افزایش 48 درصدی تولید سنگ آهن در سال جهش تولید

پازل تورم ۲۲ درصدی چگونه کامل می شود؟

مشهور ترین خودرو دنیا را بشناسید

عوامل گرانی گوشت قرمز در بازار چیست؟

انواع دوربین چاپ سریع را چند بخریم؟

قیمت نهایی k132 ایران خودرو چقدر است؟

قیمت نفت خام سقوط کرد

سایه روشن قرارداد راهبردی ایران و چین

مالیات از خانه های خالی ۲ برابر اجاره بهای ماهانه

دولت ۲ برابر اجاره ماهانه از خانه های خالی مالیات می گیرد

پورشه قیمت محصولاتش را کاهش داد

خانه خالی بالاخره دردسر ساز شد

پشت پرده بازارسیاه رفع سوء اثر چک برگشتی چیست؟

جزئیات طلاق مخفیانه شاخ های اینستاگرام

رشد 450درصدی قیمت مسکن و انتقاد روحانی از روحانی/ اعتراف به عقب ماندگی مسکنی دولت کافی است؟

رکورد شکنی رشد منابع بانک ها

هشدار قیمتی به خریداران آپارتمان های نوساز

لایحه تجارت در مجلس مجدداً بررسی خواهد شد

اینفوگرافیک / تغییر قیمت مسکن در تهران، از پارسال تا امسال

آب پاکی وزیر کار روی دست کارگران

جایگاه های سوخت از چه زمانی مشمول مالیات بر ارزش افزوده هستند؟

گردهمایی مسئولان حراست بانک های غیردولتی به میزبانی بانک گردشگری برگزار شد

تاثیر سیاست جدید بانک مرکزی بر بورس

مانده تسهیلات بانکی ۳۰ درصد افزایش یافت

قرارداد میدان نفتی یاران امضا شد

چرا خودروسازی ایران از ترکیه عقب افتاد؟

افزایش ۲ درصدی قیمت نفت

اجاره آیفون شبی ۲ میلیون تومان

جزییات پرداخت وام ودیعه مسکن برای حمایت از مستاجران/فرمول دولت برای رام کردن بازار سرکش اجاره چیست؟

مجلس به دنبال پیچیدن نسخه دوم مسکن مهر!

افزایش دوباره قیمت اوراق مسکن

زمان اخذ مالیات از خانه های خالی

ماجرا های پشت پرده استیضاح روحانی

بهترین خودرو پلاگین برقی اسپرت را بشناسید

اعضای جدید هیئت مدیره لیزینگ خودرو غدیر منصوب شدند

هزینه مصرف خانوار در کدام بخش ها افت کرد؟

اعتبار دفترچه های بیمه تمدید شد

ورود خودروسازی ایران به لاین «شرق»؟

از ماجرای پروژه های پرحاشیه تا واردات خودرو و قاچاق پوشاک

واردات گوشی تلفن همراه به روال قبل ادامه خواهد یافت

کد خبر : ۲۵۳۵
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

چراغ سبز خودرو به صنایع نظامی

ورود صنایع نظامی و دفاعی به زنجیره تامین قطعه خودرو برخی نگرانی ها را برای قطعه سازان بخش خصوصی پدید آورده است، اما مسوولان صنعتی و خودروسازان امید زیادی به بومی کردن قطعات عمدتا وارداتی توسط نهادهای یادشده دارند.

چراغ سبز خودرو به صنایع نظامی

به گزارش پایگاه خبری اقتصاد مثبت، آنچه مشخص است در شرایط تحریمی کشور مشکل تامین بسیاری از قطعات به خصوص در حوزه «های تک»، تولید برخی از خودروها را کند یا متوقف کرده که همین مساله زمینه ساز ورود صنایع نظامی و دفاعی به زنجیره تامین قطعات شده است. پیش از این نیروهای یادشده بارها از توانمندی خود در صنایع الکترونیکی و به کارگیری آن در ساخت قطعات خودرو یاد کرده بودند؛ این در شرایطی است که حالا مسوولان صنعتی کشور و خودروسازان به طور رسمی از نهادهای مذکور برای مشارکت در تولید قطعه دعوت کرده اند.

اما رضا رحمانی، وزیر پیشین صنعت، معدن و تجارت شاید اولین وزیری بود که با آغوش باز از حضور نظامیان در خودروسازی استقبال کرد. وی اسفند سال گذشته در یکی از مصاحبه های خود عنوان کرده بود که از حضور وزارت دفاع و سپاه در صنعت خودرو استقبال می کند.

