جزئیات دپوی ۸ میلیون تنی کالا در بنادر

کالای خرید قدیم باید به همان قیمت قبلی فروخته شود

واردات خودرو به نفع بازار و مردم است؟

خامی: بانک گردشگری جزء بانک های سودده در بورس است/ برنامه ریزی برای ورود به مرحله دوم افزایش سرمایه در سال 99 

امکان ترخیص خودروهای توقیفی از فردا

حداکثر قیمت تخم مرغ فله مشخص شد

سهم بازار نفت در اختیار تجدیدپذیرها

زنگنه افزایش قیمت گازوییل را تکذیب کرد

خط فقر ۱۰میلیون تومان شد

قیمت پرواز ترکیه مشخص شد

در دیدار کروبی و کرباسچی چه گذشت؟

ماجرای تحویل خودروی دنا پلاس به نمایندگان چیست؟

تلاش برای جلوگیری از لوکس شدن تخم مرغ

نامه روحانی به وزیر راه برای انتقال پایتخت

انواع دوربین فیلمبرداری را چند بخریم؟

جزئیات طرح خودرویی مجلس منتشر شد

واکنش بازارساز به التهاب ارزی/فضای سردرگمی بر دلار و سکه حکمفرما شد

برآورد رانت «۴۲۰۰» در نیمه اول ۹۹

سهام عدالت چند؟

شـروط جـدید مـجلـس بـر سـر راه کـانـدیـداهـای انـتـخابات ریـاسـت جـمـهـوری

چرا قیمت دلار در بازار ایران گران می شود؟

پشت پرده خسارات وزارت نفت دولت تدبیر و امید/ اعداد ساختگی است؟!

قرارداد همکاری بین شرکت پارس زیگورات و هایپر استار امضا شد 

تمرین های نظامی شاهزاده خانم بلژیکی

سرنوشت مبهم اصلاح مالیات ها

آخرین خبرها از گشایش های ارزی از زبان همتی

مسابقات شتردوانی در مصر

ارزیابی کیفی خودروهای سواری در مرداد ماه

خرید انواع موتورسیکلت چقدر خرج دارد؟

چرا کارت اعتباری برای خرید لوازم خانگی جواب نداد؟

غصه پسته

صعود قیمت جهانی دلار

۱۰ بزرگراه کشور پولی می شود

پروازهای ایران به ترکیه راه افتاد؟

کره و تخم مرغ چقدر گران شد؟

فروش اقساطی مسکن مهر در پردیس

یکه تازی ایرانول در تولید و فروش

دلیل کم کاری بانک ها در پرداخت ودیعه مسکن چیست؟

قیمت اتو در بازار چقدر است؟

محرمانه در«خانه ملت»/مجلس، طرح سوال اقتصادی از وزير كار را پشت درهای بسته بررسی كرد

کد خبر : ۲۷۴۸
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

هفت خوان دريافت وام وديعه مسكن

مبلغ وام وديعه اجاره و رهن، تازه ترين ساز و كار حمايتي دولت از مستاجران در حالي هفته گذشته اعلام شد كه نرخ اجاره خانه در خرداد امسال در تهران نسبت به سال گذشته نزديك به ۲۸ درصد و در ساير شهرها به طور متوسط نزديك به ۳۱ درصد بالا رفته است.

هفت خوان دريافت وام وديعه مسكن

به گزارش پایگاه خبری اقتصاد مثبت، مبلغ وام وديعه اجاره و رهن، تازه ترين ساز و كار حمايتي دولت از مستاجران در حالي هفته گذشته اعلام شد كه نرخ اجاره خانه در خرداد امسال در تهران نسبت به سال گذشته نزديك به ۲۸ درصد و در ساير شهرها به طور متوسط نزديك به ۳۱ درصد بالا رفته است. اين در حالي است كه هنوز مدت زمان زيادي از «تعيين سقف اجاره مسكن براي كلانشهرها و ديگر شهرها»ي كشور نمي گذرد اما يك مقام مسوول در وزارت راه و شهرسازي مي گويد در همين سه ماه اخير نسبت به سه ماهه سال گذشته، «نرخ اجاره بها در كرمانشاه ۸۰۰ درصد و در تهران و ديگر كلانشهرها، 100 درصد رشد كرده است».

