چرا قیمت در بازار خودرو باز هم گران شد؟

پرداخت کمک ودیعه مسکن به مستاجران به زودی

طرح های توسعه هلدینگ ماهان طبق سیاست های گروه مالی گردشگری به پیش می رود

نفت به سفره نیامد، برنج هم دارد می رود!

در بازار ارز چه می گذرد؟

قیمت روز لوازم خانگی در ۱۲ مرداد

شاخص بورس رکورد شکست

مخالفت نهادهای نظارتی با طرح قیر رایگان

تمام نامزدهای احتمالی اصلاح طلبان برای ۱۴۰۰

خبر خوش برای بازنشستگان کشوری

جذاب ترین خودرو الكتريكی دنیا را بشناسید

برای خرید فر توکار چقدر هزینه کنیم؟

بازاری که حرف مسؤولان را نمی خواند/ دلایل این که قیمت مرغ کاهش نمی یابد چیست؟

شفافیت عملکرد بانک ها در غبار

رقم مالیات خانه های خالی افزایش یافت

امضای تفاهم نامه همکاری بین هتل های فرودگاهی و سازمان هواپیمایی کشوری 

کدام مواد غذایی، در تیرماه شتاب قیمتی داشتند؟

پیش بینی گلدمن ساکس از قیمت طلا

خبر تعطیلی اربعین ۹۹ صحت دارد؟

قیمت فرش ماشینی در بازار چند؟

چگونگی ثبت شماره برای دریافت پیامک قبوض

وضعیت پس انداز مردم در این روزها!

ماموریت رئیس مجلس به کمیسیون آموزش برای بررسی فوریت دار "کنکور"

صورت های سال مالی منتهی به 29 اسفند 98 هلدینگ ماهان تصویب شد

هفت خوان دريافت وام وديعه مسكن

خواننده های زیرزمینی چگونه مجوز گرفتند؟

قیمت واقعی مرغ چقدر است؟

احتیاط بورس بازان در آستانه فتح قله دو میلیونی

عصر پول مفت

مسکن مهر هم دلاری شد!

رمزگشایی از جعبه سیاه فساد در طرح قیر رایگان/تغییر موضع 180 درجه ای وزارت نفت

قیمت آپارتمان در تهران

پرسپولیس بی رقیب، چهارمین قهرمانی پیاپی لیگ ایران را به دست آورد

روایت قالیباف از پیگیری حادثه هواپیمای ماهان

افزایش قیمت محصولات یک خودروساز نسبت به بازار

سریع ترین خودرو شهری پاک در دنیا

بررسی طرح 2 فوریتی ودیعه مسکن

شرط دریافت کمک ودیعه مسکن با سود ۱۲ درصد

۴ شرط اصلی دریافت وام ودیعه مسکن

دومین ریزش متوالی برای دلار

کد خبر : ۲۶۰۳
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

ریزش ارزش ریال تا کجا ادامه دارد؟

شنبه روز عجیبی برای بازار ارز ایران بود، قیمت دلار در اولین ساعات روز افزایشی قابل توجه را تجربه کرد و بالاتر از 20 هزار تومان ایستاد، اما این آغاز راهی بود که تا پایان معاملات روز گذشته ادامه یافت.

ریزش ارزش ریال تا کجا ادامه دارد؟

به گزارش پایگاه خبری اقتصاد مثبت، قیمت دلار دیروز ساعت به ساعت روندی افزایشی را تجربه کرد. حالا سخنان پیشین همتی درباره وضعیت قاچاق بار دیگر در رسانه ها بازتاب یافته است. وی که در سخنان اخیر خود، وقتی دلار به کانال 18 هزار تومان عزیمت کرد، بارها هشدار داد که قیمت واقعی نیست و قیمت های واقعی پایین تر از این رقم است، حالا با دلار 20 هزار و 900 تومانی در وضعیت تازه ای قرار گرفته است.

