تکلیف کارت سوخت در فرایندخرید و فروش خودرو چه می شود؟

تشبیه دلار ۲۰هزار تومانی به گلابی در مجلس!

تشنج در مجلس حین سخنرانی ظریف

خودرویی از طلا که چشم ها را خیره می کند

حضور ظریف در مجلس حاشیه ساز شد

ریزش ارزش ریال تا کجا ادامه دارد؟

علت صعود شاخص بورس و واقعیت اقتصاد کشور

کلید قطع مارپیچ قیمت ها

 صورت های مالی سال ۱۳۹۸ شرکت لیزینگ گردشگری به تصویب رسید

تصویری دیدنی از تیپ خاص کی روش

پیامک های واریزی که برای کلاهبرداری می آیند

امکان فروش سهام عدالت فراهم شد

توضیح رییس کل بانک مرکزی درباره مسیر سیاست پولی کشور

بانک ها و روی دیگر سکه!

مالک زیاده خواه نمی تواند مستاجر را بیرون کند

بورس املاک؛ مکانی برای ساماندهی بازار مسکن یا جولان سفته بازان؟

تا اطلاع ثانوی مدت آموزش سربازی یک ماه است

هدف گذاری تورم با دلار

بلايی كه شورای رقابت به جان بازارخودرو انداخت

زمان کسر وام کرونایی از یارانه ها مشخص شد

شرایط صدور الحاقیه برای بیمه بدنه خودروها

کووید ۱۹ مانع صعود نفت شد

قیمت خودرو در بازار همچنان صعودی! / محصولات ثبت نامی چه زمانی تحویل داده می شوند؟

قیمت های عجیب و غریب در بازار مسکن

وضعیت تجارت جهانی پس از کویید 19 چطور خواهد بود؟

منحصربه فردترین خودرو جهان را بشناسید

خبرهای خوب برای جاماندگان سهام عدالت

تعیین سرنوشت حاج احمد و یارانش در فضای مجازی

اینفوگرافیک/مقایسه قدرت خرید خودرو در ایران و کشورهای مختلف

قیمت سیستم صوتی و تصویری خودرو در بازار

درخواست تشکیل فراکسیون سیر و عدس در مجلس

توسعه رفتارها و بهبود محیط کار، از عوامل اصلی تحقق جهش تولید هستند

بازار خودرو را چطور می شود آرام کرد؟

بورس های جهانی روی دور صعودی

تورم عربستان چقدر است؟

نمایشگاه خودرو ژنو تا سال ۲۰۲۲ برگزار نمی شود

بازار نفت هنوز در وضعیت قرمز است

نسل جدید فورد F۱۵۰ معرفی شد

برترین شهرهای جهان برای استارت آپ ها

قیمت انواع یخچال و فریزر در بازار

کد خبر : ۲۵۱۰
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

قاچاق گسترده موبایل از طریق مسافران

فعالان حوزه تلفن همراه می گویند واردات کالاهای قاچاق در بازار تلفن همراه آن هم از طریق مسافران ورودی در حال رشد است و ادامه این رویه تنها به ضرر دولت، واردکننده های رسمی و مصرف کننده است.

قاچاق گسترده موبایل از طریق مسافران

به گزارش پایگاه خبری اقتصاد مثبت، اما براستی چه اتفاقی رخ داده است که قاچاق در بازار تلفن همراه داغ شده است؟ پیش از این گفته می شد با رجیستری قاچاق تلفن همراه به صفر می رسد بنابراین کالاهای قاچاق چگونه رجیستر و فعال می شوند؟ دلایل داغ شدن بازار قاچاق تلفن همراه را از زبان فعالان رسمی تلفن همراه می خوانید.

سه متضرر اصلی

«بار دیگر مانند گذشته واردات قاچاق تلفن همراه از مرزهای غرب (عراق و کردستان) به کشور در حال افزایش است.»امیر اسحاقی دبیر انجمن واردکنندگان موبایل، و تبلت اتاق بازرگانی ایران با بیان مطلب فوق به «ایران» گفت: از ابتدای سال جاری تاکنون تقریباً 2 میلیون دستگاه تلفن همراه به صورت تجاری و مسافری وارد کشور شده که مصرف کشور در این بازه در حدود 2 میلیون و 600 هزار دستگاه تلفن همراه بوده است.

حال این سؤال پیش می آید که این 600 هزار دستگاه تلفن همراه از کجا آمده است؟ در پاسخ باید گفت فقط ب یش از 330 هزار دستگاه از این تعداد تلفن همراه ذخیره شده، متأسفانه از ابتدای سال جاری به صورت فیزیکی و از طریق مسافری و با کد اتباع خارجی و اطلاعات مسافران ورودی به کشور با دریافت کد فعالسازی قاچاق شده است.

این فعال حوزه واردات تلفن همراه اعتقاد دارد که در سال جدید فقط در خردادماه حدود 500 هزار دستگاه تلفن همراه از طریق قانونی و حدود 130 هزار دستگاه هم با رویه مسافری وارد کشور شده است که عملاً مسافرت ها به دلیل شیوع کرونا لغو بوده و رویه های سوء استفاده جدیدی در این حوزه به وجود آمده است.