تطابق نداشتن اعداد ارايه شده توسط موجران با تخمين هاي دولتي از افزايش اجاره مسكن، موجب شده بود كه رسانه ها، ارقام بالاتري را براي وام وديعه مسكن گمانه زني كنند. اما با اعلام رقم وام وديعه مسكن مشخص شد كه اين انتظار بيهوده اي بوده است. اين وام براي شهروندان تهراني ۵۰ ميليون تومان، در شهرهاي بزرگ 30 ميليون تومان و در شهرهاي كوچك ۱۵ ميليون تومان در نظر گرفته شده است. سود اين وام ۱۳ درصد اعلام شده كه قرار است متقاضي آن را ماهانه پرداخت كند. از شرايط دريافت وام داشتن حقوق ثابت مانند كارگران و كارمندان يا تحت پوشش بودن نهادهايي نظير كميته امداد يا بهزيستي اعلام شده است. بنابر اعلام وزارت مسكن و شهرسازي فقط خانه هاي كمتر از ۷۵ متر در تهران و كمتر از ۹۰ متر در شهرستان ها مشمول دريافت اين وام هستند.

اين وام، وديعه نيست

رييس كل بانك مركزي در بيان نكاتي در خصوص وام وديعه مسكن در صفحه اينستاگرام خود نوشته است: «اين وام «وديعه مسكن» نيست. بلكه «كمك وديعه مسكن» است. هدف كمك به تامين افزايش تحقق يافته در وديعه اجاره هاي مسكن اقشار كم درآمد و آسيب پذير در سال جاري است.» به گفته همتي، «با توجه به محدوديت اعتبار تخصيص يافته براي جبران و كنترل آثار شيوع كرونا براي سيستم بانكي كه حداكثر ۷۵ هزار ميليارد تومان بوده؛ اختصاص بيش از ۲۰ هزار ميليارد تومان با نرخ ۱۳ درصد، آن هم با موكول كردن برگرداندن اصل وام به پايان دوره يك ساله، با در نظر گرفتن ساير تعهدات كرونايي مقدور نبوده است.» بنابراين «افرادي كه با تاييد وزارت راه و شهرسازي واجد شرايط استفاده از اين وام باشند، اگر به جاي پرداخت ماهانه سود وام و پرداخت اصل آن درپايان سال، توانايي پرداخت اصل و سود وام به صورت ماهانه را داشته باشند، مي توانند با انتخاب خود، اين وام را با اقساط ۳۰ ماهه و نرخ ۱۲ درصد دريافت كنند.» اين اظهارات رييس كل بانك مركزي بدين معناست كه اگر فردي در تهران، ماهيانه دو ميليون تومان اجاره بدهد و قصد دريافت 50 ميليون تومان وام داشته باشد؛ بايد ماهيانه 444هزار تومان با سود 12درصد پرداخت كند و در آخر سال، 3ميليون و 300هزار تومان را نيز به عنوان سود وام به بانك بپردازد.

رييس كل بانك مركزي عنوان كرده كه «محدوديت منابع اختصاص يافته براي مقابله با آثار كرونا به علت تامين يك سوم آن منابع، از ذخيره قانوني بانك ها نزد بانك مركزي و در جهت فراهم سازي امكان تعديل نرخ سود آن بوده است. بانك مركزي ضمن جهت گيري براي كمك به اقشار كم درآمد و آسيب پذير، تمام تلاش خود را بر كنترل نقدينگي و نيز آثار تورمي آن، در شرايط سخت اقتصادي كشور متمركز كرده است.» در يادداشت همتي باز هم تاكيد شده كه «جامعه هدف اين طرح، اقشار كم درآمد و آسيب پذير جامعه است.» ضمن اينكه او از كليه بانك ها خواسته «در كنار تلاش خود براي تامين مالي واحدهاي توليدي، براي ساير متقاضيان محترم نيز با نرخ مصوب شوراي پول و اعتبار يعني ۱۸ درصد وام كمك وديعه مسكن پرداخت كرده و اولويت لازم را به آن بدهند.»

مصوبه اي روي كاغذ!

اعلام جزييات اين وام در حالي است كه مركز آمار ايران در تازه ترين آمار خود از افزايش ۳۵ درصدي نرخ اجاره بهاي مسكن در تير ماه در مقايسه با تير ماه سال پيش خبر داده است. در حال حاضر شرايط فايل هاي رهن و اجاره مسكن به گونه اي است كه رفتار موجران به روشني از آن دريافت مي شود. هم پول نقد؛ هم اجاره ماهانه، جزو اولويت هاي موجران است. بخش بزرگي از وديعه هاي مسكن به صورت سرمايه گذاري در بانك ها يا بورس و حتي بازار غيررسمي ارز تبديل به دارايي هاي نقدشونده مي شود و اجاره مسكن نيز به هزينه امور جاري اختصاص مي يابد. در سايت «ديوار» به عنوان يك وب سايت عرضه و تقاضاي كالا، سوييت ۵۰ متري بيست سال ساخت در منطقه امام حسين تهران با وديعه ۸۰ ميليون توماني به صورت رهن كامل آگهي شده است. در منطقه جيحون، يك آپارتمان ۴۰ متري پنج ساله براي اجاره با ۵۰ ميليون رهن به همراه يك ميليون و ۳۰۰ هزار تومان اجاره ماهانه آگهي شده است. آگهي ديگري در بلوار مرزداران تهران، مبلغ وديعه را براي يك ملك 75 متري، ۱۰۰ ميليون تومان با اجاره ماهانه ۴ ميليون و سيصد هزار تومان اعلام كرده است.

