افزایش 48 درصدی تولید سنگ آهن در سال جهش تولید

پازل تورم ۲۲ درصدی چگونه کامل می شود؟

مشهور ترین خودرو دنیا را بشناسید

عوامل گرانی گوشت قرمز در بازار چیست؟

انواع دوربین چاپ سریع را چند بخریم؟

قیمت نهایی k132 ایران خودرو چقدر است؟

قیمت نفت خام سقوط کرد

سایه روشن قرارداد راهبردی ایران و چین

مالیات از خانه های خالی ۲ برابر اجاره بهای ماهانه

دولت ۲ برابر اجاره ماهانه از خانه های خالی مالیات می گیرد

پورشه قیمت محصولاتش را کاهش داد

خانه خالی بالاخره دردسر ساز شد

پشت پرده بازارسیاه رفع سوء اثر چک برگشتی چیست؟

جزئیات طلاق مخفیانه شاخ های اینستاگرام

رشد 450درصدی قیمت مسکن و انتقاد روحانی از روحانی/ اعتراف به عقب ماندگی مسکنی دولت کافی است؟

رکورد شکنی رشد منابع بانک ها

هشدار قیمتی به خریداران آپارتمان های نوساز

لایحه تجارت در مجلس مجدداً بررسی خواهد شد

اینفوگرافیک / تغییر قیمت مسکن در تهران، از پارسال تا امسال

آب پاکی وزیر کار روی دست کارگران

جایگاه های سوخت از چه زمانی مشمول مالیات بر ارزش افزوده هستند؟

گردهمایی مسئولان حراست بانک های غیردولتی به میزبانی بانک گردشگری برگزار شد

تاثیر سیاست جدید بانک مرکزی بر بورس

مانده تسهیلات بانکی ۳۰ درصد افزایش یافت

قرارداد میدان نفتی یاران امضا شد

چرا خودروسازی ایران از ترکیه عقب افتاد؟

افزایش ۲ درصدی قیمت نفت

اجاره آیفون شبی ۲ میلیون تومان

جزییات پرداخت وام ودیعه مسکن برای حمایت از مستاجران/فرمول دولت برای رام کردن بازار سرکش اجاره چیست؟

مجلس به دنبال پیچیدن نسخه دوم مسکن مهر!

افزایش دوباره قیمت اوراق مسکن

زمان اخذ مالیات از خانه های خالی

ماجرا های پشت پرده استیضاح روحانی

بهترین خودرو پلاگین برقی اسپرت را بشناسید

اعضای جدید هیئت مدیره لیزینگ خودرو غدیر منصوب شدند

هزینه مصرف خانوار در کدام بخش ها افت کرد؟

اعتبار دفترچه های بیمه تمدید شد

ورود خودروسازی ایران به لاین «شرق»؟

از ماجرای پروژه های پرحاشیه تا واردات خودرو و قاچاق پوشاک

واردات گوشی تلفن همراه به روال قبل ادامه خواهد یافت

کد خبر : ۲۵۶۶
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

چرا فشارهای اقتصادی امروز بیشتر احساس می شود؟

یک کارشناس اقتصادی می گوید آنچه امروز را از گذشته متمایز می کند همزمانی شیوع کرونا با تحریمهای ظالمانه است. این همزمانی عملا اختیار کار را از دست دولت در می اورد چرا که منابع کافی برای مدیریت امور اکنون در خزانه کشور وجود ندارد.

چرا فشارهای اقتصادی امروز بیشتر احساس می شود؟

به گزارش پایگاه خبری اقتصاد مثبت، افزایش قیمت مسکن در کنار رشد قیمت ارز و طلا سبب شد تا بسیاری خود را برای یک دوره دیگر شتاب فزاینده قیمتی در کشور آماده کنند. ایرانی ها بهار سختی را پشت سر گذاشتند این در حالی است که در شرایط فعلی عملا امکان اجرای سیاستهای انبساطی برای دولت هم وجود ندارد و بسیاری از کارشناسان باور دارند چنین انتظاری امروز از دولت منطقی نیست. با این همه بررسی آسیب شناسی شرایط امروز اقتصادی می تواند راهی را برای یافتن راهکارها باز کند.

