افزایش 48 درصدی تولید سنگ آهن در سال جهش تولید

پازل تورم ۲۲ درصدی چگونه کامل می شود؟

مشهور ترین خودرو دنیا را بشناسید

عوامل گرانی گوشت قرمز در بازار چیست؟

انواع دوربین چاپ سریع را چند بخریم؟

قیمت نهایی k132 ایران خودرو چقدر است؟

قیمت نفت خام سقوط کرد

سایه روشن قرارداد راهبردی ایران و چین

مالیات از خانه های خالی ۲ برابر اجاره بهای ماهانه

دولت ۲ برابر اجاره ماهانه از خانه های خالی مالیات می گیرد

پورشه قیمت محصولاتش را کاهش داد

خانه خالی بالاخره دردسر ساز شد

پشت پرده بازارسیاه رفع سوء اثر چک برگشتی چیست؟

جزئیات طلاق مخفیانه شاخ های اینستاگرام

رشد 450درصدی قیمت مسکن و انتقاد روحانی از روحانی/ اعتراف به عقب ماندگی مسکنی دولت کافی است؟

رکورد شکنی رشد منابع بانک ها

هشدار قیمتی به خریداران آپارتمان های نوساز

لایحه تجارت در مجلس مجدداً بررسی خواهد شد

اینفوگرافیک / تغییر قیمت مسکن در تهران، از پارسال تا امسال

آب پاکی وزیر کار روی دست کارگران

جایگاه های سوخت از چه زمانی مشمول مالیات بر ارزش افزوده هستند؟

گردهمایی مسئولان حراست بانک های غیردولتی به میزبانی بانک گردشگری برگزار شد

تاثیر سیاست جدید بانک مرکزی بر بورس

مانده تسهیلات بانکی ۳۰ درصد افزایش یافت

قرارداد میدان نفتی یاران امضا شد

چرا خودروسازی ایران از ترکیه عقب افتاد؟

افزایش ۲ درصدی قیمت نفت

اجاره آیفون شبی ۲ میلیون تومان

جزییات پرداخت وام ودیعه مسکن برای حمایت از مستاجران/فرمول دولت برای رام کردن بازار سرکش اجاره چیست؟

مجلس به دنبال پیچیدن نسخه دوم مسکن مهر!

افزایش دوباره قیمت اوراق مسکن

زمان اخذ مالیات از خانه های خالی

ماجرا های پشت پرده استیضاح روحانی

بهترین خودرو پلاگین برقی اسپرت را بشناسید

اعضای جدید هیئت مدیره لیزینگ خودرو غدیر منصوب شدند

هزینه مصرف خانوار در کدام بخش ها افت کرد؟

اعتبار دفترچه های بیمه تمدید شد

ورود خودروسازی ایران به لاین «شرق»؟

از ماجرای پروژه های پرحاشیه تا واردات خودرو و قاچاق پوشاک

واردات گوشی تلفن همراه به روال قبل ادامه خواهد یافت

کد خبر : ۲۵۴۶
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

کدام کشورهای نفتی از سقوط قیمت نفت بدترین ضربه را خوردند؟

کشورهای تولیدکننده نفت که برای متوازن کردن بودجه خود به قیمت بالاتر نفت نیاز داشتند و همچنین شرکت های بازرگانی نفت از سقوط قیمت ها در بهار امسال غافلگیر شدند.

کدام کشورهای نفتی از سقوط قیمت نفت بدترین ضربه را خوردند؟

به گزارش پایگاه خبری اقتصاد مثبت، علاوه بر فشارهای مالی که اکنون بسیاری در صنعت نفت احساس می کنند، بازرگانان نفت، شرکت های ملی نفت، شرکت های کشتیرانی، غول های نفتی، شرکت های اداره کننده خطوط لوله یا شرکت های نفتی کوچک در صنعت شیل متحمل مشکلات مختلفی از جمله تغییر چشم انداز قدرت ژئوپلیتیکی، رقابت

های شدید و پرهزینه سر سهم بازار و غیرممکن شدن برنامه ریزی آینده شده اند. درباره وضعیت دشواری که برخی از غول های نفتی مانند آرامکوی سعودی اکنون با آن روبرو هستند، صحبت های زیادی شده است. اویل پرایس در گزارشی به بررسی سایر بازیگران بازار نفت پرداخته که در پی سقوط قیمت های نفت در وضعیت خطیری قرار گرفته اند. این بازیگران عبارتند از:

** عمان

تحلیلگران ممکن است در ارزیابی نقش عمان به عنوان میانجی در یک منطقه پررویداد اغراق کرده باشند اما در این که این کشور از نظر مالی به دردسر افتاده است، هیچ تردیدی وجود ندارد.

