جزئیات دپوی ۸ میلیون تنی کالا در بنادر

کالای خرید قدیم باید به همان قیمت قبلی فروخته شود

واردات خودرو به نفع بازار و مردم است؟

خامی: بانک گردشگری جزء بانک های سودده در بورس است/ برنامه ریزی برای ورود به مرحله دوم افزایش سرمایه در سال 99 

امکان ترخیص خودروهای توقیفی از فردا

حداکثر قیمت تخم مرغ فله مشخص شد

سهم بازار نفت در اختیار تجدیدپذیرها

زنگنه افزایش قیمت گازوییل را تکذیب کرد

خط فقر ۱۰میلیون تومان شد

قیمت پرواز ترکیه مشخص شد

در دیدار کروبی و کرباسچی چه گذشت؟

ماجرای تحویل خودروی دنا پلاس به نمایندگان چیست؟

تلاش برای جلوگیری از لوکس شدن تخم مرغ

نامه روحانی به وزیر راه برای انتقال پایتخت

انواع دوربین فیلمبرداری را چند بخریم؟

جزئیات طرح خودرویی مجلس منتشر شد

واکنش بازارساز به التهاب ارزی/فضای سردرگمی بر دلار و سکه حکمفرما شد

برآورد رانت «۴۲۰۰» در نیمه اول ۹۹

سهام عدالت چند؟

شـروط جـدید مـجلـس بـر سـر راه کـانـدیـداهـای انـتـخابات ریـاسـت جـمـهـوری

چرا قیمت دلار در بازار ایران گران می شود؟

پشت پرده خسارات وزارت نفت دولت تدبیر و امید/ اعداد ساختگی است؟!

قرارداد همکاری بین شرکت پارس زیگورات و هایپر استار امضا شد 

تمرین های نظامی شاهزاده خانم بلژیکی

سرنوشت مبهم اصلاح مالیات ها

آخرین خبرها از گشایش های ارزی از زبان همتی

مسابقات شتردوانی در مصر

ارزیابی کیفی خودروهای سواری در مرداد ماه

خرید انواع موتورسیکلت چقدر خرج دارد؟

چرا کارت اعتباری برای خرید لوازم خانگی جواب نداد؟

غصه پسته

صعود قیمت جهانی دلار

۱۰ بزرگراه کشور پولی می شود

پروازهای ایران به ترکیه راه افتاد؟

کره و تخم مرغ چقدر گران شد؟

فروش اقساطی مسکن مهر در پردیس

یکه تازی ایرانول در تولید و فروش

دلیل کم کاری بانک ها در پرداخت ودیعه مسکن چیست؟

قیمت اتو در بازار چقدر است؟

محرمانه در«خانه ملت»/مجلس، طرح سوال اقتصادی از وزير كار را پشت درهای بسته بررسی كرد

کد خبر : ۲۷۶۵
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

تمام نامزدهای احتمالی اصلاح طلبان برای ۱۴۰۰

آوردن مردم پای صندوق های رای در ۱۴۰۰، کار دشواری خواهد بود، اصلاح طلبان گزینه دلربایی ندارند، گزینه های اصلاحات، احتمالا یکی از همین فهرست درون این مطلب خواهد بود.

تمام نامزدهای احتمالی اصلاح طلبان برای ۱۴۰۰

به گزارش پایگاه خبری اقتصاد مثبت، اخیرا مصطفی درایتی، فعال سیاسی اصلاح طلب و از اعضای حزب اتحاد ملت گفته است این احتمال وجود دارد که اصلاح طلبان به سمت نامزد غیراصلاح طلب بروند: «شاید شرایط کشور و منطقه و رویدادهای بین المللی به گونه ای رقم بخورد که اصلاح طلبان دوباره مجبور شوند از چهره ای غیراصلاح طلب حمایت کنند؛ اما امروز اصلاح طلبان بنای رفتن به سمت وسوی کاندیدای غیراصلاح طلب را ندارند».

گزاره مطروحه درایتی در حالی است که دست کم بارها سیاست ائتلافی از سوی خودِ اعضای اتحاد رد شده است. سخن اخیر درایتی را یا باید یک نظر شخصی دانست یا آنکه باید گفت نظر حزب اتحاد است. پیش تر حزب کارگزاران سازندگی بر استمرار سیاست ائتلافی اصرار داشت و اعضای این حزب می گفتند که همچنان می توان با نیروهای غیراصلاح طلب اما معتدل ائتلاف کرد؛ سیاستی که مجموع اصلاح طلبان در دو انتخابات ریاست جمهوری سال های 92 و 96 و انتخابات مجلس سال 94 پیش گرفتند و توانستند حسن روحانی را راهی پاستور و جمعی از نیروهای اصلاح طلب و غیراصلاح طلب را راهی بهارستان کنند که در ادامه مسیر به دلیل برآورده نشدن نسبی انتظارات جامعه، محور انتقادها به سمت اصلاح طلبان رفت؛ زیرا افکار عمومی دولت یازدهم و دوازدهم و مجلس دهم را برآمده از حمایت اصلاح طلبان می دانستند.

