افزایش 48 درصدی تولید سنگ آهن در سال جهش تولید

پازل تورم ۲۲ درصدی چگونه کامل می شود؟

مشهور ترین خودرو دنیا را بشناسید

عوامل گرانی گوشت قرمز در بازار چیست؟

انواع دوربین چاپ سریع را چند بخریم؟

قیمت نهایی k132 ایران خودرو چقدر است؟

قیمت نفت خام سقوط کرد

سایه روشن قرارداد راهبردی ایران و چین

مالیات از خانه های خالی ۲ برابر اجاره بهای ماهانه

دولت ۲ برابر اجاره ماهانه از خانه های خالی مالیات می گیرد

پورشه قیمت محصولاتش را کاهش داد

خانه خالی بالاخره دردسر ساز شد

پشت پرده بازارسیاه رفع سوء اثر چک برگشتی چیست؟

جزئیات طلاق مخفیانه شاخ های اینستاگرام

رشد 450درصدی قیمت مسکن و انتقاد روحانی از روحانی/ اعتراف به عقب ماندگی مسکنی دولت کافی است؟

رکورد شکنی رشد منابع بانک ها

هشدار قیمتی به خریداران آپارتمان های نوساز

لایحه تجارت در مجلس مجدداً بررسی خواهد شد

اینفوگرافیک / تغییر قیمت مسکن در تهران، از پارسال تا امسال

آب پاکی وزیر کار روی دست کارگران

جایگاه های سوخت از چه زمانی مشمول مالیات بر ارزش افزوده هستند؟

گردهمایی مسئولان حراست بانک های غیردولتی به میزبانی بانک گردشگری برگزار شد

تاثیر سیاست جدید بانک مرکزی بر بورس

مانده تسهیلات بانکی ۳۰ درصد افزایش یافت

قرارداد میدان نفتی یاران امضا شد

چرا خودروسازی ایران از ترکیه عقب افتاد؟

افزایش ۲ درصدی قیمت نفت

اجاره آیفون شبی ۲ میلیون تومان

جزییات پرداخت وام ودیعه مسکن برای حمایت از مستاجران/فرمول دولت برای رام کردن بازار سرکش اجاره چیست؟

مجلس به دنبال پیچیدن نسخه دوم مسکن مهر!

افزایش دوباره قیمت اوراق مسکن

زمان اخذ مالیات از خانه های خالی

ماجرا های پشت پرده استیضاح روحانی

بهترین خودرو پلاگین برقی اسپرت را بشناسید

اعضای جدید هیئت مدیره لیزینگ خودرو غدیر منصوب شدند

هزینه مصرف خانوار در کدام بخش ها افت کرد؟

اعتبار دفترچه های بیمه تمدید شد

ورود خودروسازی ایران به لاین «شرق»؟

از ماجرای پروژه های پرحاشیه تا واردات خودرو و قاچاق پوشاک

واردات گوشی تلفن همراه به روال قبل ادامه خواهد یافت

کد خبر : ۲۴۹۳
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

تاثیر افزایش قیمت خودرو بر تورم کل چیست؟

در اسفند ماه سال قبل ۶٫۴۷ درصد از ۱۰۰ درصد نرخ تورم مربوط به قلم خودرو بوده است، به عبارت دقیق تر در اسفندماه ۲.۲۲ واحد از ۳۴٫۴ واحد تورم کل مربوط به خرید خودرو برآورد شده است.

تاثیر افزایش قیمت خودرو بر تورم کل چیست؟

به گزارش پایگاه خبری اقتصاد مثبت، تورم یکی از موضوعات اساسی و متغیرهای کلیدی تأثیرگذار بر متغیرهای کلان اقتصادی است که از دیرباز مورد بحث نظریه پردازان اقتصادی بوده است. بسیاری از اقتصاددانان بر این باور هستند که تورم منشأ عدم ثبات اقتصادی است و کشورهایی که با تورم بالا روبه رو هستند از بی ثباتی اقتصاد رنج می برند. باتوجه به تجربه ی تورم بالا در ایران در سال های متمادی و تحت تأثیر قرار دادن رفاه مصرف کنندگان و وضعیت فعالیت بنگاه های اقتصادی، مسئولین و سیاستگذاران اقتصادی در سال های اخیر تلاش کرده اند سیاست های پولی و مالی را به گونه ای تنظیم نمایند که افزایش قیمت تحت کنترل قرار گیرد.

