می گیرند. بنابراین معافیت این قشر از پرداخت مالیات به هیچ عنوان ضرورت ندارد.

بخش دیگری که در صورت حذف مالیات می تواند درآمد بسیار قابل توجهی می تواند نصیب دولت کند، مالیات سود سپرده ها به خصوص سپرده های کلان بانکی است. آمارها حاکی از آن است که در سال گذشته شبکه بانکی کشور در سال گذشته ۳۵۰ هزار میلیارد تومان سود پرداخت کرده اند. اخذ حداقل درصد امکان اخذ مالیات نیز می تواند درآمد هنگفتی نصیب دولت نماید. از سوی دیگر، اخذ مالیات از سود سپرده ها سبب هدایت نقدینگی به سمت بخش های مولد نیز خواهد شد.

از این رو به نظر می رسد جبران کسری بودجه از محل درآمدهای مالیاتی در صورت اصلاح بودجه با محوریت مالیات دور از ذهن نیست. برای رسیدن به این هدف البته باید نظام مالیاتی اقدام به اصلاحات جدی در بحث معافیت های مالیاتی و نیز شیوه های اخذ مالیات برای جلوگیری از فرارهای مالیاتی نماید.
 

پایان پیام/

کلید واژه :

مالیات

،

کسری بودجه دولت

،

کسری بودجه

،

دولت

،

فرار مالیاتی

،

معافیت های مالیاتی

ثبت نظرات
captcha