اسحاقی با اشاره به اینکه حتی اگر مسافرت های خارجی هم برقرار باشد طبق قانون هر مسافر باید یک تلفن همراه برای مصرف وارد کشور کند و نباید خرید و فروش انجام شود گفت: قاچاقی با نام مسافر و با استفاده از اطلاعات افراد مختلف به نوعی حقوق و عوارض گمرکی را پرداخت کرده و کد فعالسازی دریافت می شود، چون رویه واردات به طریق مسافری این روزها ارزشمند شده است. چرا که به دلیل محدودیت و معیوب بودن زنجیره اصلی واردات تلفن همراه مانند تخصیص ارز، ثبت سفارش، اصلاح ثبت سفارش، مجوز مخابرات و... در واردات قانونی قیمت تلفن همراه قاچاق با وارداتی قانونی اختلاف زیادی پیدا کرده است همین امر موجب شده تا قاچاق تلفن همراه با رویه مسافری جعلی و دروغین دوباره اوج بگیرد.

وی در ادامه گفت: سؤال ما از مسئولان مربوطه این است که رویه کالای مسافری مشخص است و هر مسافر اگر همراه خود تلفن همراه دارد باید در مرزهای ورودی کشور آن را اظهار کند و با پرداخت حقوق و عوارض آن را فعال کند از سوی دیگر چرا باید به افراد فرصت سه ماهه داده شود تا از پاسپورتشان استفاده کنند؟ کجا و چگونه این کالاها را رجیستر کرده و کد فعالسازی دریافت می کنند؟ چرا باید اجازه دهند از کد اتباع خارجی که شاید روحش هم از این موضوع خبر ندارد تلفن همراه قاچاق رجیستر و وارد کشور شود؟ کد و اطلاعات این افراد بین 25 هزار تومان تا 150 هزار تومان خرید و فروش می شد که با پیگیری انجمن و با همکاری سامانه همتا و ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز با صدور بخشنامه ای ممنوع شد.

اسحاقی با اشاره به اینکه این رویه و باز گذاشتن سوءاستفاده از رویه مسافری به اقتصاد و سلامت تجارت کشور آسیب می زند، افزود: مهمتر اینکه در این میان با واردات این نوع از کالاها مصرف کننده کالای غیرمتعارف و غیراصلی و بدون گارانتی دریافت می کند و حتی در بخش عمده ای در سطح عرضه در بلند مدت متضرر می شوند.

یک باند مافیایی

رضا قربانی رئیس کمیسیون تنظیم بازار انجمن واردکنندگان موبایل نیز معتقد است با کند شدن واردات قانونی تلفن همراه بازار قاچاق تلفن همراه از رویه مسافری داغ شده است.

قربانی با بیان اینکه به نظر می رسد مافیایی با حمایت افراد ذینفوذ و حامیان قوی در زمینه استفاده از رویه مسافری برای قاچاق تلفن همراه شکل گرفته است، گفت: برخلاف آنچه ادعای برخی از مسئولان (رئیس اتحادیه صوت و تصویر و رئیس کل اصناف تهران) که می گویند قاچاق در حوزه تلفن همراه در کشور نداریم، آیا واردات از مرزهای عراق و کردستان و رجیستر شدن با کد مسافری در دوبی قاچاق نیست؟ آیا صرف اینکه کالای قاچاق را غیرقانونی رجیستر کرده و عوارض پرداخت می کنند، قانونی است؟ اما قاچاق از طریق رویه مسافری وجود دارد و گویا عده ای به مسئولان مربوطه اطلاعات غلط می دهند.

قربانی افزود: مگر نه اینکه هر مسافر واقعی فقط یک تلفن همراه مصرفی می تواند وارد کشور کند پس چگونه است با یک کد مسافر اتباع خارجی و دیگر مسافران که شاید خودشان هم از این موضوع بی خبر باشند ده ها و صدها گوشی رجیستر شده و وارد کشور می شود؟ سؤال دیگر این است که این افراد چگونه و از چه طریقی این دستگاه های قاچاق را رجیستر می کنند؟ البته پاسخ سؤال هم مشخص است چون ظواهر امر نشان می دهد باید مافیایی در یکی از ارگان ها یا نهادها شکل گرفته باشد که براحتی این کار انجام می شود.

این فعال واردکننده تلفن همراه با بیان اینکه خرید و فروش تلفن همراه مسافری جرم است، گفت: ما خیلی این موضوع را پیگیری کردیم و جوابی نگرفتیم و در نهایت به سازمان کل بارزسی کشور شکایت کردیم.