تا اینجای کار معلوم نیست که سیاست انتخاباتی اصلاح طلبان در انتخابات 1400 چه خواهد بود؛ زیرا به نظر می رسد اصلاح طلبان علاوه بر مخدوش شدن سرمایه اجتماعی خود به دلیل مذکور، گرفتار چند مانع دیگر نیز هستند؛ ازجمله آنکه آنها می دانند اگر قرار باشد شورای نگهبان همان سیاستی که در انتخابات اخیر مجلس در پیش گرفت ادامه دهد، احتمال تأیید صلاحیت نیروهای طراز اول جبهه اصلاحات بسیار کم خواهد بود.

از سوی دیگر، جدای از انتقادهایی که بخشی از جامعه به اصلاحات دارد، مشکلات عدیده کنونی میل به شرکت در انتخابات را کاهش داده و تجربه نشان داده است که اگر مشارکت عمومی در انتخابات پایین باشد، شانس انتخاباتی اصلاح طلبان هم کاهش می یابد؛ حالتی که برای اصولگرایان کاملا برعکس است؛ زیرا آنها با سبد رأی ثابت اما حداقلی خود زمانی می توانند پیروز شوند که بدنه اصلی جامعه در انتخابات حضور نداشته باشد و مانند انتخابات اخیر مجلس، در یک انتخابات حداقلی فاتح میدان شوند.

همچنین مشخص نیست در صورت ردصلاحیت نیروهای شاخص اصلاح طلب مجموعه اصلاح طلبان بین نظاره گربودن یا حمایت از یک نامزد غیراصلاح طلب اما نزدیک به مواضع شان کدام یک را انتخاب می کنند؟ در عین حال تا این لحظه سیاست واحد انتخاباتی خاصی در میان اصلاح طلبان دیده نمی شود، اما جسته و گریخته نام هایی مطرح می شود که هرکدام البته ویژگی هایی دارند اما اینکه آیا همه آنها با تمام تعاریف اصلاح طلبی همخوان باشند، جای تأمل دارد.

محمدرضا عارف

برخی می گویند محمدرضا عارف می تواند گزینه مناسبی برای اصلاح طلبان باشد اما عارف هم با محدودیت هایی روبه روست.

کاندیدا های احتمالی اصلاح طلبان برای ۱۴۰۰

نخست آنکه عارف هم به دلیل عملکرد لیست امید در مجلس در معرض انتقادهایی قرار دارد و از سوی دیگر با توجه به اختلاف هایی که حزب کارگزاران سازندگی با او دارد، بعید است دست کم این طیف از اصلاح طلبان بر او به اجماع برسند.

علی مطهری

علی مطهری هم اگر بتواند تأیید شورای نگهبان را بگیرد، می تواند یک گزینه قوی برای اصلاح طلبان باشد. او اخیرا در گفت وگو با «شفقنا» تلویحا گفته است که در 1400 حاضر می شود: «بستگی به شرایط دارد. اگر احساس کنم آنجا جایی است که باید بیایم و ممکن است من رأی داشته باشم، ولی کسی دیگر رأی ندارد، در چنین شرایطی ممکن است حضور پیدا کنم».

کاندیدا های احتمالی اصلاح طلبان برای ۱۴۰۰

مطهری چند سالی است از نظر سیاسی دیگر اصلاح طلب شناخته می شود تا جایی که بارها خودش گفته از نظر سیاسی به اصلاح طلبان و از نظر فرهنگی به اصولگرایان نزدیک است. علی مطهری به دلیل اظهارات صریحش در مجلس همیشه با اقبال عمومی مواجه شده است و این احتمال می رود که او شخصا هم دارای سبد رأی باشد. البته این مانع بر سر راه او وجود دارد که شورای نگهبان گویا نگاه مثبتی به او ندارد؛ زیرا صلاحیت مطهری در انتخابات مجلس در سال 98 از سوی شورای نگهبان تأیید نشد.

سیدحسن خمینی

یکی دیگر از چهره هایی که اخیرا حسین کنعانی مقدم از ضرورت نامزدی اش سخن گفته، سیدحسن خمینی است.

کاندیدا های احتمالی اصلاح طلبان برای ۱۴۰۰

حسن خمینی گرچه یک نیروی کاملا اصلاح طلب شناخته می شود، اما تا کنون هیچ گاه مسئولیت اجرائی کلان نداشته؛ هرچند او همیشه مورد احترام تمام نیروهای اصلاح طلب قرار داشته است.

اسحاق جهانگیری

اسحاق جهانگیری هم به گفته برخی می تواند یکی از گزینه های مناسب اصلاح طلبان در انتخابات سال آینده باشد. او که جبهه سیاسی اش اصلاحات و پایگاه حزبی اش کارگزاران سازندگی است، همواره به عنوان یک نیروی اصلاح طلبِ معتدل شناخته شده است.

