جزئیات دپوی ۸ میلیون تنی کالا در بنادر

کالای خرید قدیم باید به همان قیمت قبلی فروخته شود

واردات خودرو به نفع بازار و مردم است؟

خامی: بانک گردشگری جزء بانک های سودده در بورس است/ برنامه ریزی برای ورود به مرحله دوم افزایش سرمایه در سال 99 

امکان ترخیص خودروهای توقیفی از فردا

حداکثر قیمت تخم مرغ فله مشخص شد

سهم بازار نفت در اختیار تجدیدپذیرها

زنگنه افزایش قیمت گازوییل را تکذیب کرد

خط فقر ۱۰میلیون تومان شد

قیمت پرواز ترکیه مشخص شد

در دیدار کروبی و کرباسچی چه گذشت؟

ماجرای تحویل خودروی دنا پلاس به نمایندگان چیست؟

تلاش برای جلوگیری از لوکس شدن تخم مرغ

نامه روحانی به وزیر راه برای انتقال پایتخت

انواع دوربین فیلمبرداری را چند بخریم؟

جزئیات طرح خودرویی مجلس منتشر شد

واکنش بازارساز به التهاب ارزی/فضای سردرگمی بر دلار و سکه حکمفرما شد

برآورد رانت «۴۲۰۰» در نیمه اول ۹۹

سهام عدالت چند؟

شـروط جـدید مـجلـس بـر سـر راه کـانـدیـداهـای انـتـخابات ریـاسـت جـمـهـوری

چرا قیمت دلار در بازار ایران گران می شود؟

پشت پرده خسارات وزارت نفت دولت تدبیر و امید/ اعداد ساختگی است؟!

قرارداد همکاری بین شرکت پارس زیگورات و هایپر استار امضا شد 

تمرین های نظامی شاهزاده خانم بلژیکی

سرنوشت مبهم اصلاح مالیات ها

آخرین خبرها از گشایش های ارزی از زبان همتی

مسابقات شتردوانی در مصر

ارزیابی کیفی خودروهای سواری در مرداد ماه

خرید انواع موتورسیکلت چقدر خرج دارد؟

چرا کارت اعتباری برای خرید لوازم خانگی جواب نداد؟

غصه پسته

صعود قیمت جهانی دلار

۱۰ بزرگراه کشور پولی می شود

پروازهای ایران به ترکیه راه افتاد؟

کره و تخم مرغ چقدر گران شد؟

فروش اقساطی مسکن مهر در پردیس

یکه تازی ایرانول در تولید و فروش

دلیل کم کاری بانک ها در پرداخت ودیعه مسکن چیست؟

قیمت اتو در بازار چقدر است؟

محرمانه در«خانه ملت»/مجلس، طرح سوال اقتصادی از وزير كار را پشت درهای بسته بررسی كرد

کد خبر : ۲۷۶۳
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

مخالفت نهادهای نظارتی با طرح قیر رایگان

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: حواله قیر به جای تخصیص به پروژه های عمرانی، صرف تسویه بدهی شهرداری ها شده و در نهایت با قیمت پایین به دست قیرسازها می رسد. رانت بزرگ طرح قیر رایگان باعث احداث 400 کارخانه قیرسازی در کشور شده است.

مخالفت نهادهای نظارتی با طرح قیر رایگان

به گزارش پایگاه خبری اقتصاد مثبت، مهدی طغیانی سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس یازدهم با اشاره به بررسی جزئیات طرح قیر رایگان در روز یکشنبه در صحن علنی مجلس گفت: هدف از این طرح محرومیت زدایی و احداث راه های روستایی و مواردی از این دست است. این اهداف دغدغه همه نمایندگان است و کسی با این هدف مشکلی ندارد. اما نکته بنده این است که متاسفانه اجرای طرح قیر رایگان ما را به این اهداف نمی رساند.