داستان دلار حالا به گلوگاهی سخت رسیده است. در بازار آزاد دلار با قیمتی بیش از 22 هزار تومان خرید و فروش می شود و قیمت نه تنها با تمهیدات به کار گرفته شده کاهش نیافته، بلکه زنگ های خطر در بازار به صدا درآمده است.

وقتی پول ها بلوکه شد

بلوکه شدن پول های ایران در کره جنوبی آغاز مانور جدید دلالان بر افزایش نرخ دلار بود. دلالان با استناد به اینکه کره، شریک قدیمی ایران دلارهای ایران را نمی دهد، تاکید می کردند قیمت ها روندی افزایشی خواهند داشت. از سوی دیگر همتی با سفر به عراق و اعلام توافق با این خبر درصدد برآمد مانور دلالان بر این موضوع را خنثی کند. داستان اما به اینجا ختم نشد و بررسی ها نشان می دهد به رغم تمامی تلاش های صورت گرفته از افزایش عرضه ارز گرفته تا اعلام همکاری عراق در نقل و انتقال و واردات کالای اساسی دلار سر تسلیم ندارد.

مجیدرضا حریری، رئیس اتاق ایران و چین اما می گوید این ارزش ریال است که در حال ریختن است و از قبل نیز می شد پیش بینی کرد که ارزش برابر ریال با دلار دستخوش کاهش خواهد شد.

وی معتقد است وعده های دولت مبنی بر کنترل اوضاع، ناشی از یک وظیفه دولت برای کنترل اوضاع است. دولت باید شرایط اجتماعی و سیاسی کشور را کنترل کند، ولی امکانات کافی برای کنترل نرخ تورم را ندارد. یک طرف مبادلات اقتصادی کشور درآمدهای دولت است. براساس بودجه ۹۹ تمام منابع درآمدی دولت از منابع حاصل از فروش نفت تا مالیات ها در نهایت ۵۰ درصد محقق می شوند و بنابراین دولت امکان مقابله با کاهش ارزش پول ملی را ندارد.

در حال حاضر چشم انداز تورمی وجود دارد و کشور هم دچار کمبود منابع ارزی و ریالی است که طبعا به کاهش ارزش پول ملی منجر خواهد شد و قیمت کالاها و خدمات مختلف نیز به تدریج افزایش خواهد یافت. با توجه به این شرایط، مهمترین راهکار تدوین برنامه ای عملی برای مهار تورم است

همتی چه می گوید؟

عبدالناصر همتی می گوید: به اسم ته لنجی، لنج ها را تا کله پر از کالای خارجیِ قاچاق می کنند؛ بعد می گویند چرا همتی نتوانست قیمت دلار را کنترل کند؟ وقتی این کارها را ادامه می دهید، چگونه می توانم قیمت دلار را کنترل کنم؟

مدام می گویند همتی تقاضا را سرکوب کرده، کدام تقاضا را سرکوب کردم؟ به من می گویند اجازه بده بدون انتقال ارز کالا وارد کنیم؟ مگر می شود بدون انتقال ارز کالا وارد کنی؟ تو می خواهی از کف بازار دلار بخری و قیمت ها را بالا ببری!

وی پیش تر نیز به موضوع قاچاق پرداخت و ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز را به اجرای دقیق قانون برای مقابله با این اقدامات فراخواند. حالا اما نود اقتصادی اظهارات رئیس ستاد مبازره با قاچاق کالا و ارز را در پاسخ به سخنان صریح همتی منتشر کرده است.

رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز گفته است: بانک مرکزی کمترین همکاری را در مقابله با قاچاق ارز دارد.

علی مویدی خرم آبادی تاکید کرده است: در بحث ارز امروز چالشی به نام قاچاق ارز نداریم. منابع ارزی ما در حدی نیست که به قاچاق کلان تبدیل شود. شاید در حد خرد و موردی اتفاق بیافتد. اکنون دسترسی قاچاقچی در حدی نیست که بتواند ارز ما را به یغما ببرد. در گذشته اگر اتفاق افتاده، به منظور خرید کالا بوده و اگر ارز برنگشته، قاچاق نیست؛ به تعهدش عمل نکرده است.