کاندیدا های احتمالی اصلاح طلبان برای ۱۴۰۰

جهانگیری در سال 96 به عنوان نامزد پوششی حسن روحانی حاضر شد، اما سخنان او به میزانی مورد اقبال سرمایه اجتماعی اصلاح طلبان قرار گرفت که در همان زمان گفته می شد جهانگیری نامزد بالقوه اصلاح طلبان است؛ از سوی دیگر مناسبات حسنه او با طیف های مختلف جبهه اصلاحات این احتمال را قوی می کند که در صورت حضورش در انتخابات، مورد اجماع نیروهای اصلاح طلب خواهد بود. در مجموع به نظر می رسد اسحاق جهانگیری با سابقه استانداری، دو دوره نمایندگی مجلس، وزارت و حالا معاون اولی رئیس جمهوری می تواند گزینه خوبی برای اصلاح طلبان باشد.

میزان تأثیر او در دولت که خودش گفته بود اختیار تغییر منشی دفترم را هم ندارم، نام او و دولت حسن روحانی به یکدیگر گره خورده است و اصلاح طلبان تنها در صورتی می توانند روی او سرمایه گذاری کنند که بخواهند در پایان کار دولت از سیاست های دولت به طورکامل دفاع کنند و مسیر سیاسی خود را مانند سال 92 و 96 پیش ببرند که چنین شرایطی بعید است؛ زیرا در مدت اخیر بسیاری از اصلاح طلبان ادامه حمایت از دولت را صحیح ندانستند و حتی بارها از سوی اصلاح طلبان راه حل بازگشت سرمایه اجتماعی جداکردن حساب اصلاح طلبان از دولت عنوان شده است. جهانگیری به دلیل پایگاه حزبی اش و البته جنس سیاست ورزی و نزدیکی اش به دولت روحانی احتمالا مورد حمایت حزب کارگزاران خواهد بود.

علی لاریجانی

یکی دیگر از شخصیت هایی که به احتمال زیاد از حمایت کارگزاران برخوردار است، علی لاریجانی است. در حقیقت اگر قرار باشد اصلاح طلبان باز هم به سمت ائتلاف بروند حتما علی لاریجانی گزینه مناسبی است؛ زیرا او در سال های اخیر نه تنها هیچ گاه چالشی با اصلاح طلبان نداشته است، بلکه در مقاطعی مورد حمایت اصلاح طلبان نیز بوده است.

کاندیدا های احتمالی اصلاح طلبان برای ۱۴۰۰

علی لاریجانی که این روزها به گفته حقیقت پور، مشاورش در دوره ریاست بر مجلس، مشغول خواندن کتاب است و البته مسئولیت پیشبرد قرارداد 25 ساله ایران و چین را بر عهده دارد، از یک سو با علمای قم ارتباط خوبی دارد، از سوی دیگر مورد اعتماد رهبری است؛ زیرا بعد از ریاستش بر مجلس به سرعت به عنوان عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام از سوی رهبر انقلاب منصوب شد و از دیگر سو اصلاح طلبان احساس خطر از جانبش نمی کنند. علاوه بر این، زمزمه هایی شنیده می شود که خود او بدش نمی آید که برای ریاست جمهوری اقدام کند؛ زیرا او بعد از 12 سال ریاست بر مجلس، دیگر در انتخابات مجلس حاضر نشد و بعید است بخواهد همین جا پایان عمر سیاسی اش را اعلام کند.

محمدرضا خاتمی، معین و صفایی فراهانی

تعدادی از نیروهای سیاسی اصلاح طلب که به شدت ادامه سیاست ائتلافی را نهی می کنند، مانند عبدالله ناصری، ناصر قوامی یا صادق زیباکلام از ضرورت نامزدی محمدرضا خاتمی، مصطفی معین و محسن صفایی فراهانی در انتخابات 1400 سخن می گویند.

کاندیدا های احتمالی اصلاح طلبان برای ۱۴۰۰

به نظر می رسد که طرح نام این شخصیت ها بیشتر ناظر به تأکید بر هویت اصلاح طلبی و نوعی واکنش به سیاست ائتلافی سال های 92، 94 و 96 بوده و احتمالا مطرح کنندگان نام این شخصیت ها هم بدانند که احتمال تأیید صلاحیشان بسیار اندک است. شاید سخن گفتن از محمدرضا خاتمی، معین یا صفایی بیشتر برای آن باشد که حجت اصلاح طلبان در عرصه سیاسی تمام شود و اگر آنها نخواستند نامزدی معرفی کنند، بتوانند بگویند نامزد ایدئال ما ردصلاحیت شد.

پایان پیام/

کلید واژه :

نامزدهای احتمالی اصلاح طلبان

،

نامزدهای انتخاباتی

،

انتخابات

ثبت نظرات
captcha