رحمانی همچنین تاکید داشته که هر ارگان، نهاد و بخش خصوصی که بتواند قطعات وارداتی صنعت خودرو را تولید و بومی سازی کند، وزارت صنعت آن تولیدکننده را مورد حمایت قرار می دهد و تشویقش هم می کند.

 پیرو اظهارات رحمانی، قراردادی بین صنایع دفاع به ارزش هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان با خودروسازان به امضا رسید تا از ظرفیت های موجود در وزارت دفاع در جهت تولید قطعات های تک استفاده شود. پس از آن نیز فرمانده نیروی هوافضای سپاه بعد از جلسه ای با حضور سرپرست وزارت صمت و خودروسازان در محل این وزارتخانه، از تشکیل یک کمیته مشترک بین سپاه و وزارت صنعت برای ورود این نهاد نظامی به حوزه خودرو خبر داد.

امیرعلی حاجی زاده هدف از این کار را انتقال تجربیات و اطلاعات سپاه در حوزه تحقیقات به خودروسازان اعلام کرد. اما رفت و آمد نظامیان به خودروسازی با نگرانی فعالان صنعت قطعه روبه رو بود؛ چراکه ورود این نهادها را رقیب خود در تولید قطعه می دیدند. هر چند وزیر دفاع در این زمینه عنوان کرد که هرگز رقیبی برای بخش خصوصی و مانع فعالیت های آنها نخواهیم شد با این حال قطعه سازان نگرانی خود از استقبال قابل توجه خودروسازان و مسوولان صنعتی از حضور نیروی های مذکور به این حوزه را پنهان نکردند و در گوشه و کنار انتقاداتی را مطرح کردند.

مسوولان صنعتی هم قطعه سازان را با کنایه مورد انتقاد قرار داده و بومی سازی قطعاتی که از حوزه توانایی قطعه سازان خارج است را مورد هدف قرار داده اند. اما حضور نهادهای نظامی در زنجیره خودروسازی، پیش از این به انتصاب برخی چهره ها با سابقه حضور در صنایع دفاعی محدود می شد به طوری که در دوران اصلاحات، حضور فعالان اقتصادی نزدیک به نهادهای نظامی به رشد تیراژ و افزایش داخلی سازی صنعت خودرو کمک کرد، اما این بار این نهادها با عقد قرارداد و حضور مستقیم به صنعت قطعه ورود کرده اند. با این حال برخی کارشناسان انتقاداتی را به این نوع حضور مطرح می کنند.

در این زمینه یک قطعه ساز تاکید می کند که در زنجیره خودروسازی بحث تولید انبوه قطعات مطرح است حال آنکه در خطوط تولید صنایع نظامی خبری از تولید انبوه قطعات مورد نیاز نیست، همین اتفاق در کنار ماهیت دفاعی و امنیتی که پیش تر یاد شد، سبب می شود در تولید قطعات مورد نیاز صنایع نظامی بحث های مرتبط با قیمت تمام شده از درجه اهمیت بالایی برخوردار نباشد.

 تجربه جهانی همکاری نظامیان و خودروسازان
اما حضور نظامیان در صنعت خودرو محدود به کشور ما نبوده و نگاهی به عرصه بین المللی ما را با این واقعیت روبه رو می کند که شرکت های خودروسازی و نظامی به دلیل همپوشانی که در تولید وسایل نقلیه با یکدیگر دارند همواره به طرف های جذابی برای یکدیگر بدل شده اند که اوج این دست از همکاری ها میان خودروسازان و نظامیان را می توان در زمان بروز جنگ در کشورها مشاهده کرد، به طوری که برخی از خودروسازان در زمان جنگ به کمک صنایع نظامی شتافتند پس از آن نیز تولید خودرو با کاربری نظامی و سنگین یا وسایل نقلیه زرهی را ادامه دادند. نمونه این مورد شرکت کوماتسو ژاپن است که در جریان جنگ جهانی دوم به تولید خودروهای زرهی و بولدوزر برای ارتش ژاپن می پرداخت. با این حال پس از پایان جنگ نیز این شرکت تولید وسایل نقلیه نظامی برای ارتش را ادامه داد.

 شرکت اویکو ایتالیا نیز یکی دیگر از خودروسازانی است که تولید وسایل نقلیه ای نظیر اتوبوس ، کامیون و خودروهای زرهی را برای مصارف نظامی تولید می کند. اما گاهی نیز شرکت ها و پیمانکاران بزرگ نظامی سراغ خودروسازان می روند تا علاوه بر کمک رسانی فنی، لجستیک و زیرساختی برای خودروسازان یک کشور، بتواند حوزه تجارت و صنعت خود را نیز گسترش دهند.

