افزایش 48 درصدی تولید سنگ آهن در سال جهش تولید

پازل تورم ۲۲ درصدی چگونه کامل می شود؟

مشهور ترین خودرو دنیا را بشناسید

عوامل گرانی گوشت قرمز در بازار چیست؟

انواع دوربین چاپ سریع را چند بخریم؟

قیمت نهایی k132 ایران خودرو چقدر است؟

قیمت نفت خام سقوط کرد

سایه روشن قرارداد راهبردی ایران و چین

مالیات از خانه های خالی ۲ برابر اجاره بهای ماهانه

دولت ۲ برابر اجاره ماهانه از خانه های خالی مالیات می گیرد

پورشه قیمت محصولاتش را کاهش داد

خانه خالی بالاخره دردسر ساز شد

پشت پرده بازارسیاه رفع سوء اثر چک برگشتی چیست؟

جزئیات طلاق مخفیانه شاخ های اینستاگرام

رشد 450درصدی قیمت مسکن و انتقاد روحانی از روحانی/ اعتراف به عقب ماندگی مسکنی دولت کافی است؟

رکورد شکنی رشد منابع بانک ها

هشدار قیمتی به خریداران آپارتمان های نوساز

لایحه تجارت در مجلس مجدداً بررسی خواهد شد

اینفوگرافیک / تغییر قیمت مسکن در تهران، از پارسال تا امسال

آب پاکی وزیر کار روی دست کارگران

جایگاه های سوخت از چه زمانی مشمول مالیات بر ارزش افزوده هستند؟

گردهمایی مسئولان حراست بانک های غیردولتی به میزبانی بانک گردشگری برگزار شد

تاثیر سیاست جدید بانک مرکزی بر بورس

مانده تسهیلات بانکی ۳۰ درصد افزایش یافت

قرارداد میدان نفتی یاران امضا شد

چرا خودروسازی ایران از ترکیه عقب افتاد؟

افزایش ۲ درصدی قیمت نفت

اجاره آیفون شبی ۲ میلیون تومان

جزییات پرداخت وام ودیعه مسکن برای حمایت از مستاجران/فرمول دولت برای رام کردن بازار سرکش اجاره چیست؟

مجلس به دنبال پیچیدن نسخه دوم مسکن مهر!

افزایش دوباره قیمت اوراق مسکن

زمان اخذ مالیات از خانه های خالی

ماجرا های پشت پرده استیضاح روحانی

بهترین خودرو پلاگین برقی اسپرت را بشناسید

اعضای جدید هیئت مدیره لیزینگ خودرو غدیر منصوب شدند

هزینه مصرف خانوار در کدام بخش ها افت کرد؟

اعتبار دفترچه های بیمه تمدید شد

ورود خودروسازی ایران به لاین «شرق»؟

از ماجرای پروژه های پرحاشیه تا واردات خودرو و قاچاق پوشاک

واردات گوشی تلفن همراه به روال قبل ادامه خواهد یافت

کد خبر : ۲۵۳۱
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

منصوری و یک پنجره در رومانی؛ پریدن یا پرتاب شدن؟

مرگ قاضی منصوری، کسی که سال ها احکام سنگین برای اهالی رسانه صادر کرده بود، به شکلی سینمایی و مشکوک در رومانی رقم، درست وقتی که همه منتظر بازگشتش بودند، مهم ترین مساله این است که این خودکشی بود یا؟

منصوری و یک پنجره در رومانی؛ پریدن یا پرتاب شدن؟

به گزارش پایگاه خبری اقتصاد مثبت، خبر را ابتدا رادیوفردا، یکی از رسانه های فارسی زبان مستقر در اروپا منتشر کرد؛ خبری که نشان از آن داشت که منصوری از پنجره محل اقامت، خود را به پایین پرت کرده و درگذشته است. حادثه ای عجیب که باعث شد تا دقایقی پس از انتشار خبر و دست به دست شدن در فضای مجازی، حتی وکیل غلامرضا منصوری را هم در بهت و بی خبری فرو ببرد.

میزانسن منصوری و پنجره؛ پریدن یا پرتاب شدن؟

اولین عکس از جنازه قاضی منصوری در حال انتقال از هتلش در رومانی

نقطه پایان بر جنجال ۱۲روزه؟

با این حساب جنجال ۱۲ روزه حضور بازپرس منصوری به عنوان متهم ردیف نهم در پرونده پُرحاشیه اکبر طبری که از هجدهم خردادماه و با برگزاری نخستین جلسه دادگاه این پرونده آغاز شده بود، می رفت که پایان یابد یا دست کم رنگ و بوی دیگری بگیرد.

