افزایش 48 درصدی تولید سنگ آهن در سال جهش تولید

پازل تورم ۲۲ درصدی چگونه کامل می شود؟

مشهور ترین خودرو دنیا را بشناسید

عوامل گرانی گوشت قرمز در بازار چیست؟

انواع دوربین چاپ سریع را چند بخریم؟

قیمت نهایی k132 ایران خودرو چقدر است؟

قیمت نفت خام سقوط کرد

سایه روشن قرارداد راهبردی ایران و چین

مالیات از خانه های خالی ۲ برابر اجاره بهای ماهانه

دولت ۲ برابر اجاره ماهانه از خانه های خالی مالیات می گیرد

پورشه قیمت محصولاتش را کاهش داد

خانه خالی بالاخره دردسر ساز شد

پشت پرده بازارسیاه رفع سوء اثر چک برگشتی چیست؟

جزئیات طلاق مخفیانه شاخ های اینستاگرام

رشد 450درصدی قیمت مسکن و انتقاد روحانی از روحانی/ اعتراف به عقب ماندگی مسکنی دولت کافی است؟

رکورد شکنی رشد منابع بانک ها

هشدار قیمتی به خریداران آپارتمان های نوساز

لایحه تجارت در مجلس مجدداً بررسی خواهد شد

اینفوگرافیک / تغییر قیمت مسکن در تهران، از پارسال تا امسال

آب پاکی وزیر کار روی دست کارگران

جایگاه های سوخت از چه زمانی مشمول مالیات بر ارزش افزوده هستند؟

گردهمایی مسئولان حراست بانک های غیردولتی به میزبانی بانک گردشگری برگزار شد

تاثیر سیاست جدید بانک مرکزی بر بورس

مانده تسهیلات بانکی ۳۰ درصد افزایش یافت

قرارداد میدان نفتی یاران امضا شد

چرا خودروسازی ایران از ترکیه عقب افتاد؟

افزایش ۲ درصدی قیمت نفت

اجاره آیفون شبی ۲ میلیون تومان

جزییات پرداخت وام ودیعه مسکن برای حمایت از مستاجران/فرمول دولت برای رام کردن بازار سرکش اجاره چیست؟

مجلس به دنبال پیچیدن نسخه دوم مسکن مهر!

افزایش دوباره قیمت اوراق مسکن

زمان اخذ مالیات از خانه های خالی

ماجرا های پشت پرده استیضاح روحانی

بهترین خودرو پلاگین برقی اسپرت را بشناسید

اعضای جدید هیئت مدیره لیزینگ خودرو غدیر منصوب شدند

هزینه مصرف خانوار در کدام بخش ها افت کرد؟

اعتبار دفترچه های بیمه تمدید شد

ورود خودروسازی ایران به لاین «شرق»؟

از ماجرای پروژه های پرحاشیه تا واردات خودرو و قاچاق پوشاک

واردات گوشی تلفن همراه به روال قبل ادامه خواهد یافت

کد خبر : ۲۵۵۸
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

جولان پول داغ در آغاز فصل گرم

بازار سهام در هفته گذشته به روند مثبت پرشتاب خود ادامه داد تا با عبور از دو سطح روانی دیگر یعنی ۳/ ۱ میلیون و ۴/ ۱ میلیون واحد، فصل تابستان داغی را آغاز کند.

جولان پول داغ در آغاز فصل گرم

به گزارش پایگاه خبری اقتصاد مثبت، شروین شهریاری در یادداشتی در روزنامه دنیای اقتصاد نوشت: بازده رویایی بازار سهام در بهترین سال تاریخ خود، تا اینجا، به ۱۷۷ درصد رسیده است. در همین حال، با ادامه سیاست پولی انبساطی و پایین ماندن نرخ های موثر سود سپرده و اوراق بدهی، نشانه های داغ شدن پول و افزایش تحرک نقدینگی که تا پیش از این به بورس محدود بود در همه بازارهای موازی قابل رصد است.