مشکلات عمان با توجه به حساسیت این کشور به شوک های قیمت نفت، دور از انتظار نیست. در واقع عمان یکی از آسیب پذیرترین تولیدکنندگان نفت در این زمینه است. طبق گزارش موسسه اعتبارسنجی فیچ، عمان به قیمت ۸۲ دلار هر بشکه نفت برنت نیاز دارد و این حداقل قیمتی است که این کشور برای متوازن کردن بودجه اش به آن نیاز دارد در حالی که قیمت نفت برنت اکنون نصف این سطح هم نیست.

طبق گزارش موسسه PwC، با فرض قیمت ۵۸ دلار هر بشکه نفت برنت، درآمدهای نفتی قرار بود حدود دو سوم از کل درآمد بودجه سال ۲۰۲۰ عمان را تشکیل دهند. عمان حدود یک میلیون بشکه در روز نفت تولید کرده و تقریبا همه آن را صادر می کند. عمان برای سر پا ماندن در این شرایط دشوار، در حال بررسی دریافت کمک از سایر کشورهای منطقه خلیج فارس است و ممکن است این کمک را از قطر یا امارات متحده عربی یا حتی عربستان سعودی دریافت کند.

** آنگولا

آنگولا که دومین تولیدکننده بزرگ نفت آفریقا است، به درآمدهای نفتی خود متکی است که درحدود ۹۰ درصد از کل درآمد صادراتی این کشور سهیم است.

ارزش صادرات نفت آنگولا در ماه مه نسبت به آوریل نیمی کاهش پیدا کرد و برای آنگولا حدود ۳۸۰ میلیون دلار درآمد از فروش نفت در این ماه به همراه آورد. طبق آمار اوپک، تولید این کشور از ۱.۴۰۲ میلیون بشکه در روز در مارس به ۱.۳۱۳ میلیون بشکه در روز در آوریل و سپس به ۱.۲۸۰ میلیون بشکه در روز در ماه مه کاهش پیدا کرد

** نیجریه

نیجریه که بزرگترین تولیدکننده نفت آفریقا است، با بحران تولیدکنندگان نفت مستقل مواجه است که شرکت نفتی مستقل شورلاین گروپ آن را فاجعه تمام عیار خوانده است. در نیجریه، تولیدکنندگان نفت مستقل در حدود یک پنجم یا ۴۰۰ هزار بشکه در روز تولید نفت نیجریه سهم دارند. تولیدکنندگان مستقل نیجریه که زیر بار بدهی قرار دارند در شرایط نامساعدی قرار دارند به دلیل این که اکثر این شرکتها دارایی هایشان را شش سال قبل که قیمت نفت حدود ۱۰۰ دلار در هر بشکه بودند خریدند.

برای شرکت دولتی NNPC اوضاع بهتر نیست و این شرکت از شرکا و تامین کنندگانش درخواست کرده است هزینه هایشان را ۳۰ تا ۴۰ درصد کاهش دهند. این شرکت قصد دارد تا پایان سال ۲۰۲۱ حدود ۱۰ دلار در هر بشکه از هزینه های تولید خود بکاهد. با توجه به این که نیجریه به قیمت ۱۴۴ دلار هر بشکه نفت برای سودآوری نیاز دارد، این رقم کافی به نظر نمی رسد.

** ونزوئلا

با در نظر گرفتن بحران اقتصادی عمیقی که ونزوئلا در آن فرو رفته است، گفتن این که سقوط قیمت نفت تا چه حد به مشکلات این کشور اضافه کرده، دشوار است. این کشور بزرگترین ذخایر نفت جهان را در اختیار دارد و با این حال شمار دکل های حفاری نفت فعال این کشور به یک حلقه کاهش پیدا کرده و میلیاردها بشکه نفت استخراج نشده مانده در حالی که این کشور دچار مشکلات مالی و اقتصادی است.

علاوه بر تحریمهای آمریکا علیه صادرات نفت ونزوئلا، تولید نفت این کشور به ۵۷۰ هزار بشکه در روز کاهش پیدا کرده است.