با این همه، اما حالا با وجود بی خبری از اینکه منصوری خودکشی کرده یا کشته شده، افکار عمومی می خواهد بداند چه کس یا کسانی نگران حضور منصوری در دادگاه بوده اند؟ پرسشی که پاسخ به آن می تواند گره از معمای مرگ مشکوک آقای بازپرس باز کند.

اینکه چرا منصوری که یک روز بعد از برگزاری اولین جلسه دادگاه اکبر طبری، درحالی که بنابر اعلام دادستان این پرونده به دریافت ۵۰۰ هزار یورو رشوه متهم شده بود، در پیامی ویدیویی اعلام کرد که در اسرع وقت به ایران بازمی گردد، اما ۱۲ روز بعد دست به خودکشی زده یا به دستان قاتل یا قاتلانی مرموز به قتل رسیده است؟!

آنچه گذشت

بازپرس منصوری یک روز پس از برگزاری دادگاه و ساعاتی پس از آنکه رییس دستگاه قضا در جلسه شورای عالی قوه قضاییه به دادستان کل کشور و معاون بین الملل قوه قضاییه دستور داد که «استرداد متهمان متواری پرونده های مفاسد اقتصادی» را پیگیری کنند، با انتشار ویدئویی، مدعی شد که برای درمان «بیماری صعب العلاج» جلای وطن کرده و به دلیل شیوع کرونا و انسداد مرز ها قادر به بازگشت به ایران نیست.

میزانسن منصوری و پنجره؛ پریدن یا پرتاب شدن؟

او ادعا کرد که یک روز بعد یعنی سه شنبه بیستم خردادماه، با مراجعه به سفارت مقدمات بازگشتش به ایران و حضور در دادگاه و دفاع از خود را فراهم خواهد کرد که البته ادعای منصوری مبنی بر بیماری، ۲ روز بعد و در دومین جلسه دادگاه رسیدگی به پرونده اکبر طبری و ۲۱ همدست دیگرش از سوی نماینده دادستان رد شد و نماینده دادستان پرده از رازی تازه در این پرونده برداشت؛ اینکه منصوری یک ماه پس از دستگیری طبری از ایران خارج شده، اما موبایلش را داخل کشور روشن گذاشته است؛ موضوعی که احتمال «فرار» منصوری را جدی تر کرد و احتمال بازگشتش را کمرنگ تر.

پس از آن هم که دیگر خبری از منصوری نبود و گمانه زنی ها درباره احتمال تلاش منصوری در بازگشت به کشور پررنگ تر شد تا اینکه بیست وسوم خردادماه بار دیگر ویدیویی منتشر شد که این بار حاوی اظهارات فردی بود که خود را سعید منصوری، برادرزاده آقای بازپرس معرفی می کرد.

سعید منصوری در این ویدیو خبر از بازداشت عمویش توسط اینترپل داد و ادعا کرد که غلامرضا منصوری در ۲۱ خردادماه برای بازگشت ایران و حضور در دادگاه به کنسولگری ایران در بخارست -پایتختِ رومانی- مراجعه کرده است.

بنابر گفته های سعید منصوری، حال جسمانی غلامرضا منصوری در یکی از روز های پیش از انتشار ویدئو -که تاریخ دقیق آن اعلام نشده- رو به وخامت گذاشته و ماموران و راننده سفارت او را به بیمارستان می برند، اما پلیس بخارست منصوری را تحویل پلیس اینترپل می دهد. خبری که یک روز بعد، ازسوی سخنگوی قوه قضاییه هم تایید شد.

غلامحسین اسماعیلی، اما در عین حال ادعای منصوری را که گفته بود می خواهد به ایران بازگردد، «غیرجدی» و «برنامه تبلیغاتی» توصیف و اعلام کرد که برهمین اساس پلیس اینترپل روز جمعه منصوری را بازداشت کرده است.