جولان پول داغ در آغاز فصل گرم

همگام با این شرایط، برخورد عرضه و تقاضا در بورس در روز چهارشنبه جدی تر شد تا جایی که میانگین ارزش معاملات هفتگی که قبلا در هفته پایانی اردیبهشت ماه در محدوده ۱۸ هزار میلیارد تومان رکورد زده بود، بار دیگر به همان سطح بازگشت. با این حال نکته قابل توجه در مورد رشد یک ماه گذشته این است که تداوم رشد حجم معاملات از سطح رکورد قبلی به ثبت نرسیده و افزایش بیش از ۱۸۰۰ هزار میلیارد تومانی ارزش بازار در یک ماه گذشته با سطح معاملات میانگین کمتر از ۱۵ هزار میلیارد تومانی در روز محقق شده است؛ وضعیتی که با توجه به عبور ارزش بازار سرمایه از ۲/ ۲ برابر حجم کل نقدینگی، می تواند نمایانگر عمق کمتر معاملات در مقیاس رشد کنونی ابعاد بازار باشد.

سمت و سوی متغیرهای کلان موثر بر بورس

در هفته گذشته، ضرباهنگ تحولات متغیرهای موثر بر وضعیت سهام شتاب بیشتری به خود گرفت. در این میان، شرایط دو مولفه شامل «نرخ ارز» به عنوان عامل محرک درآمدها و «نرخ سود اوراق بدهی» به عنوان عامل ارزش گذاری سهام حائز اهمیت است. در حوزه ارز، قیمت دلار در بازار آزاد برای ساعاتی در هفته پیش از مرز روانی ۲۰ هزار تومان گذشت، هر چند با مداخله و تزریق به بازار، قیمت ها تا حدودی عقب نشست. در سامانه نیما که بخش عمده نرخ ارز صادر کنندگان با آن تعیین می شود قیمت در محدوده ۱۶ هزار تومان با ثبات نسبی رو به رو است و خبرها از افزایش سمت عرضه حکایت می کند. همزمان با اوج گیری دلار، قیمت های محصولات به ویژه در بورس کالا رو به افزایش گذاشته و عمدتا با دلار تعادلی ۱۶ تا ۱۷ هزار تومان قیمت گذاری شده اند. در این میان، مسوولان پولی ازجمله رئیس کل بانک مرکزی شرایط کنونی را موقت ارزیابی کرده و انتظار تشدید عرضه در هفته های آینده تیر ماه به واسطه نزدیک شدن به مهلت الزام صادر کنندگان به بازگشت ارز صادراتی سال ۹۷ و ۹۸ را دارند. در این میان، در حوزه نرخ سود تا سررسید اوراق بدهی نیز پس از ثبت کف نرخ ها در محدوده ۱۳ درصد در ماه گذشته، به مسیر افزایشی باز گشته و به ۱۵ درصد رسیده است. همزمان، فروش ۱۲ هزار میلیارد تومانی اوراق بدهی جدید در هفته جاری با نرخ سود ۶/ ۱۵ درصد برای دومین هفته متوالی کاملا موفق نبود، به این معنا که تقریبا نیمی از اوراق بدون مشتری ماند. باتوجه به عزم سیاست گذاران اقتصادی مبنی بر تامین کسری بودجه از محل اوراق بدهی از یک سو و رابطه تاریخی التهاب ارز با نرخ های سود واقعی منفی از سوی دیگر، انتظار می رود مسیر تحولات در این دو حوزه در کوتاه مدت به سمت تقویت تدریجی سمت عرضه ارز به ویژه در سامانه نیما و نیز افزایش تدریجی نرخ موثر سود اوراق بدهی حرکت کند. بر همین اساس نرخ سود سپرده گذاری بانک ها در بانک مرکزی هم روز گذشته با دو واحد درصد افزایش مواجه شده که البته اقدامی در ابعاد کوچک اما درست در جهت مهار شرایط موجود به شمار می رود.