** بحرین

افزودن بحرین به فهرست کشورهایی که به دلیل سقوط قیمت نفت دچار مخاطره شده اند، قابل بحث است. این کشور به عنوان دست نشانده سعودی ها ممکن است در صورت وجود مشکل واقعی از حمایت سعودی ها برخوردار شود اما قیمت نفت مورد نیاز بحرین ۹۶ دلار در هر بشکه است که دومین قیمت بالا برای سودآوری در جهان پس از نیجریه محسوب می شود.

عربستان سعودی هم که به دلیل سقوط قیمت نفت با مشکلات مالی مواجه شده است ممکن است در کمک به بحرین با محدودیت هایی روبرو شود. نفت ۸۵ درصد از بودجه بحرین را تشکیل می دهد. با وجود هزینه های بالای تولید نفت در شرایط تنگنای مالی، به نظر می رسد بحرین به دنبال انجام اکتشافات نفتی بیشتر است.

** شرکت BP

شرکت BP اوایل ماه میلادی جاری با اعلام تعدیل ۱۰ هزار شغل معادل ۱۵ درصد از کارکنانش، بازار را شوکه کرد. در حالی که برخی از شرکت های نفتی کوچک تر در چند ماه گذشته اخراج گسترده کارمندان شان را اعلام کرده بودند، شرکت BP در اوج بحران دست نگه داشت و از تعدیل نیرو خودداری کرده بود. اما اوضاع بد برای این غول نفتی به تعدیل کارکنان محدود نشده و شرکت BP چند روز پیش اعلام کرد ارزش دارایی های نفت و گاز این شرکت به میزان ۱۷.۵ میلیارد دلار کاهش پیدا کرده است و اکنون مشخص نیست آیا این غول نفتی می تواند سود سهام نقدی به سهامدارانش را حفظ کند یا خیر.

** عراق

عراق هم مانند ونزوئلا حتی پیش از سقوط قیمت های نفت با مشکلاتی روبرو بود. ناآرامی سیاسی، عدم بودجه سال ۲۰۲۰، شیوع ویروس کرونا و کسری مالی ۲۰ میلیارد دلاری تنها بخشی از مشکلات این کشور است. عراق قادر نیست حقوق کارمندان دولتی را در ماه های ژوئن و ژوییه پرداخت کند و از سوی اوپک برای کاهش تولید مطابق با توافق کاهش تولید اوپک پلاس تحت فشار قرار دارد. تولید نفت عراق که به قیمت نفت ۶۰ دلار نیاز دارد، از ۴.۵۷ میلیون بشکه در روز در مارس به ۴.۱۶۵ میلیون بشکه در روز در ماه مه کاهش پیدا کرد.

** ویتول

برای ویتول که بزرگترین شرکت بازرگانی نفت جهان است، اوضاع اصلا خوب نیست. سود خالص سه ماهه نخست ویتول ۷۰ درصد سقوط کرد و به ۱۸۰ میلیون دلار رسید. بخشی از مشکل ویتول این است که میزان بالایی نفت را در سال ۲۰۲۰ با امید به بهبود تقاضای جهانی برای نفت نگه داشته است اما اکنون معلوم شده که چنین فرضی درست نیست.

** رویاهای گازی قطر به خطر افتاد

قطر ممکن است یک قدرت نفتی نباشد اما مطمئنا یک تولیدکننده بزرگ LNG است و در حالی که قیمت های نفت سقوط کرده، قیمت های LNG هم به شدت افت کرده است و طبق اعلام اداره اطلاعات انرژی آمریکا، بازار LNG امسال با بزرگترین شوک تقاضا روبرو خواهد شد.

تجارت LNG قطر ۶۲ درصد از کل درآمدهای صادراتی این کشور را تشکیل می دهد و بودجه ۲۰۲۰ این کشور بر مبنای قیمت ۵۵ دلار هر بشکه نفت بوده است. قطر سرگرم برنامه ریزی راه اندازی بزرگترین پروژه LNG جهان در سال ۲۰۲۴ است اما این پروژه به تاخیر افتاده است. با این حال قطر اصرار دارد که نوسانات قیمت روی پروژه های LNG تاثیری نگذاشته است.

در حالی که برخی به شدت متزلزل شدند، برخی دیگر شامل گلدمن ساکس و ترافیگورا موفق شدند از این اوضاع به نفع خود استفاده کنند و سود سرشاری نصیب خود کنند.

پایان پیام/

کلید واژه :

صنعت نفت

،

قیمت نفت

،

کشورهای نفتی

ثبت نظرات
captcha