افزایش 48 درصدی تولید سنگ آهن در سال جهش تولید

پازل تورم ۲۲ درصدی چگونه کامل می شود؟

مشهور ترین خودرو دنیا را بشناسید

عوامل گرانی گوشت قرمز در بازار چیست؟

انواع دوربین چاپ سریع را چند بخریم؟

قیمت نهایی k132 ایران خودرو چقدر است؟

قیمت نفت خام سقوط کرد

سایه روشن قرارداد راهبردی ایران و چین

مالیات از خانه های خالی ۲ برابر اجاره بهای ماهانه

دولت ۲ برابر اجاره ماهانه از خانه های خالی مالیات می گیرد

پورشه قیمت محصولاتش را کاهش داد

خانه خالی بالاخره دردسر ساز شد

پشت پرده بازارسیاه رفع سوء اثر چک برگشتی چیست؟

جزئیات طلاق مخفیانه شاخ های اینستاگرام

رشد 450درصدی قیمت مسکن و انتقاد روحانی از روحانی/ اعتراف به عقب ماندگی مسکنی دولت کافی است؟

رکورد شکنی رشد منابع بانک ها

هشدار قیمتی به خریداران آپارتمان های نوساز

لایحه تجارت در مجلس مجدداً بررسی خواهد شد

اینفوگرافیک / تغییر قیمت مسکن در تهران، از پارسال تا امسال

آب پاکی وزیر کار روی دست کارگران

جایگاه های سوخت از چه زمانی مشمول مالیات بر ارزش افزوده هستند؟

گردهمایی مسئولان حراست بانک های غیردولتی به میزبانی بانک گردشگری برگزار شد

تاثیر سیاست جدید بانک مرکزی بر بورس

مانده تسهیلات بانکی ۳۰ درصد افزایش یافت

قرارداد میدان نفتی یاران امضا شد

چرا خودروسازی ایران از ترکیه عقب افتاد؟

افزایش ۲ درصدی قیمت نفت

اجاره آیفون شبی ۲ میلیون تومان

جزییات پرداخت وام ودیعه مسکن برای حمایت از مستاجران/فرمول دولت برای رام کردن بازار سرکش اجاره چیست؟

مجلس به دنبال پیچیدن نسخه دوم مسکن مهر!

افزایش دوباره قیمت اوراق مسکن

زمان اخذ مالیات از خانه های خالی

ماجرا های پشت پرده استیضاح روحانی

بهترین خودرو پلاگین برقی اسپرت را بشناسید

اعضای جدید هیئت مدیره لیزینگ خودرو غدیر منصوب شدند

هزینه مصرف خانوار در کدام بخش ها افت کرد؟

اعتبار دفترچه های بیمه تمدید شد

ورود خودروسازی ایران به لاین «شرق»؟

از ماجرای پروژه های پرحاشیه تا واردات خودرو و قاچاق پوشاک

واردات گوشی تلفن همراه به روال قبل ادامه خواهد یافت

کد خبر : ۲۵۶۳
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

چراغ سبز عراق به آمریکا درباره حمله به حشدالشعبی؟

هر چند وقت یکبار شاهد انتشار خبر یا مجموعه ای از اخبار در مورد عراق هستیم که تعجب بسیاری از تحلیلگران و همچنین مقامات در سطح دنیا را به دنبال دارد. این اخبار در مقطعی، درون مایه امنیتی داشت و عموماً مسائلی مانند انفجارها، حملات داعش یا مسائل اینچنینی را دربرمی گرفت که البته اکنون هم هر چند وقت یکبار شاهد این اخبار هستیم.

چراغ سبز عراق به آمریکا درباره حمله به حشدالشعبی؟

به گزارش پایگاه خبری اقتصاد مثبت، بخش دیگری از این اخبار به مسائل سیاسی عراق، اعم از درگیری های داخلی، نزاع میان سه ضلع جمعیتی (سنی، شیعه و کُرد)، سیاست خارجی بغداد و فسادهای اقتصادی و اداری برمی گردد که اتفاقاً در یکسال اخیر این موضوعات بیش از محورهای اول موردنظر بوده است. هم اکنون هم این روند به قوت خود باقیست و تحولات عراق به سمت و سویی می رود که بسیاری معتقدند نشان از آن دارد که دولت فعلی عراق به ریاست «مصطفی الکاظمی» در حال حل و فصل عاقلانه و موشکافانه مشکلات و مصائبی است که مردم عراق از آن رنج می برند.