او البته بازگرداندن منصوری به کشور را منوط به باز شدن مرز های این کشور دانست و با بیان اینکه «در کشور رومانی تا حدود ۲ هفته دیگر کلیه پرواز های بین المللی به خاطر شرایط کرونا لغو شده و امکان پرواز به هیچ یک از کشور های دیگر وجود ندارد»، گفت که به محض بهبود شرایط و برقرار شدن پرواز ها چه به مقصد ایران و چه کشور های ثالث، تلاش می شود که در اولین فرصت این متهم به کشور منتقل شود تا از اتهامات خود دفاع کند.

ساعاتی پس از این اظهارات سخنگوی دستگاه قضایی تحت امر سید ابراهیم رییسی، اما خبری منتشر شد که نشان می داد پس از آنکه منصوری توسط پلیس محلی بازداشت و به مراجع قضایی رومانی معرفی شده، قرار شده که بنابه تصمیم قاضی کشور رومانی، این متهم تا تاریخ ۲۰ تیرماه تحت شرایط خاصی آزاد باشد.

تایید مرگ بازپرس فراری

پس از آن با وجود برگزاری جلسات دیگری از دادگاه پرونده اکبر طبری، دیگر خبری از منصوری نبود. تنها نکته مطرح شده از سوی مشایخ، متهم ردیف سوم پرونده طبری و دوستانش بود که در آن ادعا می کرد، منصوری دو روز پیش از دستگیری با او تماس گرفته و گفته است که مشایخ در جلسه دادگاه بگوید خودش پول را به عنوان قرض به منصوری پرداخت کرده است.

به جز این، تمام آنچه مربوط به منصوری می شد، انتظار برای بازگشت او به کشور و حضور در دادگاه و شنیدن اظهارات او بود. موضوعی که حالا با تایید درگذشت او توسط رییس اینترپل ایران دیگر امکان پذیر نیست. ساعتی پس از خبر منتشر شده از سوی رسانه های خارجی مبنی بر مرگ غلامرضا منصوری سردار هادی شیرزاد، رییس اینترپل ایران در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان، مرگ قاضی منصوری، قاضی فراری را در رومانی تایید کرد.

بر همین اساس حالا دیگر افکار عمومی نه منتظر حضور منصوری در دادگاه که باید منتظر تعیین علت و چگونگی مرگ قاضی منصوری بماند. نکته مهم، اما این است که جعبه سیاه پرونده اکبر طبری حالا و باتوجه به اینکه مرگ، زندگانی او را در رومانی ربوده است، برای همیشه خاموش شده و اطلاعات او که می توانست راهگشای دادگاه و پرونده جنجالی طبری باشد یا پای دیگران را به این پرونده باز کند، حالا با خود او در زیر خاک مدفون شده تا بار دیگر افشای برخی اسرار بماند برای شهود و شهادتِ تاریخ.

نگاه تحلیلگران: "از مرگ منصوری تا موضع طبری"

عباس عبدی، تحلیلگر ارشد و فعال سیاسی، در یادداشتی تلگرامی نوشت:

گرچه هنوز اطلاع دقیق و معتبری در باره علت مرگ قاضی منصوری منتشر نشده، ولی با فرض اینکه خودکشی باشد؛ بد نیست رفتار او را با رفتار طبری مقایسه کرد. دو رفتاری که در دو قطب متضاد قرار دارند.

طبری به شکل عحیبی تهاجمی و حتی طلبکارانه از خود دفاع می کند؛ درحالیکه هر مخاطبی می داند او خلاف می گوید. او حتی خواهان قدردانی از خدماتش هم هست و وکلیلش می گوید به اندازه سرسوزنی تخلف نکرده است!

میزانسن منصوری و پنجره؛ پریدن یا پرتاب شدن؟

این رفتار، شرم از ارتکاب جرم را به سخره گرفته است. این خیلی خطرناک است و دادگاه باید مجازات احتمالی خود را متناسب با این رفتار متهم کند.

در نقطه مقابل، با فرض خودکشی ارادی قاضی منصوری باید رفتارش را نقطه مثبتی تلقی کرد. اینکه هنوز کسانی هستند که از رفتار زشت و مجرمانه خود درکی دارند که حاضر به تحمل تبعات آن نیستند و با خودکشی، خود را از این وضع رهایی می بخشند.

