جزئیات دپوی ۸ میلیون تنی کالا در بنادر

کالای خرید قدیم باید به همان قیمت قبلی فروخته شود

واردات خودرو به نفع بازار و مردم است؟

خامی: بانک گردشگری جزء بانک های سودده در بورس است/ برنامه ریزی برای ورود به مرحله دوم افزایش سرمایه در سال 99 

امکان ترخیص خودروهای توقیفی از فردا

حداکثر قیمت تخم مرغ فله مشخص شد

سهم بازار نفت در اختیار تجدیدپذیرها

زنگنه افزایش قیمت گازوییل را تکذیب کرد

خط فقر ۱۰میلیون تومان شد

قیمت پرواز ترکیه مشخص شد

در دیدار کروبی و کرباسچی چه گذشت؟

ماجرای تحویل خودروی دنا پلاس به نمایندگان چیست؟

تلاش برای جلوگیری از لوکس شدن تخم مرغ

نامه روحانی به وزیر راه برای انتقال پایتخت

انواع دوربین فیلمبرداری را چند بخریم؟

جزئیات طرح خودرویی مجلس منتشر شد

واکنش بازارساز به التهاب ارزی/فضای سردرگمی بر دلار و سکه حکمفرما شد

برآورد رانت «۴۲۰۰» در نیمه اول ۹۹

سهام عدالت چند؟

شـروط جـدید مـجلـس بـر سـر راه کـانـدیـداهـای انـتـخابات ریـاسـت جـمـهـوری

چرا قیمت دلار در بازار ایران گران می شود؟

پشت پرده خسارات وزارت نفت دولت تدبیر و امید/ اعداد ساختگی است؟!

قرارداد همکاری بین شرکت پارس زیگورات و هایپر استار امضا شد 

تمرین های نظامی شاهزاده خانم بلژیکی

سرنوشت مبهم اصلاح مالیات ها

آخرین خبرها از گشایش های ارزی از زبان همتی

مسابقات شتردوانی در مصر

ارزیابی کیفی خودروهای سواری در مرداد ماه

خرید انواع موتورسیکلت چقدر خرج دارد؟

چرا کارت اعتباری برای خرید لوازم خانگی جواب نداد؟

غصه پسته

صعود قیمت جهانی دلار

۱۰ بزرگراه کشور پولی می شود

پروازهای ایران به ترکیه راه افتاد؟

کره و تخم مرغ چقدر گران شد؟

فروش اقساطی مسکن مهر در پردیس

یکه تازی ایرانول در تولید و فروش

دلیل کم کاری بانک ها در پرداخت ودیعه مسکن چیست؟

قیمت اتو در بازار چقدر است؟

محرمانه در«خانه ملت»/مجلس، طرح سوال اقتصادی از وزير كار را پشت درهای بسته بررسی كرد

کد خبر : ۲۶۵۹
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

خانه خالی بالاخره دردسر ساز شد

بر اساس آخرين گزارش مركز آمار تورم نقطه به نقطه مسكن در خرداد 99 به 44.6 درصد رسيده كه بدان معناست هر فرد براي خريد يك مترمربع واحد مسكوني در سال جاري بايد 44.6 درصد پول بيشتري نسبت به سال 98 بپردازد.

خانه خالی بالاخره دردسر ساز شد

به گزارش پایگاه خبری اقتصاد مثبت، با توجه به گزارش هاي مركز آمار، وزارت راه و شهرسازي و بانك مركزی وضعيت بازار مسكن پس از تشديد تحريم ها و بالا رفتن نرخ ارز كه آثارش را در شدت گرفتن تورم انتظاري نشان داد ، سر و سامانش را از دست داد. سبقت ماهانه قيمت در بخش مسكن در كنار تضعيف قدرت خريد مردم، دولت و مجلس را بر آن داشت كه براي بهبود اوضاع تدبيري بينديشند؛ اعطاي وام به اجاره نشين ها، ماليات بر خانه هاي خالي و طرح اقدام ملي مسكن از جمله كارهايي است كه به گمان مسوولان مي تواند نوري در دل تاريكي بخش مسكن باشد. از سه طرح فوق، دو طرح بر بخش تقاضا تكيه دارد؛ ماليات بر خانه هاي خالي و وام به اجاره نشين ها هر چند دوفوريت اولي ديروز به تصويب رسيد و دومي نيز با اعمال محدوديت ها و شروطي قرار است اجرايي شود ، اما هيچ كدام هنوز نتوانسته اند مهم ترين عامل ايجاد نوسان در بازار مسكن؛ عرضه نامتناسب با تقاضا را نشانه بگيرد.

