نبود نقدینگی خودروسازان، عامل اصلی دلالی خودرو/آیا بازار خودرو با وام آرام می شود؟

کاهش قیمت نفت در سایه کرونا

قیمت آپارتمان های ۱۰۰ متر به بالا در پایتخت

قیمت رهن و اجاره آپارتمان در سعادت آباد

رالی باخت - باخت خودرو در جاده مخصوص

آخرین وضعیت بازار اجاره مسکن در تهران

لاستیک خودرو دولتی در کدام سامانه عرضه می شود؟

کاهش ۹ میلیون تومانی متوسط قیمت مسکن

آغاز ثبت نام مرحله جدید وام ضروری بازنشستگان

صادرات فولاد در دو راهی سخت

کوتاه شدن مسیر بازگشت نفت ایران و ونزوئلا به بازار

هزینه کل وام مسکن در طول ۱۲ سال

خیز بلند ارزش بیت کوین

بانک مرکزی در اجرای قانون جدید چک عقب مانده است

طرح مشترک دولت و مجلس برای ساماندهی بازار خودرو

حقوق بازنشسته ها همسان سازی شد

لغو ممنوعیت واردات برنج

جدیدترین خودرو هامر به بازار می آید

افتتاح پمپ بنزین دریایی در دوبی

تبیین جایگاه بانک گردشگری بین باشگاه و هواداران پرسپولیس

یارانه ۱۲۰ هزار تومانی در راه است

قیمت جدید مرغ اعلام شد

چرا تورم در ایران مهار نمی شود؟

آیا مجلس با قیمت گذاری دستوری مخالف است؟

رهبری چه اجازه ای به سران قوا دادند؟

تاثير سياست تامين يارانه ای بر ناياب شدن كالاها/ سود ارز 4200 در جيب قاچاقچيان

افزایش ریسک سرمایه گذاری در بازار ارز

حرکت شارپی در بورس چیست؟

با علی لاریجانی - حسن روحانی تا ۱۴۰۴؟

لحظه شماری لوک اویل برای افزایش تولید نفت عراق

بلیت هواپیما چراغ خاموش گران شد!

میلیاردرهای چینی از آمریکایی ها بیشتر شده اند!

آیین رونمایی از کارت هواداری باشگاه پرسپولیس

صیانت، حمایت و ایجاد رقابت سه وظیفه مهم دولت در قبال بخش معدن است

بانک مرکزی برای مهار تورم چه کرد؟

ریزش بورسهای جهان

ثبت ۴ هزار درخواست ترخیص کالا طی ۴ روز

۴ نسخه جدید اپل رونمایی شد

پاتک پولی به التهاب مسکن

چه چیزی در انتظار بازار نفت است؟

کد خبر : ۲۸۵۶
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

چهار کف قیمت در بازار مسکن

یتحقیقات میدانی درخصوص کف واقعی نقدینگی موردنیاز برای خرید مسکن در چهار گروه از مناطق مصرفی و پرتقاضای پایتخت، با برداشت برخی از خانه اولی ها درباره سطح حداقلی بودجه خرید آپارتمان متفاوت است.

چهار کف قیمت در بازار مسکن

به گزارش پایگاه خبری اقتصاد مثبت، مراجعه مقدماتی خانه اولی ها و گروهی از تقاضای مصرفی به بازار مسکن طی روزهای اخیر تا حدودی (در مقایسه با هفته های قبل) افزایش پیدا کرده است؛ اما این افراد چون یک پیش زمینه ذهنی درباره قیمت ها دارند بدون تکمیل فرآیند جست وجو، بعضا ناامید می شوند. تصور متقاضیان جدید در بازار خرید مسکن پایتخت از کف قیمت ها، سطح یک میلیارد تومان است؛ اما تحقیقات میدانی از فایل های موجود در بازار مسکن نشان می دهد در مناطق متوسط تا پایین شهر ۴ کف قیمتی در آپارتمان های فروشی می توان شناسایی کرد. کف واقعی از کف ذهنی پایین تر است.

تحقیقات میدانی درخصوص کف واقعی نقدینگی موردنیاز برای خرید مسکن در چهار گروه از مناطق مصرفی و پرتقاضای پایتخت، با برداشت برخی از خانه اولی ها درباره سطح حداقلی بودجه خرید آپارتمان متفاوت است.