هادی حق شناس، کارشناس امور اقتصادی، در رابطه با آسیب شناسی مشکلات اقتصاد ایران گفت: وضعیت کنونی که در اقتصاد پیش آمده اتفاقی است که در گذشته هم تکرار شده است. این مهم در سال ۹۱ و ۹۲ هم رخ داد که متعاقب آن نرخ دلار از حدود هزار و ۲۰۰ تومان به نزدیک چهار هزار تومان رسید. پیش از آن هم در مقاطعی چنین اتفاقی رخ داده بود.

او افزود: با وجود اینکه مردم تجربه مقابله با تحریم های ظالمانه را داشته اند اما این بار شرایط سخت تر شده است. عامل تعیین کننده در شرایط امروز شیوع ویروس کرونا است. برای اینکه بهتر بتوانیم اثر کرونا بر اقتصاد را درک کنیم بهتر است به اثرات آن در اقتصاد امریکا اشاره شود. اقتصاد امریکا ۲۰ درصد از کل اقتصاد جهان را در خود دارد ولی شیوع کرونا نرخ بیکاری در این کشور را از چهار به ۲۴ درصد رسانه که به معنای بیکاری بیش از ۴۵ میلیون نفر است.

این استاد دانشگاه ادامه داد: این مهم در شرایطی است که اقتصاد ایران در دو سال گذشته حداقل ۱۰۰ میلیارد دلار درآمد را به دلیل تحریم ها از دست داد و این رقم اگر تبدیل به ریال می شد می توانست بخش زیادی از نقدینگی کشور را جمع کند. این غیرقابل کتمان است که اگر تحریم نبودیم و به جای دلار ۲۰ هزار تومانی با دلار پنج هزار تومانی امورات را می گذارندیم مشکلات کمتری در حوزه تورم و نقدینگی داشتیم. به این ترتیب تحریم های ظالمانه عملا تاثیرات اقتصادی کرونا را افزایش داد.

حق شناس در رابطه با اثر نرخ دلار بر نقدینگی گفت: متغیر اصلی در اقتصاد ایران نرخ دلار است. این متغیر سبب می شود که مابقی شاخص ها هم به وضعیت غیرعادی برسند و رشد نقدینگی شکل بگیرد. از دو میلیون و ۶۰۰ هزار میلیارد تومان نقدینگی کشور اگر تنها ۳۰ درصد از منابع ارزی سالهای گذشته در اختیار بانک مرکزی دیگر نیازی به انتشار اسناد خزانه یا فروش سهام دولت نبود.

وی تصریح کرد: در همین چند سال پیش ما تجربه تورم تک رقمی را هم داشتیم و اگر با وضعیت تورم کمتر از ۱۰ درصد با کرونا مواجه می شدیم طبیعی بود که نه افزایش قیمت مسکن، نه خودرو، نه طلا و نه ارز را به شدت امروز تجربه نمی کردیم.

حق شناس تاکید کرد: وقتی رشد نقدینگی و نرخ تورم بیش از ۳۰ درصد است اما افزایش دستمزدها همواره کمتر از این رقم است آن گاه تضعیف قدرت خرید مردم به هیچ عنوان عجیب نیست و ماحصل این رویه است. در این شرایط کالاهایی که در داخل تولید می شوند کمتر از تقاضای بازار است که این امر نیز شتاب افزایش قیمت را بیشتر می کند.

این کارشناس اقتصادی در رابطه با مساله سومدیریت خاطرنشان ساخت: البته که دو عامل عمومی یعنی تحریم ها و شیوع کرونا در کنار عامل پنهانی مانند سو مدیریت و سوتدبیر سبب ساز مشکلات امروز هستند و من هم به هیچ عنوان قصد ندارم این مساله را نادیده بگیرم. با این همه سو مدیریت محصول یک یا دو دولت نیست و سابقه ای طولانی دارد.

او تصریح کرد: در ماجرای کرونا نباید فراموش کنیم که نزدیک به ۱۰ استان ما هنوز در شرایط قرمز قرار دارند یعنی تعطیلی کامل به آنها تحمیل شده که در این شرایط با افزایش بیکاری و فقر مواجه می شویم. این امر از آن جهت مهم است که در ماجرای مقابله با کرونا یک وحدت رویه در کشور حاکم شد که اگر این وحدت رویه در مسائل دیگر هم وجود داشت بخش مهمی از مشکلات رخ نمی داد.

پایان پیام/

کلید واژه :

افزایش قیمت مسکن

،

فشارهای اقتصادی

،

هادی حق شناس

،

مشکلات اقتصاد ایران

ثبت نظرات
captcha