تصويب دوفوريت

طرح ماليات بر خانه هاي خالي پس از سال ها

طرح دوفوريت اخذ ماليات از خانه هاي خالی با هدف كمك به طبقات ضعيف براي خانه دار شدن با 11 تبصره صبح روز گذشته به تصويب رسيد و نمايندگان مجلس در اولين جلسه علني مجلس بايد به كليات آن راي بدهند. با وجود اينكه نمايندگان مجلس معتقدند اين قانون مالياتي مي تواند گره گشاي بازار مسكن باشد با وجود اينكه طرح ماليات بر خانه هاي خالي از سال 66 بر سر زبان ها افتاد، اما تاكنون ابزارهاي مناسبي براي شناسايي آنها معرفي نشد. هر چند دولت دوازدهم عزم خود را براي اخذ ماليات از خانه هاي خالي جزم كرد، اما مشكلات دهه 60 پيرامون اين طرح مانند نبود امكان شناسايي خانه هاي خالي همچنان حل نشده باقي ماند. تا اينكه در سال جاري و پس از مشكلات فراوان در بازار مسكن و شائبه وجود بيش از 2.5 ميليون واحد مسكوني در كشور همچنين پيشي گرفتن تقاضاي مسكن از عرضه آن، نمايندگان مجلس خانه هاي نوسازي كه بيش از دوازده ماه خالي بمانند يا خانه هاي ديگري كه بيش از 6 ماه از آخرين باري كه شخصي در آن سكونت داشته، گذشته باشد مشمول مالياتي به ازاي هرماه دو برابر ارزش اجاري ماهانه ملك كردند. هرچند بر اساس اين قانون قرار است در صورت تداوم خالي ماندن خانه ، ماليات در سال هاي بعد ۵۰ درصد بيش از سال قبل باشد. اين ماليات از سال دوم اجرا، مشمول تمام شهرها خواهد شد. كارشناسان معتقدند تا سه ماه پس از اجراي اين قانون كاهشي نسبي در نرخ اجاره بها و قيمت مسكن رخ دهد. اما براي حل مشكلات مسكن بايد توجه ويژه اي نيز به بخش عرضه داشت.

سهم لاكچري ها از بازار مسكن

تقريبا در تمام كشورهاي توسعه يافته و پيشرفته، بر خانه هاي خالي ماليات وضع مي شود تا به بازار عرضه شوند. براي اخذ ماليات از خانه هايي كه كاربري ندارند، مهم ترين سوال اين است كه آيا عدم عرضه مسكن به بازار توسط مالك و خالي نگه داشتن آن به دليل متناسب نبودن قيمت با قدرت خريد است يا احتكار واحد مسكوني؟ پاسخ به اين سوال با مقايسه آمار ارايه شده توسط نهادهاي رسمي راحت تر خواهد بود؛ بر اساس گزارش بانك مركزي قيمت متوسط هر مترمربع واحد مسكوني در تهران در فصل بهار حدود 17 ميليون تومان بود كه نسبت به بهار سال گذشته 37.3 درصد افزايش داشت. اين در حالي است كه متوسط قيمت هر مترمربع واحد مسكوني در خرداد به 18 ميليون تومان رسيد كه نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزايش 42.5 درصدي داشته است. بدان معنا كه هر خانوار براي خريد يك مترمربع واحد مسكوني يكسان در خرداد سال جاري بايد 42.5 درصد پول بيشتري نسبت به سال گذشته دهد. بازار اجاره نيز وضعيتي مشابه دارد و شاخص كرايه مسكن كل كشور در خرداد 30.7 درصد اعلام شده است. افزايش 30 تا 42 درصدي نرخ اجاره بها و متوسط قيمت فروش هر واحد مسكوني در حالي است كه مركز آمار تورم نقطه به نقطه خرداد را 27.8 درصد اعلام كرد؛ در سه ماه اخير نرخ رشد قيمت ها در بخش مسكن بيشتر از تورم بوده است. شايد اعمال ماليات بر خانه هاي خالي سبب جنب و جوشي براي فروش يا اجاره آن باشد اما شايد ماليات بر خانه هاي خالي نيز نتواند قيمت برخي مناطق تهران را به قدرت خريد متوسط جامعه نزديك و دست سوداگران را از اين بازار كوتاه كند. محمد اسلامي، وزير راه سه روز پيش در برنامه اي تلويزيوني خاطرنشان كرد: 60 درصد از معاملات مسكن در خرداد ماه به واحدهاي لوكس و لاكچري اختصاص داشت كه نشان مي دهد حضور دلالان در اين بازار زياد است و به دليل سهم اين واحدها از كل بازار مسكن مي توانند بر قيمت ها تاثير بگذارند. به گفته اسلامي واحدهاي كوچك و مناطقي كه قيمت مناسب دارند ، سهم كمي از معاملات خردادماه را به خود اختصاص داده اند.

خانه خالي، پر مي شود ولي پول آن كجا مي رود؟

در 6 سال اخير روند قيمت بخش مسكن ، صعودي بوده و تقريبا هيچ زماني قيمت ها روند كاهشي نداشته اند. مدعاي اين گزاره در مقايسه متوسط قيمت هر مترمربع واحد مسكوني در مرداد 93 و خرداد سال جاري است ؛ متوسط قيمت هر مترمربع واحد مسكوني در مرداد 93 حدود 3 ميليون و 780 هزار تومان گزارش شد در حالي كه اين نرخ در ماه جاري به ۱۸ ميليون و ۹۴۸ هزار رسيد. 401 درصد افزايش قيمت در 6 سال كه به معناي افزايش سالانه 66 درصدي است؛ بالطبع اين افزايش قيمت مسكن را به كالايي سرمايه اي تبديل مي كند. اما آيا براي كاهش سوداگري از اين بازار، ماليات بر خانه هاي خالي كافي است؟ هر چند ماليات ستاني ، حضور دلالان را كاهش مي دهد و مسكن را به كالايي زيانده تبديل مي كند، اما ماندگاري شرايط تورمي در جامعه و بالا رفتن تورم هاي انتظاري نقدينگي حاصل از فروش اجباري خانه ها را به سمت ساير بازارها مي برد. در اين صورت بازارهاي موازي مانند ارز و طلا نيز افزايش قيمت خواهند داشت كه پس از مدتي به مسكن نيز تسري مي يابد. 

پایان پیام/

کلید واژه :

وضعيت بازار مسكن

،

بازار مسكن

،

مركز آمار

،

خانه خالی

،

اخذ ماليات از خانه هاي خالی

،

بانك مركزی

،

قيمت مسكن

ثبت نظرات
captcha