در یک جامعه سالم دیدن دفاعیاتی از نوع طبری رایج نیست. بیشتر رفتار قاضی منصوری قابل مشاهده است. حیف که در ایران رفتار طبری ها متداول است؛ زیرا قبح ارتکاب این رفتار ها ریخته است و دفاع از ارتکاب جرم یا تغییر معنای آن، به نوعی زرنگی و شجاعت محسوب می شود. این، یعنی بنیان های اخلاقی جامعه دچار بحران جدی شده است

قصور ایران یا رومانی؟

در همین رابطه یوسف مولایی در اعتماد نوشت:

 دولت رومانی مسوولیت داشت که باتوجه به حساسیت موضوع و فرآیند مهم قضایی که در انتظار قاضی منصوری بود، از این متهم فراری مراقبت های ویژه به عمل آورد. هنوز مشخص نیست که قاضی منصوری به قتل رسیده یا اقدام به خودکشی کرده است، اما با توجه به اهمیت موضوع از کشور رومانی انتظار می رود که تحقیقات لازم را انجام داده و در مورد اتفاق رخ داده، توضیح دهد.

در این میان جمهوری اسلامی نیز باید حساسیت موضوع را به دولت رومانی منتقل می کرد و در واقع دستگاه کنسولگری از طریق سفیر ایران در رومانی باید با دولت این کشور وارد مذاکره می شد، حساسیت موضوع را به صورت تمام و کمال به این کشور منتقل می کرد و همچنین بنابر کنوانسیون وین درخواست می داد تا در چارچوب مناسبات دیپلماتیک اقدامات دیپلماتیک صورت گیرد.

نباید فراموش کرد که استرداد مجرمان در چارچوب مناسبات قضایی انجام می شود. به این معنا که کشور ها با یکدیگر معاهده ای در چارچوب های تعریف شده، برقرار می کنند تا مشخص شود که تحت چه شرایطی و طبق رعایت چه تشریفاتی و چه مجرمانی قابل استرداد هستند.

چنین معاهده ای میان ایران و رومانی وجود ندارد و قطعا از امتیازاتی که این معاهده ها در مناسبات قضایی برای کشور ها ایجاد می کند، بی بهره ایم. همچنین استرداد مجرمان به صورت اتوماتیک انجام نمی شود، باید دستگاه قضایی کشوری که مجرم در آن حضور دارد یا ساکن است یا بازداشت شده، این استرداد را در چارچوب قوانین داخلی بررسی کند تا حکم به استرداد صادر شود.

این یک روند اداری نیست، بلکه روندی قضایی است؛ بنابراین مدارک ارایه شده از سوی دولتی که خواهان استرداد است، مورد بررسی قرار می گیرد. همچنین در جریان استرداد نیز یکی از موضوعات مورد بررسی احتمال خطر جانی برای متهم است به خصوص اگر اتهامات به نوعی سیاسی هم باشد یا سیستم قضایی یک کشور بر اساس استاندارد های جهانی محاکمه عادلانه انجام ندهد، شرایط استرداد متهمان به مراتب سخت تر خواهد بود.

تا جایی که اخبار و اطلاعات منتشرشده نشان می دهد، جمهوری اسلامی ایران تقاضای استرداد متهم را داشته است، اما جزییات این درخواست و اقدامات قضایی و دیپلماتیک ایران مشخص نیست.

زمانی که درخواست استرداد برای یک متهم در کشوری دیگر صورت می گیرد، ۲ احتمال وجود دارد؛ یکی اینکه کسانی که ذی نفع هستند، به قصد از بین بردن برخی مدارک متهم مورد نظر را به قتل برسانند و دیگر آنکه متهم از ترس لطماتی که به حیثیتش وارد می شود و مجازاتی که در انتظارش است، خود را از بین ببرد.

واکنش ها اما در شبکه های مجازی گسترده و متنوع بود، برخی از عمق استراتژیک گفتند و برخی آن را با فوت هاشمی رفسنجانی در استخر فرح مقایسه کردند، خاص ترین واکنش از سمت یکی از فعالان رسانه ای شاغل در «مشرق» بود که اینجا آوردیم، توئیت آخر هم متعلق به داود حشمتی(روزنامه نگار) است که نگاهی دیگر دارد.

در ادامه واکنش برخی اهالی رسانه را می بینید: 

میزانسن منصوری و پنجره؛ پریدن یا پرتاب شدن؟

میزانسن منصوری و پنجره؛ پریدن یا پرتاب شدن؟

کلید واژه :

مرگ قاضی منصوری

،

قاضی منصوری

،

ثبت نظرات
captcha