آخرین وضعیت آزادسازی سهام عدالت

صعود بورس ها در آسیا و آمریکا

روايت سيف از جلسه دلار 4200 توماني همزمان با گزارش همتی/دلارِ جهانگيری يا دلارِ روحانی؟

تکلیف کارت سوخت در فرایندخرید و فروش خودرو چه می شود؟

تشبیه دلار ۲۰هزار تومانی به گلابی در مجلس!

تشنج در مجلس حین سخنرانی ظریف

خودرویی از طلا که چشم ها را خیره می کند

حضور ظریف در مجلس حاشیه ساز شد

ریزش ارزش ریال تا کجا ادامه دارد؟

علت صعود شاخص بورس و واقعیت اقتصاد کشور

کلید قطع مارپیچ قیمت ها

 صورت های مالی سال ۱۳۹۸ شرکت لیزینگ گردشگری به تصویب رسید

تصویری دیدنی از تیپ خاص کی روش

پیامک های واریزی که برای کلاهبرداری می آیند

امکان فروش سهام عدالت فراهم شد

توضیح رییس کل بانک مرکزی درباره مسیر سیاست پولی کشور

بانک ها و روی دیگر سکه!

مالک زیاده خواه نمی تواند مستاجر را بیرون کند

بورس املاک؛ مکانی برای ساماندهی بازار مسکن یا جولان سفته بازان؟

تا اطلاع ثانوی مدت آموزش سربازی یک ماه است

هدف گذاری تورم با دلار

بلايی كه شورای رقابت به جان بازارخودرو انداخت

زمان کسر وام کرونایی از یارانه ها مشخص شد

شرایط صدور الحاقیه برای بیمه بدنه خودروها

کووید ۱۹ مانع صعود نفت شد

قیمت خودرو در بازار همچنان صعودی! / محصولات ثبت نامی چه زمانی تحویل داده می شوند؟

قیمت های عجیب و غریب در بازار مسکن

وضعیت تجارت جهانی پس از کویید 19 چطور خواهد بود؟

منحصربه فردترین خودرو جهان را بشناسید

خبرهای خوب برای جاماندگان سهام عدالت

تعیین سرنوشت حاج احمد و یارانش در فضای مجازی

اینفوگرافیک/مقایسه قدرت خرید خودرو در ایران و کشورهای مختلف

قیمت سیستم صوتی و تصویری خودرو در بازار

درخواست تشکیل فراکسیون سیر و عدس در مجلس

توسعه رفتارها و بهبود محیط کار، از عوامل اصلی تحقق جهش تولید هستند

بازار خودرو را چطور می شود آرام کرد؟

بورس های جهانی روی دور صعودی

تورم عربستان چقدر است؟

نمایشگاه خودرو ژنو تا سال ۲۰۲۲ برگزار نمی شود

بازار نفت هنوز در وضعیت قرمز است

کد خبر : ۲۵۱۷
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

اظهارات صریح حجاریان درباره جریان اصلاحات

سعید حجاریان فعال سیاسی مشهور به تئوریسین جریان اصلاحات می گوید: اصلاح طلبی و اصلاح طلبان دیگر نمی توانند همزمان روی ۲ صندلی بنشینند و هم این باشند و هم آن؛ حالا ممکن است کسی اسم این رویکرد را تندروی بداند، خب بداند!

اظهارات صریح حجاریان درباره جریان اصلاحات

به گزارش پایگاه خبری اقتصاد مثبت، گزیده اظهارات سعید حجاریان در گفت وگو با روزنامه «همشهری» را در ادامه می خوانید:

* ضرورت دارد هر کس جایگاه خودش را مشخص کند. نمی شود از عنوان و سابقه اصلاح طلبی خرج کنید، در مناسبت ها و دیدارهای رسمی خود را نماینده طیف پیشروی این جریان معرفی کنید و نهایتاً، مانند اصولگرایان موضع بگیرید.

