تحلیل تورم در سه ماهه تابستان ۱۳۹۹

افزایش کلاه برداری در رمزارزها

جزئیات محدودیت های هفته آینده در تهران

پنج رکورد لایحه بودجه ۱۴۰۰

جزئیات بیمه کرونا برای اصناف متضرر از تعطیلی

ارقام كليدی آخرين بودجه قرن/تراز عملياتی بودجه سال آينده 320 هزار ميليارد تومان منفی است

خودرو دوم هم به نمایندگان داده می شود؟

عقبگرد دوباره دلار

ارز 4200 تومانی از بودجه 1400 حذف شد

سردرگمی بورس ها در جهان

وزیر صنعت وعده کاهش قیمت خودرو را داد

جزئیات تازه اجرای قانون چک از ۲۲ آذرماه

قیمت خودرو درب کارخانه تا پایان سال کاهش می یابد؟

موجران از الزام به تمدید قراردادهای اجاره مستثنی شدند

قیمت نفت کاهش یافت

شوک مجلس به بازار سکه و ارز

قیمت گوشی های پرطرفدار بازار

پیشنهاد عجیب به اصلاح طلبان درباره انتخابات ۱۴۰۰

جزئیات سرقت ۵۰ میلیاردی لوله های نفت

پایتخت ۷، نیامده، خبرساز شد

قیمت مرغ در بازار آزاد اعلام نمی شود

XL1 خاص ترین خودرو فولکس واگن

دولت دنبال سیاسی کاری و لجبازی با مجلس است

قیمت انواع تبلت در بازا

جدیدترین رتبه بندی ۱۰ ثروتمند جهان

تقدیم لایحه بودجه ۱۴۰۰ در دستور کار نمایندگان

ریشه فساد و دلالی کجاست؟

یک بازیگر ایرانی در جمع ده ستاره نوظهور ۲۰۲۰

وضعیت کسری بودجه ایران در سال آینده

هشدارها برای ترخیص کالاهای اساسی جواب داد

دلایل رشد دوباره قیمت طلا و سکه در بازار

وضعیت بازار رهن و اجاره املاک کلنگی

پول های تازه، آماده ورود به بازار بورس تهران

تویوتا کمری ۲۰۲۱؛ زیباتر و آپشنال تر از گذشته

آرامش به قیمت کالاهای اساسی باز می گردد؟

آیا نارضایتی مردم با تغییر دولت رفع می شود؟

بازار مسکن یک پله دیگر افت کرد

آخرین موجودی کالاهای اساسی

آفتابه لگن طرح های خودرویی

افسار بازار مسکن کشیده می شود؟

کد خبر : ۲۴۳۸
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

یک بام و دو هوای حامیان وزارت نفت

مدیرعامل سابق شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب که اکنون به دنبال توجیه اقدام نادرست وزارت نفت در ترخیص 20 دکل حفاری است در نامه ای در تاریخ 15 اردیبهشت ماه 97 به صورت مفصل تبعات منفی ترخیص دکل های حفاری و توقف ناگهانی قراردادهای فعال را تشریح کرده بود.

یک بام و دو هوای حامیان وزارت نفت

به گزارش پایگاه خبری اقتصاد مثبت، اخیرا بیژن عالی پور مدیرعامل سابق شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب در نامه ای به مدیرکل روابط عمومی وزارت نفت ضمن کذب دانستن خبر منتشر شده در خبرگزاری فارس با عنوان «وزیر نفت دستور ترخیص ۲۰ دکل شرکت ملی حفاری را صادر کرد/ بیکاری ۱۰ هزار نفر در استان خوزستان»، ترخیص دکل های حفاری را امری منطبق با برنامه های فصلی دانست و توضیحاتی در این باره ارائه داد.

در بخشی از نامه عالی پور به مدیرکل روابط عمومی وزارت نفت آمده است: «برنامه های فصلی براساس نیاز عملیاتی تولید، صرفا در زمان اجرا منطبق با مقتضیات و نیاز واقعی تحقق یافته و به همین دلیل امکان تغییر در موقعیت چاه ها و تعداد و زمان استفاده از دکل ها امری اجتناب ناپذیر است. در همین رابطه، توقف موقت، آماده به کاری، جایگزینی یا اضافه کردن دکل ها در طول زمان اجرای قراردادهای تأمین دکل، امری عادی تلقی و متناسب با هر یک از موارد یادشده، نحوه مدیریت آنها در قراردادهای فیمابین این دو شرکت به صورت دقیق پیش بینی و توافق شده است».

*فقدان برنامه تولید مناطق نفت خیز جنوب هم در راستای برنامه های فصلی است؟

درباره این نامه مدیرعامل سابق شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب نکات زیر مطرح است:

1- شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب برنامه تولید خود را در نامه ای به شماره 397401 در تاریخ 30 بهمن ماه 1398 به مدیریت برنامه ریزی تلفیقی شرکت ملی نفت ایران جهت تصویب ارسال نموده است ولی تا تاریخ 15 اردیبهشت ماه امسال این برنامه مصوب نشده است. به عبارت دیگر، با وجود گذشت بیش از 1.5 ماه از سال 99، مناطق نفت خیز جنوب همچنان فاقد برنامه تولید است. حالا سوال اساسی این است که چطور می توان فقدان برنامه تولید مناطق نفت خیز جنوب را در راستای برنامه های فصلی تعریف کرد. در نتیجه، این اظهار نظر مدیرعامل سابق شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب یک تناقض گویی آشکار است.