نمونه بارز این امر، شرکت نورینکو چین، یکی از بزرگ ترین پیمانکاران نظامی در جهان است که فعالیت ها و همکاری های گسترده ای را با بسیاری از برند های شناخته شده خودروسازی چین، نظیر فاو، چانگ آن و دانگ فنگ انجام می دهد. شرکت وسایل نقلیه شمال چین که یکی از زیرمجموعه های نورینکو برای فعالیت در بخش خودروسازی است، به خودروسازان در زمینه واردات فناوری و قطعات خودرویی مورد نیاز کمک شایانی می کند. این بخش که به نورینکو موتورز نیز معروف شده خود دارای یک برند خودروسازی است که اغلب به تولید وسایل نقلیه سنگین و مسافربری مشغول است.

 محاسن و معایب حضور نهادهای نظامی

ورود نهادهای نظامی به قطعه سازی می تواند علاوه بر محاسنی که برای این صنعت به دنبال دارد چالش هایی نیز ایجاد کند. در این ارتباط حسن کریمی سنجری، کارشناس خودرو می گوید در حال حاضر صنعت خودرو با تحریم مواجه است، این شرایط باعث شده تامین برخی قطعات «به خصوص قطعات های تک» که پیش تر از مسیر واردات تامین می شد با چالش هایی همراه باشد در این شرایط صنعت خودرو می تواند با الگوبرداری از صنایع موشکی از این پیچ به سلامت عبور کند.

این کارشناس خودرو ادامه می دهد آنچه که باید از صنایع موشکی کشور مورد توجه قطعه سازی کشور قرار گیرد توانایی مهندسی معکوس در تولید قطعات مورد نیاز است.

کریمی سنجری می گوید: صنایع موشکی با دست خالی توانسته به دانش تولید موشک دست یابد و تا جایی پیش برود که در این صنعت در عرصه جهانی حرفی برای گفتن داشته باشد.

این کارشناس معتقد است در قطعه سازی هم باید با بهره گیری از فرآیندهای مهندسی معکوس به دانش تولید قطعات «های تک» دست یابیم تا صنعت خودروی کشور در شرایط تحریمی هم بتواند به حیات خود ادامه داده و خطوط تولید خودروسازان متوقف نشود.

کریمی سنجری در پاسخ به این سوال که در صنایع دفاعی مباحث اقتصادی اولویت اول نیست، حال در این شرایط چگونه می توان از صنایع موشکی در تولید قطعات الگو گرفت می گوید قیمت تمام شده در تولید قطعات خودرو از اهمیت بالایی برخوردار است و این مساله زمینه ساز تولید رقابتی است، اما مگر در خودروسازی کشور تولید رقابتی جایگاهی دارد.

کریمی سنجری تاکید می کند اگر توانسته بودیم بحث های تولید رقابتی و نگرش کیفی را در تولید محصولات خودروسازان جا بیندازیم امروز می توانستیم محصولات تولیدی را به راحتی روانه بازارهای بین المللی کنیم. این کارشناس می گوید در شرایط فعلی باید از مدیریت و تجربه ای که در صنعت موشکی به دست آورده ایم در تولید قطعات خودرو بهره ببریم همچنین می توانیم از توانایی فنی ایجاد شده در تولید قطعات موشک در زنجیره قطعه سازی استفاده کنیم. کریمی سنجری حضور نهادهای نظامی در قطعه سازی را محدود به تولید قطعاتی می داند که یا پیش تر از مسیر واردات تامین می شدند یا اینکه انحصار تولید آنها تنها در اختیار یک قطعه ساز است. این کارشناس هشدار می دهد نباید به گونه ای عمل کنیم که بخش خصوصی حاضر در قطعه سازی کنار گذاشته شود و جای آنها را شرکت های شبه دولتی بگیرند.

فربد زاوه کارشناس خودرو نیز می گوید نمی توان در تولید قطعات خودرو به قیمت تمام شده بی توجه باشیم، زیرا قیمت تمام شده بالا در قطعات، سبب افزایش قیمت تمام شده محصول نهایی می شود.

پایان پیام/

 

کلید واژه :

خودروسازان

،

صنایع نظامی

،

قطعه خودرو

،

رضا رحمانی

،

قطعات خودرو

،

حسن کریمی سنجری

ثبت نظرات
captcha