 در حالی که برخی از خانه اولی ها و متقاضیان خرید مسکن در مناطق مختلف شهر تهران تصور می کنند حداقل نقدینگی برای خرید آپارتمان در مناطق مصرفی نیمه شمالی شهر همچون مناطق ۴ و ۵ عددی برابر با ۵/ ۱ میلیارد تومان و در مناطق مصرفی جنوبی شهر دست کم یک میلیارد تومان است، اما منوی فروش آپارتمان در پایتخت در روزهای اخیر واقعیت های جدیدی از ویژگی های آپارتمان های در استطاعت را بازگو می کند. به دنبال جهش شدید قیمت مسکن طی دو سال اخیر و همچنین بروز نوسان و ناآرامی در سایر بازارهای اقتصادی و بازارهای موازی مسکن همچون بازار ارز، طلا و بازار سهام، متقاضیان مصرفی در مواجهه با امکان خرید واحدهای مسکونی در شهر تهران عمدتا دو تصور دارند. اولین تصور ناامیدکننده آنها این است که به دلیل بالا بودن سطح قیمت ها دیگر قادر به خرید آپارتمان نیستند و با توجه به سطح میانگین قیمت مسکن در شهر تهران دست کم برای خرید یک آپارتمان کوچک متراژ(تا ۶۰ مترمربع) به بودجه ای معادل یک میلیارد و ۲۰۰ هزار تومان نیاز است. تصور دیگری که در میان برخی از متقاضیان خرید مسکن وجود دارد آن است که آنها معتقدند باید هر چه سریع تر خرید خود را از بازار مسکن انجام دهند و مهم ترین علت این موضوع نگرانی از شرایط غیرقابل پیش بینی آینده است. علاوه بر آن در جریان کاهش یا نزولی شدن بازدهی بازار سرمایه، برخی افراد خارج شده از بورس و بازار سهام، به صف متقاضیان خرید مسکن اضافه شده اند که متقاضی خرید واحدهای مسکونی با حداقل بودجه مورد نیاز هستند. تصور این افراد از کف قیمت مسکن نیز تصوری غیرواقعی و ناامید کننده است.

بررسی ها و تحقیقات میدانی بر پایه اطلاعات مربوط به فایل های فروش مسکن که طی روزهای اخیر منتشر شده است، نشان می دهد هم اکنون چهار کف قیمتی (کف واقعی قیمت) در بازار معاملات خرید و فروش مسکن شهر تهران وجود دارد که ارقام حداقلی برای خرید مسکن در چهار گروه از مناطق مصرفی و پرتقاضا را می توان در این چهار گروه طبقه بندی کرد. این چهار گروه شامل دو منطقه شهر تهران به عنوان محل جست وجوی متقاضیان با سطح اقتصادی متوسط رو به بالا(مناطق ۴ و ۵)، مناطق مورد تقاضای همه گروه های متقاضی اعم از مصرفی و سرمایه ای به دلیل مناسب بودن سطح قیمت ها برای متقاضیان مصرفی با سطح درآمدی متوسط و متقاضیان سرمایه ای (مناطق ۹ و ۱۰)،مناطق متوسط رو به پایین (مناطق ۱۱ تا ۱۳) و جنوبی ترین و ارزان ترین مناطق شهر تهران(مناطق ۱۷ تا ۱۹) هستند.

مناطق ۴ و ۵ شهر تهران پرتقاضاترین مناطق مصرفی شهر تهران هستند که بیشترین سهم از معاملات خرید مسکن در آنها انجام می شود. در حالی که تصور غالب متقاضیان خرید مسکن از این مناطق با توجه به میانگین قیمت فروش هر مترمربع از آپارتمان های این منطقه، آن است که حداقل بودجه مورد نیاز برای خرید آپارتمان در این دو منطقه رقمی معادل دست کم یک ونیم میلیارد تومان است اما تحقیقات میدانی نشان می دهد آپارتمان های ریزمتراژ با سطح قیمتی حول و حوش ۸۰۰ میلیون تومان در منطقه ۵ و تا حول و حوش ۷۰۰ میلیون تومان در منطقه ۴ قابل جست وجو و خرید از سوی متقاضیان است.