در حسرت نقش آفرینی بورس در اقتصاد

هر چه از روزهای پر رونق بازار سرمایه می گذرد از یک سو تاکید مسوولان ارشد اقتصادی کشور بر ضرورت استفاده از ظرفیت بازار سرمایه در نقش آفرینی در بخش واقعی اقتصاد بیشتر می شود و از سوی دیگر در عرصه عمل، اتفاقات با کندی زیادی در جهت این هدف اصیل رقم می خورد. واقعیت این است که صرف داد و ستد سهام در بازار ثانویه و رشد قیمت این دارایی، نه تامین مالی برای هیچ یک از شرکت ها اتفاق می افتد و نه به حل مشکل کسری بودجه دولت کمکی می کند و نه اینکه تجهیز منابع خرد برای سرمایه گذاری و اجرای پروژه های توسعه ای را تسهیل می کند. از منظر آثار ضد تورمی رونق بورس نیز نه تنها داده تجربی در سطح جهانی مبنی بر نقش آفرینی مثبت رشدهای انفجاری در مدت زمان کوتاه وجود ندارد بلکه عاقبت این مسیر معمولا به مشکلاتی هم به لحاظ تبعات تورمی در دیگر بازارها و هم آسیب به عرصه کلان اقتصاد به دلیل امکان شکل گیری حباب و تبعات نامطلوب ترکیدن آن بر ثروت و قدرت خرید خانوارها رقم خورده است. نگاهی به روند یک سال گذشته رشد ارزش بازار سرمایه در بخش سهام نشان می دهد که مجموع ارزش بورس و فرابورس از محدوده هزار هزار میلیارد تومان به ۶هزار هزار میلیارد تومان رسیده که حتی با حذف اثر ورود شرکت های جدید، جهش ۵ برابری نشان می دهد. به این ترتیب، بر اساس آخرین آمار بانک مرکزی، ارزش بازار سرمایه در شرایطی از دو برابر تولید ناخالص داخلی فراتر رفته که با عنایت به رکود بخش سرمایه گذاری در رشد تولید در سال گذشته، بهره برداری مناسبی از این فرصت در تجهیز منابع نشده است. از سوی دیگر، با مقایسه رقم افزایش سرمایه ها و نیز رقم عرضه های اولیه با رشد ارزش بازار از یک سو و حجم ناچیز فروش سهام دولت در مقایسه با ابعاد کسری بودجه از سوی دیگر، می توان گفت که سیکل جاری رونق بازار سرمایه نقش محدودی در عرصه واقعی اقتصاد و کارکرد اصلی خود ایفا کرده است؛ روندی که با توجه به شدت یافتن تاکید مسوولان عالی در هفته های اخیر مبنی بر ضرورت تامین مالی از بازار سرمایه امید به تغییر آن وجود دارد.

پیام سقوط ترامپ به بازارها

همه آمارهای نظر سنجی در سطح کشوری ایالتی نشان می دهد ساکن فعلی کاخ سفید تقریبا چهار ماه مانده به انتخابات، در ضعیف ترین موقعیت تاریخی خود به لحاظ امکان انتخاب مجدد قرار گرفته است. ارزیابی تحلیل گران سیاسی گویای آن است که اگر امروز انتخابات آمریکا برگزار می شد، رقیب دموکرات ترامپ از موقعیت کاملا مسلط برای برد برخوردار بود. با آنکه مسیر تحولات سیاسی پیچیده و با عدم اطمینان بالا همراه هستند اما به دلیل فاصله آرای موجود نمی توان از افزایش معنا دار احتمال پایان تک دوره ای رئیس جمهور فعلی ایالات متحده چشم پوشید. همزمان، احتمال انتخاب اکثریت دموکرات در هر دو مجلس نمایندگان و سنا نیز در نظر سنجی ها به حداکثر تاریخی رسیده است. پیامد برد آقای بایدن در انتخابات نوامبر برای بازارهای جهانی دو گانه است؛ از یک سو با بازگشت ریل سیاست گذاری واشنگتن در سطح جهانی به مسیر قبلی انتظار می رود از نااطمینانی حاکم بر فضای تصمیمات نامتعارف کنونی آمریکا در عرصه سیاسی و اقتصادی کاسته شود که خبر خوبی برای بازارها ست. در نقطه مقابل، حاکمیت اکثریت دموکرات در آمریکا به دلیل سیاست های مالیاتی جسورانه تر می تواند برای سودآوری شرکت ها و بازارهای سهام ناخوشایند باشد.

برای بورس تهران نیز انتخابات ۱۳ آبان در آمریکا از منظر سیاسی با توجه به رویکرد ترامپ به موضوع برجام از یک سو و از سوی دیگر وعده نامزد دموکرات مبنی بر برگشت به تعهدات فی مابین به دلیل آثار آن در زمینه تاثیر بر فضای کلان اقتصاد کشور مهم است.

پایان پیام/

کلید واژه :

شروین شهریاری

،

بازار سهام

،

بورس

ثبت نظرات
captcha