وی ادامه داد: در این راستا دستگاه های نظارتی نیز با توجه به تجربه سال های گذشته با اجرای این طرح موافق نیستند. گزارش های متعددی از تخلف در این حوزه وجود دارد و پرونده های قضایی برای برخی از مدیران تشکیل شده است. این گزارش ها حاکی از این است که تصویب طرح قیر رایگان دردی از مشکلات کشور دوا نمی کند و باید به دنبال راهکارهای جایگزین برای محرومیت زدایی و کمک به احداث راه های روستایی بود.

*حواله قیر به جای تخصیص به پروژه های عمرانی، صرف تسویه بدهی شهرداری ها می شود

طغیانی گفت: با اجرای این طرح انواع و اقسام فساد و حواله فروشی و زدوبند اتفاق می افتد و در عمل این حواله ها برای بازپرداخت بدهی به پیمانکاران دیگری داده شده و صرف آسفالت جاده های روستایی نمی شود. تجربه نشان داده که دستگاه های اجرایی مستقر در شهرها و روستا از حواله های قیر برای بازپرداخت بدهی هایشان استفاده می کنند و اصلا این حواله ها در اختیار پروژه های مرتبط به راه های روستایی قرار نمی گیرد. به بیان دیگر حواله های قیر در اختیار کسانی قرار می گیرد که هدف قانونگذار نیستند.

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس افزود: در سال های گذشته شاهد بودیم که با اعطای قیر تهاتری، خرید و فروش قیر در بازار آزاد بیداد می کرد و نرخ قیر در بازاری غیر از بورس کالا تعیین میشد. شما فرض کنید حواله های قیر را در اختیار شهرداری یک شهر قرار می دهید و پیمانکاری برای این شهرداری ساختمانی احداث کرده است. در این بین شهرداری چون پولی برای پرداخت به پیمانکار نداشت ما به ازای بدهی خود، به پیمانکار حواله های قیر می داد. طبیعتا چون حواله قیر نقد نبود به قیمت پایین تری به پیمانکار داده میشد تا خود او این حواله را در بازار نقد کند.

وی اظهار داشت: در مرحله بعدی که پیمانکار میخواست حواله قیر را نقد کند مجبور بود این حواله را به شرکت های قیرساز بفروشد که در این مرحله نیز دوباره در قیمت فروش حواله تنزیل صورت می گرفت. به بیان دیگر در فرآیندی که توضیح دادم در دو مرحله با تنزیل قیمت حواله به بیت المال خسارت وارد میشد. در نهایت این قیر اصلا وارد پروژه های عمرانی نمیشد معلوم نیست که در کجا مصرف می شود.

*مخالفت نهادهای نظارتی با اجرای طرح قیر رایگان

طغیانی با اشاره به نظارت پذیر نبودن طرح قیر رایگان گفت: شواهد نشان می دهد که در موارد متعددی به دلیل نبود نظارت بر نحوه مصرف قیر، پیمانکاران از قیرهای بی کیفیت در پروژه ها استفاده می کنند و در عوض قیر تهاتری که کیفیت بالایی هم دارد را در بازار آزاد می فروشند. بدین صورت کیفیت راه ها و جاده های احداثی نیز کاهش می یابد. دستگاه های نظارتی همچون وزارت اطلاعات، سازمان بازرسی و دیوان محاسبات گزارشات متعددی در مخالفت با طرح قیر رایگان ارائه کرده اند که معتقدند اجرای این طرح به نفع کشور نیست.

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: برخی از موافقین طرح می گویند در طرح جدید ابزارهای نظارتی لازم ایجاد شده است، در حالی که این طور نیست. در طرح جدید فقط یک کمیته ای متشکل از نماینده ها و مدیران دولتی برای تخصیص حواله قیر ایجاد شده است. یعنی می خواهم بگویم دستگاه نظارتی جدیدی که ما نمی توانیم ایجاد کنیم بلکه باید از ظرفیت همین دستگاه های نظارتی فعلی استفاده کنیم که آنها می گویند امکان نظارت بر اجرای این طرح وجود ندارد و اصلا نظارت پذیر نیست.