* معتقدم اصلاح طلبی علاوه بر دمکراسی و لوازمش باید درباره چند مؤلفه نظر دقیق و صریح داشته باشد. نخستین آنها «عدالت» است ... فرد یا حزب اصلاح طلب باید به لحاظ نظری و عملی بداند و بگوید پاسخش به مسئله عدالت چیست. این امر مستلزم آن است که فساد و ناکارآمدی خودی و غیرخودی نشود و نقد دائماً در جریان باشد حتی اگر نزدیک ترین افراد مورد انتقاد قرار بگیرند. دومین آنها بحث «شهروندی» است. چه بپذیریم، چه نپذیریم شهروند درجه دوم و شهروندانی که اساساً به رسمیت شناخته نمی شوند، بخشی از واقعیت موجود هستند. فرد یا حزب اصلاح طلب باید مشخص کند آیا به «شهروند برابرحقوق» معتقد است یا او هم شابلون و متر و معیارهای محدودکننده دارد ... سومین مؤلفه، «الگوی سیاست ورزی» است ... مردم باید بدانند اصلاح طلبان مطابق چه اصول و با چه اهدافی سیاست ورزی می کنند. آیا کسی که به هر قیمت خود را درون بازی ازپیش تعیین شده سیاست پرتاب می کند، اصلاح طلب است؟ آیا کسی که ناظر شرایط موجود است و سیاست داخلی را متغیر درجه دوم می داند، اصلاح طلب است؟ لااقل، پاسخ من به هر دو پرسش منفی است ... چهارمین مؤلفه «سیاست خارجی» است. واقعیت این است دیگر نمی توان در سیاست خارجی از راهبردهای دوگانه سخن گفت و تعارف کرد. یا سیاست خارجی کشور در خدمت توسعه و منافع ملی است، یا فاقد چنین نقشی است و در خدمت توسعه نیست. فرد اصلاح طلب بدون مسامحه باید اعلام کند، حامی کدام راهبرد است.

* اصلاح طلبی و اصلاح طلبان دیگر نمی توانند همزمان روی دو صندلی بنشینند و هم این باشند و هم آن. حالا ممکن است کسی اسم این رویکرد را تندروی بداند، خب بداند!

* زمانی کسانی که دوم خردادی ها را رادیکال خواندند، به این نتیجه رسیدند که خاتمی خوب است و مشکل از اطرافیان اوست. اطرافیان هم اسم رمز حزب مشارکت و سازمان مجاهدین انقلاب بود. یعنی اگر آنها حذف شوند، مشکلی با خاتمی وجود ندارد.

* نخستین جرقه های تندروی که معطوف به عمل سیاسی بود، مربوط می شود به ستاد انتخاباتی آقای خاتمی در بندرعباس. آنجا ستاد را به آتش کشیدند و یکی از اعضای ستاد در آتش سوخت و از دنیا رفت ... چندین نوبت به میتینگ ها و سخنرانی های ستاد خاتمی حمله شد که شرح این وقایع کم و بیش به قلم مرحوم بابک داد ثبت و ضبط شده است.

* شاید بد نباشد به جلد جدید خاطرات مرحوم هاشمی - انتقال قدرت - ارجاع بدهیم. بنا به روایت ایشان، از ۳۱ فروردین ۱۳۷۶ حملات انصار حزب الله به خاتمی شروع شد و همینطور جسته و گریخته صحبت هایی از فشار بر خاتمی به میان می آمد تا حدی که شائبه حمایت مستقیم رهبری از آقای ناطق مطرح شد. حتی هاشمی به دیداری با آقای روحانی ارجاع داده و در صفحه ۱۵۴ کتاب می نویسد: «دکتر حسن روحانی آمد. اظهار نگرانی کرد از اینکه پس از موضع گیری رهبری، اگر آرای مردم با نظر ایشان هماهنگ نباشد، ضربه بزرگی به نظام خواهد بود و اینگونه موضع را اشتباه می داند ...». هاشمی در تاریخ ۳۰ اردیبهشت می نویسد: «آقای موسوی خوئینی ها، تلفنی خبر داد که با حکم دادگاه انقلاب، امشب دارند ستاد انتخابات آقای خاتمی را تخلیه می کنند.» ... حالا باید بپرسیم دوم خردادی ها تندرو بودند یا جریان مقابلشان؟

* خوب است علاقه مندان، سیل عذرخواهی های معاونان و مدیران وزارت اطلاعات آقای فلاحیان را در این جلد از خاطرات آقای هاشمی بخوانند. به عنوان نمونه هاشمی در روزنوشت ۱۷ خرداد می نویسد: «جمعی از مدیران وزارت اطلاعات آمدند. از احتمال اینکه در کابینه جدید، وزیر خارج از اطلاعات بیاورند و جمعشان را پراکنده کنند، اظهار نگرانی نمودند. از دخالت در انتخابات به نفع آقای ناطق نوری شرمنده اند. برای اینکه وزیر جدید، فردی از خودشان باشد، استمداد کردند.» اینها همان افرادی بودند که کارناوال عاشورا را ساختند و در گذشته نیز سوابق مشعشعی داشتند!