اين قيمت ها در حالي روي فايل هاي اجاره نشسته است كه هنوز مدت زمان زيادي از تعيين سقف براي افزايش اجاره بهاي مسكن نمي گذرد. بر اساس اعلام ستاد ملي مبارزه با بيماري كرونا به رياست رييس جمهور، سقف افزايش اجاره مسكن در شهرها ۱۵، در كلانشهرها ۲۰ و در تهران ۲۵ درصد اعلام شده است. اما گزارش ها نشان مي دهد موضوع رشد بي رويه اجاره خانه، از كلانشهري مانند تهران گذشته و به شهرستان ها رسيده است و به نظر مي رسد اين مصوبه اصلا قابليت اجرايي ندارد.

محمود محمودزاده، معاون وزير راه در اين باره گفته است: «۱۵ روز پس از مصوبه در خصوص تعيين سقف افزايش نرخ اجاره بها (تهران ۲۵ درصد، كلانشهرها ۲۰ درصد و ساير شهرها ۱۵ درصد) بيشترين افزايش نرخ با ۸۰۰ درصد در كرمانشاه و ۱۰۰ درصد در تهران و كلانشهرهاي ديگر ثبت شده است.» او به خبرگزاري «تسنيم» مي گويد: « شايد دليل ضعف اجراي اين مصوبه ناآگاهي مردم باشد، چون اين مصوبه به دستگاه هاي مربوطه ابلاغ شده و براي مالك، اجاره تمديد شده تلقي مي شود، اما مستاجر مي تواند تصميم ديگري بگيرد. براساس اين مصوبه، افزايش اجاره بها در تهران بيش از ۲۵ درصد، در كلانشهرها بيش از ۲۰ درصد و در ديگر شهرها بيش از ۱۵ درصد ممنوع است.» معاون مسكن و ساختمان با تاكيد بر اينكه چون ۶۵ تا ۷۰ درصد بهاي واحد مسكوني در ساخت، مربوط به مصالح است، اضافه كرد: با توجه به اينكه ۹۷ درصد مصالح در كشور توليد مي شود دليلي براي افزايش قيمت ها وجود ندارد و بر اين اساس، در مكاتبه با وزير صمت خواسته ايم مصالحي كه براي ساخت خانه هاي ارزان قيمت نياز است با قيمت معقول تامين شود.

وام وديعه و مشكل بزرگ تر

برخي كارشناسان اقتصادي نسبت به احتمال سوءاستفاده برخي دلالان يا موجران از اين تسهيلات براي افزايش اجاره بها هشدار داده اند و مي گويند وام وديعه مسكن در نهايت دست موجران را براي بالاتر بردن ميزان رهن و اجاره باز خواهد گذاشت. اتفاقي كه البته در برهه هاي زماني مختلف با افزايش رقم وام مسكن رخ داد و به همان نسبت، واسطه ها و دلالان به قيمت ملك افزودند. ضمن اينكه تزريق منابع جديد به بازار، شرايط را براي سرازير كردن منابع به سمت بازارهاي ارز، طلا يا سكه نيز مهيا مي كند. در حال حاضر بازار اجاره مسكن در كشور تابع شرايط اقتصادي كشور است و در هر صورت، به دليل وجود شرايط تورمي در كشور، امكان افزايش اجاره بها هم وجود دارد. از سوي ديگر هم ممكن است كه افزايش قدرت اقتصادي مستاجر، تا حدودي موجر را به تكاپوي بهره برداري از اين قدرت اقتصادي بيندازد كه در نتيجه مي تواند اثر ثانويه بر بازار اجاره مسكن داشته باشد.

پایان پیام/

کلید واژه :

وام وديعه مسكن

،

وام وديعه اجاره و رهن

،

وام

،

وام مسکن

،

اجاره مسكن

ثبت نظرات
captcha