2- البته این اولین بار نیست که وزیر نفت برای حمایت از طرح 28 مخزن دستور ترخیص دکل ها و توقف فعالیت های تحت الارضی مناطق نفت خیز جنوب را صادر می کند؛ بلکه در سال 96 نیز با دستور بیژن زنگنه، ترخیص 30 دکل حفاری و توقف همه قراردادهای فعال جهت تمرکز بر طرح مطلوب وزارت نفت (طرح 28 مخزن) در دست پیگیری بوده است که با ورود نهادهای نظارتی به سرانجام نرسید. نکته جالب اینکه در برهه زمانی اواخر سال 96 و اوایل سال 97 که بحث درباره ترخیص 30 دکل حفاری تا آغاز به کار طرح 28 مخزن مطرح شده بود؛ بیژن عالی پور مدیرعامل وقت شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب که اکنون ترخیص 20 دکل حفاری و توقف فعالیت ها را امری طبیعی می داند؛ در نامه ای در تاریخ 5 فرودین ماه 97 به تشریح تبعات منفی توقف فعالیت های تحت الارضی و آسیب های فراوان این اقدام وزارت نفت پرداخت.

همچنین عالی پور در این نامه خواستار ادامه فعالیت های شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب تا زمان شروع طرح 28 مخزن شده بود تا از تبعات سنگین این تصمیم وزارت نفت جلوگیری کند. اما مدیر برنامه ریزی تلفیقی شرکت ملی نفت ایران در پاسخ به بیژن عالی پور در حاشیه نامه اشاره کرده است که وزیر با ادامه فعالیت با روال جاری موافق نیست و فقط بدنبال شیوه EPCF/EPDF است.

تصویر نامه بیژن عالی پور مدیرعامل وقت شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب به کریم زبیدی مدیر برنامه ریزی تلفیقی شرکت ملی نفت ایران در تاریخ 5 فروردین ماه 97 و پاسخ وی به شرح زیر است:

همچنین بیژن عالی پور مدیرعامل وقت شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب در نامه دیگری به کریم زبیدی مدیر برنامه ریزی تلفیقی شرکت ملی نفت ایران در تاریخ 15 اردیبهشت ماه 97 به صورت مفصل تبعات منفی ترخیص دکل های حفاری و توقف قراردادهای فعال تشریح می کند که یکی از آنها تبعات امنیتی و اجتماعی ناشی از بیکاری 20 هزار پرسنل فعال در قراردادهای موجود است. تصویر این نامه به شرح زیر است:

*تناقض گویی های مدیرعامل سابق مناطق نفت خیز جنوب برای توجیه ترخیص 20 دکل حفاری

حال یک سوال اساسی از مدیرعامل پیشین شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب مطرح است. اینکه چطور توقف فعالیت ها و ترخیص دکل های حفاری در سال 96 تا موعد آغاز به کار طرح 28 مخزن، اقدامی با تبعات سنگین و آسیب های فراوان بوده است اما ترخیص ناگهانی 20 دکل حفاری در سال جاری و عدم تصویب برنامه شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب با وجود گذشت 1.5 ماه از سال 99 امری طبیعی و فصلی است؟

فلذا این تناقض گویی ها در اظهارات عالی پور به خوبی نشان می دهد که ترخیص 20 دکل حفاری و توقف فعالیت های مناطق نفت خیز جنوب نه تنها امری طبیعی و فصلی نیست؛ بلکه همانند اواخر سال 96 و اوایل سال 97 تبعات منفی جدی را در پی دارد که از جمله آن می توان به بیکاری 10 هزار نفر در استان خوزستان اشاره کرد.

به گزارش فارس، در ارتباط با طرح 28 مخزن باید توجه نمود که از مجموع 28 بسته کاری فقط 6 بسته آغاز بکار نموده که در آن 6 بسته نیز طبق اطلاعات واصله از مسئولین این طرح دارای عقب افتادگی حدود 80% نسبت به برنامه است. هیچکدام از 22 بسته دیگر از طرح 28 مخزن شروع بکار ننموده و از لحاظ اجرای در مرحله صفر درصد قرار دارند. اکثر آن ها حتی به مرحله برگزاری مناقصه نیز نرسیده اند.

لازم به ذکر است برای اجرای یک روش جدید در توسعه میادین نفتی باید ابتدا این روش در یک میدان نفتی به کارگیری شده و درصورت موفقیت در سایر میادین نیز به کار گرفته شود. در نتیجه تغییر رویکرد ناگهانی و انبوه برای اجرای یک روش جدید در توسعه میادین نفتی که نه تنها میزان کارآمدی آن هنوز مشخص نشده بلکه طی دو سال گذشته کارنامه ضعیفی نیز داشته است فاقد دلیل منطقی و کارشناسی است.

پایان پیام/

کلید واژه :

بیژن عالی پور

،

وزارت نفت

،

ترخیص 20 دکل حفاری

ثبت نظرات
captcha