اگرچه این تحلیل تا حد و حدود زیادی درست به نظر می آید، اما مساله اینجاست که نخست وزیر فعلی عراق که سومین نامزدِ معرفی شده برای تصدی این پست به حساب می آمد، از زمان تصدی این سمت، همواره با موانع و مشکلاتی روبرو شده است که بر دو محور سیاست داخلی و سیاست خارجی استوار است. الکاظمی یک چهره امنیتی است که اتفاقاً عمری را در رسانه ها و مطبوعات گذرانده تا حدی که در مقطعی ریاست سرویس اطلاعاتی عراق را به عهده گرفت.

خاستگاه او طیف شیعیان عراق است و به همین دلیل است که عده ای معتقدند او از دیرباز تاکنون روابط خوبی با ایران داشته و دارد. برخی دیگر معتقدند که او بیش از آنچه به سمت تهران متمایل باشد، دوست دارد تا با آمریکایی ها وارد مناسبات شود و به همین دلیل، شاهد انتشار و تهیة تحلیل های دوگانه در فضای رسانه ای عراق و منطقه در این راستا هستیم. واقعیت این است که الکاظمی همانگونه که در زمان سوگند خوردنش در پارلمان گفته بود، به دنبال آن است تا بتواند موانع و مشکلات را در داخل و خارج از عراق به گونه ای مرتفع کند که در ابتدا منافع ملی کشورش تامین شود و در وهله دوم شرکایی که طی سال های اخیر با بغداد همراه و همسو بوده اند را، کنار خود حفظ کند.

در این مسیر شاهد آن بودیم که او اخیراً به دیدار مسئولات حشد الشعبی رفت و صریحا اعلام کرد که اگر این جریان در عراق وجود نداشت، بدون تردید داعش مناطق بسیاری از عراق را به اشغال خود درمی آورد و سرنوشت کشور نامعلوم بود.

اینکه آمریکایی ها، ضد تروریسمِ عراق را به سمت مقر تیپ 45 کتائب حزب الله هدایت کردند به این معناست که آنها حشدالشعبی را در مقام تروریسم می شناسند و از سوی دیگر نشان می دهد آمریکایی ها اساساً چنین مسائلی را با الکاظمی هماهنگ نمی کنند!

بسیاری در داخل عراق و کشورمان، از اینکه الکاظمی بر حشدالشعبی مُهر تایید زد، استقبال کردند؛ اما کمی بعد که خبر مذاکرات استراتژیک میان بغداد و واشنگتن منتشر شد، بسیاری از افرادِ منتسب به همین طیف سکوت اختیار کردند! زمانی که قرار بود مذاکرات میان بغداد و واشنگتن شروع شود، نخست وزیر عراق اعلام کرد که بر خروجِ نیروهای آمریکایی از این کشور تاکید خواهد شد و پس از آن، در بیانیه مشترکی که از سوی دو طرف (پس از مذاکره) منتشر شد.

کاهش تعداد نیروهای آمریکایی در عراق مورد اشاره قرار گرفت و هیچگونه اشاره ای به عقب نشینی کامل یا خروج نیروهای آمریکایی از عراق نشد. درست است که مسائلی از قبیل همکاری های بهداشتی برای مبارزه با شیوع کرونا یا تقویت مناسبات اقتصادی از جمله محورهای گفت وگوهای مذکور بوده است، اما واقعیت این است که آمریکایی ها این مذاکرات را به این بهانه ترتیب دادند که به دولت عراق و حتی به دنیا بگویند که قرار نیست از این کشور خارج شوند.

چراغ سبز عراق به آمریکا درباره حمله به حشدالشعبی؟

هجمه به حشدالشعبی؛ تزریقِ تنش، مخابره پیام

در این راستا، شیعیان و به خصوص ائتلاف الفتح به رهبری هادی العامری و دولت القانون به ریاست نوری المالکی پس از پایان مذاکرات مذکور مجدداً بر خروج آمریکا از عراق تاکید کردند اما طیف کُردها و اهل تسنن عراق مخالف خروج آمریکایی ها هستند. تنش در داخل پارلمان عراق به خوبی نشان می دهد که الکاظمی در داخل هم با مشکلات عدیده ای روبرو بوده و به همین دلیل است که می بینیم او می خواهد طی هفته های آینده به آمریکا سفر کند و در مورد محتوای مذاکرات استراتژیک، با مقامات واشنگتن به بحث و تبادل نظر بپردازد. در این میان آمریکایی ها همچنان نگران دو موضوع هستند. نخست اینکه ایران به دلیل نفوذش در عراق، مانع از انعقاد این قرارداد امنیتی شود و دوم اینکه بازوهای تهران در این مدت منافع ایالات متحده را به خطر بیندازند.