بانک مرکزی نسبت به برخی دستگاه ها شاید کمتر همکاری کرده اما سامانه هایی که کار می کنند، می گویند در این مسیر نگرانی ما در بحث ارز صرفا قاچاق نیست. نگرانی ما این است وقتی ارز برای کالایی در اختیار افراد گذاشته می شود، بخشی از آن برنمی گردد که البته پرونده ها تشکیل شده است.

به گفته وی در بخش صادرات هم که اخیرا رئیس جمهور دستور اکید دادند کسانی که صادر کردند و ارزهایشان برنگشته، از فعالیت منع شوند که پیرو این دستور، در این مدت حدود ۱۹ هزار کارت باطل و به آنها اخطار داده شده است.

صادرکنندگان مقصرند؟

هر چند در هفته های اخیر صادرکنندگانی که ارزهایشان را باز نگردانده اند از وزارت صمت و همچنین بانک مرکزی اخطارهای لازم را گرفته اند، اما همتی در نشستی با اعضای اتاق بازرگانی اذعان کرد که 70 درصد صادرکنندگان ارزهای حاصل از صادرات غیر نفتی را بازگردانده اند.

به این ترتیب به نظر نمی رسد متهم ردیف اول این داستان صادرکنندگانی باشند که در غیاب نفت چرخ های اقتصاد کشور را در حال چزخش نگه داشته اند.

محمد تقی فیاضی، کارشناس اقتصادی در گفت وگو با «توسعه ایرانی»، در پاسخ به این پرسش که چرا وضعیت بازار ارز در این شرایط روند افزایشی و بحرانی را طی می کند، در رابطه با راه های مقابله با افزایش قیمت ارز گفت: قیمت ارز در شرایطی می تواند کاهش یابد که گشایش مهمی صورت بگیرد و منابع و درآمدهای ارزی کشور را دچار یک جهش کند. تنها در این صورت است که دولت می تواند مانند گذشته قیمتها را در تعادل نسبی نگه دارد. گرچه باید توجه داشت که در این وضعیت هم تکانه های ارزی رخ خواهد داد چنانکه در گذشته هم بارها مشاهده کردیم.

محمدتقی فیاضی، کارشناس اقتصادی در گفت وگو با «توسعه ایرانی»: قیمت ارز در شرایطی می تواند کاهش یابد که گشایش مهمی صورت بگیرد و منابع و درآمدهای ارزی کشور را دچار یک جهش کند. تنها در این صورت است که دولت می تواند مانند گذشته قیمتها را در تعادل نسبی نگه دارد

فیاضی در پاسخ به این پرسش که آیا قیمت دلار واقعی است یا خیر، افزود: فراموش نکنیم پیش از تحریم ها هم بازار واقعی در کشور نداشتیم و دولت به شکل انحصاری آن را در دست داشت. به همین دلیل هم ما چند سال ثبات و پس از آن اغلب جهش های قیمتی را تجربه می کردیم زیرا دولت در روند عادی بازار اخلال می کرد و این دخالت تا جایی ادامه می یافت که دیگر منابع امکان کنترل وضعیت را نمی داد.

این کارشناس اقتصادی با اشاره به ظرفیت ارزی کشور ادامه داد: به باور من درنهایت دولت و بانک مرکزی می توانند تا سه چهار ماه آینده بازار را کنترل کنند ولی چشم انداز یکساله بازار ارز افزایشی خواهد بود. مگر اینکه گشایشی در منابع و درآمد ارزی کشور حاصل شود.

پایان پیام/

منیع:روزنامه توسعه ایرانی

کلید واژه :

قیمت دلار

،

ریزش ارزش ریال

،

بازار ارز

ثبت نظرات
captcha