وی افزود: اینکه ما طرحی را تصویب کنیم که منافذ فساد در آن فراوان است و بعد بگوییم دستگاه نظارتی بر اجرای طرح نظارت کند حرف درستی نیست. مثل این است که یک فرد درِ ماشین خود را قفل نکند، بعد بگوید پلیس نظارت کند تا ماشین من دزدیده نشود. این حرف غیرمنطقی است. ما باید به گونه ای قانون گذاری کنیم که منافذ فساد را پوشش دهیم و بعد دستگاه نظارتی هم بر اجرای آن نظارت کند.

*رانت بزرگ طرح قیر رایگان باعث احداث 400 کارخانه قیرسازی در کشور شده است

طغیانی درباره راهکارهای جایگزین طرح قیر رایگان گفت: پیشنهاد ما این است که به جای طرح قیر رایگان، بودجه به پروژه های عمرانی تخصیص یابد. یعنی برای انجام پروژه ها به جای قیر، ریال تخصیص دهیم و این تخصیص نیز صد در صد باشد. یعنی اجازه ندهیم که مثلا سازمان مدیریت این بودجه را 10 درصد به پروژه های عمرانی تخصیص دهد بلکه موظف کنیم که 100 درصد تخصیص داده شود. ابزارهای نظارتی موجود امکان نظارت کامل بر منابع مالی که به پروژه ها داده میشود را دارند. چون این منابع جز بودجه محسوب می شوند در نتیجه نظارت پذیر هستند.

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: در حال حاضر 400 شرکت قیرسازی در ایران وجود دارد. هر جایی رانتی را ایجاد کنیم مطمئن باشید رانتخوار هم پیدا می شود. همانطور که توضیح دادم با انحراف حواله های قیر از مسیر اصلی برای این حواله ها در دو مرحله تنزیل قیمت صورت می گیرد و سپس به دست شرکت های قیرسازی می رسد. در نتیجه سود زیادی نصیب این شرکت ها می شود.

وی در ادامه اظهار داشت: از طرفی این شرکت ها از مالیات بر ارزش افزوده نیز معاف هستند. همچنین چون نظارتی بر عملکرد آنها نیست این شرکت ها می توانند کیفیت قیر را نیز پایین بیاورند و سود خود را چند برابر کنند. همه اینها به علاوه حق العمل این شرکت ها، سود فراوانی را به جیب شرکت های قیرسازی سرازیر می کند. در نتیجه در ازای رانت بزرگی که به آنها داده می شود رشد قارچگونه شرکت های قیرسازی امری طبیعی است.

طغیانی گفت: شما اگر یک جستجوی ساده در اینترنت کنید متوجه می شوید که تعداد شرکت های قیرساز چقدر زیاد است. تعداد این شرکت ها به 400 عدد می رسد. از طرفی حواله قیر را می توان به هر قیرسازی فروخت و الزامی به فروش حواله به قیرسازهای رسمی نیست. در نتیجه پیمانکاری که حواله را از شهرداری دریافت کرده است آن را در بازار آزاد به قیرسازهای کوچک و غیررسمی هم می تواند بفروشد.

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس در پایان خاطرنشان کرد: از طرف دیگر پالایشگاه نسبت به حواله تعهد دارد نه نسبت به فردی که حواله در دستش هست. در نتیجه هر فردی، از هر شرکت قیرسازی رسمی یا غیررسمی که حواله قیر در اختیار داشته باشد می تواند مواد اولیه قیر را از پالایشگاه دریافت کند. به بیان دیگر در صورت اجرای طرح قیر رایگان فضا برای مانور رانتخواران باز است و امکان نظارت بر آنها نیز وجود ندارد.

پایان پیام/

کلید واژه :

مهدی طغیانی

،

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس یازدهم

،

قیر رایگان

،

قیر

ثبت نظرات
captcha