به همین دلیل ما شاهد آن بودیم که روز گذشته یگان هایی از نیروهای مبارزه با تروریسم عراق با کمک نیروهای آمریکایی به مقر تیپ ۴۵ گردان های حزب الله در منطقه البوعثیه در جنوب شرق بغداد یورش بردند و سه تن از فرماندهان آن را بازداشت کردند. البته برخی منابع، شمار بازداشت شدگان را 13 تن اعلام کردند اما مساله تعداد یا ارقامِ مطرح شده در این جریان نیست؛ بلکه مساله، اقدامی است که به صورت مشترک توسط نیروهای آمریکا و ضدتروریسم عراق علیه حشدالشعبی صورت گرفته است.

اینکه آمریکایی ها نیروهای ضد تروریسمِ عراق را به سمت مقر تیپ 45 کتائب حزب الله هدایت کرده اند به این معناست که آنها حشدالشعبی را در مقام تروریسم می شناسند اما اینکه چرا ضد تروریسم عراق آنها را در این ماموریت همراهی کرده، بحث دیگری است. همراهی ضد تروریسمِ عراق با آمریکایی ها علیه کتائب حزب الله به خوبی نشان می دهد که واشنگتن در حال قدرت نمایی است و می خواهد به تهران و بغداد نشان دهد که نه تنها از عراق خارج نخواهد شد، بلکه منافع دیگران را هم به خطر می اندازد.

آمریکایی ها مذاکرات استراتژیک را به این بهانه ترتیب دادند که به دولت عراق و حتی به دنیا بگویند که قرار نیست از این کشور خارج شوند؛ چراکه فقط در مورد کاهش تعداد نظامیان صحبت شده است نه خروج آنها!

این اقدامِ آمریکایی ها آن هم در آستانه سفر الکاظمی به واشنگتن و سپس ایران و عربستان، گویای این است که او همچنان تحت فشار است و از سوی دیگر آمریکایی ها اساساً چنین مسائلی را با او هماهنگ نمی کنند. طبیعتاً علاوه بر عراق و آمریکا، کشورهایی مانند عربستان، امارات، بریتانیا، ایران و حتی اسرائیل و مصر هم منتظر آن هستند تا ببینند چه اتفاقی در خصوص مذاکرات استراتژیک می افتد تا بتوانند بر اساس آن راهبردهای خود را تنظیم کنند. واکنش جریان های سیاسی به بازداشت فرماندهان حشدالشعبی به جایی رسید که طیف های مختلف عراق بر سر تشکیل یک کمیته امنیتی برای تحقیق در خصوص این واقعه با یکدیگر توافق کردند و به نظر می رسد فشارهای زیادی طی چند روز آینده بر نخست وزیر عراق بار شود.

اینکه یکباره خبرگزاری رویترز از وجود یک فرد ایرانی در میان بازداشت شدگان خبر می دهد و کمی بعد آن را تکذیب می کند، یا اینکه خبرگزاری العربیه عربستان برای حمله به مقر کتائب حزب الله عراق، ویژه برنامه تدارک می بیند، نشان می دهد که یک سناریوی جدید برای بایکوت حشدالشعبی و زیرمجموعه آن در عراق تدارک دیده شده که ادامه آن می تواند الکاظمی را به فهرست نخست وزیرهایی اضافه کند که هم اکنون در خانه خود مشغول مطالعه روزنامه هستند و عملاً از عرصه سیاسی کنار گذاشته شده اند. این مساله دقیقاً الکاظمی را بر سر یک دوراهی قرار می دهد که یک سر آن به تهران و سوی دیگرش به واشنگتن ختم می شود؛ هرچند که او به دنبال ایجاد توازن در سیاست خارجی عراق است!

پایان پیام/

کلید واژه :

مصطفی الکاظمی

،

آمریکا

،

عراق

،

حشدالشعبی

ثبت نظرات
captcha