هم اکنون میانگین قیمت فروش هر مترمربع آپارتمان در منطقه ۵ تهران معادل ۲۶ میلیون تومان و متوسط قیمت فروش هر مترمربع آپارتمان در منطقه ۴ تهران حول و حوش ۲۲ میلیون تومان است. با این حال، در منطقه ۵ براساس اطلاعات فایل هایی که طی روزهای اخیر برای فروش به بازار مسکن معرفی شدند واحدهای مسکونی تا سطح قیمتی ۸۰۰ میلیون تومان و در منطقه ۴ تا سطح قیمتی ۷۰۰ میلیون تومان نیز یافت می شود. بنابراین کف واقعی قیمت مسکن در این دو منطقه با کف ناامید کننده و ذهنی برخی از متقاضیان متفاوت و با فاصله قابل توجهی از آن کمتر است. متراژ این گروه از واحدها نیز تا ۶۰ مترمربع و قیمت هر مترمربع از آنها حول و حوش تا ۱۰ میلیون تومان برآورد می شود. روز گذشته دست کم ۵۰ مورد فایل فروش مسکن با کف قیمتی تا ۸۰۰ میلیون تومان در منطقه ۵ شهر تهران در یکی از استارت آپ های معرفی فایل فروش مسکن عرضه شد.

وقتی کف قیمتی منطقه ۵ در منطقه ۴ مورد جست و جو قرار گرفت تا ۳۰۰ مورد فایل فروش مسکن در این منطقه یافت شد. به این معنا که با در نظر گرفتن کف واقعی خرید مسکن در منطقه ۵ متقاضیان روز گذشته به حدود ۳۰۰ مورد فایل فروش آپارتمان در منطقه ۴ دسترسی داشتند. اما با در نظر گرفتن کف قیمتی تا ۷۰۰ میلیون تومان برای منطقه ۴، در این استارت آ پ ، تا ۱۰۰ مورد فایل فروش مسکن در روز گذشته رصد شد.

کف واقعی قیمت در مناطق ۹ و۱۰ شهر تهران نیز که این روزها هم از سوی متقاضیان مصرفی و هم از سوی سرمایه گذاران ملکی مورد توجه قرار گرفته است رقمی حول وحوش ۴۰۰ تا ۵۰۰ میلیون تومان است. این در حالی است که میانگین قیمت هر مترمربع آپارتمان در این مناطق در تیرماه امسال معادل ۱۴ میلیون تومان اعلام شد اما تحقیقات میدانی نشان می دهد کماکان با بودجه ۴۰۰ تا ۵۰۰ میلیون تومانی در این دو منطقه می توان اقدام به خرید آپارتمان با عمربنای بالا و متراژ کوچک کرد.

بررسی ها نشان می دهد در گروه سوم از مناطق، یعنی مناطق ۱۱ تا ۱۳ با بودجه کل ۴۰۰ میلیون تومان نیز می توان اقدام به خرید آپارتمان کرد و کف قیمتی فروش آپارتمان در این مناطق هم اکنون حول وحوش ۴۰۰ میلیون تومان است. حتی در دسته چهارم مناطق یعنی مناطق ۱۷ تا ۱۹ نیز فایل هایی با سطح قیمت کل ۳۵۰ میلیون تومان یافت می شود که این رقم را می توان به عنوان کف قیمت مسکن در این مناطق معرفی کرد. در حالی که هم اکنون اطلاعات مربوط به آپارتمان های مسکونی ارزان قیمت با قیمت کل حول وحوش کف قیمتی اعلام شده در مناطق جنوبی شهر تهران در استارت آپ های ملکی بسیار محدود است،کارشناسان و فعالان بازار مسکن این مناطق به «دنیای اقتصاد» اعلام کردند هر چند در واقعیت تعداد فایل فروش آپارتمان در این مناطق زیاد نیست اما به دلیل سنتی بودن معاملات در بازار مسکن این مناطق، عمده مراجعات برای یافتن فایل های فروش مسکن به صورت سنتی و از طریق بنگاه های مسکن صورت می گیرد و به همین علت اطلاعات مربوط به فایل های فروش مسکن در این مناطق در استارت آپ ها و سامانه های مجازی محدود است.

هر چند تحقیقات میدانی نشان می دهد در همه مناطق عمده فایل هایی که با قیمت بسیار ارزان به بازار معرفی شده اند یک یا چند مشکل فنی، نارسایی و نقص در امکانات یا مشکلات ملکی و سندی دارند که مورد پسند برخی از مشتریان برای خرید نیستند. البته کف های قیمتی اعلام شده در همه این مناطق براساس اطلاعات قیمتی فایل هایی است که طی روزهای اخیر به بازار مسکن عرضه شده اند و ممکن است به واسطه معرفی فایل های جدید این کف قیمتی تغییر کند.

پایان پیام/

کلید واژه :

خانه اولی ها

،

بازار مسکن

،

مسکن

ثبت نظرات
captcha