هر یک از گروه های کالایی مصرفی خانوارها در تورم کل، سهم متفاوتی را داشته اند که اطلاع از این سهم ها می تواند سیاست های ضد تورمی دولت و سیاستگذاران را هدفمند کند و همچنین می تواند راهنمای عمل خوبی برای دولت مردان در زمینه ی نظارت و کنترل قیمتی، شناسایی و اعطای یارانه به برخی اقلام خاص و ضروری و همچنین شناخت نقاط قوت و ضعف عملکرد دولت در برنامه های اقتصادی و... باشد. یکی از اقلام مهم و تأثیر در سبد خانوارها قلم خودرو است که اهمیت ویژه ای در سبد خانوار داشته و تغییرات قیمت آن همواره مورد توجه خانوارها بوده است. با توجه به افزایش قیمت خودرو در ماه های اخیر انتظار می رود که این شوک ناگهانی در کوتاه مدت به صورت مستقیم و در بلندمدت به صورت غیر مستقیم از طریق تأثیر بر قیمت دیگر اقلام منجر به افزایش نرخ تورم شود که در این گزارش تأثیر کوتاه مدت و مستقیم تغییرات قیمتی خودرو بر نرخ تورم بررسی می شود.¯

 اهمیت کالای خودرو در سبد خانوار

برای بررسی تأثیر افزایش قیمت خودرو بر نرخ تورم ابتدا باید اهمیت این کالا در سبد خانوار را بررسی نمود. در واقع ضریب اهمیت اقلام سبد مصرفی خانوارها نشان دهنده ی میزان تأثیر آنها بر عدد شاخص قیمت مصرف کننده است. ضریب اهمیت هر قلم نسبت هزینه انجام شده برای آن قلم در سال پایه (ارزش پایه) به کل هزینه های خانوار است. قبل از شروع تحلیل ضریب اهمیت خودرو، ضریب اهمیت گروه های اصلی کالایی سبد خانوار بر اساس طبقه بندی مصرف فردی بر مبنای هدف (COICOP)1 در جدول زیر نشان داده شده است.

بر اساس این طبقه بندی کالای خودرو در گروه حمل و نقل قرار دارد. زیربخش های گروه حمل و نقل و ضرایب اهمیت آنها در جدول 2 آورده شده است.

بر اساس این جدول ضریب اهمیت خرید وسایل نقلیه در سبد خانوارهای کشور 2٫92 درصد از کل سبد خانوار و 31 درصد از گروه حمل و نقل بوده که این عدد به معنای تأثیر این قلم در محاسبه ی شاخص کل است.

نرخ تورم ,

سهم خودرو در  تورم

همان طور که اشاره شد ضریب اهمیت قلم به معنای میزان تأثیر هر قلم در محاسبات شاخص کل است. اما هدف این گزارش بررسی سهم یک قلم از نرخ تورم بوده نه عدد شاخص. بنا بر این باید به جای استفاده از ارزش پایه از ارزش جاری یا هزینه ها در دوره ی جاری استفاده کنیم. به عبارت دیگر سهم یک کالا از تورم کل یک سال اخیر، نسبت تغییرات هزینه های انجام شده برای آن کالا در سال جاری و سال قبل به تغییرات هزینه های انجام شده خانوارها برای کل کالاها در این دو سال است. به عبارت دیگر اگر خانوارها در سال جاری، مبلغ مشخصی نسبت به سال قبل برای کالاها و خدمات بیشتر هزینه کرده باشند، درصدی از آن مبلغ اضافه شده مشخص که مربوط به یک کالای خاص است، نشان دهنده ی سهم آن کالا در تورم کل است.

این محاسبات برای کالای خودرو بر اساس اطلاعات مرکز آمار ایران در ماه های سال 1398 انجام شده که نتایج آن در جدول 3 و شکل زیر ارائه شده است.

نرخ تورم ,

در اسفند ماه 6٫47 درصد از 100 درصد نرخ تورم مربوط به قلم خودرو بوده است و در ستون آخر میزان عددی تورم خودرو از تورم کل نشان داده شده است، به عنوان مثال در اسفند ماه 2.22 واحد از 34٫4 واحد تورم کل مربوط به خرید خودرو است. همان طور که مشاهده می شود در طول سال 1398 سهم خودرو از تورم کل با نوسان همراه بوده است اما این عدد در انتهای سال (6٫47) نسبت به ابتدای سال (5٫86) بیشتر است.  در ابتدای سال 1399 به عدد 6٫63 رسیده است که با توجه به افزایش قیمت خودرو با افزایش همراه بوده است.

لازم به ذکر است تغییرات سهم از تورم خودرو علاوه بر تغییرات قیمت خودرو به تغییرات قیمت دیگر اقلام سبد خانوار هم بستگی دارد به عبارت دیگر افزایش سهم از تورم یک کالای خاص به این معنی است که میزان افزایش قیمت آن کالا بیشتر از میانگین افزایش قیمت دیگر اقلام سبد خانوار تورم کل را تحت تأثیر قرار داده است.

پایان پیام/

کلید واژه :

تورم

،

قیمت خودرو

،

افزایش قیمت خودرو

ثبت نظرات
captcha