* چند مسئله درباره چپ ها (خط امامی ها یا اصلاح طلبان) مطرح است؛ اعدام وابستگان رژیم پهلوی، اشغال سفارت آمریکا، انفجار نخست وزیری و حتی قتل های سال۱۳۶۷! من هم منتقد اقداماتی مثل اعدام و اشغال سفارت هستم، اما این مسائل را باید امتداد انقلاب دانست و گفت منشأ صدور این احکام و دلیل بروز این اتفاق ها در همان اندیشه انقلابی است و نمی توان آنها را به اقدامات یک فرد یا چند جوان دانشجو تنزل داد. درباره پرونده انفجار نخست وزیری هم که بحمدالله همه دوستانِ ما را چند سال پس از واقعه زندانی کردند، در انفرادی نگه داشتند و مفصل بازجویی کردند؛ آن هم در دوره سیطره چپ ها! الان هم معتقدم هر نوع اتهامی متوجه چپ هاست، کنفرانس خبری بگذارند و اعلام کنند. اعدام های سال۱۳۶۷ هم بحث خاص خود را می طلبد، اما اجمالا می توانم بگویم اولا آن اقدامات اساسا نمی توانست در سطح اقدامات و تصمیم های یک جریان سیاسی رخ دهد، ثانیا دست اندرکاران در قید حیات هستند و حتی از اقداماتشان دفاع می کنند. اما کسی که درباره این مسائل حساس است، چه خوب است کارنامه آقای لاجوردی را هم بررسی کند و گریزی به دوره فعالیت آقای فلاحیان در وزارت اطلاعات بزند. شعبه ۷ دادستانی و وزارت اطلاعات آقای هاشمی در اختیار جریان راست بود و کیس های زیادی هم قابل بررسی است.

* ایشان (هاشمی) دوم خردادی ها را رادیکال می دانست اما هیچ گاه مسئولیت وزارت اطلاعات دوره خود را نپذیرفت. مگر می شود آن حجم از وقایع ریز و درشت رخ دهد و رئیس جمهور - آن هم با سطح اختیارات دوره سازندگی - بی اطلاع باشد؟ چرا هاشمی سکوت کرد؟! به هر حال یک نفر باید پاسخگوی کارنامه سعید امامی و باندش می بود.

* جریان انصار حزب الله انتهای منطقی تندروی خیابانی بود و وقت زیادی از دولت اصلاحات گرفت. شما امروز نمی توانید تصور کنید وزیر دولت مستقر را در خیابان کتک بزنند، اما اینها نوری و مهاجرانی را کتک زدند. شما نمی توانید تصور کنید رسماً اسامی سوژه های ترور منتشر شود و تهدید به قتل کنند، اما کردند ... اینها دکتر سروش را کتک زدند و حتی قصد از بین بردن او را داشتند؛ به چه جرمی؟ بحث اندیشه ای ... وزارت اطلاعات آقای دری نجف آبادی رسما حرف رئیس جمهور را نمی خواند!

* کمی صریح تر حرف بزنم. من معتقدم حتی اکبر گنجی هم رادیکال نبود، او واقعیت ها را نوشت ... هاشمی در دوره اصلاحات حقیقتا دمکرات نبود اما دوری از قدرت و نگاه درجه دوم به وقایع، ایشان را به نقطه ای رساند که موضع گیری های دقیق و اصلاحی کند تا اینکه از سال ۱۳۸۴ به بعد، اساساً هاشمی جدیدی متولد شد.

* من به دوستان توصیه می کنم اگر در گفتار و کردارشان گرهی از کار کشور باز نمی کنند و کمکی به تعمیق تفکر نمی کنند لااقل به ته مانده جریان اصلاحات لطمه نزنند! من معتقدم اصلاح طلبی باید نقد شود. این کار به قوت گرفتن اصلاح طلبی کمک می کند. اصلاح طلبان هم باید نقد شوند و تک تک شان به نقد کشیده شوند اما نه از موضع تندروی. شاید بتوان آنها را از منظر فرصت سوزی نقد کرد زیرا آنها خیلی کارها را باید می کردند و نکردند.

* قدرت گرفتن راست های رادیکال باعث می شود که بسیاری از اصلاح طلبان دست آموز کم کم به کنجی بخزند یا به دنبال کاسبی بروند یا حتی به اردوی رقیب نقل مکان کنند. به قول معروف فاذا محصوا بالبلاء قل الدیانون! هنگامی که با بلا امتحان شوند، مؤمنان کمتری باقی خواهند ماند. این بلاها شامل حذف از بروکراسی، قطع شدن مواهب، تنگ تر شدن فضای رسانه، فیلترینگ، تجسس های مضاعف و ... خواهد بود. این رویه نوعی خودپالایشی را به دنبال دارد و از دل آن هویت اصلی اصلاح طلبان احیا می شود و آنها که دوام می آورند مانند درختان استوار گذر کرده از توفان می مانند تا ان شاءالله نسل جدید اصلاح طلبی پروار شود و راه را ادامه دهد.

پایان پیام/

کلید واژه :

سعید حجاریان

،

اصلاحات

،

اصلاح طلبان

ثبت نظرات
captcha