این فعال بازار تلفن همراه با اشاره به اینکه طبق آخرین گزارش ما 408 هزار دستگاه تلفن همراه گرانقیمت (بالای 250 دلار) به تازگی از طریق قاچاق وارد کشور شده، افزود: قاچاق تنها به سود قاچاقچی است. چون قاچاق کالا باعث می شود که ارز هر روز قیمتش در داخل کشور افزایش یابد. از سوی دیگر اگر قیمت هر دستگاه تلفن همراه را 250 دلار حساب کنیم 100 میلیون دلار ارز از کشور خارج شده است و اینکه با قاچاق، دولت مالیات بر ارزش افزوده دریافت نمی کند. برای یک دستگاه تلفن همراه 5 میلیون تومانی باید 450 هزار تومان ارزش افزوده پرداخت شود، ولی این پول وارد خزانه دولت نمی شود.

قربانی با بیان اینکه در این میان هم واردکننده رسمی و هم مصرف کننده متضرر می شوند، گفت: قاچاق موجب می شود، تلفن همراه غیراستاندارد و تأیید نشده به دست مصرف کننده می رسد. مصرف کننده از خدمات بعد از فروش برخوردار نمی شود از سوی دیگر به دلیل رجیستر شدن اصلاً مصرف کننده نمی داند که گوشی قاچاق شده را می خرد، چون گارانتی جعلی است.

از سوی دیگر این نوع دستگاه ها مدتی بعد از فروش از سوی سامانه همتا قطع می شوند کما اینکه سال گذشته نیز این اتفاق افتاد و در اینجا باز مصرف کننده است که متضرر می شود.وی با اشاره به اینکه اکنون متناسب با قیمت دلار، قیمت تلفن همراه 20 درصد ارزان شده، افزود: یک دستگاه تلفن همراه که قیمتش سه میلیون و 400 هزار تومان بوده، دو میلیون و 300 هزارتومان شده ولی عده ای معلوم الحال درحال تلاش هستند تا قیمت ها کاهش نیابد و بدتر اینکه در حال جوسازی هستند که اگر رجیستر کردن رویه مسافری ممنوع شود، تلفن همراه 25 تا 30 درصد گرانتر می شود.

این واردکننده رسمی تلفن همراه به ضررهای وارد شده به دولت نیز اشاره کرد و گفت: در گمرک خوداظهاری غلط عمدی هم رخ می دهد به این صورت که دستگاه تلفن همراه سامسونگ 70 A را A20 اظهار می کنند و به جای اینکه برای هر دستگاه تلفن همراه مدل بالاتر 600 هزار تومان گمرکی بپردازند، به نام مدل پایین تر 200هزار تومان گمرکی پرداخت می کنند و حتی به جای اینکه دلار آزاد برای گمرک بپردازند از دلار 8 تا 13 هزار تومانی استفاده می کنند و با یک حساب سرانگشتی متوجه می شویم که به دلیل خوداظهاری غلط 100 تا 120 میلیارد تومان پول به خزانه دولت وارد نشده است.

محدودیت عامل قاچاق

ابوالفضل ناصری سخنگوی اتحادیه تلفن همراه نیز معتقد است که کمبود تلفن همراه باعث شده است تا بازار تلفن همراه ملتهب شده و قاچاق این حوزه داغ شود، چرا که در این میان عده ای که همیشه به دنبال فرصت و سودجویی هستند به دلیل مقرون به صرفه شدن کالای قاچاق به دنبال واردات غیررسمی هستند.

ناصری با بیان اینکه باید مرزها بسته باشد تا واردکننده های رسمی  قانونی بتوانند کالای خود را امن بفروشند، گفت: باید کالا از طریق واردات قانونی و به دست مصرف کننده آن هم با خدمات پس از فروش 18 ماهه برسد در غیر این صورت زنجیره اصلی یعنی واردکننده قانونی، دولت و مصرف کننده هر سه متضرر می شوند.

وی افزود: با اجازه دادن ورود کالای قاچاق به کشور نه تنها ارز به کالای غیراصل هزینه می شود، بلکه ارز از کشور خارج می شود. باید جلوی قاچاق را بگیرند این فقط و فقط به ضرر مصرف کننده است. چرا باید اجازه دهند کالای غیراصلی که قاچاقچی 5 میلیون تومان خریداری می کند آن را به قیمت 12 میلیون تومان به مصرف کننده بفروشد؟

این فعال بازار تلفن همراه اعتقاد دارد سختگیری در واردات تلفن همراه و محدودیت در تخصیص ارز به تلفن همراه باعث شده بازار با کمبود و گرانی و قاچاق دچار التهاب شود.

وی افزود: هم اکنون از وقتی اعلام کرده اند واردات تلفن همراه بالای 300 دلار به کشور ممنوع است و ارزی تخصیص داده نمی شود التهاب بازار بیشتر شده و تلفن همراه مدال بالا با قیمت های بسیار بالا عرضه می شود چرا که می دانند این دسته از کالاها قرار نیست وارد کشور شود.

پایان پیام/

کلید واژه :

قاچاق موبایل

،

قاچاق

،

موبایل

،

رضا قربانی

،

تلفن همراه

ثبت نظرات
captcha